Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19783 replies to this topic

#109
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Posttudoritz, on 7th February 2010, 00:14, said:

Salut!

A mai sunat cineva in ultima perioada la orange pentru reziliere/schimbare de abonament?
Am nevoie eventual de niste informatii de negociere mai recente.
Eu am incercat dar mai am 3 luni asta din cauza ca in octombrie am prelungit
de la un delfin 4 cu 6luni, contractul terminandu-se normal pe 10 februarie.
Tipa de la retention nu a vrut deloc sa imi dea..
I-am cerut din prima asa 50-500-500(cica de unde stiu de abonamentul asta?
) plus 5numere favorite si eo cu 5numere la 7 euro si nu 5.95 cat ar fi costat el.
Spunea ca acea oferta a trecut si nu se mai dau numerele favorite.
I-am zis si ca pot semna ca nu imi iau un telefon la pret subventionat si tot nu a vrut sa imi acorde.
I-am tot explicat ca as fi adus profit pur ca nu mai trebuia sa isi
recupereze orange-ul bani din abonament dar tot nu a vrut.
Mai incerc luna viitoare.
Poate dau de cineva mai intelegator/oare..

Cred ca in ultima vreme, pentru retention se ia in calcul intr-un procent mai mare daca ai utilizat un abonament mai mare....Daca ai abonament de 3-6 eur, n-o sa-ti faca o oferta deosebita.
Eu am vorbit zilele astea si am primit asa: 450 min orange + 90 min nationale+250 sms + 20 mb trafic date cu 7 eur. Am mai primit 10 eur in puncte tkyou si in martie pot sa iau telefon la pret subventionat. Pentru mine oferta este destul de ok,  oferta initiala facuta de ei fusese ceva de genul 450 min orange + 70 min nationale la 5 euro.

#110
gigiman

gigiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.02.2007
450 min orange + 70 min nationale la 5 euro mi se pare ok.
momentan am delfin 6 din decembrie - inainte am avut ab. de 3E + o optiune de 5 E valabila pana in decembrie.Nu am semnat nimic cand am trecut la delfin 6, doar am sunat la ei.
Perioada contractuala e pana prin august 2010 caci acum 2 ani mi-am luat un tel la fidelizare.
Cred ca o sa sunt prin august, caci daca sun acum ma aburesc ca nu pot trece la un abonament mai mic ... sau mai stiu eu ce, cu toata ca mi-ar conveni sa dau cu 1 E mai putin pe aprox. aceleasi minute(chiar mai multe).

#111
gigiman

gigiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.02.2007
nu a mai sunat nimeni pe la ei in ultima perioada pt a solicita schimbarea abonamentului?

#112
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

View Postgigiman, on 26th February 2010, 15:59, said:

nu a mai sunat nimeni pe la ei in ultima perioada pt a solicita schimbarea abonamentului?

te anunt eu ca luna viitoare imi expira abonamentele :))

sunt curios ce imi vor oferi ca sa pot compara si cu oferte de la celelate 2 companii iar daca voi primi o oferta mai buna voi porta numerele.
Am un bfg 25 eur + taxe pt inca 5 sim-uri (care nu genereaza alte costuri semnificative)
Pe ultimele 7 luni  media facturilor este de 500-600 ron

Nu stiu cum e la Vodafone si Cosmote dar Orange nu imi lasa senzatia ca se ocupa de fidelizarea clientilor foarte mult (poate de aici si scaderea foarte mare a veniturilor pe anul trecut)

Sper sa ajungem si noi la un moment dat la nivelul serviciilor din tarile civilizate - am niste prieteni in Spania carora vodafone le-a oferit pentru prelungirea unui abonament ce genera o factura de 30-40 euro/luna un telefon htc hero la 10 euro plus 100 min in orice retea

#113
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,641
  • Înscris: 30.06.2009
Si eu mi-am reinoit abonamentul si nu mi-au dat decat oferta lor actuala(delfi, fluture, pantera si pinguin).Mentionez ca abonamentul e pe firma, deschis acuma 13 ani.Pe firma sunt 9 abonamente.Ce sa spun, dezamagitoare oferta din partea lor, dar avand in vedere ca vorbesc mult in Orange, nu am ce sa fac, raman la ei.

Edited by fabytm, 14 March 2010 - 21:39.


#114
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

View Postfabytm, on 14th March 2010, 21:33, said:

Si eu mi-am reinoit abonamentul si nu mi-au dat decat oferta lor actuala(delfi, fluture, pantera si pinguin).Mentionez ca abonamentul e pe firma, deschis acuma 13 ani.Pe firma sunt 9 abonamente.Ce sa spun, dezamagitoare oferta din partea lor, dar avand in vedere ca vorbesc mult in Orange, nu am ce sa fac, raman la ei.

Faby nu stiu ce sa zic
Am inteles ca vodafone are un abonament tot de tipul business flexibil grup si in mod cert trebuie sa aiba vreo optiune pentru costuri la acelasi nivel in orice retea si ma bate gandul sa vad

Odata cu portabilitate nu ma mai tine nimic langa orange :) pana acum am stat pentru numarul de telefon acum fiind liber sa aleg cea mai buna oferta indiferent de operator.

p.s. a nu se intelege ca sunt nemultumit de serviciile orange - cu mici exceptii desigur

#115
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008

View Postmarcugeorgian, on 14th March 2010, 21:28, said:

te anunt eu ca luna viitoare imi expira abonamentele :))

sunt curios ce imi vor oferi ca sa pot compara si cu oferte de la celelate 2 companii iar daca voi primi o oferta mai buna voi porta numerele.
Am un bfg 25 eur + taxe pt inca 5 sim-uri (care nu genereaza alte costuri semnificative)
Pe ultimele 7 luni  media facturilor este de 500-600 ron

Nu stiu cum e la Vodafone si Cosmote dar Orange nu imi lasa senzatia ca se ocupa de fidelizarea clientilor foarte mult (poate de aici si scaderea foarte mare a veniturilor pe anul trecut)

Sper sa ajungem si noi la un moment dat la nivelul serviciilor din tarile civilizate - am niste prieteni in Spania carora vodafone le-a oferit pentru prelungirea unui abonament ce genera o factura de 30-40 euro/luna un telefon htc hero la 10 euro plus 100 min in orice retea
Iti vor oferi un BFG cu 87 eur abonament , credit inclus 87 eur, tarif de 0,03 eur in retea, 0,07 in retele nationale si convorbiri gratuite in grup.
terminale gratuite - doar acelea de 1-2 EUR, in rest varza, nimic mai mult. (aceasta a fost oferta pe care am primit-o si eu pentru un abonament identic).
e mai rentabil sa cumperi cartele pre-pay pentru angajati, incarci de pe abonament si iesi mult mai ieftin.
Multumim orange pentru ofertele business.

#116
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008

View Postmarcugeorgian, on 15th March 2010, 00:33, said:

Faby nu stiu ce sa zic
Am inteles ca vodafone are un abonament tot de tipul business flexibil grup si in mod cert trebuie sa aiba vreo optiune pentru costuri la acelasi nivel in orice retea si ma bate gandul sa vad

Odata cu portabilitate nu ma mai tine nimic langa orange :) pana acum am stat pentru numarul de telefon acum fiind liber sa aleg cea mai buna oferta indiferent de operator.

p.s. a nu se intelege ca sunt nemultumit de serviciile orange - cu mici exceptii desigur

Salut!
Acum numarul de telefon fi sau mobil este personal!
Ce-a mai buna afacere o vei face trecand la concurenta!
Operatorul curent in nici un caz nu iti va putea face o oferta mai buna de cat cea de achizitie a unui alt operator.
Te sfatuiesc sa analizezi in ce retea ai traficul majoritar si valoarea facturilor la tot ce inseamna servicii telecom, dupa care poti contacta dealerii locali ai Cosmote, Vodafone, Orange! Vor veni consultantii si iti vor face diverse oferte, incearca sa ii faci sa-ti lase in scris ori pe mail, arata-te foarte interesat si intreabai de taxele de sim, minut national la depasire, taxe de reziliere, sa i-ti faca un test la mobile internet, sa iti lase contracte si acte aditionale sa le studiezi....etc.
Cu oferta scrisa mergi la operatorul curent la Shop si obtii ceva foarte bun ori iti alegi solutia unui alt operator!
La vodafone exista in prezent pentru IMM, un abonament numit business talk cu tarif zero in grupul de mobile , poti integra un fix in grup si vorbesti gratuit intre fix si grupul de mobile, tarife pe orice fix national de 0,015 centi, minutul national (orice retea mobila) ajunge 0,03 - 0,025 centi, telefoane mobile gratuite, pachete de minute nationale incluse  de la 125 minute (8 euro) , 500 minute (20 euro).....etc, abonamentele se pot configura in functie de nevoile clientului...
De exemplu un fix de la romtelecom (12 euro abonamentul) il portezi in grupul de mobile la un cost modic de 2 euro taxa de sim!
O micacomparatie intre Orange si Vodafone la postul de mai sus!
BFG de 87 euro la tarifele: 0 in grup- 0,03 centi in Orange si 0,07 alte retele mobile: 87 euro credit: 1242 minute nationale
Vodafone: 84 euro: 3000 minute nationale in orice retea mobila sau fixa nationala!
Nu-ti mai zic de Cosmotici ca aia dau si mai moka!!!
Fii antena si ia in calcul si taxele pe sim!
Sunt oferte regionale unde ajung si 1,5 euro x sim!
Sfatul meu e sa CASCATI OCHII cand semnati contracte!
Daca esti din regiunea Moldova da-mi PM si vedem ce ti se potriveste!

#117
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
O cunostinta de-a mea a reusit sa obtina de la orange o oferta mai mult decat bunicica, spun eu: la un abonament de 5 Euro 1000 minute in retea si 100 minute nationale.

Avea un abonament de vreo 4 ani parca (nopti albe, 400 min dupa ora 22:00) si media facturilor era undeva pe la 100 lei.

Initial i-au oferit un Delfin 8, si mai cateva oferte dar le-a refuzat categoric "doresc sa reziliez contractul"

Deci insistati, deoarece se poate.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   16.98K   130 downloads
  • Attached File  2.JPG   14.68K   112 downloads


#118
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Mda, 1000 minute in retea si 100 nationale la 5 euro nu e rau deloc.

#119
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
ba e chiar demential de bine! :w00t:

vreau si eu ab. dintr-asta! s-aude orange? ma vreti de client? iau doua ab. d-astea! fara tel. subventionat doar ab.!

#120
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Astăzi am închis 2 abonamente pentru o amică: ceva "Talk free" parcă de prin 2002. Au încercat să mă convingă să nu reziliez, le-am închis gura citindu-le ofertele Cosmote și DIGI. Îmi oferiseră 1000 de minute în rețea + 70 de minute naționale cu 6 euro (TVA inclus). Le-am zis pas.

#121
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
a fost prima oferta? pana in ziua inchiderii abonamentului, te mai suna, stai linistit.

#122
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Cere-le oferta de mai sus.

#123
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Prietena mea nu mai are ce să facă cu 1000 de minute, nu are cu cine vorbi pe Orange. Știți și voi că majoritatea sunt pe Vodafone, Cosmote și DIGI. Dar dacă ai prieteni în rețea, oferta e bună.

#124
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

View Postorthodoxis, on 16th March 2010, 20:35, said:

Salut!

Ce-a mai buna afacere o vei face trecand la concurenta!
Operatorul curent in nici un caz nu iti va putea face o oferta mai buna de cat cea de achizitie a unui alt operator.
Te sfatuiesc sa analizezi in ce retea ai traficul majoritar si valoarea facturilor la tot ce inseamna servicii telecom, dupa care poti contacta dealerii locali ai Cosmote, Vodafone, Orange! Vor veni consultantii si iti vor face diverse oferte, incearca sa ii faci sa-ti lase in scris ori pe mail, arata-te foarte interesat si intreabai de taxele de sim, minut national la depasire, taxe de reziliere, sa i-ti faca un test la mobile internet, sa iti lase contracte si acte aditionale sa le studiezi....etc.

Sfatul meu e sa CASCATI OCHII cand semnati contracte!
Daca esti din regiunea Moldova da-mi PM si vedem ce ti se potriveste!

Merci pentru sfaturi - Muntenia ca si zona  :thumbup:

O sa analizez cu atentie ca na, vremurile s-au schimbat
Ca si trafic nu ma pot baza pe o singura retea. Vb cam in toate retelele in mod egal.
Suna bine ab de care spuneai de la vodafone. Cosmote nu stiu ce sa zic despre ei ma feresc de greci mai ales cand imi ofera ceva gratis :)) - glumeam

urban - ms pentur raspuns: bfg-ul 87 de care vb nu ma tenteaza si sigur ii schimb ca si furnizori de servicii

#125
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006

View Postinside_spy, on 19th March 2010, 10:50, said:

Știți și voi că majoritatea sunt pe Vodafone, Cosmote și DIGI.

Majoritatea? Si cei 11 milioane de utilizatori orange?

http://www.xtrempc.r...te-in-crestere/

#126
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postinside_spy, on 19th March 2010, 11:50, said:

Știți și voi că majoritatea sunt pe Vodafone, Cosmote și DIGI. Dar dacă ai prieteni în rețea, oferta e bună.
90% din cei pe care ii cunosc sunt in Orange. De fapt am 25 de minute nationale si nu reusesc sa le consum de cele mai multe ori, se tot reporteaza (iar cand le consum le consum pentru ca sun pe fix) :) Deci depinde in ce zona esti, stiu ca in Bucuresti si in sud Vodafone e mai raspandit, in alte zone o fi Cosmote, prin Transilvania e mai raspandit Orange de obicei. Pe Digi nu cunosc pe nimeni (doar pe cineva care nu a deschis niciodata telefonul Digi) ... Cosmote am avut eu la un momentdat al doilea telefon si nu aveam cu cine vorbi ca nu mai avea nimeni din cunostinte.

De asta si cam sunt legat de Orange ... si ma enerveaza astia la culme, nu vor sa-mi dea un abonament obisnuit, cum au clientii noi (si as semna si pe un an). Sunt niste nesimtiti ... asa imi trebuie daca le-am platit factura la timp in ultimii vreo 10-12 ani. Mentionez ca abonamentul e pe firma ... si nu vor nicicum. O sa-l trec pe persoana fizica, ca cica acolo sunt mai flexibili, si dupa ce fac mutarea abonamentului il pun la loc pe firma :) Din pacate, ofertele lor sunt doar pentru a atrage clienti noi in retea, de clientii vechi isi bat joc ... mie imi dau 25 de minute nationale pt vechime, la unu care semneaza contract nou de aceiasi valoare cu a meu ii dau cateva sute. Le-am si zis la cei cu ofertele ca oferta lor e nesimtita si m-am certat cu ei :) Din pacate mai am cateva luni de contract asa ca nu pot negocia cum trebuie cu ei :)

Edited by utopium, 03 April 2010 - 16:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate