Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Biserica ,stalpul adevarului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
199 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 14th November 2009, 13:27, said:

Scrie clar ca biserica este stilpul si temelia ADEVARULU dar tu nu intri in biserica.
Scrie de biserica DUMNEZEULUI care este stalpul si tremelia adevarului......

Ignoranta ta te face sa sustii ca oamenii sunt stalpul adevarului. De unde au oamenii adevarul? Nu de la Dumnezeu? Nu Cuvantul este Adevarul? Iar Cuvantul nu este Dumnezeu? Ereticule!!!!! Sa-ti fie rusine tie si teologilor nemernici de la care inveti prostiile astea!!!

#20
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Si de la tine ce sa invat? koine?  :huh:

Nu am ce sa invat de la tine... pentru ca tu conduci catre egoism, nu catre Dumnezeu...

#21
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 17th November 2009, 01:33, said:

Scrie de biserica DUMNEZEULUI care este stalpul si tremelia adevarului......

Ignoranta ta te face sa sustii ca oamenii sunt stalpul adevarului. De unde au oamenii adevarul? Nu de la Dumnezeu? Nu Cuvantul este Adevarul? Iar Cuvantul nu este Dumnezeu? Ereticule!!!!! Sa-ti fie rusine tie si teologilor nemernici de la care inveti prostiile astea!!!
Da iar greseste traducatorul dar nu greseste aici.

Tesaloniceni 1:1  Pavel, Silvan și Timotei, către biserica Tesalonicenilor, care este în Dumnezeu, Tatăl nostru, și în Domnul Isus Hristos:  
Unde scrie ?

Apocalipsa 3:12  Pe celce va birui, îl voi face un stîlp în Templul Dumnezeului Meu, și nu va mai ieși afară din el.
Ce zici tu ca este erezie? (formula teologica) Dar uite ce spune Ioan  si el da slava lui Dumnezeu:

1 Ioan 3:2  Prea iubiților, acum sîntem copii ai lui Dumnezeu. Și ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar știm că atunci cînd Se va arăta El, vom fi ca El; pentrucă Îl vom vedea așa cum este.  


Acum esti pe cont propriu . Caci daca tu nu esti in biserica nu esti in corpul lui Hristos si daca Hristos este Adevarul cum nu va fi biserica? Dar tu amesteci pe cei ce sant in biserica cu cei ce darima in biserica.
1 Corinteni 3:17 Dacă nimicește cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu;

Ati place sa imbraci in ambalaj teologic cuvantarile. Cat colo se vede pe tine haina invartirilor teologice, macar eu doar le ascult dar tu le si propovaduiesti.
Din cati teologi am auzit nici nu stiam ca biblia se imparte in doua teori :predestinare si liber arbitru . Ca sa vezi fatarnicie  si cum imbratisezi tu mascat teologiile fatarnicilor.. Impart cuvintul in doua si iau numai una.Iar la urma zic : a mea invatatura este mai buna ca a ta ca slaveste pe D-zeu mai bine.
Fatarnicilor invatati ce inseamna mai degraba sa umblati in Hristos. Cine este mai mare cine vorbeste si stie sau cine implineste si cunoaste ?Nu teorie ci pe El si puterea invierii lui.

Cum citesti aici?
Psalmi 26:3  Căci bunătatea Ta este înaintea ochilor mei,și umblu in adevarul Tau

Efeseni 4:24  și să vă îmbrăcați în omul cel nou, făcut după chipul lui Dumnezeu, de o neprihănire și sfințenie pe care o dă adevărul.  

Oare acestia nu dau slava lui Dzeu si nu stiu ca el este ADEVARUL ? Nu se inchina in acelasi duh si adevar, si duhul nu este parte din Dumnezeu care este in cei cu duhul zdrobit si cu inima smerita.

Caci daca D-zeu este ADEVARUL si vorba sa este:

Filipeni 3:10  Și să-L cunosc pe El și puterea învierii Lui și părtășia suferințelor Lui, și să mă fac asemenea cu moartea Lui;4.10.11;2Tim 2.11-12;1Pet 4.13;  
Filipeni 3:21 El va schimba trupul stării noastre smerite, și-l va face asemenea trupului slavei Sale, prin lucrarea puterii pe care o are de a-Și supune toate lucrurile.  


Si daca esti ca Dumnezeu nu se oglindeste peste lume (apropiati) chipul sau si tot ce faci cu cuvintul si fapta oare nu spre slava lui este?
Te intreb eu: Unde este atunci rabdarea  LUI din tine si iubirea lui si smerenia lui? Ca daca pun cateva fraze de pe forum care-ti apartin toti se dau in laturi.

Matei 12:7 Dacă ați fi știut ce înseamnă: ,Milă voiesc, iar nu jertfe', n-ați fi osândit pe niște nevinovați.
Osandirea ta este nedreapta la adresa biserici cat timp Isus o numeste BISERICA si sfinti pe cei din ea.
Vad ca nu te ajuta de loc Traducerile din greaca deoarece acestea nu deschid si inima.

Edited by husand, 17 November 2009 - 13:27.


#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 17th November 2009, 13:16, said:

Da iar greseste traducatorul dar nu greseste aici.

Tesaloniceni 1:1  Pavel, Silvan și Timotei, către biserica Tesalonicenilor, care este în Dumnezeu, Tatăl nostru, și în Domnul Isus Hristos:  
Unde scrie ?

Apocalipsa 3:12  Pe celce va birui, îl voi face un stîlp în Templul Dumnezeului Meu, și nu va mai ieși afară din el.
Ce zici tu ca este erezie? (formula teologica) Dar uite ce spune Ioan  si el da slava lui Dumnezeu:
Stalp, dar unde scrie ca este stalpul ADEVARULUI? Versul ala vreau sa-l arati, nu unde scrie ca cei salvati sunt stalpi.
Adevarul este Hristos. Baza lui Hristos este un OM?

#23
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 17th November 2009, 13:25, said:

Stalp, dar unde scrie ca este stalpul ADEVARULUI? Versul ala vreau sa-l arati, nu unde scrie ca cei salvati sunt stalpi.
Adevarul este Hristos. Baza lui Hristos este un OM?

Nu. Baza lui Hristos este Dumnezeu apoi baza oamenilor este Hristos si oamenii ce sant atunci?

In HRISTOS
Ziditi pe temelia ...

Intre baza si PIatra unghiulara.

Ce elemente de sustinere sant intre baza si piatra din capul unghiului?  STALPII (vezi constructiile antice)
Sfintii. Alesii.Preaiubitii.

Biserica ,Cea care este parte din Dumnezeu

Tesaloniceni 1:1 Pavel, Silvan și Timotei, către biserica Tesalonicenilor, care este în Dumnezeu, Tatăl nostru, și în Domnul Isus Hristos:


Unde scrie ?


Unde-ti scrie tie ca biserica nu este in Hristos care este adevarul?

Apocalipsa 3:12 Pe celce va birui, îl voi face un stîlp în Templul Dumnezeului Meu, și nu va mai ieși afară din el.

El a initiat aceste zidiri si Vor fi facute din adevar.

Tu  confunzi temeliile cu fundatia.

Apocalipsa 21:19  temeliile zidului cetății erau împodobite cu pietre scumpe de tot felul: cea dintîi temelie era de iaspis; a doua, de safir; a treia de halchedon; a patra, de smaragd;  etc

E vorba de Mireasa.

Edited by husand, 17 November 2009 - 14:35.


#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 17th November 2009, 14:24, said:

Nu. Baza lui Hristos este Dumnezeu apoi baza oamenilor este Hristos si oamenii ce sant atunci?

In HRISTOS
Ziditi pe temelia ...

Intre baza si PIatra unghiulara.

Ce elemente de sustinere sant intre baza si piatra din capul unghiului?  STALPII (vezi constructiile antice)
Sfintii. Alesii.Preaiubitii.

Biserica ,Cea care este parte din Dumnezeu

Tesaloniceni 1:1 Pavel, Silvan și Timotei, către biserica Tesalonicenilor, care este în Dumnezeu, Tatăl nostru, și în Domnul Isus Hristos:


Unde scrie ?


Unde-ti scrie tie ca biserica nu este in Hristos care este adevarul?

Apocalipsa 3:12 Pe celce va birui, îl voi face un stîlp în Templul Dumnezeului Meu, și nu va mai ieși afară din el.

El a initiat aceste zidiri si Vor fi facute din adevar.

Tu  confunzi temeliile cu fundatia.

Apocalipsa 21:19  temeliile zidului cetății erau împodobite cu pietre scumpe de tot felul: cea dintîi temelie era de iaspis; a doua, de safir; a treia de halchedon; a patra, de smaragd;  etc

E vorba de Mireasa.
Vorbe mincinoase, numai vorbe mincinoase.
Arata unde scrie ca OMUL ESTE STALPUL ADEVARULUI. Fara comentarii eretice si nebunesti.

#25
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 17th November 2009, 15:43, said:

Vorbe mincinoase, numai vorbe mincinoase.
Arata unde scrie ca OMUL ESTE STALPUL ADEVARULUI. Fara comentarii eretice si nebunesti.


Omul( firesc) stilpul adevarului? De unde le scoti tu ?

1 Timotei 3:15..în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stîlpul și temelia adevărului.
Citeste bine.
Iar despre om scrie si de el,  de cel duhovnicesc,

Ioan 14:17 și anume, Duhul adevărului, pe care lumea nu-l poate primi, pentrucă nu-L vede și nu-L cunoaște; dar voi Îl cunoașteți, căci rămîne cu voi, și va fi în voi.


Romani 3:21 Dar acum s-a arătat o neprihănire (Grecește: dreptate), pe care o dă Dumnezeu, fără lege - despre ea mărturisesc Legea și proorocii -

Dreptatea lui Dumnezeu in noi prin duhul adevarului

Ca sa vezi cine intinde curse.
Cum?Minciuna cuvintul Domnului?
Da poti tu intelege daca n-ai ajuns unde cere D-zeu?
1 Petru 1:16  Căci este scris: Fiți sfinți, căci Eu sînt sfînt.  

Ioan 10:35  Dacă Legea a numit dumnezei, pe aceia, cărora le-a vorbit Cuvîntul lui Dumnezeu, - și Scriptura nu poate fi desfințată, -  

dupa cum e scris

1 Ioan 3:2  Prea iubiților, acum sîntem copii ai lui Dumnezeu. Și ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar știm că atunci cînd Se va arăta El, vom fi ca El; pentrucă Îl vom vedea așa cum este.  

ce lucru greu de crezut pentru tine?

Stalpi asezati in Hristos ba mai mult Dumnezei doar ca acum sintem acoperiti si nu s-a descoperit celor care cred firesc.

Da acuvintul scripturi( spre  tine) este comentariu nebunesc pentru cei ce sant pe calea pierzarii

Edited by husand, 17 November 2009 - 23:36.


#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Biserica este formata din OAMENI.

Unde scrie ca OMUL ESTE TEMELIA ADEVARULUI? Lasa alte subiecte. Versul proba sau vezi-ti de mincinosii tai de la biserica....

Singura temelie este Hristos-Cuvantul, nu omul.

1 Corinteni 3:11 (Romanian)

11Căci nimeni nu poate pune o altă temelie decît cea care a fost pusă, și care este Isus Hristos.

Unde scrie, mincinosule, ca omul este TEMELIA ADEVARULUI?

In 1 Corinteni 3 se compara constructia fizica cu constructia spirituala a bisericii si scrie ca temelia este Hristos.

Edited by zexelica, 18 November 2009 - 13:06.


#27
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 18th November 2009, 13:01, said:

Biserica este formata din OAMENI.

Unde scrie ca OMUL ESTE TEMELIA ADEVARULUI? Lasa alte subiecte. Versul proba sau vezi-ti de mincinosii tai de la biserica....

Singura temelie este Hristos-Cuvantul, nu omul.

1 Corinteni 3:11 (Romanian)

11Căci nimeni nu poate pune o altă temelie decît cea care a fost pusă, și care este Isus Hristos.

Unde scrie, mincinosule, ca omul este TEMELIA ADEVARULUI?

In 1 Corinteni 3 se compara constructia fizica cu constructia spirituala a bisericii si scrie ca temelia este Hristos.


Deci 1 corinteni 3 compara numai, nu si spune?E doar o poveste subiectiva ?. Pentru cei ce au si desfintat biserica asa este, comparatie.


Corinteni 3:9 Căci noi suntem împreună lucrători cu Dumnezeu. Voi sunteți ogorul lui Dumnezeu, clădirea lui Dumnezeu.


si aici tot figurativ?

Evrei 3:6
Dar Hristos este credincios ca Fiu, peste casa lui dumnezeu. Și casa Lui sîntem noi, dacă păstrăm pînă la sfîrșit încrederea nezguduită și nădejdea cu care ne lăudăm.


Deci omul face parte din constructie cat despre fundatie  adica adevar este Hristos.

Dar oameni sant una cu El   tot așa, și noi, cari sîntem mulți, alcătuim un singur trup în Hristos; dar, fiecare în parte, sîntem mădulare unii altora.

Unde scrie ca biserica  (OMUL DUHOVNICESC)nu este in DUMNEZEU asa cum spui tu?

Edited by husand, 18 November 2009 - 16:37.


#28
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Cat despre subiect inadevar titlul trebuia sa fie BISERICA LUI DUMNEZEU, STALPUL ADEVARULUI

#29
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
MENIREA
2 Cronici 2:4 Iată, eu înalț o casă Numelui Domnului, Dumnezeului meu, ca să I-o închin Lui, să ard înaintea Lui tămîie mirositoare, să aduc necurmat în ea pînile pentru punerea înainte, și să aduc arderile de tot de dimineață și de seară, în zilele de Sabat, de lună nouă, și de sărbătoare ale Domnului, Dumnezeului nostru, după o lege vecinică pentru Israel.

RUGACIUNEA

1 Imparati 8:38 dacă un om, dacă tot poporul Tău Israel va face rugăciuni și cereri, și fiecare își va cunoaște mustrarea cugetului lui și va întinde mâinile spre casa aceasta, -
1 Imparati 8:39 ascultă-l din ceruri, din locul locuinței Tale, și iartă-l; lucrează, și răsplătește fiecăruia după căile lui, Tu care cunoști inima fiecăruia, căci numai Tu cunoști

Imparati 9:3 Și Domnul i-a zis: "Îți ascult rugăciunea și cererea pe care Mi-ai făcut-o, sfințesc casa aceasta pe care ai zidit-o ca să pui în ea pentru totdeauna Numele Meu, și ochii Mei și inima Mea vor fi acolo pe vecie.



"Toate acestea", a zis David, "toate lucrările izvodului acestuia, mi le-a făcut cunoscut Domnul, însemnându-le în scris cu mâna Lui."

JUDECATA

Ezechiel 8:16 Și m-a dus în curtea dinlăuntru a Casei Domnului. Și iată că la ușa templului Domnului, între pridvor și altar, erau aproape douăzeci și cinci de oameni, cu dosul întors spre templul Domnului și cu fața spre răsărit; și se închinau înaintea soarelui spre răsărit. Ioel 2.17;Ezechiel 11.1;Ier 2.27;Ier 32.33;Deut 4.19;2Imp 23.5-11;Iov 31.26;Ier 44.17; Ezechiel 9:6 Ucideți, și nimiciți pe bătrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii și pe femei; dar să nu vă atingeți de nici unul din ceice au semnul pe frunte! Începeți însă cu Locașul Meu cel sfînt! Ei au început cu bătrînii, cari erau înaintea templului.

Reconstructia

Zaharia 6:12 Și să-i spui: Așa vorbește Domnul oștirilor: Iată că un om, al cărui nume este Odrasla, va odrăsli din locul lui, și va zidi templul Domnului.
Zaharia 6:13 Da, El va zidi templul Domnului, va purta podoabă împărătească, va ședea și va stăpîni pe scaunul Lui de domnie, va fi preot pe scaunul Lui de domnie, și o desăvîrșită unire va domni între ei amîndoi.


Marcu 14:58 Noi L-am auzit zicînd: Eu voi strica templul acesta, făcut de mîni omenești, și în trei zile voi ridica un altul, care nu va fi făcut de mîni omenești.


Ioan 2:21  Dar El le vorbea despre templul trupului Său.

Edited by husand, 18 November 2009 - 22:26.


#30
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Noul templu

1 Corinteni 6:19 Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuiește în voi, și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri?
1 Corinteni 6:20 Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

Petru 2:5  Și voi, ca niște pietre vii, sînteți zidiți ca să fiți o casă duhovnicească, o preoție sfîntă, și să aduceți jertfe duhovnicești, plăcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.  

Hristos este credincios ca Fiu, peste casa lui dumnezeu. Și casa Lui sîntem noi, dacă păstrăm pînă la sfîrșit încrederea nezguduită și nădejdea cu care ne lăudăm.

1 Corinteni 12:13 Noi toți, în adevăr, am fost botezați de un singur Duh, ca să alcătuim un singur trup, fie Iudei, fie Greci, fie robi, fie slobozi; și toți am fost adăpați dintr-un singur Duh

RANDUIALA

DUpa lege lui Hristos

Galateni 6:2 Purtați-vă sarcinile unii altora, și veți împlini astfel legea lui Hristos.

1 Corinteni 14:26   Cînd vă adunați laolaltă, dacă unul din voi are o cîntare, altul o învățătură, altul o descoperire, altul o vorbă în altă limbă, altul o tălmăcire, toate să se facă spre zidirea sufletească.  

1 Corinteni 12:20 Fapt este că sunt mai multe mădulare, dar un singur trup.
1 Corinteni 12:21 Ochiul nu poate zice mâinii: "N-am trebuință de tine"; nici capul nu poate zice picioarelor: "N-am trebuință de voi."

1 Corinteni 12:6 sunt felurite lucrări, dar este același Dumnezeu, care lucrează totul în toți.
1 Corinteni 12:7 Și fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora

Coloseni 1:17 El este mai înainte de toate lucrurile, și toate se țin prin El.
Coloseni 1:18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întâi născut dintre cei morți, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea.

.Coloseni 3:14 Dar mai presus de toate acestea, îmbrăcați-vă cu dragostea, care este legătura desăvârșirii.
Coloseni 3:15 Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 18th November 2009, 16:20, said:

Deci omul face parte din constructie cat despre fundatie  adica adevar este Hristos.

Dar oameni sant una cu El   tot așa, și noi, cari sîntem mulți, alcătuim un singur trup în Hristos; dar, fiecare în parte, sîntem mădulare unii altora.
Boloboroseli mincinoase. Nu scrie NICAIERI ca omul este temelia adevarului, ci numai ca DUMNEZEU este adevarul.

Asa ca, biserica ta iubita nu are cum sa fie stalpul si temelia ADEVARULUI, cum o numesc teologii tai si restul teologilor.

Hristos este stalpul si temelia advarului, nu biserica.

#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 19th November 2009, 02:34, said:

Nu scrie NICAIERI ca omul este temelia adevarului, ci
Hristos este stalpul si temelia advarului, nu biserica.

Corect.Dar biserica este in Hristos si nimeni nu vine la Hristos pozitionat in afara LUI. ADEVARULUI
Romani 12:5  ... noi, cari sîntem mulți, alcătuim un singur trup în Hristos; ...
Coloseni 3:10 și v-ați îmbrăcat cu omul cel nou, care se înnoiește spre cunoștință, după chipul Celui ce l-a făcut.
Toate epistolele sand adresate spre biserici si nici un apostol nu zice despre sine ca ar fi in afara ei chiar daca acolo sant si demolatori -nimicesc templul- taina faradelegii in dezacord cu taina lui Hristos.



Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, și ele vin după Mine.
Eu le dau viața veșnică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mâna Mea.

Iar ceialalti:
Ieremia 23:11  Proorocii și preoții sînt stricați; le-am găsit răutatea chiar și în Casa Mea, zice Domnul.  


Cat despre Ierusalimul bisericii scrie:

Ezechiel 9:4 Domnul i-a zis: "Treci prin mijlocul cetății, prin mijlocul Ierusalimului, și fă un semn pe fruntea oamenilor, care suspină și gem din pricina tuturor urâciunilor, care se săvârșesc acolo.
Iar celorlalți le-a zis, în auzul meu: "Treceți după el în cetate, și loviți;...
... dar să nu vă atingeți de nici unul din cei ce au semnul pe frunte! Începeți însă cu Locașul Meu cel sfânt!" ...

Efeseni 1:13
Și voi, după ce ați auzit cuvîntul adevărului (Evanghelia mîntuirii voastre), ați crezut în El, și ați fost pecetluiți cu Duhul Sfînt, care fusese făgăduit,


De aceea:

Matei 24:13
Dar cine va răbda pînă la sfîrșit, va fi mîntuit.

Luca 21:19
Prin răbdarea voastră, vă veți cîștiga sufletele voastre.

si Pavel

Coloseni 3:12  Astfel dar, ca niște aleși ai lui Dumnezeu, sfinți și prea iubiți, îmbrăcați-vă cu o inimă plină de îndurare, cu bunătate, cu smerenie, cu blîndeță, cu îndelungă răbdare.

Edited by husand, 19 November 2009 - 11:54.


#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 19th November 2009, 11:31, said:

Corect.Dar biserica este in Hristos si nimeni nu vine la Hristos pozitionat in afara LUI. ADEVARULUI
Atunci nu te mai contrazice. Acuza-ti teologii de idolatrie.

Temelia lui Hristos nu are cum sa fie omul, chiar daca Hristos este in om. Insa, la biserici primeaza omul si "faptele lui bune" in care va laudati unii pe altii..... Dumnezeu e si El pe acolo.....

#34
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 19th November 2009, 13:35, said:

Atunci nu te mai contrazice. Acuza-ti teologii de idolatrie.

Temelia lui Hristos nu are cum sa fie omul, chiar daca Hristos este in om. Insa, la biserici primeaza omul si "faptele lui bune" in care va laudati unii pe altii..... Dumnezeu e si El pe acolo.....


Cunosc eu problema asta de zeci de ani si asa am fost si eu ca tine dar trebuie clarificat totul ca acolo inca mai este ceva bun intrei fatarnici si mincinosi (ca numai ce am depus cererea de inscriere si dupa cum am vorbit  nu am primit inca nici un raspuns in fata si banuiesc ce este in spate. .)

Vezi ca nu se poate trece peste cuvintul acesta, si nici eu nu sant slab de inger ,

Luca 6:27 Dar Eu vă spun vouă, care Mă ascultați: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc,
Luca 6:28 binecuvântați pe cei ce vă blestemă, rugați-vă pentru cei ce se poartă rău cu voi.


Luca 6:35 Voi însă, iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine și dați cu împrumut, fără să nădăjduiți ceva în schimb. Și răsplata voastră va fi mare, și veți fi fiii Celui Prea Înalt; căci El este bun și cu cei nemulțumitori și cu cei răi.
Luca 6:36 Fiți dar milostivi, cum și Tatăl vostru este milostiv.

Am incercat dar am fost intors inapoi. Pe aici este inaintarea spre Canaanul Ceresc.

Fi impotriva dar stai in D-zeu.

1 Ioan 2:6 Cine zice că rămîne în El, trebuie să trăiască și el cum a trăit Isus.

Aici nu mai seamana nimic cu vreo invatatura omeneasca

Edited by husand, 19 November 2009 - 22:33.


#35
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Mai este ceva ESENTIAL. Deosebirea duhurilor incepand din mine insumi si pina la cel cu care vorbesti.

Fara asta nu se poate face un pas.

Daca D-zeu   Filipeni 2:13 ... este Acela care lucrează în voi, și vă dă, după plăcerea Lui, și vointa si infaptuirea. tot El spune   1 Corinteni 12:10  altuia, puterea să facă minuni; altuia, proorocia; altuia , deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; și altuia,
tîlmăcirea limbilor.  


Ioan 2:25  Și n-avea trebuință să-I facă cineva mărturisiri despre niciun om, fiindcă El însuș știa ce este în om.

Eu vorbesc despre ce am nu despre ce nu am poate alti au altceva din lista darurilor si este impetuos necesar ca acestia sa formeze  un tot unitar, corp spiritual si sa vietuiasca spre zidire si intarire impreuna unde  sant asezati de D-zei si fizic dar mai ales duhovniceste.

,Apocalipsa 21:3  Și am auzit un glas tare, care ieșea din scaunul de domnie, și zicea: Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, și ei vor fi poporul Lui, și Dumnezeu însuș va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.
Dar si aici jos  Ioan 14:21  Cine are poruncile Mele și le păzește, acela Mă iubește; și cine Mă iubește, va fi iubit de Tatăl Meu. Eu îl voi iubi, și Mă voi arăta lui.
Fie binecuvintat.

Edited by husand, 20 November 2009 - 10:22.


#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Iti justifici neascultarea la fel ca oricare. "Probezi" iesirea din biserica cu versuri in care se specifica mila..... Patetica si jalnica situatia ta, insa asa scrie, cas Dumnezeu va trimite un spirit de eroare, ca nu vreti sa ascultati adevarul.

2 Tesaloniceni 2

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

Daca Mirele si mireasa nu MAI sunt acolo, in "cetate"....... iar tu o dai in negatii fara macar sa poti intelege versul si cronologia.... foarte bine iti face Dumnezeu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate