Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

poze cu dungi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Augustin78

Augustin78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 27.12.2009
Salut.
Aceeasi treaba o patesc si eu cu al meu foto panasonic dmc lsz7.
Seara face poze bune dar ziua e teroare cu el.

Attached Files


Edited by Augustin78, 15 August 2010 - 12:47.


#20
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
casio exs500:
Attached File  CIMG5336.JPG   769.5K   152 downloads
ce are?!?

#21
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Poza postata de evergreen pare doar supraexpusa

#22
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
la ce ar trebui sa umblu :D ? mentionez ca asa face si pe alte moduri presetate, gen scenery, natural green...

#23
ellada

ellada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 05.05.2007
La fel si la mine...la un Canon powerShot A460.
La lumina(afara) iese aproximativ totul alb, in casa pozele nu prea au probleme(cateodata la vizualizarea fotografiei are niste dungi orizontale). Daca filmez merge ok si afara si inauntru..

Quote

ledongreen are dreptate nu le am cu denumirile ... perdelutele din obiectiv nu mai lucreaza, ori sunt blocate ori pandlica care merge la bobinele care actioneaza acele perdelute este rupta.

Am incercat sa ma uit la acele "perdelute" si sunt deschise mereu. Si cand fac poze si cand inchid aparatul..

Imi poate spune cineva costul aproximativ al unei asemenea reparatii? Adica se merita sau sa imi cumpar altul? .. In viitor as vrea sa-mi cumpar ceva mai profi, insa nu strica sa ai 2 aparate ..

#24
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postellada, on 11th September 2010, 14:43, said:

La fel si la mine...la un Canon powerShot A460.
La lumina(afara) iese aproximativ totul alb, in casa pozele nu prea au probleme(cateodata la vizualizarea fotografiei are niste dungi orizontale). Daca filmez merge ok si afara si inauntru..



Am incercat sa ma uit la acele "perdelute" si sunt deschise mereu. Si cand fac poze si cand inchid aparatul..

Imi poate spune cineva costul aproximativ al unei asemenea reparatii? Adica se merita sau sa imi cumpar altul? .. In viitor as vrea sa-mi cumpar ceva mai profi, insa nu strica sa ai 2 aparate ..


      Costul reparatiei ajunge undeva la 80Ron.Daca esti interesata da-mi un raspuns pe mail.

#25
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010

View Postionut_d_m, on 28th December 2009, 23:17, said:

salutare, o sa-ti raspund eu, pentru ca am aceeasi problema cu un a410: pozele cu blitz intr-o camera intunecata ies lux! Problema cu liniutele apare la lumina (de bec sau solara) nu neaparat foarte puternica....cel putin la mine. Nu stiu ce sa-i fac, deocamdata caut pe forumuri  :)
idem si eu cu un canon powersot a470.... daca gasesti rezolvare posteaza te rog si aici.. ms

#26
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postbibi2085, on 15th August 2012, 23:02, said:

idem si eu cu un canon powersot a470.... daca gasesti rezolvare posteaza te rog si aici.. ms


   Idem raspunsul de mai sus .Numai bine.

#27
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.07.2007
Pentru a lamuri odata problema: Aparatele compacte si cele bridge au obturatorul construit de regula din doua lamele opace situate  intre  lentilele sistemului optic, spre deosebire de DSRL-uri care au obturatorul aproape in planul focal(chiar inaintea senzorului) fiind construit cu  perdele cu miscare in plan vertical sau orizontal. Deci: toate aparatele foto au obturator mecanic mai simplu sau mai complex. Trecem mai depatre: la ap.foto compacte, vizarea scenei se face cu ajutorul senzorului care preia imaginea si o afiseaza pe LCD. Pentru aceasta lamelele obturatorul pomenit mai inainte trebuie sa stea in permanenta deschise. In momentul fotografiei, acestea se inchid, senzorul este in intuneric, electronica pregateste senzorul pentru expunere (resetare, golire registri, stabilire nivel de negru, etc), lamelele se deschid pentru timpul de expunere setat (automat sau manual) apoi se inchid iar datele de pe senzor sunt citite, prelucrate,etc. Fenomenul este ceva mai complex, insa susccesiunea este aceasta. De obicei se blocheaza lamelele obturatorului pe pozitia deschis, fie datorita unor impuritati in care agata sau a intreruperii panglicii care realizeaza conexiunea pentru electromagnetul de actionare. Senzorul este astfel expus la lumina tot timpul, mai mult decat timpul stabilit pentru expunere, de aici pozele supraexpuse si cu dungi. Asa se explica de ce la pozele executate cu blitz-ul imaginile arata cat de cat OK, obturatorul nu prea conteza, el trebuie sa fie pe pozitia deschis in momentul aprinderii blitz-ului, importanta este cantitatea de lumina oferita de blitz. La fel si la filmare este OK, inrucat obturatorul este tot timpul deschis. Prin simpla vizualizare a miscarii lamelelor in momentul declansarii , privind atent in obiectiv, ajutati  de o sursa de lumina exterioara, se poate stabili cauza. Demontarea obiectivului este destul de complicata si presupune rabdare si calificare. Lamelele blocate sau sarite se pot remedia, panglica intrerupta mai greu intrucat nimeni nu ofera piese de schimb. Obiectivul in ansambu este considerat un tot unitar. Da, au fost si cazuri de senzor defect care a fost inlocuit gratuit, dar manifestarea era cu totul alta. Scuze pentru mesajul mai lung, sper ca s-a lamurit situatia.

Edited by lepetir, 22 August 2012 - 11:40.


#28
cr4ck3r

cr4ck3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2006
Vă salut! Sunt tehnician într-un service IT, unde mă ocup și de ”partea mecanică” a aparatelor foto. Tot ce a spus lepetir este adevărat, nu mai am nimic de adăugat. Am întâlnit sute de aparate foto cu acest defect, iar în 90% din cazuri a fost vorba despre pamblica dintre placa de bază și bobina ce controlează mișcarea shutterului. În restul cazurilor a fost vorba de blocarea lamelelor shutterului sau alte defecte(bobine arse, magneți blocați, rupți, etc.).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate