Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Contradictii in Biblie

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4983 replies to this topic

#2395
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 06.03.2021
Pe vremea aia oamenii trăiau sute de ani, e normal că, Cain și-a făcut griji... și mai ceva, Cain încă nu văzuse un om murind de moarte naturală, doar pe Abel frate-su pe care l-a ucis el...

#2396
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Cine era tânărul pe care-l omorâse Lameh? :huh: :dontgetit:
Un tânăr care pricinuise necaz lui Lameh: îl umpluse de ... vânătăi! Să fi fost copilul lui? :dontgetit:... fratele mai mic? :dontgetit:

#2397
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007
Francesca ce zice?

#2398
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 05 februarie 2023 - 14:12, said:

Francesca ce zice?

Zice că lipsește pedeapsa din partea lui Dumnezeu, pentru fapta comisă de Lameh, identică cu cea a lui Cain, adică uciderea unei rude de gradul 1.Posted Image

#2399
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007
E cu capu'!
Normal că a fost pedepsit.

#2400
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Iov 9:24. Pamantul este dat pe mainile celui nelegiuit; El acopera ochii judecatorilor; de nu El, apoi cine altul?

--------------------

Cum, Iov, cine altul? De Diavol, tu nu ai auzit!? Iată că Iov, deși era credincios, cunoștea pe Dumnezeu, habar nu avea despre păcatul din Eden, înșelăciunea Diavolului, aparția Răului în lume, existența Satanei...:ermm:...

#2401
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 februarie 2023 - 08:12, said:

Iov, deși era credincios, cunoștea pe Dumnezeu, habar nu avea despre păcatul din Eden, înșelăciunea Diavolului, aparția Răului în lume, existența Satanei...Posted Image...
Cum ai ajuns la această abracadabrantă concluzie?
Așa a decretat Francesca?

#2402
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
”de nu El, apoi cine altul”

BVA:

24Când o țară este invadată de cel rău, El acoperă ochii judecătorilor lui. Dacă nu El, atunci cine?

Cum cine? Satana strâmbă adevărul! Nu știa Iov? Citește toată cartea Iov, observă că Iov, nu pomenește de Satana niciunde!

#2403
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 05 februarie 2023 - 17:19, said:

E cu capu'!
Normal că a fost pedepsit.

Citește încă o dată și observă că Lameh o zice în șarade, de unde rezultă că puțin i-a păsat că a luat o viață! Prin urmare, trebuia pedepsit de către Dumnezeu în aceeași măsură în care a fost pedepsit străbunicul său, Cain.

23. Lameh a zis nevestelor sale: "Ada si Tila, ascultati glasul meu! Nevestele lui Lameh, ascultati cuvantul meu! Am omorat un om pentru rana mea si un tanar pentru vanataile mele.
24. Cain va fi razbunat de sapte ori, iar Lameh de saptezeci de ori cate sapte."

De ce oare ne scrie Moise ce a vorbit Lameh cu nevestele lui, pe care le menționează cu nume, Ada și Țila, dar nu ne spune cum le chema pe soția lui Cain și pe soția lui Set?...Posted Image
Apoi, tu ai spus că descrierea celor născuți, nu este cronologică! Tataie, să o știi pe asta de la mine, dacă te apuci să prezinți cititorului de peste veacuri, arborele genealogic al cuplului Adam&Eva, atunci ești obligat să ții cont de cronologie!Posted Image

#2404
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 februarie 2023 - 08:45, said:

De ce oare ne scrie Moise ce a vorbit Lameh cu nevestele lui, pe care le menționează cu nume, Ada și Țila, dar nu ne spune cum le chema pe soția lui Cain și pe soția lui Set?...
Așa a fost inspirat de către Duhul Sfânt.
Căci nicio propoziție scrisă în Biblie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânați de Duhul Sfânt.

Dacă doar un singur cuvânt al Scripturii ar fi fost altfel decât este, niciodată Biblia nu ar fi ajuns cea mai importantă, cea mai citită, cea mai răspândită și cea mai bine vândută Carte.

View Postdark, on 06 februarie 2023 - 08:45, said:

Apoi, tu ai spus că descrierea celor născuți, nu este cronologică!
Nu am zis așa ceva.

#2405
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 06 februarie 2023 - 09:42, said:

Așa a fost inspirat de către Duhul Sfânt.

Chiar dacă l-ar fi inspirat Duhul sfânt pe Moise să reproducă textual ce a spus Lameh, realizează te rog că acest Lameh era psihopat. Păi cum să spună soțiilor lui, că a omorât un tânăr, care nu putea fi decât o rudă de gradul 1 atât pentru Lameh cât și pentru fiecare din soțiile lui? :ermm:


23. Lameh a zis nevestelor sale: "Ada si Tila, ascultati glasul meu! Nevestele lui Lameh, ascultati cuvantul meu! Am omorat un om pentru rana mea si un tanar pentru vanataile mele.
24. Cain va fi razbunat de sapte ori, iar Lameh de saptezeci de ori cate sapte."

Parcă ar veni Lameh la soțiile lui și le-ar zice:
Ada și Țila, să vedeți, Ada și Țila, soțiile mele, Ada și Țila, nevestele lui Lameh, ascultați cuvântul meu: astăzi, din toate economiile casei mi-am tras un telefon șmecher tare!
Ce, ce telefon, de care, Iphone 14 pro?, a venit răspunsul întrebător al Adei, înmărmurită de emoție...Posted Image
Nu, a răspuns Lameh, nu vă spun încă, ghiciți, cine ghicește corect, primește un pupic din partea soțului! Concurs! :)

Deci crima lui Lameh, prezentată ca la carnaval, fără pedeapsă din partea lui Iehova, este o descriere inutilă, versete scrise degeaba... la câte omisiuni sunt, de ce ar fi inspirat Duhul pe Moise să-i reproducă ăstuia tâmpeniile? :huh:

View PostSfantul Jakob, on 06 februarie 2023 - 09:42, said:

Nu am zis așa ceva.

Ba da, chiar așa ai scris! Subtilul are ținere de minte foarte bună! Posted Image


View PostSfantul Jakob, on 03 februarie 2023 - 11:32, said:

E foarte simplă:
1. În versetele 1 și 2 se vorbește despre prima familie
2. De la versetul 3 până la 24 autorul cărții vorbește despre Cain
3. În versetele 25 și 26 se revine cu informații legate de prima familie.

Bagă bine la cap: așa a decurs povestirea! Nu cronologia, bah! :nonobad:
Într-o narațiune povestea poate curge cronologic pe un singur fir narativ sau poate merge pe două sau mai multe fire narative.
Atunci cronologia diferă.
Tu nu ai de unde să știi chestiile astea legate de compoziția unei narațiuni.
Că toată viața ta ai săpat șanțuri.


#2406
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 februarie 2023 - 10:28, said:

Deci crima lui Lameh, prezentată ca la carnaval, fără pedeapsă din partea lui Iehova
Cum reușești să ajungi la atâtea concluzii rocambolești?

Lameh și-a mărturisit cu durere păcatul.
Și a fost pedepsit de Iahve.

Tu înțelegi ceva din ceea ce citești?

#2407
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 06 februarie 2023 - 10:32, said:

Cum reușești să ajungi la atâtea concluzii rocambolești?

Care ? ....că cartea Iov este fictivă? Păi este posibil ca un credincios al lui Iehova să nu se gândească, fie și o clipă, că ce este rău în lume în general sau întâmplându-i-se lui însuși, să fie din partea Satanei?Posted Image Iov nu știe decât despre Dumnezeu, punct. El nu are habar despre nimic altceva, nu ia în calcul DELOC existența Satanei, ca sursă primordială a Răului.
Acum să ți-o spun pe-a dreaptă: cartea Iov nici nu putea avea un subiect și o temă a discuției, dacă Iov spunea de prima dată: Satana mă atacă. Dacă Iov considera așa, atunci narativul cărții Iov nu ar fi putut exista!

View PostSfantul Jakob, on 06 februarie 2023 - 10:32, said:

Tu înțelegi ceva din ceea ce citești?
O am pe Francesca profesoară, corespondăm zilnic, mă ajută să mai înțeleg una, alta...:ermm:
De fapt, așa ne-am și cunoscut, pe blogul ei unde se poartă discuții despre Biblie.Posted Image

#2408
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 februarie 2023 - 10:40, said:

Care ? ....că cartea Iov este fictivă?
Da.

View Postdark, on 06 februarie 2023 - 10:40, said:

O am pe Francesca profesoară, corespondăm zilnic, mă ajută să mai înțeleg una, alta...
E clar!
De acolo vin toate nenorocirile și postările besmetice de parcă ai fi in delirium tremens!  :rolleyes:

View Postdark, on 06 februarie 2023 - 10:40, said:

De fapt, așa ne-am și cunoscut, pe blogul ei unde se poartă discuții despre Biblie.Posted Image
Vezi că tipa e nu doar cam grasă precum ziceai mai deunăzi ci și... măritată.
Așa că lasă tu emoticoanele cu love  Posted Image !

#2409
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 06.03.2021
Iov nu cunoștea nimic din ce se întâmpla în sfera cerească, asta se vede din narațiunea textului și nici Iehova nu i-a spus nimic, pentru că altfel s-ar fi încălcat convenția dintre Iehova și Satan... tot astfel se poate spune și despre sacrificiul lui Isaac etc...

#2410
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Cartea Iov este pură ficțiune, păi haideți să mai vedem un citat:

Dar Iov i-a raspuns: "Vorbesti ca o femeie nebuna. Ce! primim de la Dumnezeu binele, si sa nu primim si raul?" In toate acestea, Iov n-a pacatuit deloc cu buzele lui. (Iov.2:10)

Adică cum? :ermm:
”Tăticu` este atât de bun și are atâta grijă de noi, ne face numai bine... ce, să nu ne facă uneori, și rău, totuși?”
-------------------------------------------
Vi se pare normal să zică așa, un copil?

:confused:

Cineva, un autor de mâna a doua, un scriitoraș fără prea mare talent și, mai ales, fără educație religioasă, pune replici în gura acestui personaj fictiv, Iov, pe care-l prezintă ca fiind credincios lui Iehova!

Iov 1
1. Era in tara Ut un om care se numea Iov. Si omul acesta era fara prihana si curat la suflet. El se temea de Dumnezeu si se abatea de la rau.

Cine se teme de Dumnezeu are ceva noțiuni despre Dumnezeu, nu credeți? Cum să ... cum să zică unul credincios: măi, dacă primim atâta bine de la Dumnezeu, oare... să nu primim, din când în când, și un ... rău?

[ https://media1.giphy.com/media/9lusxBBUsTz8Fk029b/giphy.gif?cid=ecf05e47a2n58rhminp7lnrv7e525zaw3kafmtckh2d72awi&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2411
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 februarie 2023 - 16:56, said:

Cineva, un autor de mâna a doua, un scriitoraș fără prea mare talent și, mai ales, fără educație religioasă, pune replici în gura acestui personaj fictiv, Iov, pe care-l prezintă ca fiind credincios lui Iehova!
Dacă a fost așa, îți dai seama ce minune a făcut Dumnezeu luând un astfel de scriitoraș și transformându-l în autorul cel mai cunoscut și mai bine vândut al planetei? :hypocrite:

#2412
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Geneza 32:24. Iacov insa a ramas singur. Atunci un om s-a luptat cu el până in revarsatul zorilor.
25. Vazand ca nu-l poate birui, omul acesta l-a lovit la incheietura coapsei, asa ca i s-a scrantit incheietura coapsei lui Iacov pe cand se lupta cu el.
26. Omul acela a zis: "Lasa-Ma sa plec, căci se revarsa zorile." Dar Iacov a raspuns: "Nu Te voi lasa sa pleci pana nu ma vei binecuvanta."
27. Omul acela i-a zis: "Cum iti este numele?" "Iacov", a raspuns el.
28. Apoi a zis: "Numele tau nu va mai fi Iacov, ci te vei chema Israel; caci ai luptat cu Dumnezeu si cu oameni si ai fost biruitor."
29. Iacov L-a intrebat: "Spune-mi, Te rog, numele Tau." El a raspuns: "Pentru ce Imi ceri numele?" Si l-a binecuvantat acolo.
30. Iacov a pus locului aceluia numele Peniel; "caci", a zis el, "am vazut pe Dumnezeu fata in fata si totusi am scapat cu viata."


------------------------------

Ce idei desprindem din această pericopă biblică?
  • Iacov s-a luptat fizic, nicidecum nu a fost un concurs de întrebări biblice, nu, a fost o luptă greco-romană, corp la corp, iar Iacov s-a ales în cele din urmă cu articulația coxo-femurală, fracturată...:ermm:
  • Iacov s-a luptat cu un ”elohim”, care tradus, la bază, înseamnă ”puternic”, adică o creatură supranaturală cu o forță deosebită
  • Elohimul care s-a luptat cu Iacov și care a fost învins de Iacov, fizic, nu în cunoștințe biblice, ce credeți, era obligat să plece [în alt spațiu decât cel fizic], deoarece venea dimineața, se apropiau zorile, se făcea lumină, deci!

------------------------------

Concluzia? :huh:
Iacov s-a luptat cu un strigoi. Acest episod biblic amintește de legenda lui Jure Grado, primul strigoi despre care s-a scris o cronică a vremurilor respective (secolul XVII)
În ce constă legenda? Pe scurt, Jure Grando murise de 16 ani, când, începuseră să aibă loc în satul respectiv, niște fenomene bizare, oamenii mureau pe capete. Se zvonea că noaptea, până la revărsatul zorilor, Jure Grando bătea la ușile caselor, cerând mâncare. Cine deschidea, o pățea. Jure Grando a venit prima dată la casa unde locuia fiul lui, și unde, evident, locuise și el. Noaptea. A bătut la ușă. Fiul său s-a sculat, cu noaptea în cap, neînțelegând ce se întâmplă, cine bate la ușă și cere să fie lăsat înăuntru. Glasul îi era foarte cunoscut...:ermm:
Fiul deschide ușa:
- Cine ești...? :confused:
- Sunt tatăl tău, lasă-mă să intru în casa mea!
- Tu ești tată? Dar ești mort de 16 ani!
- Am venit la casa mea. Lasă-mă să intru și dă-mi mâncare.
- Nu poți fi tatăl meu, căci tatăl meu este mort! De 16 ani!
Atunci Jure Grando a încercat să-și muște fiul de gât, dar fiul s-a ferit și, luând o farfurie de pe prispă, i-a trântit-o în cap vampirului, după care a fugit, speriat la culme...Jure Grando după el, fugărindu-l în jurul casei și strigând: ”vreau sânge, vreau sânge, dați-mi sânge să beau!”. Dar, cam după vreo jumătate de oră, au început să se arate zorile. Vampirul a dispărut subit. Fiul lui, rămas singur, nu a mai putut vorbi o perioadă, datorită șocului, însă, când și-a revenit a început să relateze întâmplarea celor din sat, avertizându-i asupra celor petrecute în acea noapte. Fiul a părăsit acea casă, găsindu-și alt loc pentru noapte, la un văr.
Povestea este mai lungă, cazurile de vampirism provocate de Jure Grando se înmulțesc, de la noapte la noapte, intervine și preotul satului...etc.
Ce vreau însă să scot în evidență: elohimul din pericopa biblică nu poate fi decât un strigoi din aceștia, fiindcă este violent, are o putere supraumană, face rău - provoacă daune (lui Iacov i-a fracturat o articulație) și poate acționa doar pe timpul nopții.:dontgetit:Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate