Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19798 replies to this topic

#18469
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
La ce router sa iti iei poti intreba pe aria dedicata iar cablu sa fie macar un cat 6a sau un cat 7, duce lejer link de 2,5gbps/10gbps, oricum, trebuie sa ai si placa de baza care sa suporte un link de 2,5/10gbps sau placa de retea.
Schema e asa: ont oro 2 lan->router propiu care stie sa agregeze 2 conexiuni simultan->cablu din routeru propiu care are port de 2,5gbps/10gbps in pc unde portul pc-ului sa suporte 2,5/10gbps, succes

#18470
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMD, on 29 martie 2022 - 22:00, said:

Daca visezi super viteze de ordinul Gbps oferta Orange nu e pentru tine mai ales vs Digi unde ai 2,5Gbps si 10Gbps.
Voi sînteți conștienți de faptul că vitezele alea
1. nu sînt garantate și pe măsură ce se adună abonați vor fi zero șanse să fie atinse vreodată
2. sînt fix pe distanța dintre voi și furnizor. Dincolo de ăla viteza e cea pe care o are site-ul pe care îl accesați - dacă deținătorul e zgîrcit sau serverul e în creierii munților și are țeavă de 20 Mbps, atît o să fie și viteza voastră...

#18471
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postkopilu_198, on 30 martie 2022 - 07:11, said:

tu ai citit ce s-a scris mai sus?
NU VEI ATINGE VITEZE MAI MARI DE 1GB. cei 1.8gb ii atingi pe 2 calculatoare. 900+900
tu din ce pom ai cazut omule? nu mai bine daca nu stii, taci din gura?
Cum dracu sa atinga pe doua PC-uri, cumulat?
Exista placi de retea de 10Gbps si atata timp cat ISP-ul livreaza tu vei primi.
Clar nu va atinge fix 1.8Gbps dar cu siguranta va sari peste 1Gbps cu cel putin 40-50%.

View Postradunic, on 31 martie 2022 - 13:07, said:

Voi sînteți conștienți de faptul că vitezele alea
1. nu sînt garantate și pe măsură ce se adună abonați vor fi zero șanse să fie atinse vreodată
2. sînt fix pe distanța dintre voi și furnizor. Dincolo de ăla viteza e cea pe care o are site-ul pe care îl accesați - dacă deținătorul e zgîrcit sau serverul e în creierii munților și are țeavă de 20 Mbps, atît o să fie și viteza voastră...
Asa se vorbea si cand a lansat DIGI abonamentul de 1Gbps si astazi e deja mainstream.
Nu sunt garantate, asta clar dar va atinge destul de mult din viteza respectiva.
Din 1Gbps atingi 900-980MBps in functie de incarcare si PC.

#18472
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
https://comunitate.o...ake-it-leave-it

Cica a început o noua "campanie" de scumpiri anunțate pe factura. Aveți grija :D

#18473
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe facturile emise în aprilie nu am nimic legat de scumpiri. Am fidelizari făcută în ianuarie și am 2x6E și 1x8E. Sa speram ca nu se va întâmpla întâmplarea, altfel portare scrie pe mine.

#18474
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007
Am primit factura si am si eu aceeasi notificare ca din mai abonamentele mele 3 la care am Orange Start 6 cu roaming o sa se scumpeasca cu 1 euro, deci treb sa fac si eu cerere de portare se pare..

#18475
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Dacă se mărește abonamentul cu 1 euro cum scrie pe facturi avem vreo șansă de reușită cu ANPC sau sunt acoperiți cumva.

#18476
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
il poti rezilia unilateral.

#18477
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011

View Postjonnie007, on 16 aprilie 2022 - 22:38, said:

il poti rezilia unilateral.
Nu doresc reziliere pur și simplu doresc respectarea contractului chiar dacă a ieșit din perioada minima și mergem pe prelungiri tacite.

#18478
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
În trecut s-a mai putut discuta cu ei și au renunțat la mărire. Acum, e de încercat...

Și da, sînt acoperiți din punct de vedere legal, atîta timp cît îți oferă posibilitatea de a rezilia unilateral contractul.

#18479
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010

View PostL_aurentiu, on 16 aprilie 2022 - 22:31, said:

Dacă se mărește abonamentul cu 1 euro cum scrie pe facturi avem vreo șansă de reușită cu ANPC sau sunt acoperiți cumva.

Există, acu vreo 2 ani au renunțat la idee. Unii mai au Me5 cu roaming.

#18480
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Și al meu tot de 5 e, bine ala de 7 ca atunci eram pe PJ și nu am putut sa ma cert cu ei doar ca mi-au păstrat beneficiile și am 160 GB.

Edited by L_aurentiu, 17 April 2022 - 09:43.


#18481
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Am sunat acum la orange .Cica aia nu este decat o notificare si ca ei optimizeaza abonamentele vechi iesite din perioada contractuala+oferta comerciala (ce banditi.iti dam noi 20 gb dar pe burta contra 1 Euro si in plus te anuntam cum o da Domnul nu cum ar fi normal mail ,telefon sau SMS)  si ca daca nu doresti nui bai ca ramai cu abonamentul actual.A zis ca depune ea cererea ca nu doresc marirea si am obtinut si numar de inregistrare.Altfel iam spus ca.....ANPC.

Edited by L_aurentiu, 17 April 2022 - 13:48.


#18482
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008

View PostCalypsso, on 29 martie 2022 - 20:48, said:

Salut, am primit o smecherie de oferta de la Orange

Uitati ofera ce am primit, contractu meu expirand curand: Orange �� | No.1 Network  | Fibra 2000+ TV Premium |  Router Wi-Fi6  inclus �� Samsung S21 Ultra 90lei pe luna 2 ani contract.


Ai optat pentru oferta lor ? Cat costa telefonul și abonamentul lunar ?

#18483
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://images2.imgbox.com/95/e1/9llFaPAx_o.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

as putea obtine o micsorare de abonament la retentie?

€5 sa zicem (atat am la vdf)... este abonamentul parintilor, eu am plecat de la ei in 2015... ca nu au vrut sa ma lase sa maresc abonamentul ("mai aveti perioada contractuala" motivul... aberant) :lol:

[ https://images2.imgbox.com/de/ab/vve1CE1b_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce am la vdf

#18484
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Doar dacă aplici metoda "portarea". :)

#18485
Cristy_M

Cristy_M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 11.01.2009

View Postbeavis03, on 21 aprilie 2022 - 11:54, said:

[ https://images2.imgbox.com/95/e1/9llFaPAx_o.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
as putea obtine o micsorare de abonament la retentie?

€5 sa zicem (atat am la vdf)... este abonamentul parintilor, eu am plecat de la ei in 2015... ca nu au vrut sa ma lase sa maresc abonamentul ("mai aveti perioada contractuala" motivul... aberant) Posted Image

[ https://images2.imgbox.com/de/ab/vve1CE1b_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]ce am la vdf

Eu am prima varianta, Orange Me Start 7, dar nu vor sa ofere nimic mai mic mai jos de 7 euro. Am avut o discutie cu cei de la Oferte Speciale la sfarsitul lunii Martie (gasesti postarea mea o pagina in spate, #18466), dar la prelungire de abonament fara telefon se axeaza pe oferte cu net superior, 4G+/5G, plecand de la 7 E fara roaming si 9 E cu roaming. Cu toate ca le-am explicat ca orasul in care locuiesc nu este cu acoperire 5G mi s-a raspuns ca voi avea internet de calitate superioara si nu varianta inferioara de acum. Le-am explicat ca este nedrept sa platesc in plus pentru aceleasi beneficii, precizand ca ce imi ofereau la 9 euro este varianta din prezent a abonamentului meu de 7 euro, dar a precizat ca internetul face diferenta. Nu am avut cu cine cu discuta, operatorii, am discutat cu 2 persoane, ambii domni, erau limitati in numarul de cuvinte si dialog, drept dovada ca si acum tot Orange Me Start 7 am. Am incercat si portarea in Vodafone, dar sunt tot in varianta de pret Orange, 7 euro fara roaming si de la 9 euro cu roaming.

Edited by Cristy_M, 21 April 2022 - 15:11.


#18486
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
Ma bucur ca ati anuntat aici pentru ca nu as fi citit factura si ma trezeam iara cu o scumpire de 1 euro.
Au mai facut faza asta acum vreun an, un an jumatate. Acum, am vorbit cu ei si am ramas la acelasi abonament, cu aceleasi beneficii pe care le aveam.
Nu mi se pare nici mult, nici putin, 7 euro cu roaming.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate