Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Contradictii in Biblie

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4983 replies to this topic

#19
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

 Eminovici, on Oct 5 2007, 15:15, said:

In Biblie nu sunt nici un fel de contradictii. Singurele contradictii sunt in mintea oamenilor.


Singurele contradictii sunt in mintea oamenilor ...care gandesc. Daca iei gandurile si ideile altora si le inghiti pe nemestecate fiindca asa spun ei ca ala e adevarul atunci da, probabil ca in mintea ta nu exista contradictii....nici in lume si nici in biblie. Mintea ta este linstita pentru ca crede ca stie adevarul. Si e un anestezic bun pentru neuroni.

Si acum ca tot se vorbeste strict de biblie,  am cateva intrebari despre Geneza:

Geneza, 4, 17 "si Cain a cunoscut-o pe sotia sa; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Enoh"

intrebarea e simpla: cine era sotia dlui. Cain???

Geneza 4 16 " Domnul i-a zis: "daca va omori cineva pe Cain, el sa fie razbunat de sapte ori".  Si Domnul a hotarat un semn pentru Cain, ca oricine il va gasi sa nu il omoare"

Intrebare: Abel era deja mort, cine ar fi putut sa il omoare pe Cain?? Adam sau Eva?? sau poate vreun animal?? Deja am vazut ca creatiile lui dumnezeu, dupa chipul si asemanarea lui, au pacatuit, au omorat, nu l-au ascultat pe Dumnezeu....erau 3 oameni mari si lati in toata lumea si dumnezeu trebuia sa dea edict special ca "cineva" sa nu il omoare pe Cain???


apoi, Cain a fost  izgonit in tara Nod, spre rasarit de Eden. Totusi, el si-a luat nevasta si l-a facut pe Enoh.  Sa zicem ca ii inventam o sotie lui Cain. Asta naste pe Enoh si el cu cine se mai insoara de il face pe Irad???

In timpul asta Adam si Eva a mai facut un copil, pe Set. Si asta a avut si el copii o gramada...cu cine oare??

Sa intelegem ca istoria omenirii se bazeaza pe un lung sir de incesturi sau ca primii oameni isi inventau neveste instant??? Ca in biblie nu scrie ca Dumnezeu ar mai fi creeat si pe altcineva decat pe Adam si Eva.

Problema e ca povestea se repeta cumva cu Noe. Cred si eu ca Dumnezeu  a dat potopul ca din atata reproducere cosangvina (intre rude de gradul intai cu acelasi sange) probabil ca au iesit numai handicapati. Insa Noe avea 3 baieti cu nevestele lor care au continuat si ei ca si stramosii lor sa se inmulteasca cu membrii din aceeasi familie ...continuand traditia de cosangvinizare a spetei umane.

Biologic vorbind astia nu aveau sanse sa se inmultesca si sa traiasca mai mult de zece generatii pentru ca un copil din doi era handicapat iar sansa ca astia sa ajunga sa se si reproduca era si mai mica.

Poate imi explici draga eminovici cum intelegi tu astea fara sa ai absolut nicio contradictie si nicio urma de indoiala ca asa ar fi fost.

Edited by teo4teos, 06 October 2007 - 14:53.


#20
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 teo4teos, on Oct 6 2007, 15:50, said:

Singurele contradictii sunt in mintea oamenilor ...care gandesc. Daca iei gandurile si ideile altora si le inghiti pe nemestecate fiindca asa spun ei ca ala e adevarul atunci da, probabil ca in mintea ta nu exista contradictii....nici in lume si nici in biblie. Mintea ta este linstita pentru ca crede ca stie adevarul. Si e un anestezic bun pentru neuroni.

Si acum ca tot se vorbeste strict de biblie,  am cateva intrebari despre Geneza:

Geneza, 4, 17 "si Cain a cunoscut-o pe sotia sa; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Enoh"

intrebarea e simpla: cine era sotia dlui. Cain???

Geneza 4 16 " Domnul i-a zis: "daca va omori cineva pe Cain, el sa fie razbunat de sapte ori".  Si Domnul a hotarat un semn pentru Cain, ca oricine il va gasi sa nu il omoare"

Intrebare: Abel era deja mort, cine ar fi putut sa il omoare pe Cain?? Adam sau Eva?? sau poate vreun animal?? Deja am vazut ca creatiile lui dumnezeu, dupa chipul si asemanarea lui, au pacatuit, au omorat, nu l-au ascultat pe Dumnezeu....erau 3 oameni mari si lati in toata lumea si dumnezeu trebuia sa dea edict special ca "cineva" sa nu il omoare pe Cain???
apoi, Cain a fost  izgonit in tara Nod, spre rasarit de Eden. Totusi, el si-a luat nevasta si l-a facut pe Enoh.  Sa zicem ca ii inventam o sotie lui Cain. Asta naste pe Enoh si el cu cine se mai insoara de il face pe Irad???

In timpul asta Adam si Eva a mai facut un copil, pe Set. Si asta a avut si el copii o gramada...cu cine oare??

Sa intelegem ca istoria omenirii se bazeaza pe un lung sir de incesturi sau ca primii oameni isi inventau neveste instant??? Ca in biblie nu scrie ca Dumnezeu ar mai fi creeat si pe altcineva decat pe Adam si Eva.

Problema e ca povestea se repeta cumva cu Noe. Cred si eu ca Dumnezeu  a dat potopul ca din atata reproducere cosangvina (intre rude de gradul intai cu acelasi sange) probabil ca au iesit numai handicapati. Insa Noe avea 3 baieti cu nevestele lor care au continuat si ei ca si stramosii lor sa se inmulteasca cu membrii din aceeasi familie ...continuand traditia de cosangvinizare a spetei umane.

Biologic vorbind astia nu aveau sanse sa se inmultesca si sa traiasca mai mult de zece generatii pentru ca un copil din doi era handicapat iar sansa ca astia sa ajunga sa se si reproduca era si mai mica.

Poate imi explici draga eminovici cum intelegi tu astea fara sa ai absolut nicio contradictie si nicio urma de indoiala ca asa ar fi fost.

Raspunsuri in legatura cu nevasta lui Cain ! (romana)
Cateva raspunsuri la intrebarile din Geneza (engleza)

de ce traiau oamenii mai mult in acele vremuri ? erau schimbati in vreun fel ? erau sanse sa se casatoreasca fratii intre ei ? se raspunde in primul link ...

Edited by ***MIHAI***, 07 October 2007 - 12:38.


#21
inez

inez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.10.2007

 Eminovici, on Oct 5 2007, 15:15, said:

In Biblie nu sunt nici un fel de contradictii. Singurele contradictii sunt in mintea oamenilor.
exista conradictii in Biblie, asta trebuie sa recunoastem(trebuie doar sa citesti cu atentie si o sa iti sara in ochi), insa acestea exista din cauza traducerii.
un exemplu care imi vine imi minte este din evanghelia care se citeste la slujba de cununie(nunta din cana ), in care Iisus spune"Ce ne priveste pe Mine si pe Tine femeie, ceasul meu n-a venit inca", iar in urmatoarea fraza tot Iisus le porunceste servitorilor sa umple 6 vase cu apa. problema este ca acelasi cuvant din ebraica inseamna si "ceas, ora" si "grija" si de fapt traducerea ar trebui sa fie ceva de genul "nu te ingriji de ceea ce voi face" sau "n-ai tu nici o grija"

#22
DRAGUNOV

DRAGUNOV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 27.12.2006
Intrucat se presupune ca Dumnezeu este perfect, de ce oare si ce sens a avut sa faca o lume imperfecta si plina de anomalii, ca sa nu mai vorbesc acum despre toate celelalte chestii care ne dor pe toti, si asta zilnic. Daca Dumnezeu este atoatestiutor, divin, de ce nu a facut o lume mai buna? De ce nu a prevazut ca omul in nesimtirea lui, va deveni criminal, necredincios, un nemernic in esenta. Si de ce la potop a omorat si animalele odata cu oamenii ? Inteleg ca a avut ce a avut cu oamenii, nu mai aveau credinta, dar animalele saracele, ce vina au avut ?
Biblia este plina de contradictii, si de-a lungul timpului a fost tradusa si interpretata in asa fel incat sa convina bisericii.Sa ma scuzati, dar credinta nu are nici cea mai mica legatura cu logica sau cu ratiunea.

#23
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 DRAGUNOV, on Oct 7 2007, 16:32, said:

1.Intrucat se presupune ca Dumnezeu este perfect, de ce oare si ce sens a avut sa faca o lume imperfecta si plina de anomalii, ca sa nu mai vorbesc acum despre toate celelalte chestii care ne dor pe toti, si asta zilnic. Daca Dumnezeu este atoatestiutor, divin, de ce nu a facut o lume mai buna? De ce nu a prevazut ca omul in nesimtirea lui, va deveni criminal, necredincios, un nemernic in esenta.

2.Si de ce la potop a omorat si animalele odata cu oamenii ? Inteleg ca a avut ce a avut cu oamenii, nu mai aveau credinta, dar animalele saracele, ce vina au avut ?

3.Biblia este plina de contradictii, si de-a lungul timpului a fost tradusa si interpretata in asa fel incat sa convina bisericii.
4.Sa ma scuzati, dar credinta nu are nici cea mai mica legatura cu logica sau cu ratiunea.
1.lumea a devenit imperfecta tocmai datorita pacatului (neascultarea de Dumnezeu). a tinut la liberul arbitru al omului si al ingerilor, si tocmai din aceasta cauza IL iei la intrebari pe Dumnezeu ? Ar trebui sa te bucuri pentru ca poti alege inca (si se pare ca ai ales) viata sau moartea (cu EL sau fara EL)
2.ce vina a avut spicul de grau, plantele, arborii, bacteriile, atomii ? oare nu EL le-a creat ? ca Dumnezeu putea sa omoare orice (dar a ales sa ne pastreze pe NOI, tocmai pentru ca ne iubeste, apoi a facut cea mai mare jertfa (a ales intre Fiul Sau si NOI, si ne-a ales pe NOI), si acum ne pregateste un loc alaturi de EL. Daca doresti, te poti gandi la toti atomii si moleculele distruse (datorita pacatului omenirii) si le poti plange, dar mai intai ar trebui sa-ti plangi pozitia ta (aceea de a-L judeca pe Cel ce ne-a dat fiinta, si Cel ce mentine echilibrul zilei de azi, si ne da speranta zilei de maine, plus echilibrul corpului nostru = sanatatea, etc)
Poti spune ca nu au gresit animalele ? Ai o lege a lor ? Ai o afirmatie de-a Lui Dumnezeu in legatura cu acest subiect ? De ce un om era iertat de pacat datorita mortii unui animal in VT ? Oare cum putea sa omoare neghina din lanul cu grau altfel de cum a facut-o ?
Atunci a fost potop cu apa, va veni si cel cu foc, dar nu inainte de a veni Isus sa-si ia Mireasa !
3.biblia are contradictii (dar explicabile) si de acord, sa convina bisericii catolice si ortodoxe !
4.credinta e o incredere neclintita in lucrurile sperate, o puternica incredintare in lucrurile nevazute (evrei 11:1)
nu stiu daca Newton, si alti "savanti" ti-ar da dreptate, insa pana acum cea mai buna logica exista in crestinism, e (daca se poate spune) o teorie practica fara greseala. Ti-as sugera sa "cauti pentru ca vei gasi" ! Toti cei ce au cautat din toata inima au gasit Adevarul (ioan 14:6), si nu le-a parut rau.



Te incurajez sa cauti si vei gasi, sa bati si ti se va deschide !
Inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu !

#24
DRAGUNOV

DRAGUNOV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 27.12.2006

 ***MIHAI***, on Oct 7 2007, 17:22, said:


Prietene, tu esti prea indoctrinat ca sa aibe sens o discutie logica cu tine. Ca sa nu mai spun ca nu mi-ai raspuns decat pe langa subiect la toate intrebarile.   Pe cei care cred in Dumnezeu n-o sa-i poate nimeni niciodata convinge, oricata logica sau bun simt ar folosi pentru aceasta. Si asta este un lucru bun pentru ei. Este bine sa crezi in Dumnezeu, nu o sa stau acum sa si explic de ce. Eu nu cred, insa am tinut foarte mult ca fetita mea sa creada. Si crede.
Ghinionul meu a fost ca in perioada comunista am citit cateva carti, care, la cat percepeam eu atunci realitatea, m-au determinat sa imi pierd credinta, pe care totusi am avut-o in copilarie. Totusi, subliniez, este bine sa crezi in Dumnezeu, si sa fiu sincer chiar ii invidiez pe cei care cred.
Vizavi de Biblie, cred ca am citit-o si o cunosc mult mai bine decat foarte multi credinciosi. Si intr-adevar este plina de contradictii. Aproape la fiecare pagina.Chiar as fi curios, daca s-ar putea sa o citesc vreodata exact asa cum a fost ea scrisa, si tradusa de un adevarat lingvist, nu de oamenii bisericii.

Edited by DRAGUNOV, 07 October 2007 - 17:43.


#25
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

 ***MIHAI***, on Oct 7 2007, 13:36, said:

Raspunsuri in legatura cu nevasta lui Cain ! (romana)
Cateva raspunsuri la intrebarile din Geneza (engleza)

de ce traiau oamenii mai mult in acele vremuri ? erau schimbati in vreun fel ? erau sanse sa se casatoreasca fratii intre ei ? se raspunde in primul link ...


"Cu cat sunt mai departati ca grad de rudenie sunt parintii cu atat e mai probabil sa aibe greseli diferite in genele lor. Copii, mostenind cate un set de gene de la fiecare parinte, pot sfarsi mult mai probabil cu perechi de gene care sa contina un maxim de o gena proasta in fiecare pereche. Gena buna tinde sa preia controlul in defavoarea celei proaste astfel incat o deformitate sa nu apara (sau cel putin nu una grava). In loc sa aibe urechi complet deformate, de exemplu, o persoana poate avea doar unele putin mai curbate! (Totusi in ansamblu, rasa umana se degenereaza usor pe masura ce greselile se acumuleaza, generatie dupa generatie.)"

Si in loc sa bata campii intr-un domeniu despre care habar nu are, mai bine ar sta acasa si ar croseta sosete! :lol:
In primul rand articolul ala spune clar ca da, Cain s-a insurat cu sora lui (despre care nu stim ca ar exista ca biblia nu zice nimic..dar sa zicem ca suntem indulgenti cu istoria atat de veche...). Si incearca sa o dea cotita ca incestul nu ar fi la fel de mare pacat ca acum(incestul e pedepsit de religie din punct de vedere moral, si nu pentru ca nu stiu ce boli genetice ar aparea..pe vremea lui Moise cand zice ala ca s-a inventat regula habar nu aveau aia ce e aia si de ce se nasc copiii handicapati). Iar ideea ca Adam si Eva ar fi fost perfecti dpdv genetic...de aia i-a ucis Dumnezeu pe toti la potop??? Fa niste calcule si ai sa vezi ca daca ar fi asa, de la noe ar fi trebuit sa mai fie vreo 3 -4 potopuri de alea la cate gene stricate s-au adunat in rasa adamica.... ;)

Apoi spune ca omul de care se temea Cain sa nu il omoare era Set! Mama, dar ce copii criminali (dar cica perfecti) avea si Adam asta!


Articolul asta incearca sa acopere niste chestii dar e doar asa o chestie cu tenta stiintifi(liti)ca pe care te astepti sa o creada copiii de la gradinita. Nu am timp si nici chef sa stau sa iti desenez cate prostii pe cm de cuvant scrie in articolul asta.


Quote

Inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu !

dar cu asta m-ai dat gata, serios. Vrei sa spui poate sfarsitul intelepciunii este frica de dumnezeu. Pe dumnezeu cica trebuie sa il iubesti nu sa iti fie frica de el. Iar el cica te iubeste nu e sperietoarea pentru creduli si naivi. Biserica se foloseste de Dumnezeu asa cum se folosesc parintii de bau-bau sa isi disciplineze copii cand fac prostioare.

Nimeni niciodata nu se poate apropia de sau cunoaste la modul profund ceva de care ii este frica.

#26
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 teo4teos, on Oct 6 2007, 15:50, said:

Singurele contradictii sunt in mintea oamenilor ...care gandesc. Daca iei gandurile si ideile altora si le inghiti pe nemestecate fiindca asa spun ei ca ala e adevarul atunci da, probabil ca in mintea ta nu exista contradictii....nici in lume si nici in biblie. Mintea ta este linstita pentru ca crede ca stie adevarul. Si e un anestezic bun pentru neuroni.

Si acum ca tot se vorbeste strict de biblie,  am cateva intrebari despre Geneza:

Geneza, 4, 17 "si Cain a cunoscut-o pe sotia sa; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Enoh"

intrebarea e simpla: cine era sotia dlui. Cain???

Geneza 4 16 " Domnul i-a zis: "daca va omori cineva pe Cain, el sa fie razbunat de sapte ori".  Si Domnul a hotarat un semn pentru Cain, ca oricine il va gasi sa nu il omoare"

Intrebare: Abel era deja mort, cine ar fi putut sa il omoare pe Cain?? Adam sau Eva?? sau poate vreun animal?? Deja am vazut ca creatiile lui dumnezeu, dupa chipul si asemanarea lui, au pacatuit, au omorat, nu l-au ascultat pe Dumnezeu....erau 3 oameni mari si lati in toata lumea si dumnezeu trebuia sa dea edict special ca "cineva" sa nu il omoare pe Cain???
apoi, Cain a fost  izgonit in tara Nod, spre rasarit de Eden. Totusi, el si-a luat nevasta si l-a facut pe Enoh.  Sa zicem ca ii inventam o sotie lui Cain. Asta naste pe Enoh si el cu cine se mai insoara de il face pe Irad???

In timpul asta Adam si Eva a mai facut un copil, pe Set. Si asta a avut si el copii o gramada...cu cine oare??

Sa intelegem ca istoria omenirii se bazeaza pe un lung sir de incesturi sau ca primii oameni isi inventau neveste instant??? Ca in biblie nu scrie ca Dumnezeu ar mai fi creeat si pe altcineva decat pe Adam si Eva.

Problema e ca povestea se repeta cumva cu Noe. Cred si eu ca Dumnezeu  a dat potopul ca din atata reproducere cosangvina (intre rude de gradul intai cu acelasi sange) probabil ca au iesit numai handicapati. Insa Noe avea 3 baieti cu nevestele lor care au continuat si ei ca si stramosii lor sa se inmulteasca cu membrii din aceeasi familie ...continuand traditia de cosangvinizare a spetei umane.

Biologic vorbind astia nu aveau sanse sa se inmultesca si sa traiasca mai mult de zece generatii pentru ca un copil din doi era handicapat iar sansa ca astia sa ajunga sa se si reproduca era si mai mica.

Poate imi explici draga eminovici cum intelegi tu astea fara sa ai absolut nicio contradictie si nicio urma de indoiala ca asa ar fi fost.


Geneza 1
27 Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească și parte femeiască i-a făcut.


      Din versetul de mai sus se poate deduce foarte usor ca Dumnezeu a facut mai mult decat doua persoane initial. De fapt, Adam inseamna barbat si Eva inseamna femeie. Tocmai pentru cei care mai au dubii si sunt tentati sa creada ca Dumnezeu a creat numai doua fiinte umane se specifica ca, dupa omorarea lui Abel a pus Dumnezeu semn lui Cain ca sa nu fie omorat, normal ca de ceilalti oameni creati, Cain si-a luat sotie, normal ca dintre celelalte femei create,  si a zidit o cetate in care este clar ca locuiau mai multi oameni si nu numai Cain cu sotia lui, ca altminteri nu avea rost si nu avea cum sa construiasca singur o cetate, cel mult isi facea o simpla casa.





 DRAGUNOV, on Oct 7 2007, 18:42, said:

Prietene, tu esti prea indoctrinat ca sa aibe sens o discutie logica cu tine. Ca sa nu mai spun ca nu mi-ai raspuns decat pe langa subiect la toate intrebarile.   Pe cei care cred in Dumnezeu n-o sa-i poate nimeni niciodata convinge, oricata logica sau bun simt ar folosi pentru aceasta. Si asta este un lucru bun pentru ei. Este bine sa crezi in Dumnezeu, nu o sa stau acum sa si explic de ce. Eu nu cred, insa am tinut foarte mult ca fetita mea sa creada. Si crede.
Ghinionul meu a fost ca in perioada comunista am citit cateva carti, care, la cat percepeam eu atunci realitatea, m-au determinat sa imi pierd credinta, pe care totusi am avut-o in copilarie. Totusi, subliniez, este bine sa crezi in Dumnezeu, si sa fiu sincer chiar ii invidiez pe cei care cred.
Vizavi de Biblie, cred ca am citit-o si o cunosc mult mai bine decat foarte multi credinciosi. Si intr-adevar este plina de contradictii. Aproape la fiecare pagina.Chiar as fi curios, daca s-ar putea sa o citesc vreodata exact asa cum a fost ea scrisa, si tradusa de un adevarat lingvist, nu de oamenii bisericii.

      Rezolva contradictiile biblice si vei ajunge la adevar. Multe dintre ele isi au rezolvarea chiar in Biblie dar raman contradictii numai din cauza interpretarii voit gresite a popilor si teologilor ortodocsi sau catolici. Daca nu ma crezi, ia una dintre ele si sa incepem sa vedem ce iese. Eu pana acum am gasit rezolvarea biblica la majoritatea dintre ele. Daca aceasta rezolvare nu mai concorda insa cu ceea ce ne invata popii asta nu inseamna ca Biblia este falsa, ci ca popii mint, din interes, din rautate sau din prostie pur si simplu.

Edited by tudorel666, 07 October 2007 - 19:35.


#27
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 teo4teos, on Oct 7 2007, 20:13, said:

Si in loc sa bata campii intr-un domeniu despre care habar nu are, mai bine ar sta acasa si ar croseta sosete! :lol:
In primul rand articolul ala spune clar ca da, Cain s-a insurat cu sora lui (despre care nu stim ca ar exista ca biblia nu zice nimic..dar sa zicem ca suntem indulgenti cu istoria atat de veche...). Si incearca sa o dea cotita ca incestul nu ar fi la fel de mare pacat ca acum(incestul e pedepsit de religie din punct de vedere moral, si nu pentru ca nu stiu ce boli genetice ar aparea..pe vremea lui Moise cand zice ala ca s-a inventat regula habar nu aveau aia ce e aia si de ce se nasc copiii handicapati). Iar ideea ca Adam si Eva ar fi fost perfecti dpdv genetic...de aia i-a ucis Dumnezeu pe toti la potop??? Fa niste calcule si ai sa vezi ca daca ar fi asa, de la noe ar fi trebuit sa mai fie vreo 3 -4 potopuri de alea la cate gene stricate s-au adunat in rasa adamica.... ;)
spune-ne tu cu ajutorul aparatelor cu care te lauzi cum era pe vremea aceea ?
de ce traiau oamenii atat de mult ? de ce nu se puteau inmulti fratii intre ei ? de ce animalele de azi pot face asta ?
cum poti dezmembra aceasta teorie (altfel decat a spune ce ai spus despre autor, specific voua)

nu preferi sa combati teoria fara sa ranesti autorul ?

#28
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

 tudorel666, on Oct 7 2007, 20:24, said:

Geneza 1
27 Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească și parte femeiască i-a făcut.


      Din versetul de mai sus se poate deduce foarte usor ca Dumnezeu a facut mai mult decat doua persoane initial. De fapt, Adam inseamna barbat si Eva inseamna femeie. Tocmai pentru cei care mai au dubii si sunt tentati sa creada ca Dumnezeu a creat numai doua fiinte umane se specifica ca, dupa omorarea lui Abel a pus Dumnezeu semn lui Cain ca sa nu fie omorat, normal ca de ceilalti oameni creati, Cain si-a luat sotie, normal ca dintre celelalte femei create,  si a zidit o cetate in care este clar ca locuiau mai multi oameni si nu numai Cain cu sotia lui, ca altminteri nu avea rost si nu avea cum sa construiasca singur o cetate, cel mult isi facea o simpla casa.


Din versetul dat de tine unii au inteles ca omul ar fi fost androgin sau hermafrodit ;)

Si daca Dumnezeu a facut mai mult de doua persoane de ce platim toti pentru pacatul lui adam care cica ne e stramos la toti???
poate eu sunt stra stra stra...nepotul lui frate-su si cum stra stra stra bunicul meu nu a pacatuit si nu a muscat din niciun mar nu are de ce sa plateasca pentru pacatul adamic. Si prin urmare nici eu...

Dregi una, strici alta..cam asa e cu biblia :lol:



@Mihai

Quote

pune-ne tu cu ajutorul aparatelor cu care te lauzi cum era pe vremea aceea ?
de ce traiau oamenii atat de mult ? de ce nu se puteau inmulti fratii intre ei ? de ce animalele de azi pot face asta ?
cum poti dezmembra aceasta teorie (altfel decat a spune ce ai spus despre autor, specific voua)

nu preferi sa combati teoria fara sa ranesti autorul ?


1. cu ce aparate ma laud eu??? autorul articolului zice ca stie cum era pe vremea aceea nu eu :P
2. oamenii traiau asa mult..pentru ca era altfel calendarul si poate ani nu insemna ce inseamna acum?? poate insemna anotimp??? eu nu spun ca asa e, dar nici tu nu poti sa spui ca nu era asa ;)
3. pai fratii se puteau inmulti intre ei, am zis eu ca nu??. Cel putin biblia cam asa da de inteles...ma rog, Cain ar fi putut sa se inmulteasca si cu Eva care a fost singura femeie creeata din moment ce surorile lui Cain au aparut mult mai tarziu, dupa nasterea lui set care este trecut cronologic in biblie dupa nasterea fiului lui Cain , Enoh. Tot incest ii zice. Eu am intrebat daca intreaga speta adamica este produsul unui lung sir de incesturi. Crestinii incearca sa contrazica asta...crezand ca e un pacat mai mic daca ii inventeaza o sora...
5. Oricine se poate "inmulti" cu fratele/sora lui. Numai ca la oameni e pedepsit de lege si moral si penal. Animalele inca nu au cod penal si religie care sa le interzica asta, ele inca functioneaza pe baza de instinct.
6. Voua?? nu e cazul sa vorbesti cu mine la plural, nu am pretentia asta. Spune-mi "tu" :lol:
7. Ba exact asta faceam. am vorbit despre teorie. Nu l-am jignit cand am spus ca bate campii intr-un domeniu despre care nu are habar. omul ala chiar bate campii!!! Si nici daca l-am trimis la crosetat sosete...ce, e o rusine sau o jignire sa crosetezi sosete??? :o

Daca ai fi inteles si ce prostii spunea nenea ala cu gena buna tinde sa preia controlul...si omul iese cu urechile putin curbate....cu siguranta ai fi reactionat mult mai dur decat mine. Eu am fost bland....

Edited by teo4teos, 07 October 2007 - 22:35.


#29
inez

inez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.10.2007
[quote name='teo4teos' date='Oct 7 2007, 23:34' post='3486829']
Din versetul dat de tine unii au inteles ca omul ar fi fost androgin sau hermafrodit ;)

Si daca Dumnezeu a facut mai mult de doua persoane de ce platim toti pentru pacatul lui adam care cica ne e stramos la toti???'

omul nu e androgin, insa Dumnezeu este. Domnul l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa, insa asta nu inseamna ca suntem toti la fel, nu???
oricum, Adam si Eva au fost primii oameni creati si ei au avut multi copii, nu doar pe Cain si pe Abel...deci sa nu isi inchipuie nimeni ca pe Pamant nu erau dect 4 oameni:Adam, Eva, Cain si Abel...ci mai erau si ceilalti copii ai lor.

#30
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 teo4teos, on Oct 7 2007, 23:34, said:

Din versetul dat de tine unii au inteles ca omul ar fi fost androgin sau hermafrodit ;)

Si daca Dumnezeu a facut mai mult de doua persoane de ce platim toti pentru pacatul lui adam care cica ne e stramos la toti???
poate eu sunt stra stra stra...nepotul lui frate-su si cum stra stra stra bunicul meu nu a pacatuit si nu a muscat din niciun mar nu are de ce sa plateasca pentru pacatul adamic. Si prin urmare nici eu...

Dregi una, strici alta..cam asa e cu biblia :lol:


       Exprimarea aceea este o parabola. Eva nu a mancat mere, ci a dorit sa cunoasca si binele si raul. "Platim" toti pentru acest "pacat" pentru ca toti oamenii sunt la fel si au aceeasi gena a curiozitatii ca si Eva. Doar ca mai ai de lucrat asupra sensului cuvantului a plati pentru a intelege la ce se refera. Iar de platit platim doar cu moartea, dar platim pentru ca vrem, problema fiind doar ca unii traiesc prea putin ca sa apuce sa-si dea seama cat de mult le place moartea.

#31
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Vad ca topicul a cam stagnat, desi subiectul este interesant si mai sunt inca multe de spus. Vreti  contradictii? Uitati una:

      Dumnezeu le-a dat evreilor, dupa iesirea din Egipt, porunca sa nu ucida. Ii conduce prin pustiu, ii aduce in fata pamantului fagaduit si le da porunceste sa ucida! Mie asta mi se pare ceva sigur contradictoriu si cred ca si oricui altcuiva. Are  cineva ceva de spus in privinta asta?

#32
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

 inez, on Oct 8 2007, 22:20, said:

omul nu e androgin, insa Dumnezeu este. Domnul l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa, insa asta nu inseamna ca suntem toti la fel, nu???


1. dumnezeu e androgin.
2. Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea sa.

-------------------------
=> omul este androgin??? poate androgini diferiti, dar androgini :P


Quote

oricum, Adam si Eva au fost primii oameni creati si ei au avut multi copii, nu doar pe Cain si pe Abel...deci sa nu isi inchipuie nimeni ca pe Pamant nu erau dect 4 oameni:Adam, Eva, Cain si Abel...ci mai erau si ceilalti copii ai lor.

exact, copii ai lor..cu care s-au inmultit ca sa creeeze geniala specie de oameni alesi, poporul lui dumnezeu (Adam era evreu, nu?) din incest in incest...


Si ....l-ai uitat pe Set!

Chiar, daca evreii sunt urmasii lui Set de fapt, ca asa e genealogia in biblie, cine sunt urmasii lui Cain?? ca aia trebuie sa fie ucigasi de profesie :lol: Ca urmasii lui se opresc la un moment dat si nu mai e amintit deloc...i s-a "ofilit" speta sau...unde sa o cautam??? :rolleyes:

@tudorel666 (nice nick ;) )

Quote

Exprimarea aceea este o parabola. Eva nu a mancat mere, ci a dorit sa cunoasca si binele si raul. "Platim" toti pentru acest "pacat" pentru ca toti oamenii sunt la fel si au aceeasi gena a curiozitatii ca si Eva. Doar ca mai ai de lucrat asupra sensului cuvantului a plati pentru a intelege la ce se refera. Iar de platit platim doar cu moartea, dar platim pentru ca vrem, problema fiind doar ca unii traiesc prea putin ca sa apuce sa-si dea seama cat de mult le place moartea.


:lol: sa inteleg ca tu ti-ai dat seama cat de mult iti place moartea???? si ce te mai tine pe aici??? vrei sa ne convingi si pe noi???? :D

Mda, depinde de pe ce pozitie discuti. daca discutam ceea ce zice Biserica, atunci nu e o parabola..alea erau mere, Adam si Eva erau goi in rai..si sarpele netrebnicu' a pacalit-o pe fraiera de Eva (o fi fost blonda???) sa faca singurul lucru care ii era interzis..

daca vrei sa interpretezi biblia din punct de vedere ezoteric si sa cauti simboluri si parabole...poti sa o faci. dar atunci cand spui "pamant" citesti "univers", cand spui "tarana" citesti "materie", cand spui apa citesti "fluide vitale, energii", cand spui "marul cunoasterii" citesti  "dualitate" si cand spui "cadere" de fapt citesti "intelegere duala a existentei". si asta e pedeapsa pe care o primim cu totii, nasterea in lumea dualitatii cu suferinte si dureri dar si fericire si placeri. Si poti sa continui mult si bine. dar asta nu e varianta oficiala si explicatia crestina. in plus, daca ne apucam de "descifrat" asa biblia, fiecare om o intelege si o decripteaza diferit...si atunci vom avea n'spe variante ezoterice si t'spe variante mistice ale bibliei.

Nu zic ca nu e posibil sa interpretezi biblia si altfel decat mot a mot..putem sa facem un topic numai cu interpretari ezoterice ale bibliei. dar trebuie sa stim de la inceput pe ce pozitie ne situam ca altfel vorbim romaneste si intelegem chinezeste.

#33
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
O mica si umila clarificare:
Dumnezeu este paradoxul si toate contradictiile in El sunt. El este mirarea si toata straduinta inteleptilor. El este problema si rezolvarea ei, Dumnezeu este porunca si incalcarea poruncii. El este suferinta si placerea tuturor filosofilor.
Altfel, lumea ar fi prea monotona... fara contradictii, ar fi doar o continua si plictisitoare dictie.
De aceea trebuie sa evadam din aceasta dualitate si sa imbratisam nondualitatea.

Edited by Eminovici, 18 October 2007 - 12:55.


#34
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 teo4teos, on Oct 18 2007, 01:26, said:

@tudorel666 (nice nick ;) )



:lol: sa inteleg ca tu ti-ai dat seama cat de mult iti place moartea???? si ce te mai tine pe aici??? vrei sa ne convingi si pe noi???? :D

Mda, depinde de pe ce pozitie discuti. daca discutam ceea ce zice Biserica, atunci nu e o parabola..alea erau mere, Adam si Eva erau goi in rai..si sarpele netrebnicu' a pacalit-o pe fraiera de Eva (o fi fost blonda???) sa faca singurul lucru care ii era interzis..

daca vrei sa interpretezi biblia din punct de vedere ezoteric si sa cauti simboluri si parabole...poti sa o faci. dar atunci cand spui "pamant" citesti "univers", cand spui "tarana" citesti "materie", cand spui apa citesti "fluide vitale, energii", cand spui "marul cunoasterii" citesti  "dualitate" si cand spui "cadere" de fapt citesti "intelegere duala a existentei". si asta e pedeapsa pe care o primim cu totii, nasterea in lumea dualitatii cu suferinte si dureri dar si fericire si placeri. Si poti sa continui mult si bine. dar asta nu e varianta oficiala si explicatia crestina. in plus, daca ne apucam de "descifrat" asa biblia, fiecare om o intelege si o decripteaza diferit...si atunci vom avea n'spe variante ezoterice si t'spe variante mistice ale bibliei.

Nu zic ca nu e posibil sa interpretezi biblia si altfel decat mot a mot..putem sa facem un topic numai cu interpretari ezoterice ale bibliei. dar trebuie sa stim de la inceput pe ce pozitie ne situam ca altfel vorbim romaneste si intelegem chinezeste.


      Imi place moartea, dar, la fel de mult imi place si viata. De aceea nu ma grabesc si las fiecare lucru sa se intample la randul lui.
      In privinta interpretarii ezoterice a bibliei, nu sunt de acord cu asa ceva si nici nu am intentionat sa fac asta. Eu vreau sa DESCIFREZ Biblia, care este o imensa criptograma, si nu sa o interpretez! Exista un cod al Bibliei si care nu este extraordinar de greu de descifrat, dar nici usor. Oricum, nu este nici imposibil. Dar fiecare cuvant are un inteles de sine statator pe care, daca-l gasesti, il poti folosi si pentru celelalte versete care il contin.

#35
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Cateva neleamuriri in ceea ce priveste scrierile biblice:

1. Dupa ce Adam si Eva au fost alungati din Rai au avut copii, care la randul lor au avut copii. CU CINE? Singurii oameni de pe pamant le erau parinti, frati sau surori.

2. "Sa nu te inchini la idol cioplit". Dar crucifixele si icoanele nu sunt idoli ciopliti? Ca doar sunt facute de mana omului.

Mai erau cateva dar nu imi vin in minte acum.

In alt topic cineva spunea ca islamul e periculos si ca trebuie distrus. Cred ca acel cineva uita ca cele mai mari crime impotriva umanitatii (ca sa folosesc o expresie la moda) au fost facute de crestini de cele mai multe ori in numele bisericii: cruciadele, exterminarea populatiilor amer-indiene atat in America de sud cat si in nord, inchizitia si exemplele pot continua.

PS. Cineva imi spunea ca nu iti ajunge o viata de om ca sa citesti biblia daca urmezi toate trimiterile de la sfarsitul fiecarui paragraf.

Edited by Eagles, 19 October 2007 - 10:58.


#36
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Eagles, on Oct 19 2007, 11:53, said:

In alt topic cineva spunea ca islamul e periculos si ca trebuie distrus. Cred ca acel cineva uita ca cele mai mari crime impotriva umanitatii (ca sa folosesc o expresie la moda) au fost facute de crestini de cele mai multe ori in numele bisericii: cruciadele, exterminarea populatiilor amer-indiene atat in America de sud cat si in nord, inchizitia si exemplele pot continua.
Nu poti sa condamni o religie numai pentru ceea ce au facut adeptii acelei religii in numele ei. Poti sa condamni o religie pentru ceea ce se spune in doctrina ei...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate