Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19798 replies to this topic

#17245
refreesh2006

refreesh2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.03.2007

 AllenT, on 01 noiembrie 2020 - 18:41, said:

Mi se pare ca departamentul de ofertare Orange a devenit o gluma in ultimul timp, in special cand vine vorba de clientii vechi, pe care ii considera usor de prostit, pt ca ii vad comozi si cred ca nu o sa faca switch-ul.
Am cerut o oferta pentru prelungire cu achizitie telefon(p30 lite), nimic special, care sa aiba macar beneficiile pe care le am cu Me 7(roaming) si pretul terminalului sa fie comparabil cu cel disponibil pe magazinul Orange cu Fun 8 default (fara roaming).
Prelungire cu Fun 8 fara roaming, pret pe website 447 lei, oferta primita de la Orange, Fun 8 cu roaming, 50Gb, dar fara reducere taxa abonament, si pret telefon de 650 lei. Practic nu primesti mai nimic.
Le-am spus ca as prelungi cu Fun 8 standard, dar nu vreau sa fac downgrade si sa raman fara roaming pe acel numar, si ca nu inteleg cum pot face o oferta in care sa-ti ofere un pret de achitie telefon mai mare decat pe website. Nu mi-au dat nici macar un argument ok, decat ca aia este oferta curenta pentru mine, @Orange_helper chiar mi-a mentionat subtil ca pot face o singura solicitare/luna, lucru de care n-am mai auzit pana acum, probabil au fost deranjati ca nu am vrut sa fiu prostit.
Nu am cerut nimic deosebit, voiam sa fac o prelungire fara downgrade la abonament si pretul afisat pe website pentru terminal.

Ah, sa nu uit, mi-au spus si ca m-au sunat intr-o zi la o ora inventata....dupa ce au facut ei verificari:)

Interesantă abordare, jur ca nu înțeleg treaba cu vechimea, deși sunt client de 17 ani, mulți ani cu abonament orange me 45. Ce ce zici tu acolo mi-se pare o oferta foarte buna, orange me 8 cu 50gb și roaming nu pare a fi o oferta comercială, iar legat de prețului telefonului mi-se pare decent. Telefonul la liber costa 1050 lei, iar tu in 24 luni  pentru servicii ai plăti 940 lei cu discountul (diferența pe care o plătești vs prețul la liber)pe care l-ai primit ai plăti 24 de lei pe servicii lunar.

Tu ai comparat un preț al telefonului pe doua oferte total diferite pe același cost, eu cred ca e normal sa fie diferențe de preț servicii vs produse.

Edited by refreesh2006, 03 November 2020 - 21:34.


#17246
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cred ca ne raportam si la ce era acum 1-2 ani sa zicem.

Multi care nu aveau nevoie de roaming aveau internet generos in principiu, 20GB la 5E sau cum era.
Sau la 7E aveai 50GB, ca in rest oricum totul e nelimitat. Si asta cu perioada contractuala si de 6 luni.
Apoi au scos automat din abonamentele mici, apoi 7 s-a transformat in 8, si tot asa.

Dar uite, eu nu prea vorbesc deloc la telefon. Cred ca au fost luni cand nu am vorbit nici 10 minute.
Netul il folosesc din plin in general, dar anul asta cred ca am folosit 99% din timp WiFi.
As fi preferat sa pot alege un abonament mic avand in vedere ca nu folosesc aproape nimic din resurse. Dar ce sa alegi ieftin? Me8?
Da, n-as vrea sa renunt la abonament, dar in astfel de situatii chiar esti tentat.

#17247
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Yoxo se pliază pe gustul tău.

#17248
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
iPhone 11 pro 256gb la 3100 lei cu Fun 12, cum suna?

#17249
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Având in vedere ca încă e aproximativ 5500 lei la liber in magazin eu zic ca e o oferta buna.

#17250
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009

 d4m4g3, on 04 noiembrie 2020 - 07:20, said:

Cred ca ne raportam si la ce era acum 1-2 ani sa zicem.

Multi care nu aveau nevoie de roaming aveau internet generos in principiu, 20GB la 5E sau cum era.
Sau la 7E aveai 50GB, ca in rest oricum totul e nelimitat. Si asta cu perioada contractuala si de 6 luni.
Apoi au scos automat din abonamentele mici, apoi 7 s-a transformat in 8, si tot asa.

Dar uite, eu nu prea vorbesc deloc la telefon. Cred ca au fost luni cand nu am vorbit nici 10 minute.
Netul il folosesc din plin in general, dar anul asta cred ca am folosit 99% din timp WiFi.
As fi preferat sa pot alege un abonament mic avand in vedere ca nu folosesc aproape nimic din resurse. Dar ce sa alegi ieftin? Me8?
Da, n-as vrea sa renunt la abonament, dar in astfel de situatii chiar esti tentat.

Un yoxo de 29 lei cred ca ți s-ar potrivi.

#17251
bazz91

bazz91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.12.2014
La prelungirea abonamentului tv satelit (world HD) pentru care plateam in jur de 38 lei, oferta a fost jumătate din preț + pachetul HBO gratis pentru 6 luni.(am optat pentru family HD + 4 lei diferența care este in acest moment la pachet.

Preț final in jur de 25lei - pachet family HD + HBO gratis timp de 6 luni!

acum câteva minute am fost sunat de un operator la ofertare, după ce am trimis pm către de Orange heper.

#17252
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018

 aris86, on 03 noiembrie 2020 - 12:29, said:

Prima strigare de retenție, în ultimele 6 luni, de la Orange Me 16 mi se poate da Fun 10 sau Smart 15 fără reducere, sau în ultimele 3 luni, pot obține o reducere la aceste abonamente de 50% pe 8 luni de zile.
Si la mine astazi, tot prima strigare la retentie,tot in ultimele 6 luni ramase din perioada contractuala, de la Orange Me Start 6 imi oferise FUN 12 sau Smart 15, tot fara reducere...am refuzat din prima fiindca eu doream mai mult internet in acelasi prag de pret. De la 6 euro cat platesc acum pe luna s-a aruncat direct la 15. Am intrebat-o pe domnisoara care m-a sunat, daca are ceva pe la 7 euro sa-mi ofere si mi-a raspuns ca are,dar include doar 7GB...
FUN 10 cu 50% reducere pe 8 luni,dar noua perioada contractuala sa fie incheiata tot pe 12 luni, nu pe 24,da, mi-ar conveni asa.

#17253
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009
Slabe sanse sa obtii 50% 8 luni pentru 24 luni, de 12 nici vorba. La 7 si la 8 euro nu mi-au oferit nicio luna reducere, conteaza cu cine discuti.
La 2 ab. de 7 euro pe care le aveam in vechea oferta aveam  bonus 100 gb family impreuna cu net si tv . La retentie mi-au oferit 2 ab. tot de 7 euro cu 7 Gb dar fara bonusul de 100 Gb din family, wtf ?!?!, m-au fortat sa schimb abonamentele vechi cu asta noi. Retentia in cazul meu a fost mai proasta fata de oferta pe care o aveam, greu de crezut. Practic daca prelungeam pe 24 luni serviciile fixe si mobile ieseam mai prost, asa ca am renuntat la serviciile fixe iar mobilele vor trece pe prepay. Nu au fost in stare sa faca nicio oferta serioasa.

Edited by ioanradu, 04 November 2020 - 21:22.


#17254
alinushi

alinushi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.05.2005

 jonnie007, on 04 noiembrie 2020 - 10:02, said:

iPhone 11 pro 256gb la 3100 lei cu Fun 12, cum suna?

Imi poate spune cineva la ce valoare o abonamentului lunar pot primi un iPhone 11 Pro Max de 256Gb pe la 3000 lei ?

Multumesc

#17255
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Probabil la un ab de minim 25-30 eur.
Depinde mult si daca ai vechime in retea, fidelizare, ab actual, cutare...

#17256
alinushi

alinushi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.05.2005
Salut
Din experintele anilor trecuti, telefoanele Apple la precomanda au venit la 7 zile asa cum au anuntat initial?
Multumesc

#17257
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
Salut!

Sotia inca are un Me 5 (la care plateste de fapt 7 euro acum). Intrebarea este: la acest abonament poate sa faca prelungire pe 24 de luni si sa beneficieze de pret preferential pentru un telefon (pe care sa il platim in rate)? Sau la astfel de abonamente nu sunt curiosi sa isi mai tina abonatii? :-)

Merci!

#17258
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Xman_ghio, on 10 noiembrie 2020 - 17:33, said:

Salut!

Sotia inca are un Me 5 (la care plateste de fapt 7 euro acum). Intrebarea este: la acest abonament poate sa faca prelungire pe 24 de luni si sa beneficieze de pret preferential pentru un telefon (pe care sa il platim in rate)? Sau la astfel de abonamente nu sunt curiosi sa isi mai tina abonatii? :-)

Merci!

Singurul avantaj daca prelungeste abonamentul de 7 euro ii ca isi poate scade punctele Thank You. Doar atat. Si sa nu uiti ca orice resemnare/prelungire a contractului Orange iti aduce "noul" curs valutar cu vreo 5% mai prost ca cel BNR.

 alinushi, on 10 noiembrie 2020 - 14:31, said:

Salut
Din experintele anilor trecuti, telefoanele Apple la precomanda au venit la 7 zile asa cum au anuntat initial?
Multumesc
Da, la Orange intotdeauna au venit in ziua lansarii. Singura intarziere ce o poti avea, ii sa ai telefonul lunea in loc de vineri.

#17259
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005

 Catean, on 10 noiembrie 2020 - 19:50, said:



Singurul avantaj daca prelungeste abonamentul de 7 euro ii ca isi poate scade punctele Thank You. Doar atat. Si sa nu uiti ca orice resemnare/prelungire a contractului Orange iti aduce "noul" curs valutar cu vreo 5% mai prost ca cel BNR.


Da, la Orange intotdeauna au venit in ziua lansarii. Singura intarziere ce o poti avea, ii sa ai telefonul lunea in loc de vineri.
Să înțeleg că la abonamentele vechi se menține cursul BNR? De când au schimbat cursul?

#17260
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Se mentine cursul BNR pana faci orice modificare la abonament. Din momentul ala toate abonamentele (in caz ca ai mai multe) se vor factura la noul curs - media cursurilor de vânzare EUR/RON publicate pe site-urile băncilor BRD, Banca Transilvania și ING Bank în ziua lucrătoare anterioară zilei emiterii facturii, la ora 15:00.

#17261
Johnnyx_83

Johnnyx_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.12.2007
Vroiam sa imi iau doua telefoane la pret ok, ca na, le schimb cam la 5 ani.
Ieri am reusit sa comand la sotie din contul online un S20 FE 5G Red la pretul de 1590 lei cu prelungire abonament 7 EURO.

Vroiam sa imi iau si eu un cloud Navy dar nu era in stoc.
Fac cerere sa ma anunte cand revine in stoc, azi e in stoc dar nu primesc niciun SMS sau email.
Normal, pretul acuma pe contul meu e 3300 in loc de 1540 cat ar fi fost ieri.

La ofertare/retentie am vb de 2 ori, imi dau un pret de 2900 lei dar la abonament de FUN 8.

Este efectiv SF ce se intampla la compania asta.

O persoana de al ofertare/retentie nu este capabila sa imi dea un pret ok, desi am 16 ani in retea.

Din spusele lor, ei nu ma pot ajuta, ma pot ajuta singur.

O sa ma portez daca gasesc un telefon la pret ok, deja mi se pare ca e bataie de joc la ei.

Pana acum cativa ani, cei de la ofertare/retentie iti dadeau oferte foarte bune, iti alocau puncte Thank You fara numar, acum 5 ani mi-am luat 2 Galaxy S5 mini care costau ambele 4000 lei cu plata doar 270 lei si prelungire pe 2 ani.

Acuma......

Pacat, pentru ca la retea sunt cat de cat ok, acesta fiind si motivul pentru care inca sunt la ei dar asta mi-a pus capac.

Edited by Johnnyx_83, 11 November 2020 - 10:56.


#17262
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 Johnnyx_83, on 11 noiembrie 2020 - 10:55, said:

Vroiam sa imi iau doua telefoane la pret ok, ca na, le schimb cam la 5 ani.
Ieri am reusit sa comand la sotie din contul online un S20 FE 5G Red la pretul de 1590 lei cu prelungire abonament 7 EURO.

Vroiam sa imi iau si eu un cloud Navy dar nu era in stoc.
Fac cerere sa ma anunte cand revine in stoc, azi e in stoc dar nu primesc niciun SMS sau email.
Normal, pretul acuma pe contul meu e 3300 in loc de 1540 cat ar fi fost ieri.

La ofertare/retentie am vb de 2 ori, imi dau un pret de 2900 lei dar la abonament de FUN 8.

Este efectiv SF ce se intampla la compania asta.

O persoana de al ofertare/retentie nu este capabila sa imi dea un pret ok, desi am 16 ani in retea.

Din spusele lor, ei nu ma pot ajuta, ma pot ajuta singur.

O sa ma portez daca gasesc un telefon la pret ok, deja mi se pare ca e bataie de joc la ei.

Pana acum cativa ani, cei de la ofertare/retentie iti dadeau oferte foarte bune, iti alocau puncte Thank You fara numar, acum 5 ani mi-am luat 2 Galaxy S5 mini care costau ambele 4000 lei cu plata doar 270 lei si prelungire pe 2 ani.

Acuma......

Pacat, pentru ca la retea sunt cat de cat ok, acesta fiind si motivul pentru care inca sunt la ei dar asta mi-a pus capac.

Salut,

Ne pare rau si intelegem ca situatia expusa ti-a adus nemultumiri. Daca doresti, putem trimite si noi o solicitare catre colegii din departamentul de Ofertare.
Te asteptam cu numarul de telefon in sectiunea de mesaje private.

O zi buna,
Orange Helper

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate