Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Imi scapa lantul.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Bodybuilder

Bodybuilder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.02.2009
Am si eu o problema cu bicicleta si anume: cand urc pe un drum in panta sau chiar si pe loc drept daca incerc sa pedalez mai repede imi scapa lantul.As dori sa va intreb pe voi care aveti mai multa experienta in de-ale bicicletelor de unde credeti ca ar putea proveni problema.Am auzit mai multe variante cum ca ar fi uzat lantul,sau de la clicheti?
  Va multumesc !

#2
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

 Bodybuilder, on 12th November 2009, 18:11, said:

Am si eu o problema cu bicicleta si anume: cand urc pe un drum in panta sau chiar si pe loc drept daca incerc sa pedalez mai repede imi scapa lantul.As dori sa va intreb pe voi care aveti mai multa experienta in de-ale bicicletelor de unde credeti ca ar putea proveni problema.Am auzit mai multe variante cum ca ar fi uzat lantul,sau de la clicheti?
  Va multumesc !
1. Uzat lantu'.
2. Uzate foaia sau pinioanele. Vezi daca lantul sta drept pe foaia mare atunci cand e asezat pe ea. Nu trebuie sa stea ca un deal pe ea.
3. Clichetii. Va trebui sa iei altii buni de undeva sau sa cumperi alte pinioane cu totul.

#3
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
mai clar.....


1 Uza lantul...se cunoate...

Il ti cu ambele maine si incerci sa vezi daca sse misca zalele....nu daca se indoaie....tragi de el apoi apropii

2 Pinioanele sau foaia.....

Daca este aceasta problema... se cunoaste pentru ca dintii sunt sascutiti

3 Clichetii

Daca sunt uzati....nu sare lantul de pe foaie sau pinion...da in gol lafel ca si la Tohan(Romaneasca) daca ai uns-o decurand....afara fiind frig...clichetuu sunt imbibati in ulei si nu mai functioneaza resortul de sub ei si sunt lipiti de "carcasa" pinioanelor

#4
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Salutare . vin si eu cu o problema asemanatoare .  Detin o bicicleta DHS ... nu stiu exact foarte foarte multe despre ea , stiu doar ca e prima mea bicicleta cu viteze ... e luata pe cand eu aveam vreo 14  -15 ani ... adica de cand eram in vara clasei a 8-a cand trebuia de zor sa invat pentru capacitate :) . Problema ei se manifesta cam asa :

Te urci pe ea .. incepi si pedalezi iti iei viteza ... e ok .. pana la un punct ... o lasi asa si nu mai fortezi sa cresti viteza o tii normal la mers constant ...  merge bine . Daca apoi vrei sa dai mai tare la pedale ... sa sporesti putin viteza ... se aude un trank ... si pur si simplu scapa lantul cred ... caci mi se duce in gol pedala de nu ma vad ... apoi daca incerc mai usor merge bine ...  As dorii daca se poate ceva idei in remedierea problemei .

Drept dovada ca nu am stat cu mainile in san ... sa cer ajutor , mi-am batiut capul singur dupa cum urmeaza :

M-am dus frumos si am cumparat si inlocuit cu succes schimbator fata + spate ,ambele complete ( schimbate si manerele si cablurile si camasa pt cablu taiata la dimesiunea corespunzatoare cu flex-ul ... etc  ) - sunt reglate bine , schimba viteza usor ( pinion spate ) cat si treptele ( foile ) ambele merg super usor .

Punctul 2 : M-an dus frumisel la magazin si am cumparat clicketi ... noi ! Acestia mi i-au montat acolo caci ma cam depsasea problema acum clicuieste de zici ca e noua ... deci scap si de punctul asta culminant ... Au schimbat de fapt chestia aia cu pinioane ... adevarul e ca pana sa o schimbe nu mai clicuia asa frumos :)

Astept pareri ce sa mai urmeze ... caci deja m-am saturat ... nu stiu ce sa ii mai fac .

Trecem mai departe rubrica observatii :

Aici am de mentionat ca atunci cand scapa .. parca se aude o trosneala puternica undeva in fata ... pe la foi . Dar nu sunt sigur daca ele sunt vinovatele .  .

bicicleta cand m-am apucat de ea era praf si pulbere ... adica : pana fata + spate ,  schimbatoare intepenite ... frane pauza ... acum are macar frana :)) pe fata :)

Multumesc pentru orice idee ce ar putea duce la remedierea problemei .

#5
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
cum pot curata clichetii, ca inoata in ulei, fiind si frig am uns-o bine.
sper ca asta sa fie problema pt care am impresia ca imi sare lantul pt ca nu pot vedea daca e de la lant sau din butuc.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
stergi excesul de ulei/ vaselina ?!

Poti verifica daca lantul e uzat (= intins) masurandu-l, sau mai usor cu o lera de lant.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate