Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Romtelecom-NextGen - Numai aici despre net & telefonie.

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#973
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Si eu am la casa , nextgen de 350 (Bagat fortat pe gat anul trecut cand au zis ca au marit vitezele si zona mea nu mai suporta viteza mai mica de 300 cat a fost initial, ci minim 350...deci fortat si un pret mai mare).
Fibra vine pana in acasa, pana in routerul Huawei . Ca si viteza, cu routerul asta,  nu cred ca am sarit niciodata de 100 down pe wi fi, in mod normal cam 60 . M au sunat zilele trecute sa imi faca o oferta, sa ma treaca la viteza de 500 parca si tv basic la 61 ron, le am zis ca momentan nu am nevoie, raman la 350. Trebuie sa vina si la mine sa imi schimbe routerul, cica el ar fi vinovatul pentru viteza atat de mica, adica nici un sfert din ce am in contract.

Cu privire la noul router, puteti accesa interfata de configurare? La huawei ul asta care il am, nu o pot accesa.

#974
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
daca vine cu fibra pana in casa , mi-e sa nu fie ONT nu router obisnuit:)), vezi pe spate ce adresa ip are ..

Edited by StefanRO, 02 February 2021 - 13:23.


#975
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 01.03.2016

 cuculea, pe 02 februarie 2021 - 11:40, a scris:

Fibra vine pana in acasa, pana in routerul Huawei
ONT-ul Huawei are si rol de router, dar pentru viteze pana in 150Mbps

#976
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
La sf lui Feb voi fi la acea locatie si ii voi ruga sa vina sa schimbe ....ce echipament nou vor pune? Sper sa rezolve problema de viteza pe wi fi

#977
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Asta vine https://www.tp-link....r/archer-c1200/

la contractele peste 100Mpbs

#978
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Atentie se modifica contractele .

Va scrie in factura curenta dupa pagina 2.... atentie mare...


Citat

Penalitățile de întârziere până la data achitării integrale a sumelor datorate devin 0.5% pentru primele 45
(patruzecișicinci) de zile întârziere, iar taxa de reactivare serviciu sau pachet de servicii devine 15 lei (TVA
inclusă).
Pentru a evita suspendarea serviciilor sau în cazul în care ai uitat să achiți, introducem serviciul de memento
personal în valoare de 4,5 lei (TVA inclusă) prin intermediul căruia, în situația în care ai întârzieri la plata facturilor
ce depășesc termenul de plată, îți vom transmite notificări de plată (exemplificativ dar nu limitativ, SMS-uri, email-
uri, scrisori etc.).

Attached Files



#979
trotterom

trotterom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.10.2013
De luna trecuta mi-au modificat si mie contractul.La internet aceeasi viteza,60-80 Mb.Am router gigabyte,dual band,placile retea pc si laptop tot gigabyte.Ce-mi trebuie sa-mi creasca viteza caci ei se lauda ca o au de 350Mb ?

#980
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018

 trotterom, on 08 iunie 2021 - 10:08, said:

De luna trecuta mi-au modificat si mie contractul.La internet aceeasi viteza,60-80 Mb.Am router gigabyte,dual band,placile retea pc si laptop tot gigabyte.Ce-mi trebuie sa-mi creasca viteza caci ei se lauda ca o au de 350Mb ?

Sa fii mufat la dansii pe 8 fire, deschide o sesizare, daca tehnicianul nu a venit si din sistem esti modificat, pe scara nu esti. Asa am patit eu , aveam contract cu 350... dar prindeam 100... dupa ce am facut sesizare online a venit tehnicianul si a mufat cablu pe 8 fire si acum am 350/350

#981
trotterom

trotterom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.10.2013
Multumesc!

#982
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 trotterom, on 08 iunie 2021 - 10:08, said:

De luna trecuta mi-au modificat si mie contractul.La internet aceeasi viteza,60-80 Mb.Am router gigabyte,dual band,placile retea pc si laptop tot gigabyte.Ce-mi trebuie sa-mi creasca viteza caci ei se lauda ca o au de 350Mb ?
ONT ul ala al lor,  e o mega-mizerie.Mai milt de 100 Mbps nu osa prinzi cu el pe wi fi.

CA sa excluzi orice disutie cu ei pe tema asta, cere-le sa iti aduca TP link ul care are si frecventa 5GHz, si odata cu asta sa iti faca si operatiunea descrisa de colegul mai sus, cu cele 8 fire.  Mie mi l au adus si m au bagat la 600 Mbps dar mai mult de 230 -250 maxim, nu am prins nici cu TP link ul ala , pe wi fi.


Primul TP Link s a bulit, nu stiu ce s a intamplat cu el ca nu mai mergea (vedeam reteaua 5G , ma conectam la ea dar nu facea transfer de date) , am facut sesizare si au venit , culmea, in aceeasi zi si o zi de duminica, si mi l au inlocuit cu unul nou. Aci...nota 10 pentru ei si promtitudinea interventiei.


Oricum, sunt niste tarminati astia de la nextgen...mare noroc au ca sunt zone unde doar ei au cablat, altfel....se duceau pe copca. Eu de abia astept sa ii preia Orange, daca ii va prelua.

Edited by cuculea, 20 June 2021 - 09:31.


#983
32rbtyou

32rbtyou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 17.07.2021
Voua va functioneaza internetul slab?

Edited by 32rbtyou, 25 September 2021 - 17:34.


#984
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Am primit un SMS ca sediul Nextgen din Sibiu se inchide. Facturile se vor plati doar online sau in orice magazin Telekom.

Ati auzit ceva de preluarea Orange a clientilor Nextgen ?

#985
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Atentie se maresc serviciile cu 7lei ,scrie in ultima pagina din factura...

Attached Files



#986
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

 StefanRO, on 20 februarie 2022 - 17:23, said:

Atentie se maresc serviciile cu 7lei ,scrie in ultima pagina din factura...

Deprecierea monedei naționale? Poate se referă la inflație, este cu totul altceva.
Așteptăm și operatorii care tarifează în euro să vină cu pretenții similare.

#987
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
asa au gandit dansii....

#988
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018
Ce se mai aude despre preluarea Nextgen de catre portocalii?!? Vom beneficia de calitatea #1?

#989
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Sunt deja preluati , dar merg pe brand-ul Next Gen.

#990
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

 StefanRO, pe 20 februarie 2022 - 17:23, a scris:

Atentie se maresc serviciile cu 7lei ,scrie in ultima pagina din factura...
Eu m-am abonat la ei in ianuarie si am facut un contract pe 24 luni la 72 lei / luna si 50% reducere in primul an, adica 36 lei / luna. Am luat toate facturile din urma si nu am gasit acea notificare, banuiesc ca vor mentine pretul din contract pentru 24 de luni.

Servicii contractate:
- NextPower 1024
- TV Digital
- Telefonie fixa (bagata pe gat, ca asa era oferta).

Totusi am gasit mai avantajoasa oferta asta, decat prima pe care mi-au prezentat-o, adica aceleasi servicii la 65 lei / luna, tot cu contract pe 2 ani.

Atasez ofertele primite in ianuarie, poate sunt de folos cuiva.

Attached File  F-COM-01_01.04.2021-PROMO NextPower - 3P ALL.pdf   281.01K   20 downloads
Attached File  F-COM-01_01.04.2021 - PROMO 12 LUNI - 3P.pdf   281.04K   8 downloads

Cat despre infrastructura, au venit cu FTTH, si au fost foarte flexibili la cererile mele, spre deosebire de Digi ce voia neaparat infrastructura pe scara.

Cei de la NextGen au tras fibra direct la fereastra la Etajul 2/2, au tras fibra prin gaura de la aerul conditionat pe unde le-am cerut si m-au ajutat sa o urc de acolo in pod pe un canal de copex si unde am montat ONT, AP si altele; de acolo am plecat cu cablurile deja trase prin pereti la TV si prize de internet. Tehnicienilor, dar si celui de la vanzari cu care am fost in contact le acord nota 10.

Ramane sa vedem dupa ce se scurg cei 2 ani de contract cu ce preturi vor mai fi pe piata. Baiatul de la vanzari mi-a spus ca dupa cele 24 de luni voi putea face cerere pentru re-ofertare.

Edited by N4S, 19 April 2022 - 15:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate