Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19788 replies to this topic

#13069
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 13.11.2012
Am discutat astazi cu 2 consultanti si tot ce au putut oferi este ab la 7 euro cu 13 gb net dar pe 2 ani. Am vrut pe 1 an insa nu se poate.
Mi-au solicitat un numar de telefon care a primit o oferta mai buna, ca o poata prezenta superiorilor.
Imi displace atitudinea lor.

#13070
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu conteaza perioada contractuala daca nu iei telefon.
Poate sa fie si pe 72 de luni, poti pleca oricand fara sa platesti despagubiri.
Nu le mai acceptati nazurile: daca oferta va convine ori acceptati indiferent de perioada contractuala, ori reziliati.

#13071
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Cel de la ofertare tot o tinea una si buna ca eu nu consum cei 10gb lunari(abonament10e 10gb). Nu ii consum deoarece "forjez" abonamentul de la job si de aici sistemul lor a ajuns la concluzia ...18gb lunari ajung. Mie mi se pare foarte putin pentru un contract de 24luni/31euro. Ce fac daca schimb jobul si nu mai am net la "discretie".

#13072
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Exact asa imi spunea si mie... ma certa ca nu imi trebuie mie mai multi GB ca a vazut el in sistem ca e consum mic si imi raman resurse.
Daca e consum asa mic si nu consum cat platesc de ce nu poti mari, ca oricum o sa fie doar GB pe hartie neconsumati, ca si pana acum.

Ce nu stia el e ca net foloseam de la reteaua Supernet mai mult, si de la reteaua Magenta. Ca aia au 4G real, nu doar pe hartie.

Asa imi zicea si la voce, ca imi da nelimitat, dar pe parurs o intoarce ca el n-a spus nelimitat, si ca imi da 5000 minute nationale care e nelimitat, ca n-am cum vorbi mai mult niciodata, ca a vazut el ca e consum mic de minute.
Cum e nelimitat daca e limitat la 5000 minute?
Normal ca era consum mic de minute, ca nu puteai avea convorbiri pe el fara intreruperi, in timp ce la concurenta n-am patit niciodata asta.

Edited by lexis1, 25 May 2018 - 14:34.


#13073
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Deci solutia ar fi sa dau drumul la torrents pe telefon sa termin "gigoii" macar stiu de ce dau un ban....te doare capu.

#13074
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View Postaris86, on 25 mai 2018 - 06:07, said:

Având perioada contractuala activa de 6 luni și abonament mare de 42 de euro, cred ca ai sanse mici sa obții Me10 redus de la  Me11 și cu 10 Gb net. Bafta!

Asta mi-a oferit Domnișoara de la Orange Shop. Perioada contractuală mai durează 6 luni :) Am abonamentul la ei de 14 ani :)
La un calcul simplu 41 Ex6 luni rămase= 246 E. Dacă trec pe 10 E chiar dacă e contract pe 24 luni este 24Ex10= 240 E. Eu zic că e ok. Pot fi și alte variante mai bune ? Să știu cum să negociez. Mersi Posted Image

#13075
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Danutz1,mie ca sa portez in alta retea,mai am 3 luni de contract,imi cere sa platesc abonamentul in avans pe alea 3 luni desi nu am nici un telefon luat la abonament.am decat me 11 cu 10gb.

#13076
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Ei pot cere.
Prost e cine le dă.
Nu au nici un drept să ceară bani pe un serviciu pe care nu îl prestează.
Așa că tu depune cerere de închis abonament și ignoră orice spun ei.

#13077
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostNenea Zap, on 26 mai 2018 - 09:56, said:

tu depune cerere de închis abonament
Notificare, nu cerere. Cererea se poate respinge, notificarea nu.

#13078
Raul_Bilba

Raul_Bilba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.05.2018
Am mai avut discutii cu departamentul ofertare in ultima luna si jumatate, dar ofertele au fost foarte slabe. Imi ofereau la abonamentul ME27 Huawei Mate 10 Pro plus o diferenta de 209euro, "asta este cea mai buna oferta pe care o am pentru dumneavoatra" astea au fost cuvintele celui de la departamentul ofertare, plus alte oferte foarte slabe ce nu are rost sa le mai exemplific. Parerea mea este ca trebuie sa astepti cel mai bun moment si sa nu te grabesti, chiar daca esti dezamagit de oferte, trebuie sa astepti un ciclu in departamentul lor, eu cred ca exista un barem, targhet in fiecare ciclu si daca in acea perioada nu ai obtinut nimic, ai pierdut trenul cu s-ar spune, asteapta-l pe urmatorul. Am avut abonament si la Vodafone, iar la Orange sunt de multi ani, de fiecare data am obtinut ceea ce mi-am dorit chiar daca au fost situatii cand am avut perioada contractuala depasita. Nu exista operator bun sau slab, e important unde te simti tu ascultat si inteles. Au fost situatii cand nu ne-am inteles si au existat probleme(de semnal, facturare sau ofertare) insa la fel ca intr-o relatie exista si momente cand te certi, asta nu inseamna ca trebuie sa-ti faci bagajul si sa pleci. Asta este o parere personala, pana la urma fiecare este liber sa faca ce vrea.
Cu stima.

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2018 - 12:08, said:

Daca ai primit din prima aceste oferte atunci jos palaria Orange!


#13079
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Părerea mea că toți operatorii sunt la fel, am avut ab la Vdf de când era Connex-ul și de fiecare data când ceream o oferta de prelungire, îmi aruncau sume astronomice la telefoane. M-am portat la Orange din cauza semnalului foarte slab la Vdf. cu speranța că aici găsești oameni mai înțelegători, au trecut 2 ani de contract, am cerut o ofertă și m-am ales cu o greață și sume astronomice ptr un telefon, așadar, aceeași metodă ca la Vdf. Nu mai zic de GB net ...de parcă ar da de la ei. Am Me14 cu 3GB ....același tratament ptr abonați ca și la Vdf.

#13080
swl

swl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 12.12.2009

View Postfloryn-dof, on 26 mai 2018 - 15:16, said:

Părerea mea că toți operatorii sunt la fel, am avut ab la Vdf de când era Connex-ul și de fiecare data când ceream o oferta de prelungire, îmi aruncau sume astronomice la telefoane. M-am portat la Orange din cauza semnalului foarte slab la Vdf. cu speranța că aici găsești oameni mai înțelegători, au trecut 2 ani de contract, am cerut o ofertă și m-am ales cu o greață și sume astronomice ptr un telefon, așadar, aceeași metodă ca la Vdf. Nu mai zic de GB net ...de parcă ar da de la ei. Am Me14 cu 3GB ....același tratament ptr abonați ca și la Vdf.
Initiaza cerere de portare catre alt operator de telecomunicatii (cu portare peste x zile, astfel incat sa ai timp sa o anulezi in cazul in care accepti oferta de prelungire) si vei primi oferte mult mai bune, in aceasta etapa se activeaza departamentul de contraportare.

#13081
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
@swl: S-au șmecherit și ăștia, te pune sa semnezi noul contract de portare după care da drumul actelor....și când te suna Dep. Contra-portare deja e mai greu să renunți la noul contract.

#13082
razvan_andrei82

razvan_andrei82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 26.01.2015
La Telekom poti face cerere de portare telefonic si prin mail. La Voda te pune sa semnezi.

Edited by razvan_andrei82, 27 May 2018 - 13:21.


#13083
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Faci cerere de portare pe prepay la alt operator, așa nu vei avea obligații contractuale.

#13084
swl

swl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 12.12.2009

View Postfloryn-dof, on 27 mai 2018 - 12:25, said:

@swl: S-au șmecherit și ăștia, te pune sa semnezi noul contract de portare după care da drumul actelor....și când te suna Dep. Contra-portare deja e mai greu să renunți la noul contract.
Semnezi actele de portare, insa optezi catre prepay peste x zile (si refuzi activarea numarul provizoriu pana la portarea efectiva in cazul in care vrei sa recuperezi suma platita pe cartela, altfel ramai cu un nr/cartela daca renunti la procesul de portare) ).
Vodafone iti baga pe gat un prepay si incearca sa ți-l activeze imediat, chiar daca legislatia spune ca poti face portare partiala (fara alocare de nr provizoriu) urmand ca la momentul portarii efective sa ridici sim-ul noului operator cu nr portat.
Conform legii, ai dreptul sa anulezi cererea cu cel putin 24 ore inainte de data agreata ptr portarea efectiva, indiferent daca este abonament sau prepay.

#13085
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.03.2013
Am trecut la cartelă 2 dintre cele 3 abonamente pe care le aveam după ce am primit la 7 euro 13 GB la abonamente pe 24 de luni. In decurs de 2 zile cu încărcarea de 5euro am ajuns la 100 și ceva de GB. Cum naiba e posibil așa ceva când la abonament cam de aceeași valoare îmi ofereau 4Gb la prelungirea pe 12 luni?

#13086
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,216
  • Înscris: 05.06.2002
ce pret mai are un abonament M2M (din alea care se fac si pt sistemele de alarma cu GSM)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate