Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19784 replies to this topic

#18451
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Pe lângă oferta de servicii fixe, au actualizat și ofertele de pe site la abonamentele mobile. (nu mai țin minte bine la FUN 8 & 10,dar la FUN 12 erau 40GB standard + 40GB bonus, acum ofera 50GB)

Attached Files



#18452
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ofertele sunt subiective:
  • cu cardul de cumparaturi poti avea X (mai multe) rate fara dobanda si ar merita pentru dispozitivele scumpe (Galaxy S, IPhone, Huawei Mate sau P, etc), cu conditia sa tii in frau datoriile si sa nu ai nevoie de banii de pe card in viitorul imediat apropiat.
  • la operator ai reduceri (Orange e ultimul care mai ofera puncte pentru achizitia de aparatura, dar si reduceri pentru vechime).
Eu am fost in ambele situatii (atat sa platesc cu cardul, dar si sa platesc cu puncte. Cand am platit cu puncte, telefonul a fost scazut de la 1500/1200* lei la 625 rest de plata. Din punctul asta de vedere, telefonul a fost luat la jumatate de pret.

*La doua zile distanta, telefonul a scazut de la 1500 la 1200 lei si probabil de aici sa-mi fi scazut mai mult (puncte suplimentare fata de ce aveam).

#18453
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, am primit o smecherie de oferta de la Orange, eu tot Orange am acuma TV+Internet de 1gbs cu o gama de programe full , eu unu sunt foarte multumit pentru 50 de lei pe luna, e pomana porcului cum s-ar zice DAR:

Uitati ofera ce am primit, contractu meu expirand curand: Orange �� | No.1 Network  | Fibra 2000+ TV Premium |  Router Wi-Fi6  inclus �� Samsung S21 Ultra 90lei pe luna 2 ani contract.

In primu rand clar tre' sa-mi fac upgrade la placa de retea fiind de 1GBs, daca as alege, clar nu o sa prind 2000mbs download, dar am un prieten care are deja la ei si prinde mai tot timpu MINIM 1600mbs, oscileaza intre 1500 si 1800, uneori 1900, in fine.

Voi ce spuneti? aveti careva? merita?

PS: Mai am o intrebare, daca o sa-mi pun de 2Gbs banda, trebuie sa schimbe si cablurile de fibra? acuma am de 1Gbs

Edited by Calypsso, 29 March 2022 - 20:50.


#18454
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Daca dvs sunteti multumit cu serviciul actual, de ce ati plati in plus pentru ceva ce nu va aduce beneficii suplimentare?

#18455
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Ai nevoie de 1800 mbs sau te uiti doar la un numar cum era pe vremuri cu megahertii procesoarelor?

Totusi cate 40 lei se aduna.

Eu zic sa accepti oferta ca poate sunt draguti orange ii mai ajuti sa progreseze, dar daca nu ai nevoie si nu esti un utilizator inrait nu cred ca are rost.

#18456
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Nu trebuie sa schimbe nici un cablu, oferta e foarte buna dar eu unul, nu as investi intr-o placa de retea noua decat daca as fi sigur ca voi folosi asa de des viteza de downoad din contract incat merita sa schimb placa. Acum depinde daca il folosesti la capacitatea maxima.

#18457
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Acum cu ce te deranjează ca ai 1Gbps? Simți ca îți trebuie mai mult? Ce servicii îți consuma asa mult? Chiar și pt 8k ai suficient.

#18458
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Poti obtine 1.8 Gbps pe 2 calculatoare. Nu o sa ai 1.8 Gbps nici daca o sa ai placa de retea de 10 Gbps in calculator. Este doar o lansare sa i-a fata la fraieri. Echipamentul dat de Orange nu furnizeaza pe cablu mai mult de 1Gbps pe fiecare port. Pe WI-FI 6 este posibil sa atingi peste 1Gbps daca ai echipamentele, unul langa celalalt.

Edited by baribalu, 29 March 2022 - 21:56.


#18459
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Orange nu ofera ONT cu port de 2,5Gbps WAN/LAN doar cu 1Gbps, deci viteze peste 1Gbps pe cablu nu o sa vezi limitarea fiind chiar in ONT-ul lor!
Daca visezi super viteze de ordinul Gbps oferta Orange nu e pentru tine mai ales vs Digi unde ai 2,5Gbps si 10Gbps pentru 5 si respectiv 10 lei in plus fata de abonamentul de 1Gbps.
Da este posibil pe S21U langa ONT pe Wifi6 daca faci teste sa vezi viteze pentru 1000Mbps dar departe de 1800Mbps.
Totusi din ce vad acolo cei 40 lei pe luna inclus si o rata la Samsung S21U ? Diferenta intre abonamentul de 1Gbps si 2Gbps la pachet Love este 0 lei! https://www.orange.r...ode=internet

Edited by MD, 29 March 2022 - 22:11.


#18460
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostCalypsso, on 29 martie 2022 - 20:48, said:

merita?
Da, dar pentru ei nu pentru tine! ;-)

#18461
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Voi sariti din vedere ceva foarte important. Pentru 40 lei pe luna diferenta fata de cat plateste acum, adica 960 lei in 24 luni, primeste un telefon ce valoreaza 4000-4500 lei la momentul actual.

#18462
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Sincer sa zic nu iau pentru telefon, doar mi s-a zis ca-l primesc, poate si codat in orange, adica sigurat, ideea e ca eu vreau sa prind viteze peste 1000mbs, el mi-a spus ca, cu sigurata voi prinde peste 1000, undeva la 1800 maxim o sa ajung, sincer as face acest upgrade, doar ca eu intreb, am deja internet de la ei 1Gbs, ideea daca prin acelasi cablu/fibra poate sa vina a acest 1800mbs sau trebuie alt cablu? pentru ca e putin cam complicata treaba la cabluri, e printr-o curte a vecinului tre' sunat bla bla, si nu am chef sa fac asta daca tre' schimbat cablul.

Si da, sunt un impatimit al vitezei de internet, sa am cat mai mult, asta e problema sa am, nu doar asa din vorbe, posibilitatile la mine in zona sunt doar ei, daca era la o adica, alegeam eu de mult RDS, dar nu am, si ma adaptez.

Edited by Calypsso, 29 March 2022 - 23:36.


#18463
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
tu ai citit ce s-a scris mai sus?
NU VEI ATINGE VITEZE MAI MARI DE 1GB. cei 1.8gb ii atingi pe 2 calculatoare. 900+900

#18464
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View PostCalypsso, on 29 martie 2022 - 23:32, said:

Sincer sa zic nu iau pentru telefon, doar mi s-a zis ca-l primesc, poate si codat in orange, adica sigurat, ideea e ca eu vreau sa prind viteze peste 1000mbs, el mi-a spus ca, cu sigurata voi prinde peste 1000, undeva la 1800 maxim o sa ajung, sincer as face acest upgrade, doar ca eu intreb, am deja internet de la ei 1Gbs, ideea daca prin acelasi cablu/fibra poate sa vina a acest 1800mbs sau trebuie alt cablu? pentru ca e putin cam complicata treaba la cabluri, e printr-o curte a vecinului tre' sunat bla bla, si nu am chef sa fac asta daca tre' schimbat cablul.

Si da, sunt un impatimit al vitezei de internet, sa am cat mai mult, asta e problema sa am, nu doar asa din vorbe, posibilitatile la mine in zona sunt doar ei, daca era la o adica, alegeam eu de mult RDS, dar nu am, si ma adaptez.
Nu trb schimbata fibra, doar ont-ul, ti se va pune unul cu wifi6 dar sa stii ca vitezele de 1,8gbps se obtin ori prin wifi daca ai un dispozitiv wifi 6 care sa duca ori pleci cu 2 cabluri din lan-ul ont-ului si pe un router secund care stie dublu wan agregezi link-ul celor doua cabluri, mai e varianta sa ai o placa de baza cu 2 porturi lan si e mai simplu sa beneficiezi de viteza pe pc, ideea e ca oricum ar fi, merita sa faci upgrade ca sa ai si gigabit pe upload…

#18465
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View Postdorin_2k, on 29 martie 2022 - 21:49, said:

.. Ce servicii îți consuma asa mult? Chiar și pt 8k ai suficient.
probabil tot face update la windows.
in rest internet de asa viteza in locuinta unde stai doar 12 ore dintre care 8 dormi ce folos.

Viteze asa mari sunt pt firme mari datacentere si alte folosinta nu acasa sa te uiti la youtube sau pe tiktuc

Viteza va creste la toti operatorii acum Orange va pulsa tare, dar preturile vor creste nu vor scadea, e trendul general de scumpiri la totul. Practic vrei nu vrei e ca la mobil ai nelimitat desi nu folosesti niciodata tot nelimitatul ca sa-l termini vreodata ci incapi si in 500 minute lunar ca acum multi ani.

#18466
Cristy_M

Cristy_M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 11.01.2009
Vă povesteam săptămâna trecută experiența cu fidelizarea și încercarea de achiziție a unui terminal mobil, pe site produs în stoc, la operator stoc epuziat. Într-un final și pe site-ul orange a apărut stoc epuziat la telefonul pe care îl doream, ca ironie a sorții. Cum eram încă în dilema abonamentului fără telefon, angajatul de săptămâna trecută fiind grăbit și închizându-mi telefonul, spun să-mi mai încerc o dată norocul, să văd ce o ieși, măcar un preț al abonamentului mai mic dacă cu telefon nu a fost să fie. Însă ce să vezi ofertele prezentate mi se par mai slabe decât cele de pe site și ce am eu în prezent. Ca să înțelegeți am un abonament de acum 5 ani, un Me Start 5, care acum a ajuns un Me Start 7 (prețul a fost modificat de-a lungul anilor) cu 40 GB internet, nelimitat minute si sms naționale, 2,6 GB net în roaming și 100 de min internaționale în UE. Operatorul mi-a prezentat 3 variante. Un abonament de 7 euro, prețul pe care îl am în prezent, cu acesta a început. La 7 euro: 20 GB internet la viteză superioară 4G+/5G, iar după consumul celor 20 GB internet de viteză mai mică (nu mi-a spus ce înseamnă viteză inferioară dacă este 4G, 3G), nelimitat minute și sms-uri naționale, fără roaming. Când am spus că mi se pare inferior abonamentului pe care îl dețin mi s-a spus că internetul de viteză superioară este avantajul. I-am răspuns la ce bun dacă am mai puțin ca în prezent, plus în orașul în care locuiesc nu au implementat sistemul 5G. Atunci mi-a prezentat a doua ofertă la 9 euro, cu 40 GB net la viteză superioară 4G+/5G, la fel după consum viteză mai mică, nelimitat min și sms naționale și dacă nu mă înșel 200 de min internaționale și parcă 4 sau 6 GB net în roaming. Ceea ce nu mi s-a părut ok, i-am spus, că din nou, nu mă încântă ideea de a mări abonamentul doar pentru minute și net internațional. Atunci mi-a precizat și o variantă de 6 euro, care m-a distrat cu 4 GB internet de mare viteză și nelimitat min și sms naționale, fără roaming. Și i-am spus că sper că glumește, nu mai suntem în 2010/2012 cu internet de 4GB. Mi-a spus să mă hotărăsc pe care doresc din aceste oferte, moment în care i-am precizat că pe site-uri de specialitate sunt prezentate cazuri unde clienți au primit la prelungire de abonament reducere de la 9 E la 4 E. Și mi s-a răspuns că această reducere este doar la contra ofertă pentru cine își portează numărul. Nu există ofertă la prelungire de abonament fără telefon mai mică de 6 euro la orange. Mi-a spus inclusiv dacă nu sunt de acord cu ofertele îmi pot porta numărul, ceea ce mi s-a părut haios, adică ca ofertant îmi spui să caut la concurență. Însă eu cred că îmi propunea varianta portării ca să primesc acea contra-ofertă, altfel mi se pare ciudat să spui unui client să te portezi. Sincer, i-au în calcul și varianta portării, poate după 16 ani petrecuți la orange merită să văd cum este și în altă rețea. Ca și discurs cred că operatorii au același instructaj, mi se par foarte anoști, necomunicativi și încearcă să încheie cât mai repede apelul. Ca și concluzie, ca și data trecută, să îți tot prelungești abonamentul la orange.

Edited by Cristy_M, 30 March 2022 - 15:56.


#18467
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eu am prelungit mereu prin magazinul online si am gasit oferte bune, toata treaba e sa iti alegi perioada si sa folosesti punctele TY.
Am si renuntat la abonament si l-am refacut nou, deja nu mai conteaza vechimea .
Treci pe cartela portezi si apoi revii prin portare si ai oferte mai bune !

#18468
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Eu tot nu va inteleg am nevoie nu am nevoie, eu vreau si atat tot, fiecare are placerile lui acuma, lu vasile ii place Dacia mie nu, aia e, sa fie sanatos.

Bun, ce-am inteles eu pana acuma este asa: Din ont-ul orange plec cu 2 cabluri si intru ori intr-un router de 1.8gbs cumparat de mine, sau placa de retea la fel, cre'ca mai bine cumpar  un router wi-fi 6 care sa pot baga 2 cabluri direct si de acolo cu unul singur in pc, problema e, ce fel de cablu si ce fel de router ar trebui sa cumpar in cazul meu.

Am vorbit cu baietii Luni urmeaza sa vina sa imi instaleze.

Edited by Calypsso, 30 March 2022 - 21:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

dorud8204

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate