Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Avantgarden 3

- - - - -
  • Please log in to reply
1116 replies to this topic

#73
LGGG

LGGG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.08.2011
Buna,

anarae, multumesc pentru raspuns.
poti sa imparti (ca sa evit "share-uiesti" :D ) cu noi partea care se refera la drepturile si obligatiile partilor ? cred ca este standard .

#74
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
tocmai am vazut ca la B8 se mai face un etaj, si ca vor fi apartamente in regim penthouse. Sper sa nu mai planteze si peste B9 inca un etaj :(
B5 cica e gata de livrare. Am facut o vizita duminica si am vazut un apartament in B5. Mi-a placut, dar e putin ciudat ca in capetele blocului nu sunt geamuri si e foarte intuneric pe casa scarii. Si pe langa bloc eram cam vraiste ...

#75
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Atata timp cat dezvoltatorul mai are de construit in zona, administratia va apartine de el, nu exista asociatii de propietari...la fel si taxa de intretinere spatii verzi ( am impresia ca intra si paza ), toate lucrarile de insamantare, udare , tundere gazon, plantare si alte nebunii se fac prin AV pana la terminarea completa a lucrarilor, dupa aceea Dumnezeu cu mila, sa-i vad eu pe nemultumitii de acum cum o sa tunda gazonul... :rolleyes: ...stau din februarie in B3 si am platit taxa de spatiu verde redusa pt. ca inca nu au plantat gazonul, acum este deja marisor si urmeaza probabil prima tundere...taxa se ridica undeva la 45 de lei pe luna pt. o garsoniera, mi se pare o suma OK avand in vedere ca intra mai mult decat gazonul in ea ( cum am mai spus probabil intra si paza, si gunoiul si femeia de serviciu, care se pare ca nu a fost pandita de alti vecini de cartier destul de bine, dar eu am intalnit-o in mod frecvent spaland casa scarii de sus in jos ).

#76
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
setris! de mult asteptam pe cineva ca tine.
cum ti se pare toata afacerea asta cu avantgarden? pt mine e oricum putin cam tarziu sa dau inapoi, dar presimt ca tu o sa ai un feedback pozitiv :)
Mai precis: finisaje interioare, zgomote de la vecini, orice ti se pare relevant.

Cum ai prins de pereti mobilier suspendat (daca ai facut-o).
Am vizitat recent un apartament in B5, si am constatat ca pt bucatarie nu exista chiuveta. De asemenea nu exista corpuri de iluminat. aspecte pe care eu nu le-am stiut, dar asta e.

Legat de alegerea finisajelor (gresie / faianta / parchet) exista o oferta generoasa, sau doar 2, 3 modele? Cam atat imi vin prin cap acum, mai revin cu alte idei pe parcurs.

#77
LGGG

LGGG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.08.2011

View Postlord hades, on 18th August 2011, 19:19, said:

Am vizitat recent un apartament in B5, si am constatat ca pt bucatarie nu exista chiuveta. De asemenea nu exista corpuri de iluminat. aspecte pe care eu nu le-am stiut, dar asta e.


cum adica nu exista chiuveta ???  :blink: nu se poate monta chiuveta in bucatarie?

setris, asociatia de proprietari se poate constitui si daca dezv. construieste. nu este legata de administratie. Asociatia de PROPRIETARI (nu de LOCATARI ) are personaliate juridica si reprezinta in alt fel interesele proprietarilor , in relatia lor cu administratia locala.

acum, inca o data, eu nu am nimic cu idea/principiul unei asemenea taxe de administrare. dar vreau sa stiu ce platesc. adica daca este stipulat : la cat timp se face curat (spalat scara, lift, geamuri daca e cazul ) , cati mp de gazon / spatiu verde imi revin (ma mut aici luand "la pachet"  o oferta, daca dezv are chef sa tranteasca un alt bloc, sau mai rau, un mall pe locul de joaca , atunci ce naiba mai platesc si pe ce naiba am dat eu banii ? ) etc - adica tot ce se angajeaza ei sa faca de banii aia. In blocul in care stau exista asociatie de proprietari, care are contract cu o firma de administrare ( care face incasarile si plateste facturile, se ocupa de curatenie, etc ) iar contractul este foarte clar.

Si ... eu nu as tine sa ma intalnesc cu femeia de serviciu, dar as vrea sa imi dau seama ca a fost pe acolo :D .

[dupa aceea Dumnezeu cu mila, sa-i vad eu pe nemultumitii de acum cum o sa tunda gazonul...  ] setris
pai nu avem inca din antecontrat stipulat ca aceste obligatii vor fi preluate de o o firma de administrare ? in antecontract se impune si pretul si durata contractului cu aceasta firma (banuiesc ca e un pui de AV :D ) . deci ... cred ca e justificat sa stim clar  conditiile.

#78
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

View Postlord hades, on 18th August 2011, 19:19, said:

setris! de mult asteptam pe cineva ca tine.
cum ti se pare toata afacerea asta cu avantgarden? pt mine e oricum putin cam tarziu sa dau inapoi, dar presimt ca tu o sa ai un feedback pozitiv :)
Mai precis: finisaje interioare, zgomote de la vecini, orice ti se pare relevant.

Cum ai prins de pereti mobilier suspendat (daca ai facut-o).
Am vizitat recent un apartament in B5, si am constatat ca pt bucatarie nu exista chiuveta. De asemenea nu exista corpuri de iluminat. aspecte pe care eu nu le-am stiut, dar asta e.

Legat de alegerea finisajelor (gresie / faianta / parchet) exista o oferta generoasa, sau doar 2, 3 modele? Cam atat imi vin prin cap acum, mai revin cu alte idei pe parcurs.

Da, sunt ceva mai optimista :)...intradevar in bucatarie nu exista chiuveta, si mi se pare si normal. pt. ca fiecare isi va adapta si incorpora chiuveta in mobilier, nu vad cum ar fi putut sa spanzure chiuveta undeva in aer  :rolleyes: , in schimb instalatia este trasa pana la robinetii de racord si gura de scurgere, atentie pt. cei ce au ap. inca in constructie, din proiect chiuveta este stabilita sa fie pe peretele cu fereastra, daca credeti ca va dezavantajeaza cred ca puteti vorbi cu dezvoltatorul sa mute tevile in alta parte( am vazut ap. modificate inclusiv la mine in bloc ), eu le-am lasat asa pt. ca m-a incantat ideea de a avea chiuveta in fata geamului .
Despre nivelul de zgomot intre vecini nu stiu ce sa zic, intre etaje este ok, am si vazut cum au facut izolarea fonica cand au turnat sapa, intre apartamente nu este facut nimic, sunt doar peretii de caramida, eu nu stiu daca s-au mutat vecinii mei, dar la mine este liniste.
La capitolul finisaje, peretii sunt relativi drepti si dati cu lavabil alb, teava de gaz vopsita alb, gresia si faianta se alege cam din 7-8 modele(nu mai stiu exact), nu este extraordinara dar nici imposibil de creat combinatii ( se permite sa se faca combinatii, totul este sa se dea o schita explicita), se plateste suplimentar braul, parchetul nu stiu cate variante sunt, am ales parchet de bambus si am platit suplimentar ( aici am eu o parte de nemultumire, nu e montat extraordinar, exista urme de adeziv, zgarieturi si diferente de culoare ). Montajul tuturor finisajelor daca este sa o luam pe o scara de la 1-10 este cam de nota 7-8 ( nu este nici ata dar nici nu cad peretii pe tine) .
Instalatia electrica este OK, cuprinde doar prizele si intrerupatoarele ( + ventilator baie ), fara aplice .Baia are toata instalatiile sanitare ( cada, toaleta, bazin incastrat in perete, chiuveta si robineti ).Centrala termica si instalatia de incalzire este ok ( acum este discutabil pt. ca tevile sunt ingropate in sapa) si functionala .Geamurile termopan sunt OK, nu sunt cele mai bune dar sunt functionale, nu am avut problemele cu ele.
Cu riscul de a ma repeta...la banii cu care se vinde, un ap. in Av. este net superior fata de un ap. la acelasi pret intr-un bloc vechi, si aici ma gandesc cat costa sa pui la punct numai instalatia electrica si sanitara, cat te costa sa spargi peretii si sa schimbi toate conductele !!!
In ceea ce priveste unde platesc intretinerea ...mie imi este egal daca o fac la AV. sau la o asociatie de propietari/locatari. La mine in bloc este curat in limitele in care cei ce locuiesc acolo intretin curatenia, se mai intampla sa ploua si lumea sa mai aiba de carat mobila si alte bagaje, si sa nu uitam ca primaria nu se grabeste sa asfalteze in zona si afara este zgura.
Eu momentan am suspendat doar corpurile din bucatarie, nu vad de ce ar fi o problema cu corpurile suspendate, peretii sunt de caramida si sper ca sunt capabil sa sustina cele cateva farfurii  :thumbup:
Deci sunt optimista pt. c nu m-a fortat nimeni sa iau ap. in Av. si la banii pe care i-am dat calitatea este exact de banii pe care i-am dat...daca vruiam mai mult trebuia sa investesc mai mult...in constructii sunt plusuri si minusuri pe care le vezi sau nu...deci fiecare pt. cat il tin buzunarele.

A si sa nu uit...am primt un dosarel cu drepturile si obligatiile de administrare...nu il am acum la mine sa-l rasfoiesc, dar presupun ca puteti cere oricand un duplicat sa vedeti ce scrie in el...in momentul in care se fac actele veti vedea si ce suprafata in jurul blocului apartine de bloc si cat aveti cota parte ( o sa platiti impozit pe ea si o sa stiti )...asa ca nu va temeti ca o sa va creasca constructii in plus in fata geamului...

Aveti aici o poza cu pozitia chiuvetei in montaj normal ( adica acolo unde este instalatia ).

Attached Files


Edited by setris, 19 August 2011 - 12:40.


#79
ingrid40

ingrid40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2011
[quote name='setris' date='19th August 2011, 13:30' post='10313456']
Da, sunt ceva mai optimista :)...intradevar in bucatarie nu exista chiuveta, si mi se pare si normal. pt. ca fiecare isi va adapta si incorpora chiuveta in mobilier, nu vad cum ar fi putut sa spanzure chiuveta undeva in aer  :rolleyes: , in schimb instalatia este trasa pana la robinetii de racord si gura de scurgere, atentie pt. cei ce au ap. inca in constructie, din proiect chiuveta este stabilita sa fie pe peretele cu fereastra, daca credeti ca va dezavantajeaza cred ca puteti vorbi cu dezvoltatorul sa mute tevile in alta parte( am vazut ap. modificate inclusiv la mine in bloc ), eu le-am lasat asa pt. ca m-a incantat ideea de a avea chiuveta in fata geamului .
Despre nivelul de zgomot intre vecini nu stiu ce sa zic, intre etaje este ok, am si vazut cum au facut izolarea fonica cand au turnat sapa, intre apartamente nu este facut nimic, sunt doar peretii de caramida, eu nu stiu daca s-au mutat vecinii mei, dar la mine este liniste.
La capitolul finisaje, peretii sunt relativi drepti si dati cu lavabil alb, teava de gaz vopsita alb, gresia si faianta se alege cam din 7-8 modele(nu mai stiu exact), nu este extraordinara dar nici imposibil de creat combinatii ( se permite sa se faca combinatii, totul este sa se dea o schita explicita), se plateste suplimentar braul, parchetul nu stiu cate variante sunt, am ales parchet de bambus si am platit suplimentar ( aici am eu o parte de nemultumire, nu e montat extraordinar, exista urme de adeziv, zgarieturi si diferente de culoare ). Montajul tuturor finisajelor daca este sa o luam pe o scara de la 1-10 este cam de nota 7-8 ( nu este nici ata dar nici nu cad peretii pe tine) .




Buna ziua , am si eu o intrebare. Pentru aragaz exista racordare separata ? sau e aceeasi cu centrala termica ?
[size="3"][/size]

#80
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Exista racord separat, adica este tras din aceeasi teava cu teava de alimentare de la centrala , dar este special pt. aragaz, este montat inclusiv furtunul racord, trebuie doar legat la aragaz, are robinet separat pt. a putea fi intrerupt decate ori este nevoie .

#81
ingrid40

ingrid40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2011
Multumesc mult .

#82
gegeo

gegeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2011

View Postanrae00, on 11th August 2011, 10:51, said:

Daca tu ai incredere in omul ala, atunci esti tare.
Eu locuiesc din decembrie 2010 in av3 si pot sa iti spun ca  la apart cu 3 camere gazul m-a costat 230/ ron in plina luna. Ti se pare mult??




Eu locuiesc in L1 de cateva luni si cu exceptia liftului care din fericire s-a rezolvat, nu am avut alte probleme.



Sa iti raspund si eu la cateva intrebari:
1. Iarna ai platit intretinerea trotuarelor, cu alte cuvinte daca tot zici ca locuiesti acolo atunci cu siguranta ai vazut ca dimineata la prima ora se curatau trotuarele.
2. Cand ai semnat pentru intretinerea spatiilor verzi nu ti s-a specificat ca vei plati si pentru spatiile nelucrate. Cu alte cuvinte va place tuturor cartierul, aveti de comentat, dar nici unul nu faceti nimic.
3. Eu de cate ori am avut ceva nelamuriri am mers direct la birou si am discutat problemele.
4. Lumina din scara nu era cu portia pentru ca vroia dezvoltatorul, ci pentru ca la parterul blocului sunt unii oameni care considerau ca trebuie lumina stinsa pentru a nu platii degeaba. Incearca sa te mai interesezi putin inainte de a te plange.
Nu am nimic personal cu tine si sa nu o iei cu parere de rau.
Intr-adevar lumina si spatiile de asfaltat tin de primarie. Tu ai impresia ca dezvoltatorul unui cartier rezidential suporta chiar si costurile pentru iluminat si asfalt??
Sa iti raspund si eu:
1. Ti se pare normal sa platesti aceasta taxa pentru un petec de iarba si pentru curatarea trotuarului, gandestete cate persoane paltesc acesta taxa , cred ca sunt cam 300-400 de apartamente care platesc acesta taxa pe acelasi petec de iarba(inmulteste si tu suma pentru spatii verzi x 300- 400) nu cred ca  un tuns de iarba si curatarea trotuarului trebuie sa coste atat).
Mie chiar imi place ca se ocupa cineva de acest spatiu verde, sa fie curat intretinut (nu cred ca daca aveam asociatie de proprietari se mai ocupa cineva de el, sigur se gasea un vecin sa comenteze ca nu are nevoie de asa ceva), dar trebuie sa nu sara calul.
Un calcul simplu: La 400 de apartamente luam suma minima pentru o garsoniera adica 45 de lei si o inmultim, reiese frumoasa suma de : 18.000 mi de lei(si am socotit doar cu 45 de ron  suma minima de paltit pentru o garsoniera), restul te las pe tine sa socotesti). In acesta suma intra : intretinerea liftului, femeia de servici, si spatile verzi, si paza(paza care nu pazeste numai cartierul ci si materialele ramase afara)
La acesta suma ma ofer eu sa fac aceste servici, si fac si un discount de 50%.
Apropo de lumina- ziceai ca nu dezvoltatorul este de vina cu nu este lumina pe scara si cativa vecini care se plang ca lumina este aprinsa degeaba. dar cine este de vina eu?, normal ca avantgarden , deoarece trebuia sa  gandesca de la constructia blocului, luminile pe senzor(si atunci nu mai vea nimeni de comentat ca stau becurile aprinse ), totusi suntem in 2011 si avantgarden nu are niste simpli senzori de lumina.(calitate germana la preturi romanesti) frumos slogan

#83
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
gegeo, inafara de taxa asta stupida, mai ai vreo remarca negativa?
cat despre becuri, se pot monta foarte usor becuri cu senzori incorporati.

#84
anrae00

anrae00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 21.04.2010

View Postgegeo, on 24th August 2011, 06:41, said:

Sa iti raspund si eu:
1. Ti se pare normal sa platesti aceasta taxa pentru un petec de iarba si pentru curatarea trotuarului, gandestete cate persoane paltesc acesta taxa , cred ca sunt cam 300-400 de apartamente care platesc acesta taxa pe acelasi petec de iarba(inmulteste si tu suma pentru spatii verzi x 300- 400) nu cred ca  un tuns de iarba si curatarea trotuarului trebuie sa coste atat).
Mie chiar imi place ca se ocupa cineva de acest spatiu verde, sa fie curat intretinut (nu cred ca daca aveam asociatie de proprietari se mai ocupa cineva de el, sigur se gasea un vecin sa comenteze ca nu are nevoie de asa ceva), dar trebuie sa nu sara calul.
Un calcul simplu: La 400 de apartamente luam suma minima pentru o garsoniera adica 45 de lei si o inmultim, reiese frumoasa suma de : 18.000 mi de lei(si am socotit doar cu 45 de ron  suma minima de paltit pentru o garsoniera), restul te las pe tine sa socotesti). In acesta suma intra : intretinerea liftului, femeia de servici, si spatile verzi, si paza(paza care nu pazeste numai cartierul ci si materialele ramase afara)
La acesta suma ma ofer eu sa fac aceste servici, si fac si un discount de 50%.
Apropo de lumina- ziceai ca nu dezvoltatorul este de vina cu nu este lumina pe scara si cativa vecini care se plang ca lumina este aprinsa degeaba. dar cine este de vina eu?, normal ca avantgarden , deoarece trebuia sa  gandesca de la constructia blocului, luminile pe senzor(si atunci nu mai vea nimeni de comentat ca stau becurile aprinse ), totusi suntem in 2011 si avantgarden nu are niste simpli senzori de lumina.(calitate germana la preturi romanesti) frumos slogan

De la inceput ai fost informat cu privire la spatiile comune pe care le platim!
Daca suma nu iti convenea de la bun inceput ti se spunea clar ca toti platim aceste taxe.
In blocul L1 sunt deja pusi sensori si este chiar f. ok.

#85
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
anarae, poti scana si imparti cu noi acel contract? pt spatii verzi si intretineri?

#86
gegeo

gegeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2011

View Postanrae00, on 31st August 2011, 17:02, said:

De la inceput ai fost informat cu privire la spatiile comune pe care le platim!
Daca suma nu iti convenea de la bun inceput ti se spunea clar ca toti platim aceste taxe.
In blocul L1 sunt deja pusi sensori si este chiar f. ok.


Si eu am spus ca in L1

View Postgegeo, on 5th September 2011, 09:41, said:

Si eu am spus ca in L1


Stiam suma de la inceput care trebuie platita, dar se pare ca nu citesti tot ce am scris.
Sunt de acord sa platesc acesta suma dar cand tottul va fi finalizat. Cum am mai spus am platiti acesta  taxa de intretinere spatii verzi cand acestea nu existau.


View Postanrae00, on 31st August 2011, 17:02, said:

De la inceput ai fost informat cu privire la spatiile comune pe care le platim!
Daca suma nu iti convenea de la bun inceput ti se spunea clar ca toti platim aceste taxe.
In blocul L1 sunt deja pusi sensori si este chiar f. ok.


Si eu am spus in  mesajele anterioare ca sunt pusi senzori in L1 scara A, dar doar de la etajul 7 pana la 2 sau 3. Am ajuns sa ne bucuram ca un dezvoltator a pus intr-un singur bloc , la cateva etaje niste simpli senzori.(eu zic sa facem o petrecere in cartier cand o sa fie senzori la toate blocurile)

#87
cosminvld

cosminvld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.05.2011
Stiu ca nu este locul potrivit ptr ceea ce caut dar totusi intreb.
De vreo luna tot caut sa inchiriez o garsoniera in avantgarden, si cum pe internet nu sunt mai deloc anunti (ptr apartamente cu 2 camere am gasit, dar garsoniera nu) intreb aici poate cineva are cunostinte si ma poate ajuta.
Am fost astazi la departamentul vanzari in av si mi-au spus ca nu prea stiu pe nimeni sa inchirieze, ei ocupandu-se doar cu vanzari, am fost la vreo 5 agentii imobiliare si din cate am inteles doar cateva agentii au exclusivitate la inchirieri in av dar inca nu am reusit sa le descopar. Nici timpul nu-mi permite sa iau Brasovul la puricat, eu fiind din Buzau.
Asa ca va rog frumos, cine cunoaste pe cineva care inchiriaza garsoniera in avantgarden (mobilata) sa imi dea un p.m.
Imi cer scuze ca am poluat topicul, dar alta solutie nu gasesc.
Multumesc.

#88
gegeo

gegeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2011
In sfarsit o veste buna!!
Au inceput sa asfalteze in AVANTGARDEN

#89
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

View Postgegeo, on 28th September 2011, 10:24, said:

In sfarsit o veste buna!!
Au inceput sa asfalteze in AVANTGARDEN
Daaaa, am vazut si eu ca au asfaltat in AV1, sa speram ca ajung si in Av3...am sa spal si eu (   :rolleyes:  a cata oara !!! ) geamurile .

#90
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
nu stiu daca vor asfalta si in AVG3. Daca ei inca sunt in santier, exista posibilitatea unor sapaturi si transee neprevazute prin zona finalizata, si primaria nu s-ar risca sa asftalteze doar ca sa aibe ce repara ulterior. Totusi nu ar fi rau sa ma insel. Se introduce si iluminat stradal?

Acum ma sacaie o mica intrebare: cum e iarna in AVG? E frig tare sau e rezonabil? Ma gandesc la geamurile alea uriase ...
Ceva exemplificari de facturi de gaz?

Si daca tot am inceput :) ati facut mobilier la comanda? Ceva recomandari si oferte de pret?

Asa, si, ma gandesc sa cer o modificare structurala, in sensul sa cer mutarea peretelui dintre bucatarie si hol, inspre hol cu 60cm. Nu am discutat inca cu cei de la avg. Aveti idee ce costuri poate implica modificarea?

Va multumesc!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate