Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19788 replies to this topic

#18361
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

 Nimcid25, on 21 februarie 2022 - 19:27, said:


Avea vedenii. Cererea nu este introdusa in BDC pana când nu-ți este livrat sim ul.
Mersi frumos de info, atunci dorm mai linistit. Revin cu ce s-a intamplat

Edited by ecler12345, 21 February 2022 - 22:20.


#18362
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013

 Masonu, on 21 februarie 2022 - 19:53, said:

Corect! La mine a mai durat încă 24 ore de la primirea cartelei sim prin curier, pentru ca cererea de portare sa fie înregistrată, la 3 minute după confirmarea înregistrării cererii de portare m.a sunat Orange , mi s-a propus oferta de 2 sau 4 euro.
....ce rapizi sunt cand cineva vrea sa plece...probabil acel agent nu avea de lucru si era dornic sa impresioneze (seful sau pe client)
Ce abonament ati avut pana acum si de cat timp?
(oare sunt la fel de rapizi cu cineva care a platit cate 10-20 eur lunar fata de altii care au negociat abonamente sub 10 euro?)

#18363
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 crislacor, on 21 februarie 2022 - 15:02, said:

Eu știam că sîntem într-o relație contractuală din care ambele părți ar trebui să aibă de cîștigat! Nu doar una și în nici un caz prin cacialmale!
Era vorba de ,,negocierea,, contractului,nu de contractul încheiat pe care normal trebuie respectat.Ce te faci când multe firme denunța contractul și-l modifică după bunul plac,vezi ce se întâmplă  pe piața de gaze și energie elelectrică.

#18364
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Politica lor de toata jena privind fidelizarea m-a facut sa portez 3 abonamente. de voce cu vechimi intre 15 si 20 de ani. Nu am acceptat sa ma umilesc cu cererea de portare. Am făcut-o pe bune si am inchis si tv satelit. Bineinteles ca m-a sunat si pe mine cu oferta de ,,portare" la 4 euro, dar nu am raspuns la telefon decat pt a-mi arata dezgustul provind maniera in care isi bat joc de clienti. Si de asemenea sa-i spun acelui consilier ca imi pare rau ca nu am plecat mai demult.

#18365
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013

 bogdangelu, on 21 februarie 2022 - 22:41, said:

Era vorba de ,,negocierea,, contractului,nu de contractul încheiat pe care normal trebuie respectat.Ce te faci când multe firme denunța contractul și-l modifică după bunul plac,vezi ce se întâmplă  pe piața de gaze și energie elelectrică.

...ca sa continui, Telekom mi-a crescut tariful de vreo 3 ori...probabil tot la cacealma - spun asta deoarece un agent dintr-un magazin mi-a confirmat faptul ca ar fi putut sa-mi anuleze cresterea tarifului daca ma prezentam pana la o anume data in magazin (data care era inainte de expirarea celor 30 de zile timp in care puteam denunta contractul). Vazand ca ei "joaca" altfel, am trimis mai multe solicitari online - nu am avut succes asa ca am renuntat la serviciul TV, am ramas doar cu un serviciu fix (internetul) pentru a putea beneficia de o reducere a tarifului pentru 3 abonamente mobile. Reducerea nu era mare - doar 3 euro, insa cand am avut ocazia, am solicitat o alte reduceri.
Nu era mai bine (pentru ei) sa-mi anuleze cresterea pretului? As fi ramas cu TV si internet la 27 lei si cu mobilele la 3 eur fiecare.
Acum am doar internet la 5 lei si mobilele cate 2 eur....

Edited by sas_ro, 21 February 2022 - 23:05.


#18366
Masonu

Masonu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 30.03.2018

 sas_ro, on 21 februarie 2022 - 22:33, said:


....ce rapizi sunt cand cineva vrea sa plece...probabil acel agent nu avea de lucru si era dornic sa impresioneze (seful sau pe client)
Ce abonament ati avut pana acum si de cat timp?
(oare sunt la fel de rapizi cu cineva care a platit cate 10-20 eur lunar fata de altii care au negociat abonamente sub 10 euro?)
Pana acum am fost doar în rețeaua Orange, am testat prepay Vodafone și Digi, nu pot sa zic ca mi-au displăcut, dar Orange mai tot timpul e cu un pas înainte tuturor când vine vorba de servicii noi, o sa menționez doar câteva importante pentru mine, primii cu wifi calling,esim,Orange Money și lista poate continua.
Utilizez numărul din 2006, pe abonament sunt de 5 ani, ultimul fost de 10 euro.

#18367
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Dacă ar oferi orange un abonament de 2 euro cu roaming minute și net destul ar fi toți pomanagii Fericiți . Dar orange nu e firma de bine facere . Nu va convine mergeți la concurenta nu va văitați atâta pt niște nimicuri. Eu unu când nu am fost mulțumit de Vodafone am portat numărul fără sa ma vait pe forumuri și nici nu am stat sa înjur compania cum fac alții :)))


#18368
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Unii oamenii, atunci cand se intalnesc (...in vacanta sau in parc, si numai dupa ce incep sa se simta confortabil), vorbesc despre banalitatile care le umplu viata de zi cu zi, mai cu seama despre politica si fotbal....cat costa o vacanta (in Bulgaria), transport, ori filmele, emisiunile la care se uita si "inexplicabil" (pentru altii), incep sa vorbeasca despre cat de mult a costat telefonul in roaming sau despre alte servicii utilizate.

Alti oameni, se intalnesc in vacanta in Turcia sau Egipt - si vorbesc despre aceleasi lucruri...poate nu cu acelasi patos, dar si pe ei ii afecteaza costurile....si chiar daca vor sa arate ca sunt mai potenti financiar....tot la meselea alea imbelsugate se intalnesc...cu oamenii mai "de rand".
Chiar si cei care se intalnesc in Dubai sau Maldive sunt afectati de costurile platite (pe avion, roaming sau shaorma pe care o savureaza in aeroport)...dar acestia deja vor sa afiseze avutia (si implicit nu vor sa arate ca si ei se plang)

Abia pe "ceilalti" ii intereseaza cat costa un plin la avion...dar ei se duc la golf unde nu da bine sa spui ca "te-a rupt" pretul in crestere al alimentelor...

Dintre toti, doar unii stau pe forumuri.....si au mai multa educatie financiara (decat cei care se erijeaza in modele pentru plebe...), ferindu-se sa plateasca servicii "premium" (a se citi "scumpe") de care ei oricum beneficiaza la un pret mult mai mic decat cei care se vor a fi vazuti avand o coloana dreapta (care de fapt tot stramba e...ca asa e "construit" omul)

Edited by sas_ro, 22 February 2022 - 08:07.


#18369
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

 SuperTux89, on 22 februarie 2022 - 06:37, said:

Dacă ar oferi orange un abonament de 2 euro cu roaming minute și net destul ar fi toți pomanagii Fericiți . Dar orange nu e firma de bine facere . Nu va convine mergeți la concurenta nu va văitați atâta pt niște nimicuri. Eu unu când nu am fost mulțumit de Vodafone am portat numărul fără sa ma vait pe forumuri și nici nu am stat sa înjur compania cum fac alții :)))
Pare-se că mătăluță nu ai înțeles esența discuției: nu e despre 2 euro sau 20 euro, ci despre faptul că pentru clienții noi e 20 euro (na, ca să fie clar că nu ne legăm de micimea prețului), iar la retenție, pentru clienți cu ani și ani de Orange în spate, e 25 sau 30 de euro același serviciu, cu aceleași beneficii!
Asta e problema, că pentru unii mumă, pentru alții ciumă... și nu e corect deloc! De moralitate nici nu are rost să amintesc, că nu se știe ce înseamnă...

#18370
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Și decât sa te plângi numai bine pleci la alții? E foarte simplu, cerere de portare și in 3 zile ajungi la concurenta

#18371
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 SuperTux89, on 22 februarie 2022 - 06:37, said:

Dacă ar oferi orange un abonament de 2 euro cu roaming minute și net destul ar fi toți pomanagii Fericiți . Dar orange nu e firma de bine facere . Nu va convine mergeți la concurenta nu va văitați atâta pt niște nimicuri. Eu unu când nu am fost mulțumit de Vodafone am portat numărul fără sa ma vait pe forumuri și nici nu am stat sa înjur compania cum fac alții Posted Image))

Sunt unul din cei care nu folosesc prea mult telefonul, si mai am ceva pana la 40 de ani. Pomana la 2E nici eu nu sunt de acord, dar in banii astia sa-ti ofera 2-300 minute nationale si 1GB de net (care sa fie disponibil si in roaming, conform formulei), ar fi o solutie. Gandeste-te ca mie imi ajung 2-3GB pe luna, asa cum altora nu le ajung 100.

Dar, poate ai scapat din vedere ca romanasii sunt cautatori de pomeni (cat se mai da pentru un vot?), si vor gratis beneficii garla. Uita-te cati cer mult net, doar pentru mobil, chiar daca acasa au WiFi si ar putea sta conectati in felul asta.

#18372
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci daca lumea are nevoie de mult net mobil inseamna ca il foloseste si acasa in detrimentul wifi-ului, pentru ca oamenii in general stau doar acasa, nu?
Tare.

Edited by MembruAnonim, 22 February 2022 - 09:50.


#18373
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

 SuperTux89, on 22 februarie 2022 - 09:40, said:

Și decât sa te plângi numai bine pleci la alții?(...)
Nu! Îmi place să stau aici, mai enervez pe unu' și pe altu'!:)

#18374
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 MembruAnonim, on 22 februarie 2022 - 09:50, said:

Deci daca lumea are nevoie de mult net mobil inseamna ca il foloseste si acasa in detrimentul wifi-ului, pentru ca oamenii in general stau doar acasa, nu?
Tare.

Speram sa intelegi ideea (transferul utilizarii de la antena la fir), dar, din pacate, se pare ca nu m-am exprimat prea concis. Sunt constient ca fiecare isi are propriile nevoi, dar iti pot da un exemplu: cumnata mea nu are net acasa, dar plateste 11E pentru net nelimitat pe mobil. Isi poate instala net (are tv de la Digi, dar poate instala si Vodafone si Orange, deci nu e o problema). Daca si-ar pune net de la Digi, ar costa-o 6E in plus la serviciile fixe, DAR si-ar putea scadea abonamentul de mobil la 5-6E si (cu vreo 50-60 GB). Costul ar fi aproximativ acelasi (depinde daca obtine la 5 sau la 6E), doar ca si-ar imparti factura, dar consumul s-ar face tot in acelasi loc: acasa (locul de munca e de asa natura incat sa nu stea ca birocratii iar in timpii morti/pauze se uita mai mult fugal).

PS: sa nu uitam faptul ca 4G are limita de viteza de 355Mbps (in conditii optime, poate chiar laborator), iar netul fix se cam vinde de la 500Mbps (care poate fi mai bine stabilizat decat o antena GSM).

#18375
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

 mercedesbenz, on 20 februarie 2022 - 23:28, said:


In ce hal au ajuns clientii O! Atat de disperati si dornici sa se injoseasca, nu e de mirare ca se poarta asa compania...

In ce hal au ajuns clientii ORO, si in ce hal se poarta compania??!
Daca observi, antevorbitorul face cerere de portare la Gigi in speranta ca va primi o oferta mai buna de la ORO si specifica faptul ca "nu vrea sa se trezeasca permanent acolo", adica la Gigi...
Asta spune tot...
Voi, trompetele platite de Gigi nu va potoliti niciodata?
Nu, pt ca sunteti platiti.

Aaaa, si cititi repede pt ca mesajul de mai sus urmeaza sa fie sters prin bunavointa cerberilor-moderatori!
ete nahhhh la cum pui problema si domnia ta pari vreun sclavete de pe la oringi sau mai degraba unu din sereleurile subcontractate si poate ofticat ca nu pun astia botu....eu unu asa miros

#18376
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013

 Pololica, on 22 februarie 2022 - 09:42, said:

Pomana la 2E nici eu nu sunt de acord, dar in banii astia sa-ti ofera 2-300 minute nationale si 1GB de net (care sa fie disponibil si in roaming, conform formulei), ar fi o solutie. Gandeste-te ca mie imi ajung 2-3GB pe luna, asa cum altora nu le ajung 100.
Eu nu cred ca e pomana la 2 eur - e doar un pret considerat a fi mic de multe persoane.
Digi are asa un abonament si nu pare sa aiba probleme din cauza pretului mic la care vinde acele servicii.
Am avut un asa abonament, plateam 9-10 lei (era cursul mai mic atunci).
In roaming l-am folosit (Turcia)...vorbit vreo 30 min (soacra - care trebuia tinuta la curent ....zilnic + a trebuit sa sunam la asigurari..probleme de sanatate).
Nu cred ca am folosit si net ....surpriza: un cost mai mult decat decent - cred ca atunci am platit 34 lei.
Pentru cine sta de vorba la telefon....nu cred ca va avea parte de aceeasi surpriza....dar ..fiecare cu nevoile lui: unii se duc in concediu sa se mai desprinda de problemele zilnice, altii ca sa vorbeasca la telefon/
Deci pentru o iesire pe an si 200 min nationale - 2 eur e foarte bun.
Daca depasesti 300 minute nationale si mai trimiti cateva sms, deja se mai adauga 2 eur - caz in care mai bine alegi Orange la 5 eur...sau la 2 pentru cei carora un utilizator de forum le spunea "pomanagii" :))

#18377
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.12.2021
Eu nu m-aș porta pentru oferte mai bune. Motivul este simplu...

Portarea presupune efort, pot greși în contractare, pot avea costuri suplimentare din neatenție, și dacă e nevoie de un efort așa de mare pentru o ofertă care să-mi convină, atunci consider că serviciul nu e de nasul meu și mă orientez spre alternative.

Adică nu vreau să mai continui o relație contractuală atâta timp cât știu că cel mai probabil nu va avea un viitor într-un an sau doi. Mai bine mă adaptez altui serviciu și o fac mai devreme. Altfel plătesc prețul de pe website și în felul ăsta pot judeca și raportul preț/calitate mai bine. Că s-ar putea să nu-mi placă și mai bine plătesc 2 lei în altă parte, votând cu portofelul.

Apropo, eu dacă aș fi Orange n-aș da nici o ofertă specială celor ce se portează.

Asta tot din rațiuni economice. Când dai oferte scandalagiilor, îți încurajezi ceilalți clienți să facă la fel. Că normal, oricui îi vine nervii când află că oferte mai bune există, oferte date în spatele culiselor, deoarece se simt păcăliți.

Cultura noastră balcanică iese de multe ori la suprafață. Până nu negociem noi un preț cu 1 leu mai puțin, nu ne simțim bine. E ca la târgul de mașini unde vânzătorii și cumpărătorii participă la un joc bizar in care cumpărătorii umflă prețul ca să aibă de unde lăsa vreo 10%. Ar fi mult mai ușor și mai drept să plătească același preț toată lumea fără negocieri stupide, dar cum îți crești clienții așa îi ai.

#18378
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

 Proful, on 21 februarie 2022 - 15:57, said:

Daca nu incetati, o sa faceti o pauza, ecler sa anunti daca vei fi sunat de Orange si ce oferta ti se propune.

ieri seara a venit curierul cu sim-ul digi, astazi la 10 am primit mesaj de la orange ca s-a inregistrat cererea de portare.
la 1 minut dupa mi-au trimis oferta pe mesaj:
fun 9 redus la 4 euro pe 24 luni (bonusurile raman si dupa ce expira perioada)
120 gb net 4g+
minute si sms nelimitate nationale
550 minute internationale
cost control
fara net roaming
poti cumpara telefon cu abonamentul acesta

Am sunat la numarul primit in mesaj unde mi s-a raspuns instant si mi-a fost confirmat abonamentul cu detaliile lui. Am intrebat daca netul este 5g la care mi s-a zis ca ei nu au 5g (??????...poate a vrut sa spuna ca abonamentele fun nu au 5g)

Oferta acceptata.
Deci trebuie sa ajungi pana la portare ca sa ti se ofere ceva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate