Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19797 replies to this topic

#17281
claude avo

claude avo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2005
Salut as dori sa schimb telefonul sotiei care este un Huawei mate 20 lite si care dupa 2 ani incepe sa dea semne de oboseala... si ea fiind abonat Orange in prezent cu un ab. de 13 euro pe luna care expira  in luna ianuarie 2021  m-am gandit la o retentie. Ea isi doreste tot un Huawei si intrucat fol.mult serviciile google m-am gandit la Huawei P30 Pro care ii place si ei.
Acum pe contul online orange daca ar lua telefonul in rate cu abonament de 15 euro pe luna ar platii  88,69 lei avans si pe luna abonament  + rate = 148,7 lei  :
  • Sumar coș
Pe factura de servicii: 74.16 Lei (15.0€) Rata lunara Orange: 74,11 Lei (14,99 €) Valoare produse fara rate: 0.0 Lei (0€) Reduceri totale: -31,15 Lei
(-6.30 €) Total lunar: 74,11 Lei (14,99€) Total de plata acum: 88,69 Lei (17,94€)
  Credeti ca e ok asa sau pot obtine un pret mai bun prin negociere la telefon cu dep. de retentie?

#17282
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
La retenție poți obține ceva puncte suplimentare pe cont, în rest niciun discount suplimentar la telefon, față de prețul din magazinul online.

#17283
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
S-au dus vremurile cand se dadeau sute de puncte ....

#17284
Johnnyx_83

Johnnyx_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.12.2007
Confirm, la retentie iti dau oferte mai proaste decat sunt in contul tau in magazin online.

Eu am luat saptamana trecuta marti sotiei un S20 FE 5G la 1650 lei cu prelungire pe 24 luni abonamnet ME 7.
Mie mi-am luat joi un S10+ la 1700 lei tot cu prelungire ME 7.

Vineri toata ziua S10+ a fost la abonamentul Smart 15 la pretul de 147 lei, i-am luat fratelui meu unul, a sarit de la ME 6 la Smart 15 ca era prea buna oferta.

Cred ca pretul ala de 147 lei a fost ceva eroare, ca la toate restul era 1900 lei, doar la ala era 147, posibil sa fi aratat pret de rata la prelungire abonament, dar are deja telefonul, asa ca, sa fie primit.

Oricum, reduceri au fost foarte ok, era S20 5G cu 12GB RAM la 2200 lei la prelungire ME 7 pe 2 ani, daca mai aveai ceva puncte ieseai si mai ieftin, pret ok.

#17285
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009

View PostJohnnyx_83, on 18 noiembrie 2020 - 00:33, said:

Confirm, la retentie iti dau oferte mai proaste decat sunt in contul tau in magazin online.
Eu am luat saptamana trecuta marti sotiei un S20 FE 5G la 1650 lei cu prelungire pe 24 luni abonamnet ME 7.
Mie mi-am luat joi un S10+ la 1700 lei tot cu prelungire ME 7.

Poti sa prelungesti ME7? Mie de la ofertare mi-au spus ca trebuie neaparat (hehe) sa trec la Fun 8 ca sa beneficiez de telefon la pret redus. Mi s-a parut dubioasa limitarea asta si am refuzat.

#17286
Johnnyx_83

Johnnyx_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.12.2007
Eu am prelungit din contul Orange in magazin Online.

Dar poti si la retentie, doar ca trebuie sa insisti.

Eu de exemplu am vorbit zilele alea cu 3 persoane diferite, sunam la 300 si ceream sa ma dea la retentie si le spuneam din start sa le zica sa imi dea pe unul capabil care sa nu imi faca oferte de magazin ca ma enervez.

Imi faceau unii oferta la Fun 8 de exemplu, S10+ la pret de Altex, zici ca erau retardati.

Joi cand am vazut ca S10+ e la 1700 lei, am sunat imediat la retentie sa vad daca imi pot da pret mai bun, am vorbit cu o tipa care prima data mi-a dat pret la S10+ cu prelungire abonament actual (ME 7) de 454 EURO, aprox 2200 lei, i-am zis ca e prea putin, a zis sa astept sa vorbeasca cu un superior, a revenit si ca cel mai mic pret imi poate da la 1900 lei.

I-am zis ca pot singur sa il iau la pret mai mic si ca nu e normal ca sa ma pot ajuta singur mai bine ca si ei, aia a fost si am comandat eu din cont.

Deci, poti si la ME 7 dar tre sa fii ferm, le spui din start sa nu te jigneasca cu oferte aiurea, ca nu vrei altceva si sa iti faca oferta pt abonamentul curent iar daca nu ti se pare ok, spui sa vorbeasca cu un superior sa iti dea cea mai mica oferta.

Sigur, la Fun 8, cei de la retentie iti pot da oferte mult mai bune ca si la ME 7, iar daca iti convine, poti face trecerea ca 1 euro nu e asa mult.

La mine si la sotie asa s-a nimerit sa fie preturi bune la prelungire de ME 7 cu achizitie de telefon din contul My Orange, am dat aprox 3300 lei pe doua telefoane care la liber sunt in jur de 5500-6000 la Altex/Emag.
Eu am fost multumit.

Cred totusi ca preturile astea, sau macar apropiate, le poti obtine si la negociere, dovada ca eu ajunsesem la o diferenta de 200 lei la S10+ la prelungire ME7.

Posibil ca la Fun 8 sa poti obtine pret si mai bun la oricare telefon, daca insisti.

Daca nu e ok, mai suni odata, pana nimeresti pe careva care te satisface.

Suni la 300, dupa ce incepe si vorbeste robotul, faci din tastatura 5 2 0 si te transfera la operator la care ii zici ca vrei la retentie/ofertare.

Succes.

Edited by Johnnyx_83, 19 November 2020 - 01:04.


#17287
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009

View PostJohnnyx_83, on 19 noiembrie 2020 - 00:57, said:

Succes.
Merci! O intrebare: in actul aditional de prelungire ME7 ti-au facut trecerea la cursul ala mediu al bancilor comerciale sau a ramas la cursul BNR (cum aveai pana la modificare)?

#17288
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Da, se trece la noul curs!

#17289
Johnnyx_83

Johnnyx_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.12.2007
S-a facut modificare.

Din actul aditional:

"
Art.3.
Clientul se angajeaza sa pastreze din data comenzii online:
Abonamentul de servicii Orange Me Start 7 pentru o perioada minima contractuala de 24 luni.

Art.4.
4.1. In conformitate cu prevederile art. 55 din O.U.G. nr. 111/2011 privind comunicatiile electronice Clientul are
dreptul de retragere din Actul aditional fara a fi obligat la plata vreunor penalitati in termen de 30 zile de la data
transmiterii prezentului document. Dreptul de retragere se poate exercita prin trimiterea unui e-mail la adresa
[email protected] sau prin posta la adresa Str. Gara Herastrau, nr. 4, sector 2, Bucuresti. Incetarea actului
aditional va opera de la momentul la care aceasta a ajuns la cunostinta Orange Romania.
4.2.In cazul in care clientul isi exercita dreptul de retragere din a Actului aditional incheiat prin mijloace de comunicare
la distanta, Clientul va reveni la conditiile contractuale anterioare.
4.3.In cazul in care Clientul isi exercita dreptul de retragere din Actul aditional conform punctului 4.1. de mai sus si a
utilizat serviciile care fac obiectul acestuia pana la momentul la care opereaza incetarea, va fi obligat la plata
acestora.

Art.5.
Prin incheierea prezentului act aditional Clientul accepta modificarea cursului de schimb valutar la care se va face
facturarea, incepand cu urmatoarea factura din "rata de schimb valutar a BNR, valabil in ziua emiterii facturii", in
"valoarea rezultata ca media cursurilor de vanzare EUR/RON publicate pe site-urile bancilor BRD, Banca Transilvania
si ING Bank in ziua lucratoare anterioara zilei emiterii facturii la ora 15:00". Cursurile de vanzare ale bancilor
mentionate se refera pentru BRD: "Schimb valutar in cont", pentru Banca Transilvania: "Curs valutar Spot (in cont)" si
pentru ING Bank: "Curs dedicat pentru tranzactii din HomeBank sau ATM ING".
Orange Romania poate modifica lista bancilor selectate pentru calculul cursului valutar prin alegerea altor banci de
importanta sistemic, asa cum sunt indicate de catre BNR pe site-ul acesteia.
Orice astfel de modificare se va face cu respectarea prevederilor legale aplicabile.
Modificarea se aplica pentru toate numerele aferente contului dumneavoastra si anume:...."

Diferenta e de aprox 50 bani in plus din ce am vazut, cursul la care facea in ziua aia era 4,94 si la BNR era 4,866.

La abonament de 7 EURO nu e o avere diferenta de curs.

Edited by Johnnyx_83, 19 November 2020 - 11:22.


#17290
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

View Postclaude avo, on 17 noiembrie 2020 - 17:35, said:

        
  Credeti ca e ok asa sau pot obtine un pret mai bun prin negociere la telefon cu dep. de retentie?
Incearca, ce ai de pierdut. Eu am sunat la ei si am obtinut o oferta mai proasta decat in magazinul online. Cand le-am spus de oferta din magazin au fost contrariati. Ca nu se poate.
Dupa care au revenit cu o oferta de ieseam cu cativa lei mai ieftin. Ca la piata. Mai era putin si ma certa ca faceam comparatie cu oferta de pe magazinul online.

#17291
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004

View Postdr_junior1980, on 13 noiembrie 2020 - 15:41, said:

Tocmai ce am sunat la departamentul ofertare si nu au dorit sa imi ofere nimic...

Imi ofereau FUN 8 cu 11GB de internet inclus si nelimitat social...
In momentul actual am cumulat (me8 + net 4 + orange share )un abonament de 12 E cu 70GB trafic + CostControl  ... Nu cred ca mai voi continua cu ei ... Am ramas socat ... Nu ma asteptam sa fiu tratat asa ...
Nu prea înțeleg, în shop abonamentul FUN de 8 euro are 50 Giga + roaming .

#17292
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Probabil sunt mai bune ofertele luna asta in shop si online deoarece au promovat acest black friday (https://www.orange.ro/blackfriday/) , telefonic nu pot oferi mai mult , dar probabil de luna viitoare vor avea oferte peste site.
Eu am achizitionat si un telefon deoarece mi-au triplat punctele TY ( conform ofertei de BF ) + abonament pe 24 luni FUN 9 - 40GB net (20GB +20 bonus)
Au mai sunat cei de la departamentul ofertare, iar in plus fata de ce am achizitionat online, imi mai puteau activa serviciul CostControl , insa telefonul nu il puteau oferi deoarece nu il aveau listat la ei ... Oneplus 8T (exclusiv online)

Edited by dr_junior1980, 22 November 2020 - 11:56.


#17293
bazz91

bazz91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.12.2014
O prelungire de abon Orange TV satelit cu reducerea la jumate de la 8 euro, adică 4+1euro trecerea la (pachetul family)in total 5 euro, defapt costa 6 euro pe factura, am luat legătura cu ei și cica prețul e fara TVA cel de 5 euro, in fine probmela e că agentul de la ofertare nu mi-a spus că prețul final este de 5 euro fara TVA (sau 6 cu TVA) nici in contract nu găsesc acest lucru. Pentru chestia asta am sa reziliez! Au trecut din păcate cele 14 zile de când am fost sunat de la ofertare.

#17294
XDany

XDany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2007
Se pare ca la Orange lipsa de respect pentru clienți este la cote maxime dacă la fidelizare operatorul a ajuns sa îți propună portarea și nici nu a vrut sa permită discuția cu un superior. Asta după 20 de ani în rețea. Soției i s-a transmis sa aleagă o alta oferta mai buna dacă găsește (i s-a oferit iphone 11 pro la 3998 cu trecerea de la un abonament de 7 la un abonament de 15 euro în condițiile în care în online găsești telefonul la un preț mai mic).
Mai mult ca sigur vom lua în considerare recomandarea de portare pentru toate cele 4 numere din familie.

#17295
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Daca nu achizitionam telefon , sigur treceam la YOXO , era perfect pentru mine , 60 GB la 29lei sau 100 GB la 39 lei

#17296
Undercover89

Undercover89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 16.12.2019
Și eu as rezilia un Orange me 8 fără telefon ca să trec la yoxo. Dar e legat de pachetul love și după cresc preturile la serviciile fixe

#17297
alexandru_83

alexandru_83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 20.11.2010
Stie cineva daca platesc anticipat ratele rămase la telefon,se poate rezilia contractul?

#17298
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poti rezilia si inainte de plata ratelor. Se va emite o factura cu restul de rate ramas la care se mai adauga eventualele reduceri primite (daca ai primit).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate