Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19784 replies to this topic

#12169
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 10.04.2007
Ce nebuni sunteti ...
Omul a gresit termenul , in loc de migrare a scris portare , dar toti va referiti la aceeasi procedura
Contraziceri inutile ...

#12170
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Se poate face upgrade de la Me 11 la Me 12 dacă mai am 1 an de contract? Și încă ceva, se poate fără prelungirea contractului  ( se dorește ca sa se cumpere un telefon la vara) ?

#12171
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdr_junior1980, on 14 ianuarie 2018 - 04:42, said:

Ce nebuni sunteti ...
Omul a gresit termenul , in loc de migrare a scris portare , dar toti va referiti la aceeasi procedura
Contraziceri inutile ...
Daca gresea o singura data, era ok. Dar tot el era ofuscatul. Deci era la el perseverenta in greseala.
Migrare si portare sunt total diferite.

#12172
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,761
  • Înscris: 06.12.2006

View Postmadalinmdl1, on 14 ianuarie 2018 - 19:59, said:

Se poate face upgrade de la Me 11 la Me 12 dacă mai am 1 an de contract? Și încă ceva, se poate fără prelungirea contractului  ( se dorește ca sa se cumpere un telefon la vara) ?

Modificare în sus se poate face în orice moment. Cred ca și fără modificarea perioadei contractuale

#12173
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Nu se poate face fără prelungirea perioadei contractuale, cel puțin nu fără niște artificii.

#12174
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postmariusnorbert, on 14 ianuarie 2018 - 23:05, said:

Nu se poate face fără prelungirea perioadei contractuale, cel puțin nu fără niște artificii.

Trecerea spre un abonament superior se poate face oricând in perioada contractuala fără prelungirea acesteia. Este o regula de baza la aproape toți operatorii. Și este și de bun-simt.

#12175
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmariusnorbert, on 14 ianuarie 2018 - 23:05, said:

Nu se poate face fără prelungirea perioadei contractuale, cel puțin nu fără niște artificii.
Bunăvoință, la o adică...Posted Image

View PostAllex, on 15 ianuarie 2018 - 00:31, said:

Trecerea spre un abonament superior se poate face oricând in perioada contractuala fără prelungirea acesteia. Este o regula de baza la aproape toți operatorii. Și este și de bun-simt.
De bun-simț este, într-adevăr! Dar în nici un caz nu e regulă de bază, deși ar trebui...

#12176
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostAllex, on 15 ianuarie 2018 - 00:31, said:

Trecerea spre un abonament superior se poate face oricând in perioada contractuala fără prelungirea acesteia. Este o regula de baza la aproape toți operatorii. Și este și de bun-simt.

Orange face exceptie...daca faci schimbare de abonament telefonic sau din contul online automat se prelungeste cu 12 luni sau 24 de luni (daca achizitionezi terminal) si se cumuleaza la perioada contractuala existenta dar nu poate depasii 30 de luni.

#12177
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Și dacă nu achiziționezi terminal, tot cu 12/24 de luni se prelungește.

#12178
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013
Mi s a laudat unul aseara ca au 11 mil de client,sigur si probabil cateva milioane de pre paiduri inactive ;)

#12179
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Prelungirile astea la majorarea abonamentului in perioada contractuala inițială se fac ca dintr-o “eroare” de sistem și dacă nu iti revendici drepturile, ești bun de plata. Nu neg asemenea practici, spun doar ca nu sunt conforme cu regulile operatorului.

#12180
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015

View PostAllex, on 15 ianuarie 2018 - 00:31, said:



Trecerea spre un abonament superior se poate face oricând in perioada contractuala fără prelungirea acesteia. Este o regula de baza la aproape toți operatorii. Și este și de bun-simt.

Te bazezi pe ceva cand faci astfel de afirmatii?
Afla ca la Vodafone si Orange trecerea la un abonament superior se face cu prelungirea noului contract pe un an sau doi chiar daca te aflii sub perioada contractuala.

View PostAllex, on 16 ianuarie 2018 - 10:18, said:

Prelungirile astea la majorarea abonamentului in perioada contractuala inițială se fac ca dintr-o “eroare” de sistem și dacă nu iti revendici drepturile, ești bun de plata. Nu neg asemenea practici, spun doar ca nu sunt conforme cu regulile operatorului.
Fals. Nu mai vorbi omule prostii ca induci lumea in eroare. Dimpotriva sunt cazuri in care sistemul da eroare si prelungirea nu se face dar regula e sa se faca prelunigre contractuala la orice renego iere de oferta.

#12181
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Unde scrie ca e regula?
Prezinta niste dovezi in acest sens.

#12182
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View PostOnoare29, on 16 ianuarie 2018 - 13:07, said:


Te bazezi pe ceva cand faci astfel de afirmatii?
Afla ca la Vodafone si Orange trecerea la un abonament superior se face cu prelungirea noului contract pe un an sau doi chiar daca te aflii sub perioada contractuala.
Fals. Nu mai vorbi omule prostii ca induci lumea in eroare. Dimpotriva sunt cazuri in care sistemul da eroare si prelungirea nu se face dar regula e sa se faca prelunigre contractuala la orice renego iere de oferta.

Orange.ro:
“Abonamentele pot fi înlocuite în perioada minimă contractuală doar cu alte abonamente cu valoare egală sau superioară.”

#12183
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,761
  • Înscris: 06.12.2006
Eu l-am modificat în timpul perioadei contractuale cu o valoare superioara și nu mi s-a prelungit perioada contractuala.
Când m-am dus la Orange Shop tocmai asta i-am și cerut consultantului. Să-mi spună dacă poate să-mi modifice abonamentul la o treapta superioara fără modificarea perioadei contractuale. El a spus ca se poate, mi-a dat un act adițional la vechiul contract prin care se stipula modificarea abonamentului și durata contractului. Durata era cea veche, nu se modificase nimic.

Asa ca, din proprie experiență, spun ca se poate. Poate unii consultanți încearcă prelungirea perioadei pentru a te tine cât mai mult, dar dacă te duci hotărât și ii spui ce vrei, nu o sa modifice perioada deloc.

#12184
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Se mai acorda Me 5 la retentie? Daca da, ce beneficii mai are?

#12185
guest36

guest36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 18.04.2014

View Postbethlen, on 17 ianuarie 2018 - 19:17, said:

Se mai acorda Me 5 la retentie? Daca da, ce beneficii mai are?
500 de minute nationale,1G net si restul nelimitat. =))

#12186
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Aha, deci ar trebui sa negociez pt o ruda, are 100 MB internet acum la Me 5

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

bogdangelu

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate