Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

css menu

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
sparnica

sparnica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.05.2008
Salutare..
Am intr-o pagina de tip .php un meniu de butoane la care am adaugat un efect de hover insa as dorii sa adaug un efect de genul focus cu care atunci cand fac clic pe un buton sa isi schimbe culoarea(imaginea) de fundat.
Problema este ca "focus" nu ma ajute deloc acum pt ca pagina isi ia refresh atunci cand un buton este apasat iar focus isi pierde proprietatea.
As putea sa dau o clasa la butonul care vreau sa isi schimbe imaginea de fundal si apoi sa fac acelas lucru pentru fiecare pagina in parte insa problema e ca nu am mai multe pagini ci una singura ... un index in care se schimba numai o anumita parte ...
Am incercat sa fac cu java script
document.getElementById si sa le schimb numele de clasa cand un buton este apasat..
Functioneaza la fel ca si focus pt ca  javascript nu tine minte numele de clasa dupa refresh...Ma gandesc ca ceva cookie ar rezolva problema insa nu am lucrat pana acum cu cookie in js si nu stiu de unde sa incep.
Daca cunoasteti o alta metoda va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat .

Am postat aici petru ca pana la urma problema mea este legata de css.

#2
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 sparnica, on 12th November 2009, 13:11, said:

Salutare..
Am intr-o pagina de tip .php un meniu de butoane la care am adaugat un efect de hover insa as dorii sa adaug un efect de genul focus cu care atunci cand fac clic pe un buton sa isi schimbe culoarea(imaginea) de fundat.
Problema este ca "focus" nu ma ajute deloc acum pt ca pagina isi ia refresh atunci cand un buton este apasat iar focus isi pierde proprietatea.
As putea sa dau o clasa la butonul care vreau sa isi schimbe imaginea de fundal si apoi sa fac acelas lucru pentru fiecare pagina in parte insa problema e ca nu am mai multe pagini ci una singura ... un index in care se schimba numai o anumita parte ...
Am incercat sa fac cu java script
...

Banuiesc ca te referi la LINK cind spui butoane.

Nu-ti trebuie :focus, iti trebuie pseudoclasa :active

 a:active {background:url(image.gif)}

Asta pentru a obtine efectul la click. Banuiesc insa ca tu de fapt vrei sa ramina activ linkul dupa ce ai aterizat pe pagina aia, si atunci in afara de a:active (de care poti sa te lipsesti, si folosesti a:hover, e mai consistent ) tu mai ai nevoie si de o clasa (sa-i zicem .active). Pe care o atribui linkului care are nevoie, cu ajutor de la php. Nu-ti trebe js. Cam asa:

<?php
 echo '<ul id="navi">';
 $navList = array('One','Two','Three','Four');
 foreach($navList as $k=>$v)
 {
 $x = $k+1;
 $class = ($PHP_SELF == '/page'.$x.'.php') ? ' active' : '';
 echo '<li><a class="link'.$class.'" href="/page'.$x.'.php">Page '.$v.'</a></li>';
 }
 echo '</ul>';
 ?>
E destul de ciobanesc exemplul, insa iti poti face o idee.

Edited by Jumping Jack, 12 November 2009 - 20:59.


#3
florin15

florin15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.09.2007
Am si eu o problema cu css. Am inceput sa invat css si html. Vreau sa imi apara o pagina cu un background definit intr-un fisier css
index.html
<html>
<title>abc</title>
<head>
  <link href="/style.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
</head>
<body>ABC</body>
</html>
style.css
body {
background-image: url{fundal.jpg};
font-family:"Verdana",Arial;
}

Cu astea ar trebui sa imi apara imaginea de fundal,nu?Sau am gresit ceva?

#4
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007

 florin15, on 23rd December 2009, 23:18, said:

Am si eu o problema cu css. Am inceput sa invat css si html. Vreau sa imi apara o pagina cu un background definit intr-un fisier css
index.html
<html>
<title>abc</title>
<head>
  <link href="/style.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
</head>
<body>ABC</body>
</html>
style.css
body {
background-image: url{fundal.jpg};
font-family:"Verdana",Arial;
}

Cu astea ar trebui sa imi apara imaginea de fundal,nu?Sau am gresit ceva?
<html>
<title>abc</title>
<head>
  <link href="/style.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
</head>
<body>ABC</body>
</html>
[b]style.css[/b]
body {
background-image: url('fundal.jpg');
font-family:"Verdana",Arial;
}

aici mai multe detaii:

http://www.w3schools..._background.asp

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate