Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19798 replies to this topic

#18415
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Ai beneficiat de ceva reduceri ori la un telefon ori la abonament

#18416
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 csachiri, on 05 martie 2022 - 00:39, said:


Toma necredinciosu' , masoara-ti cuvintele
De ce nu pui matale (dacă tot ești asa de cinstit) detalierea despăgubirilor pe care o găsești pe prima pagina a facturii?!
Mi-ai confirmat acum ca ești doar un zvoner si răspândac ieftin, care arunca cu cacao în companiile care n-au albastru în sigla. :)

Pentru corecta informare, am atașat o factura a unui număr reziliat anul trecut pentru care am plătit ca "taxa de reziliere" reducerile primite. ;)

Attached Files



#18417
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 03.04.2007

 SuperTux89, on 05 martie 2022 - 08:37, said:

Ai beneficiat de ceva reduceri ori la un telefon ori la abonament
Oare de ce un contract are perioada minima contractuala?
Pentru ca în schimbul a ceva te obliga la  altceva.
Este vorba despre drept comercial legiferat de legiuitor.

Edited by csachiri, 05 March 2022 - 13:25.


#18418
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Am reziliat anul trecut un abonament la orange care mai avea 19 luni perioada contractuala. Nu mi sa cerut nici o taxa de reziliere. Dar nu am avut nici telefon luat și abonamentul era la preț standard fără reduceri

#18419
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 03.04.2007
Nu te contrazic , dar atunci care e rostul perioadei contractuale?
Drept e ca cel ce a reziliat cu taxa mai avea perioada și pentru TV Dth și în cazul televiziunii i s-a comunicat ca nu i se percep taxe de reziliere pt dth.


#18420
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Se pare ca in cazul meu mai bine de atat nu se poate, acum am 24GB cu 4GB in roaming, nelimitat minute si sms nationale plus 400min internationale la 6eur/luna, iar ei mi-au oferit mai mult internet undeva la vreo 60GB, mi-au luat internetul in roaming, au taiat 200min internationale, cu 6eur/luna.
Nu prea inteleg cum gandesc ei ofertele astea dar oare chiar nu au capacitatea de a compara?

#18421
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021

 csachiri, on 06 martie 2022 - 10:49, said:

Nu te contrazic , dar atunci care e rostul perioadei contractuale?
Drept e ca cel ce a reziliat cu taxa mai avea perioada și pentru TV Dth și în cazul televiziunii i s-a comunicat ca nu i se percep taxe de reziliere pt dth.
Ai garanția ca 12\24 luni ai aceea oferta

#18422
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 maladetz, on 06 martie 2022 - 12:01, said:

Se pare ca in cazul meu mai bine de atat nu se poate, acum am 24GB cu 4GB in roaming, nelimitat minute si sms nationale plus 400min internationale la 6eur/luna, iar ei mi-au oferit mai mult internet undeva la vreo 60GB, mi-au luat internetul in roaming, au taiat 200min internationale, cu 6eur/luna.
Nu prea inteleg cum gandesc ei ofertele astea dar oare chiar nu au capacitatea de a compara?

La aceeasi bani, ai mai mult net (24GB vs 60GB), dar au mai taiat din altele (acces la roaming si minute internationale). Aproape sigur cerintele mai mari de net implica taierea accesului la roaming.

Cat despre comparat: probabil compara cu ce cer alti clienti si ofera ceva similar, in functie de negocieri (mult net, nu roaming, vrei roaming, ai mai putin net). Sunt unii care cer acces la roaming la toate abonamentele, dar cu negociere la resursele nationale (bine, nici nu consum mai mult de 3-4GB pe luna, cu exceptia concediilor).

Doi la mana: Orange fidelizeaza agresiv serviciile fixe si, pentru cei care le au, beneficiile (atat in bani, cat si netul la comun) e mai bun decat cel din abonament.

#18423
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Poate aruncă și un ochi în ograda concurenței la ofertele pentru telefonie și internet mobil.Cu fidelizarea la TV și net fix cred că ai dreptate.

#18424
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La concurenta (în speță Vodafone și Digi) sunt soția, cumnata, respectiv soacra (digi) și pana acum n-a sărit nimeni cu oferte. La digi n-am pretenții, dar la Vodă cred ca se merge pe premisa ca merge și asa (abonamente ieșite din perioada).

#18425
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001

 SuperTux89, on 06 martie 2022 - 12:19, said:

Ai garanția ca 12\24 luni ai aceea oferta

Oh, da. Mai ales la Orange. Alții au mărit prețul abonamentelor aflate sub contract. Dar Orange? Niciodată.

#18426
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Atunci poți merge la alții, întotdeauna vor exista și clienți nemulțumiți , nu ai sa vezi companie sa aibe 100% recenzii pozitive

Edited by SuperTux89, 08 March 2022 - 13:09.


#18427
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
badmania98: sper ca esti sarcastic. Acum vreo 3 ani parca era mega scandal pe aria asta cand Orange a marit din burta valoarea abonamentelor. Si era specificat undeva pe ultima pagina din factura.

Edited by macsfx, 08 March 2022 - 20:43.


#18428
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Mda, abonament de 6 ani, solicit oferta de retentie pe site si ma suna azi un Dorel sa-mi prezinte FIX oferta de pe site, standard, fara macar cei 20% reducere pe care ii ofera acum "exclusiv online".
Am cerut abonament fara telefon, iar cele mai ieftine oferite cu Roaming inclus au fost :12 EUR cu 4G si 15 EUR cu 5G dar pentru ca el e baiat bun imi da totusi un telefon cu butoane gratuit sa-l ofer unui bunic sau sa-l am de rezerva; asta ca sa am si o grauitate de platit in caz ca reziliez inainte de termin; destept baiet ca sa zic.

Efectiv a crezut ca vorbeste cu ultimul prost de pe strada, in conditiile in care cel mai ieftin cu 4G si roaming pe site iese FUN10 cu 8 EUR pe luna iar cu 5G este 12 EUR pe luna.

Pai in cazul asta pot sa-mi iau singura oferta de 8 EUR de pe site fara sa mai discut cu toti Doreii din call-center-ul lor.

In conditiile astea azi fac cerere de portare la Vodafone, fara nicio sansa de anulare.

Edited by mannyx92, 14 March 2022 - 11:45.


#18429
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cel mai ieftin abonament cu acces la roaming e de 6E (l-am postat cu cateva pagini in urma): 18GB+Vechime+Cost Control+roaming. Adevarul e ca am 3 numere pe cont si am tot tras de ei pentru servicii fixe (pe care, momentan, nu le ofera la adresa de domiciliu).

#18430
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Un update al situatiei; azi am fost sunat de la Dep. Retentie de unde am aflat ca initial fusesem apelat de la Dep. Relatii clienti si ei n-au acces la abonamente personalizate.
Mult mai ok a fost operatorul care mi-a oferit ab. de 4 EUR cu 120GB internet, social media nelimitat si 550 min internationale. Fara roaming din pacate dar nu e panica pentru ca oricum am un Optim2 de la Digi fix pentru treaba asta Posted Image. Mi-a spus ca oricum se poate activa si pe abonamentul de la ei, roaming-ul, daca sun cu 1 sapt inainte la 300; se activeaza un fel de extraoptiune (4-5 EUR) pentru luna respectiva.(cum se procedeaza la Yoxo)

Edited by mannyx92, 16 March 2022 - 10:51.


#18431
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 mannyx92, on 14 martie 2022 - 11:41, said:

In conditiile astea azi fac cerere de portare la Vodafone, fara nicio sansa de anulare.
Cum rămâne ?

#18432
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Așa e Romanu, una zice alta face :)))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate