Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19788 replies to this topic

#10279
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

View Postm_moore, on 22 februarie 2017 - 19:56, said:

Cineva din familie  are pe firma vreo 10 numere Orange de vreo 14 ani. Deci a tot "cotizat" ani buni la Orange. S-a saturat sa primeasca oferte de tot rasul de la Orange si v-a porta curand toate cele 10 numere catre Vodafone in conditii mult mai bune. Orange Helper, transmite-le colegilor tai de la retentie business sa suporte din buzunar aceasta "mica pierdere" de numai 10 numere. Si asta este doar unul dintre cazurile recente pe care le cunosc. Deci usor usor si cei care au mici IMM-uri si trudesc de dimineata pana seara pentru banii castigati au inceput sa se destepte si sa plece de la Orange. Eu in aprilie cand imi expira abonamentul actual nu le dau decat o seansa celor de la retentie. Nu stiu de ce sa stau sa ma milogesc cand Vodafone imi ofera la 35 lei nelimitat in orice retea si 6GB net fara nicio negociere.Orange Helper, probabil ca daca pentru Orange nu conteaza ca pierde cele 10 numere de pe firma, ca plec eu cu un singur numar (chiar daca sunt clientul vostru de peste 10 ani) nu veti suferi prea mult. Dar asta poate fi inceputul sfarsitului. Daca Orange nu-si revine repede cu actuala politica ne nepasare fata de clienti, atunci probabil ca "viitorul suna bine".
Cu 3 luni inainte de expirarea contractului poti sa ceri o oferta , pe care , daca o accepti intra in vigoare de atunci , merita incercat.

#10280
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007
Salut,
A primit cineva ofertă cu telefon Samsung A5 (2016)?
La portare la Vodafone văd că îl au la 9 Euro dacă faci abonament de 25 Euro/lună, dar prețul abonamentului mi se pare cam mare.

#10281
mozsos

mozsos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 29.04.2008

View PostRV1923, on 23 februarie 2017 - 00:38, said:

Salut,
A primit cineva ofertă cu telefon Samsung A5 (2016)?
La portare la Vodafone văd că îl au la 9 Euro dacă faci abonament de 25 Euro/lună, dar prețul abonamentului mi se pare cam mare.
Nu mult, foarte mult. Pe 12 luni e ok, dar nu cred sa existe asa ceva

#10282
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postm_moore, on 22 februarie 2017 - 19:56, said:

Cineva din familie  are pe firma vreo 10 numere Orange de vreo 14 ani. Deci a tot "cotizat" ani buni la Orange. S-a saturat sa primeasca oferte de tot rasul de la Orange si v-a porta curand toate cele 10 numere catre Vodafone in conditii mult mai bune. Orange Helper, transmite-le colegilor tai de la retentie business sa suporte din buzunar aceasta "mica pierdere" de numai 10 numere. Si asta este doar unul dintre cazurile recente pe care le cunosc. Deci usor usor si cei care au mici IMM-uri si trudesc de dimineata pana seara pentru banii castigati au inceput sa se destepte si sa plece de la Orange. Eu in aprilie cand imi expira abonamentul actual nu le dau decat o seansa celor de la retentie. Nu stiu de ce sa stau sa ma milogesc cand Vodafone imi ofera la 35 lei nelimitat in orice retea si 6GB net fara nicio negociere.Orange Helper, probabil ca daca pentru Orange nu conteaza ca pierde cele 10 numere de pe firma, ca plec eu cu un singur numar (chiar daca sunt clientul vostru de peste 10 ani) nu veti suferi prea mult. Dar asta poate fi inceputul sfarsitului. Daca Orange nu-si revine repede cu actuala politica ne nepasare fata de clienti, atunci probabil ca "viitorul suna bine".
Salut,
Iti multumim pentru interesul si feedback-ul acordat
Pentru a putea analiza contul persoanei juridice, in vederea optimizarii, roag-o sa ne scrie sau sa ia legatura cu colegii de la Serviciul Clienti.
O zi buna,
Orange Helper

#10283
horacescu

horacescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.02.2007
orange vrea sa devina o retea exclusivista... 1G de portari la digi au venit procentual cel mai mult de aici si normal ca nu prea mai au ce sa negocieze... costurile reale insa trag in jos factura de la an la an

#10284
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
In configuratorul orange young am vazut ca ofera la 10,05 euro (tva inclus), minute si sms nationale nelimitate, 200 minute internationale si 4 Gb net.

#10285
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
La prima strigare, la oferta orange am primit:
500/5500 min naționale, sms național nelimitat și 4/2Gb net la 7 euro pe 24 de luni;
700 Min naționale și 700 mb net la 9 euro pe 12 luni, bătaie de joc
nelimitat minute naționale și 3Gb net la 10 euro, contract pe 12 luni
Sau A5 la 55 euro (700 pct proprii și 300 pct primite), minute nelimitate, 300 internationale 4Gb net, bonus 100 Gb la 14 euro lunar pe 2 ani.
Menționez ca mai am 6 luni de perioada minima contractuala, nu ma grabesc.

#10286
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 14.05.2013
Din ce in ce mai slabe ofertele la retentie.

#10287
nic_otava

nic_otava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.02.2006

View Postaris86, on 23 februarie 2017 - 17:19, said:

Menționez ca mai am 6 luni de perioada minima contractuala, nu ma grabesc.

Nu te grabi! :)
Cred ca poti obtine 6Gb(sau 8) la 10 eur, cu nelimitat(sau versiunea orange pentru nelimitat) pe 12 luni.
Si nu te prinde in faza cu telefon subventionat(caz in care iti vor spune sa semnezi pe 24 luni), piata e foarte dinamica si nu stii ce va fi peste ceva timp.

#10288
sladko

sladko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.12.2009
M-am decis si eu pentru portare. Am portat deja un numar de business, urmeaza si al doilea. Cei de la fidelizare mi s-au parut total in alta lume, inclusiv le-am indicat oferte similare primite de cunostinte de ale mele si m-au luat cu povesti ca de fapt aceia au fost trasi la sorti. Dar Orange e loterie?!

E vorba de numere cu o vechime de 14 ani in retea, s-au platit tot timpul facturile la timp. M-am mirat de tratamentul lor.

#10289
horacescu

horacescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.02.2007

View Postsladko, on 23 februarie 2017 - 19:07, said:

E vorba de numere cu o vechime de 14 ani in retea, s-au platit tot timpul facturile la timp. M-am mirat de tratamentul lor.
E si cazul meu... vechime de peste 10 ani cu 3 abonamente pt care plateam 30 eur lunar... deja la unul am trecut la prepay apoi ma hotarasc ce urmeaza... iar resursele sunt suficiente...

Attached Files



#10290
Marcelinos

Marcelinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.07.2008

View PostMarcelinos, on 22 februarie 2017 - 14:42, said:

Salut, mai am vreo 3 luni de abonament la orange si am sunat pt rezilierea contractului. La scurt timp am fost sunat de cei de la ofertare si mi-au oferit pt prelungirea contractului pentru 24 luni urmatoarele variante pentru telefonul J5 2016: 70 lei pe luna (min si sms nelimitatat, 4G internet+100 G ), 62lei pe luna + 210(min si sms nelimitatat, 4G internet+100 G ), 53 lei pe luna +310(min si sms nelimitatat, 6G internet), 35 lei pe luna + 440 lei(sms nelimitate + 500 min nationale+ 1G internet). Pe mine m-ar avantaja oferta la 35 lei pt ca nu prea consum mult internet pe telefon.
Intrebarea mea este urmatoarea, la aceasta oferta se putea obtine ceva mai mult sau cam atat este maximul ce se poate obtine?.
Azi am fost la Germanos si m-am interesat la ce pret m-ar ajunge J5 2016 la portare si se pare ca oferta Telekom este mai avantajoasa decat ce mi s-a propus la orange si anume:abonament 40 lei + 124 lei(min nationale nelimitate+100 min internationale+1,6G net)
            abonament 58lei+ J5 2016 gratis(min nationale nelimitate +500 min internationale+2G net)      
            abonament 58lei+ J5 2016 gratis(min nationale nelimitate+3.5 G net)
Daca cei de la orange nu vor veni cu o oferta cel putin asemanatoare, cred ca voi face o portare la Telekom.

#10291
m_moore

m_moore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 02.11.2012

View PostOrange_helper, on 23 februarie 2017 - 10:05, said:

Salut,
Iti multumim pentru interesul si feedback-ul acordat
Pentru a putea analiza contul persoanei juridice, in vederea optimizarii, roag-o sa ne scrie sau sa ia legatura cu colegii de la Serviciul Clienti.
O zi buna,
Orange Helper
Orange Helper, persoana tot vorbeste cu Orange de vreo luna. Cineva care are o firma cu mai multi angajati nu are timp de tocmeli cu Orange.Omul a spus ce are nevoie o data, de doua ori, de trei ori. Vazand ca nu se intelege cu respectivul consultant de la retentie, a cerut sa vorbeasca cu altcineva, dar i s-a zis ca nu poate vorbi cu altcineva de la retentie business si este sunat mereu doar de acelasi consultant, ca si cum este singurul de la retentie bussines. A vorbit cu un dealer Vodafone care i-a oferit la aceeasi bani cu mult peste ceea ce ii oferea Orange si asta fara prea multe negocieri.La inceputul lunii este hotarat sa porteze in Vodafone toate cele 10 numere de pe firma. Orange Helper, de ce sa contacteze din nou Orange?Sa fie sunat din nou de "unicul" consultant de la retentie bussines care i-a zis ca daca nu-i convine oferta nu are decat sa porteze?Imi dai, te rog, un singur motiv rational pentru care sa-i zic sa recontacteze Orange?

Edited by m_moore, 24 February 2017 - 03:20.


#10292
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 14.05.2013
Din ce am inteles se schimba consultantul care se ocupa de un client business o data la 6 luni. Sunt in aceeasi situatie, am nimerit um consultant arogant si slab pregatit.

#10293
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008

View Postdanielzgk, on 24 februarie 2017 - 07:53, said:

Din ce am inteles se schimba consultantul care se ocupa de un client business o data la 6 luni. Sunt in aceeasi situatie, am nimerit um consultant arogant si slab pregatit.

Ai cerut sa vorbesti cu superiorul consultantului? Daca da si a refuzat,cauta un mail de corporate pe site-ul orange(preferabil marketing sau ceva de genul) si scrie in detaliu si respectuos situatia. Iti garantez ca o sa fi resunat de altcineva. Nu uita sa mentionezi numele consultantului care a provocat situatia.

Sa stii ca de multe ori cei de sus sau chiar middle management, chiar si la noi, nu iti imagineaza ca se pot intampla chestii de genul.

#10294
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Cum sa nu isi imagineze astfel de chestii? ... ei sunt cei care fac aceste strategii ,,castigatoare"

Edited by silviubs, 24 February 2017 - 09:56.


#10295
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 14.05.2013
Abonamentul respectiv mai are 2 luni perioada conrractuala. Revin la final cu o cerere la retentie daca nu apelam la variante ajutatoare.
Oricum raman la ideea ca sunt din ce in ce mai slabe ofertele cu achizitie de telefon. Si pe langa asta nici netul nu se mai dubleaza, primesti doar cu 50% mai mult. In aceste conditii e mai avantajos sa cumperi separat din magazin telefonul si reduci abonamentul. Oricum ei au preturi foarte mari la telefoane.

#10296
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
Ei pun target-uri doar si fac externalizare de servicii catre terti. Bineinteles ca se asteapta la respectare valori, clienti....chestii din alea care suna bine pe slide-uri si in prezentari. Strategiile si tacticile astea se fac mult mai jos si sunt influentate de tot felul de trepadusi.

Iti dau un exemplu de o cunostinta care lucra pe retentie la concurenta.Ca sa impresioneze o ***** care a intalnit-o in club i-a facut o oferta de genul cum vedem mai rar pe aici de sare toata lumea cu sa vedem contractul ca nu credem, Peste cateva sapt se plangea ca era sa il dea afara pt target ratat serios pt ca facuse oferte de genul si ca acuma incearca sa fraiereasca cat mai multe persoane cu oferte de rahat ca sa se puna bine cu sefii.

Tot din esperienta personala, dar nu cu orange, e vorba de un retailer suficient de mare de la noi. Am patit ca cineva de la call center mi-a incurcat o precomanda(recunosc era o suma maricica, deci erau interesati) si in loc sa imi trimita comana completa, a gresit ceva si jumate din produsele comandate au ajuns in stocul general si au fost cumparate de alte persoane. Pt ca cei de la call center au zis ca nu mai pot face nimic si ar fi trebuit sa astept o bucata buna de timp pana sa imi poata livra produsele, am trimis asa cum am spus pe un mail corporate situatia in detaliu. La 2h am fost resunat si situatia s-a rezolvat. Da, au fost stornari de facturi si chestii care le-au facut in spate, nu am de unde sa stiu toate detaliile,dar s-a rezolvat. Concluzia e nu strica sa incerci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate