Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

folosire corecta ghilimele

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
oana_angheluta

oana_angheluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2008
Cum e corect? Am o propozitie de genul:

Am fost cu Dan sa vedem meciul dintre FC Vaslui si Unirea Urziceni.

E necesara folosirea ghilimelelor la FC Vaslui si Unirea Urziceni?

#2
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 oana_angheluta, on 13th November 2009, 08:28, said:

E necesara folosirea ghilimelelor la FC Vaslui si Unirea Urziceni?
Nu.

#3
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Denumirile de organizații sînt pur și simplu niște nume proprii, deci trebuie scrise cu inițiale majuscule. În rest nu e nevoie să fie marcate și în alt mod. Așa cum numele de persoane se scriu fără ghilimele, tot așa se scriu și numele de instituții, firme etc.

Există totuși o situație în care se folosesc ghilimele și la denumirile de instituții, mai exact acolo unde denumirea conține și numele unei personalități, ca de exemplu:

- Liceul de Muzică „Dinu Lipatti”
- Universitatea „Spiru Haret”
- Școala Generală Nr. 13 „Mircea cel Bătrîn”
- Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”
- Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti”

La FC Vaslui și Unirea Urziceni nu e nevoie de ghilimele.

În schimb scrisul cu diacritice e singurul corect.

#4
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 AdiJapan, on 13 noiembrie 2009 - 13:07, said:

Există totuşi o situaţie în care se folosesc ghilimele şi la denumirile de instituţii, mai exact acolo unde denumirea conţine şi numele unei personalităţi, ca de exemplu:

- Liceul de Muzică „Dinu Lipatti”
- Universitatea „Spiru Haret”
- Şcoala Generală Nr. 13 „Mircea cel Bătrîn”
- Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”
- Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti”
Știu că e foarte vechi topicul, dar aș vrea să știu unde se găsește norma care stabilește aceste reguli. Le-am căutat în DOOM și nu am găsit referire la ghilimele.

#5
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Otineu, on 25 noiembrie 2017 - 23:18, said:

Știu că e foarte vechi topicul, dar aș vrea să știu unde se găsește norma care stabilește aceste reguli. Le-am căutat în DOOM și nu am găsit referire la ghilimele.
DOOM se ocupă de ortografie, ortoepie și morfologie, nu și de punctuație, de aceea nu spune nimic despre ghilimele. Dar dacă vă uitați pe coperta dicționarului veți vedea scris mare: Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti”

Problema ar fi trebuit lămurită de Îndrumarul ortografic, ortoepic și de punctuație (cred că ultima ediție publicată e cea din 1995), numai că acolo nu spune nimic despre denumirile de instituții care conțin și nume de persoane. Dar și acolo denumirea institutului apare scrisă sub forma cu ghilimele: Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”. (Pe copertă ghilimelele de sus sînt scrise cu altă formă, dar în interiorul dicționarului apar corect. Probabil atunci se considera că forma ghilimelelor e chestie de estetică, nestandardizată.)

În lipsa unei reguli formulate explicit într-o lucrare cu oarece autoritate, rămîne așadar ca regula s-o extrageți din uz. Vedeți ce punctuație folosesc publicațiile cele mai pricepute în domeniu și procedați la fel.

Pentru cine are nevoie, iată pdf-uri cu DOOM-ul și cu îndreptarul:

https://diacritica.f...10/04/doom2.pdf

https://ia801908.us....-B-W-400dpi.pdf

#6
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Am DOOM-ul în cauză și, după cum se poate observa, există un capitol 1.2 Semne ortografice în care ar fi trebuit să fie menționate și ghilimelele, dar nu sunt. Modul de scriere de pe copertă m-a inspirat și pe mine, dar asta pare o dovadă indirectă, nu o normă de sine stătătoare. Într-adevăr, în îndrumar sunt menționate mai multe cazuri de folosire a acestora, dar nu și când se face referire la instituții care cuprind în denumire numele unor personalități. Mi-am aruncat o privire și în DEX, dar definiția ori nu este prea clară, ori nu este corectă. Mai aproape de adevăr mi s-a părut un exemplu din DOM2 de la p. LIX (instituții... Sfântul Scaun „Vatican”). Coroborat cu exemplul de pe copertă, ar putea fi asta cheia?
E posibil ca să nu existe nicio normă cu privire la acest aspect și să scrie fiecare după cum îl taie capul? Mi se pare aiurea, dar câte nu sunt aiurea pe la noi?

Edited by Otineu, 26 November 2017 - 10:01.


#7
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Otineu, on 26 noiembrie 2017 - 10:00, said:

Am DOOM-ul în cauză și, după cum se poate observa, există un capitol 1.2 Semne ortografice în care ar fi trebuit să fie menționate și ghilimelele, dar nu sunt.
DOOM2 face o distincție între semnele ortografice și cele de punctuație. Vedeți nota 29 de la pagina XXXVII. Ghilimelele sînt numai semne de punctuație, deci DOOM2 nu se ocupă deloc de ele, în timp ce unele semne pot fi și ortografice și de punctuație, iar DOOM2 vorbește doar de valoarea lor ca semne ortografice. De exemplu, punctul e semn ortografic în abrevieri, dar e semn de punctuație la sfîrșitul frazei. Distincția e într-o oarecare măsură artificială, iar publicul în general n-o face.

 Otineu, on 26 noiembrie 2017 - 10:00, said:

Mai aproape de adevăr mi s-a părut un exemplu din DOM2 de la p. LIX (instituții... Sfântul Scaun „Vatican”). Coroborat cu exemplul de pe copertă, ar putea fi asta cheia?
E posibil ca să nu existe nicio normă cu privire la acest aspect și să scrie fiecare după cum îl taie capul? Mi se pare aiurea, dar câte nu sunt aiurea pe la noi?
La pagina LIX avem altceva: ghilimelele sînt folosite în lingvistică pentru a marca sensurile sau traducerile, iar acolo scrierea

Sfântul Scaun „Vaticanul”

trebuie citită așa: Sfântul Scaun este exemplul oferit pentru ilustrarea scrisului cu inițiale majuscule, iar „Vaticanul” este explicația sensului pe care îl are formula Sfântul Scaun. Observați folosirea caracterelor cursive și drepte.

Folosirea ghilimelelor pe coperta DOOM2 (și consecvent și în interiorul lucrării), dar și pe situl instituției http://www.lingv.ro/ și în alte publicații, trebuie înțeleasă ca un fel de regulă implicită.

Nu e nici o nenorocire dacă regula nu e formulată explicit nicăieri. E o chestiune minoră și probabil oricum lipsa ghilimelelor de acolo nu duce la transmiterea greșită a informațiilor.

Edited by AdiJapan, 26 November 2017 - 13:50.


#8
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 AdiJapan, on 26 noiembrie 2017 - 13:46, said:

DOOM2 face o distincție între semnele ortografice și cele de punctuație. Vedeți nota 29 de la pagina XXXVII. Ghilimelele sînt numai semne de punctuație, deci DOOM2 nu se ocupă deloc de ele, în timp ce unele semne pot fi și ortografice și de punctuație, iar DOOM2 vorbește doar de valoarea lor ca semne ortografice. De exemplu, punctul e semn ortografic în abrevieri, dar e semn de punctuație la sfîrșitul frazei. Distincția e într-o oarecare măsură artificială, iar publicul în general n-o face.
Mă tem că aici nu prea e chiar așa. Explicația din notă o înțeleg cam așa. Diferența dintre cele două categorii este foarte mică, iar semnele ortografice includ și pe cele de punctuație. Deci, dacă acel capitol se numește Semne ortografice ar fi trebuit să cuprindă și ghilimelele care sunt semne de punctuație.

 AdiJapan, on 26 noiembrie 2017 - 13:46, said:

La pagina LIX avem altceva: ghilimelele sînt folosite în lingvistică pentru a marca sensurile sau traducerile, iar acolo scrierea

Sfântul Scaun „Vaticanul”

trebuie citită așa: Sfântul Scaun este exemplul oferit pentru ilustrarea scrisului cu inițiale majuscule, iar „Vaticanul” este explicația sensului pe care îl are formula Sfântul Scaun. Observați folosirea caracterelor cursive și drepte.
Aici nimeni nu are dreptate. Vatican și Sfântul Scaun sunt două entități diferite. Dar, am prins ideea pe care vreți s-o induceți.

#9
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Otineu, on 26 noiembrie 2017 - 16:58, said:

Mă tem că aici nu prea e chiar așa. Explicația din notă o înțeleg cam așa. Diferența dintre cele două categorii este foarte mică, iar semnele ortografice includ și pe cele de punctuație. Deci, dacă acel capitol se numește Semne ortografice ar fi trebuit să cuprindă și ghilimelele care sunt semne de punctuație.
Am recitit explicația și nu văd de ce ați înțeles că ar exista o relație de incluziune. Vă propun să citiți întreaga secțiune. Veți observa că se ocupă numai de valorile ortografice (adică la nivel de scriere a cuvîntului) ale semnelor respective, inclusiv a acelor semne care au și valoare de semn de punctuație (punct, virgulă).

În Dicționar de termeni lingvistici (1998) găsesc următoarele definiții:

- semn ortográfic: s. grafic convențional care servește la realizarea scrierii corecte a cuvântului, a expresiei sau a locuțiunii. Sunt considerate s. ortografice în limba română: liniuța de unire (crátima) și apostroful (v. și ortografíe).

- semn de punctuație: s. grafic convențional care are rolul de a delimita o parte de propoziție, o propoziție, o frază sau de a marca o unitate morfologică (un vocativ, un imperativ), o pauză, o întrerupere a șirului vorbirii etc. Sunt considerate s. de punctuație în limba română: punctul, semnul întrebării, semnul exclamării, virgula, punctul și virgula, două puncte, ghilimelele, linia de dialog, linia de pauză, parantezele și punctele de suspensie (v. fiecare s. de punctuație precum și termenul de punctuáție).

 Otineu, on 26 noiembrie 2017 - 16:58, said:

Aici nimeni nu are dreptate. Vatican și Sfântul Scaun sunt două entități diferite. Dar, am prins ideea pe care vreți s-o induceți.
Așa e, sînt entități diferite. Explicația din DOOM2 e exagerat de simplificată. Dar în contextul în care vorbim de exemple pentru scrierea cu majuscule simplificarea mi se pare pardonabilă.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 AdiJapan, on 13 noiembrie 2009 - 13:07, said:

Există totuşi o situaţie în care se folosesc ghilimele şi la denumirile de instituţii, mai exact acolo unde denumirea conţine şi numele unei personalităţi, ca de exemplu:
Am fost convinsă că e greșit să pui în ghilimele numele personalității și l-am corectat pe fiu-meu când le-a folosit.
Lui o să-i spun că nu-i greșit cum a scris, dar eu n-o să pun niciodată ghilimele. Mi se pare și inutil și urât să scrii așa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate