Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Avantgarden 3

- - - - -
  • Please log in to reply
1116 replies to this topic

#1045
ioanraspopitul

ioanraspopitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.11.2015

View Postpetpetruta, on 27 februarie 2016 - 11:16, said:

s-a mai auzit ceva despre domnul maurer?

Hello, it's me :) Nu s-a mai auzit mare lucru :( "Acuzat de DNA de constituirea unui grup infracţional organizat, abuz în serviciu, în formă continuată, luare de mită şi spălare de bani în forma instigării, Daniel Maricuţa se află în arest la domiciliu de la finele lunii noiembrie." Se pare ca Simon Maurer a fost  folosit pe post de martor in ancheta procurorilor DNA si asa au trecut peste faptul ca a dat spaga ca sa obtina terenurile pe care le dorea. In fine, ancheta inca nu s-a terminat, asa ca nu se stie niciodata...

#1046
julienpopa

julienpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2010
Este cineva pe forum care sa aiba apartament in blocul B24?

#1047
julienpopa

julienpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2010
Cam ce dimensiuni au boxele?

#1048
julienpopa

julienpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2010
Nimic nou pe aici, inseamna ca toata lumea este multumita! "No news, good news!"

Am citit mai multe opinii despre Isaran, interesant de facut o paralela intre Isaran si Avantgarden 3.

#1049
tadys_ro

tadys_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2011

View Postghelore, on 23 ianuarie 2016 - 08:59, said:

salut
noi sintem de acord cu dedurizatoarele in contextul ca protejeaza centrala termica si instalatiile de apa,dar cei 6 lei mi se par o taxa de intretinere cam mare ptr a intretine instalatia de dedurizare.

la sedinta s-a discutat si despre ce reprezinta acei 6 lei.

ptr sarea ce se consuma ptr regenerarea rasinii care opreste calcarul si magneziul din apa dura (aprox 2000 kg pe luna ,dupa cum spunea domnul) se vor cheltui 1.16 ron (atat costa un kg de sare revenind fiecarui apartament),restul de 4.84 lei se duc pe intretinerea instalatiei si salariul omului care are grija de instalatie.

dupa un scurt calcul,la 2000 de apartamente(pe care le va deservi instalatia) se vor aduna de la locatari 6ronx2000 apartamente=12000 ron ,bani pe care se vor cheltui pe sare aprox 2400ron restul se duc pe intretinere,adica 9600 ron.Oare atat de costisitoare este la intretinere o instalatie de dedurizare?

Daca este cineva in masura sa spuna daca se justifica cheltuielile.....

Vezi ca sunt instalatii foarte simple pentru dedurizarea apei. Pt apartment poti cumpara o "butelie" cu "sare" in ea si ai scapat de problema. In functie de consum iti stabilesti dimensiunea. Nu ocupa prea mult spatiu.
Cu cateva sute de lei rezolvi problema calcarului.
O "butelie" o montezi la alimentarea de la bucatarie inainte de centrala si baterie chiuveta si daca doresti ca sa tragi apa fara calcar montezi una si la toaleta. "sarea" din ea te poate tine si cativa ani. din cate stiu este destul de ieftina.

View Postpetpetruta, on 14 ianuarie 2016 - 09:01, said:


Ati scris pe un alt topic o informatie legata de Avantgarden Sibiu, ceva ca se vor sista lucrarile. De unde aveti aceasta informatie? Are cumva legatura cu ancheta procurorilor DNA, legat de BMW-ul dat de Simon Maurer pentru baiatul lui Maricuta?


Stau in Predeal ca aici muncesc.
Am vizitat Avantgarden3 si m-a deranjat faptul ca nu negociaza la "Ultima casa". Defect profesional... daca nu negociezi nu e de vanzare...
M-au sunat dupa 3 saptamani si le-am zis ca daca nu negociaza nu ma intereseaza.
Facand un studiu de piata mai bine imi iau in aprox aceiasi bani o casa. Am vazut duplexurile din Bartolomeu cele neterminate...58mii dar cam aiurea ca ai vecin de perete dar oricum e mai bine decat la bloc... si saptamana viitoare voi vedea tot niste case insiruite in tractorul...(au curtea mica).
Sa vad cum sta treaba. In Sanpetru construiesc in prostie la preturi de 60mii cam asa...
De apartament nu ma mai gandesc la el... Recomandari de dezvoltatori? Numai casa.
Cu stima,

Edited by tadys_ro, 14 April 2016 - 19:15.


#1050
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Vezi ca duplexurile alea din Bartolomeu sunt făcute cam aiurea. În sâmpetru e o harababură fantastica fiecare face ce îi dă prin cap. Așa haos nu am văzut nicăieri.

#1051
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Buna,

Are cineva pe aici un duplex pe care l-am putea viziona? Am achizitionat un duplex la Maurer Residence si vrem sa ne facem o parere cam cum o sa arate( mai mult sau mai putin )

Multumesc anticipat.

#1052
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Duplex pt mine e o casa jumi juma. Tu ce înțelegi prin duplex? Apartament cu 2 camere?

#1053
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Cred ca se refera la apartament pe doua etaje.

#1054
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Duplexul nu se refera exclusiv la casa jum-jum, se refera si la apartament. Nu pot spune" penthouse" pentru ca acela in majoritatea cazurilor are terasa de jur imprejurul apartamentului. Deci da, Shush,apartament pe 2 etaje.

#1055
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Sa il stapanesti sanatoasa ! M-am uitat si eu la ele, dar m-am razgandit repede deoarece mie personal mi se pare ciudat sa intri prin etajul cu dormitoarele si de acolo sa urci sus in living. Adica tocmai asta era fain la un duplex ca poti avea musafiri in living si sa nu iti intre prin dormitoare. Sa poti face party in timp ce altii dorm :)) Daca era sa fie livingul jos, sus dormitoare si intrarea la etajul cu livingul as fi trecut chiar si peste faptul ca are bucatarie inclusa in living.

#1056
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Mulțumesc. Noi ne-am dorit asa și a "picat"  chiar foarte bine :)).

#1057
rellyrayssa

rellyrayssa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.07.2011
Buna tuturor,
In curand o sa fiu si eu propietara unui apartament 2 camere + dressing.
Va intreb de curiozitate, cei care aveti apartament de acelasi gen, cam cat platiti la intretinere? cat vine pt administratia blocului , si ce alte costuri mai sunt incluse in afara de administratie + apa consumata? (stiu ca in antecontract am semnat pentru plata administratiei, pret/mp dar nu mai tin minte exact cat scria si voiam sa stiu daca mai sunt incluse si alte costuri)

Am inteles ca multe din facturi pot fi platite direct la administratie (nu stiu daca este adevarat si la ce se refera asta).

Mersi mult :)

#1058
julienpopa

julienpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2010
Buna ziua,

In curand voi fi proprietarul unui apartament in blocul B24. Intrucat nu sunt din Brasov si nu am mult timp la dispozitie pentru incheiat contractele pentru utilitati, as dori sa stiu daca exista vreo firma specializata care sa incheie contractele in numele meu. Evident o sa-i fac procura speciala pentru acest lucru.

#1059
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Nu îți trebuie decât la gaz contract de utilități si eventual pt televizor net.

Atenție pt gaz umbla vorba ca trebuie sa ai ID de Brașov altfel nu îți aprobă.

Restul merg direct prin avantgarden nu ai nevoie de alte formalități.

#1060
julienpopa

julienpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2010
Deci apa si energia electrica se vor plati la administratie Avantgarden sa inteleg.

  Cu gazul nu cred ca trebuie sa ai ID de Brasov pt. aprobare. Nu vad motivul.

   Oricum, multumesc pentru informatii.

  PS: observ ca vand bine cei de la Avantgarden 3, a inceput vanzarea si pentru faza 3.

#1061
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Eu am id de Bucuresti si am facut contract la Gaz la un apartament nou (nu Avantgarden, dar nu e relevant). Pentru cei de la Gaz e ca si cum ar fi casa de vacanta. Important e sa fie pe numele proprietarului, indiferent de id.

#1062
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Știu caz concret de la un vecin care și-a făcut ID de Brașov tocmai din cauza celor de la gaz. Acum dacă el m-a dezinformat atunci fac si eu la fel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate