Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(Insurer) Casa Bragadiru (inceperea lucrarilor)

- - - - -
  • Please log in to reply
1448 replies to this topic

#37
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAstrul, on 18th November 2009, 19:13, said:

Userul cheta06, datorita multiplelor tentative e off-topic de pe acest forum, reporturilor primite de la diversi useri, precum si postarilor sale, majoritatea rautacioase, tocmai a primit ban.
si eu sunt de acord cu datul de ban(i)!
pentru postarile sale sa i se dea mai multi bani! cat mai multi!

si suplimentar, sa i se dea 2 la talpi, 2 la umeri, 2 pe piept ....!  ;)
sa vedem daca il tin puterile cu atatea!

Edited by casuta_papusilor, 18 November 2009 - 19:53.


#38
muguradrian

muguradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2007

View Postcheta06, on 18th November 2009, 19:40, said:

cand , cum , cat  , care ? :D

postari rautacioase ?!...nu cred ..eu zic ca de fapt sunt prea realiste si acest lucru sa supere
chiar ma gandeam de multe ori , daca e bine sa le spui oamenilor anumite adevaruri , despre ceea ce au construit sau construiesc ;
poate ca nu e bine sa-i lashi un gust amar , dar faptul ca se hazardeaza sa-si expuna lucrarea pe un forum , il face si raspunzator si ingaduitor , pentru toate reactiile primite de la forumisti ; e un risc pe care ei singuri si- l asuma ;

iti dai seama ca nu as avea bunul simt sau nesimtirea sa intru in ograda unui om , nepoftit (adica sa nu-mi deshida poarta) si sa ma apuc de sorcovit cu toate neajunsurile si greselile , vazute la constructia sa ;
asa ca , tocmai acea postare pe un forum ..s-ar traduce ca o primire de critici si aprecieri , pe seama constructiei sale ;

Din momentul in care iti postezi " casa " pe forum , trebuie sa fii constient ca te expui la diverse pareri , unele neprietenoase .
Cheta06` este , poate , un pic prea acid . Cei care postam o facem si ca sa ne " laude " cineva realizarile , realizari facute cu suflet , sudoare , multi bani , uneori si sange . De aceea unele aprecieri ale lui Cheta cam dor .

#39
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postmuguradrian, on 18th November 2009, 19:49, said:

De aceea unele aprecieri ale lui Cheta cam dor .

De aia si ma rog in fiecare seara la doamne doamne , sa ma ierte si sa fiu iertat de cei pe care -i supar  :).

Bun , si daca as lauda(aprecia) ceva care nu ar fi conform cu realitatea ..eu zic ca tot nu ar fi bine . Dar daca cineva doreste sa se imbete cu apa de ploaie, eu nu am nimic impotriva. Asa ca ma retrag si ma duc sa ma pregatesc sufleteste de votare ..ca , inca nu m-am hotarat pe cine si cum.

#40
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View PostAstrul, on 18th November 2009, 17:57, said:

Pai ce e casa lor?
Sa-i ia gaia pe amandoi atunci daca fac pe nebunii cu mine.

View PostAstrul, on 18th November 2009, 17:57, said:

La exterior in colturi, barele sunt bine, trebuie sa vina pe langa stalp. La intersectia T batele ori le pui sa imbratiseze stalpul, ori le pui departate, se accepta ambele variante.
Iar cea de pe mijloc, ii poti face un cioc mai mic si o lasi in jos.
La intersectie sa inteleg ca am facut bine.
La stalpi doar barele dinpre exterior sunt bine.
Daca eu indrept acum ciocurile si apoi le indoi cum trebuie afecteaza structura barii?

View PostAstrul, on 18th November 2009, 17:57, said:

Adu etrierii pana aproape de stalp. Sa nu-ti lipseasca etrierii din stalpi, eventual sunt primii care trebuie legati.
Primul etrier din grinda l-am prins la 10 cm de stalp dupa lungi discutii pe tema asta cu membrii forumului am cazut de acord ca asa este cel mai bine. Am etrierii in stalpi lasati liberi si dupa ce dau drumu la fier in groapa am sai leg, sincer nu stiu cum dar cred ca am sa-mi fac nod la maini.

View PostAstrul, on 18th November 2009, 17:57, said:

PS. Lucreaza ceva mai organizat. Pune intrebari inainte si executa dupa. Poti scuti multe ore lucrate aiurea.
Tocmai de aceea pun intrebari acum, ca sambata vreau sa torn si pana atunci sa am rezolvate toate problemele.

View PostAstrul, on 18th November 2009, 17:57, said:

Cand vin eu dupa "morti" iti explic ce si cum.
Te astept cu drag oricand intre orele 08:00-18:00, in fiecare zi sunt pe baricade

View PostAstrul, on 18th November 2009, 17:57, said:

Normal faci asa. Pui etrierii in stalpi si ii pozitionezi in axe. Apoi legi capetele armaturilor din grinda pe stapt. Apoi la mijloc legi barele cu o sarma sa le apropii, iti tragi cu creta pozitia etrierilor, numeri etrierii si ii bagi in grinda. Apoi desfaci sarmele si legi.
Cam asa ceva am facut si eu.

View PostAstrul, on 18th November 2009, 17:57, said:

Iei de la nenea Astru sau petre un laser intr-o seara si-ti dai nivelul pe cofrag. Si cel al soclului si cel al placii. Merge si cu furtunul de nivel dar iti ia de 5 ori mai mult.
Incerc sa ma descurc cu PCL1 de la B...

View PostAstrul, on 18th November 2009, 17:57, said:

Torni si apoi desfaci o bere. Ai grija sa n-o agiti inainte sa sara spuma. Apoi ma chemi s-o beau.
Sincer la mine in santier se gaseste antigel peste 30 grade ca pe vremea asta berea provoaca doar mictiune fara rost

View Postcheta06, on 18th November 2009, 19:40, said:

...iti dai seama ca nu as avea bunul simt sau nesimtirea sa intru in ograda unui om , nepoftit (adica sa nu-mi deshida poarta) si sa ma apuc de sorcovit cu toate neajunsurile si greselile , vazute la constructia sa ...
La mine esti binevenit oricand chiar daca imi arunci cate una de imi cade cerul pe mine.

View Postmuguradrian, on 18th November 2009, 19:49, said:

Din momentul in care iti postezi " casa " pe forum , trebuie sa fii constient ca te expui la diverse pareri , unele neprietenoase .
Cheta06` este , poate , un pic prea acid . Cei care postam o facem si ca sa ne " laude " cineva realizarile , realizari facute cu suflet , sudoare , multi bani , uneori si sange . De aceea unele aprecieri ale lui Cheta cam dor .
Sincer eu nu vreau laude, ba din contra cat mai multe critici.

Edited by dannastase, 18 November 2009 - 20:41.


#41
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Antigel pe nemancate? Nu tata, vin si cu friptanele atunci sa-ti fac o gaura in cherestea pentru foc :lol: . Iar o sa urle aia de pe topicul meu cu masina ca sunt inconstient si conduc ebrietac. :notangel:
Cand iti expui lucrarea te supui unor comentarii, placute sau neplacute. Altfel exista picassa unde fiecare isi poate pune pozele caselor lor. Cat de cat este o arie tehnica si discutam lucruri tehnice din care invata nu numai cei care le construiesc. Ba mai mult, atunci cand observatiile sunt tardive ele ii ajuta in special pe cei care citesc si sunt interesati.
Nu-s ce dracu-i aia PCL.. vreun furtun d-ala care tipa cum are Petre? Sau nu v-a aratat furtunul. Are unul sukar care atunci cand ajungi cu nivelul unde trebuie incepe sa zbiere din toti raunchii. Practic elimina omul care tine furtunul la capul de reper.

Edited by Astrul, 18 November 2009 - 20:51.


#42
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View PostAstrul, on 18th November 2009, 20:50, said:

Antigel pe nemancate? Nu tata, vin si cu friptanele atunci sa-ti fac o gaura in cherestea pentru foc :lol: . Iar o sa urle aia de pe topicul meu cu masina ca sunt inconstient si conduc ebrietac. :notangel:
Lasa fratelo ca la ce frig este afara iti iese in juma de ora orice beutura. Oricum maine ma duc sa mai iau niste scandura ca nu am timp sa scot acum cofrajele din pamant ca sa nu mai zic ca nu stiu cat de intregi or sa iasa iar prin curte am cativa patrupezi care ma cam incurca  :P .

View PostAstrul, on 18th November 2009, 20:50, said:

Nu-s ce dracu-i aia PCL..
Asta este PCL

Edited by dannastase, 18 November 2009 - 20:58.


#43
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
E buna. D-asta am si eu. Acum mi-am luat una la care capul se ridica sus-jos ca sa nu ma mai chiuni sa-i reglez inaltimea din trepied. Cand dintr-o pozitie nu poti acoperi toata suprafata trebuie sa-l muti si sa bata laserul pe acelasi semn. Asta mai nou se regleaza cu un surubel si practic m-a usurat si mai mult munca. Dar e foarte bun si precis ce ai. :peacefingers:

#44
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View PostAstrul, on 18th November 2009, 21:03, said:

Revin. Daca eu indrept acum ciocurile si apoi le indoi cum trebuie afecteaza structura barii?

#45
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Nu este indicat .In cel mai rau caz nu schimba curba in acelasi loc (nu indoi bara in acelasi punct de mai multe ori si in directii opuse).

#46
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postmcbos, on 18th November 2009, 21:34, said:

Nu este indicat .In cel mai rau caz nu schimba curba in acelasi loc (nu indoi bara in acelasi punct de mai multe ori si in directii opuse).
Daca de indreptat si apoi de indoit in directia buna nu e voie si sa desfac toate sarmele ca sa pot rasuci bara nu ma mai tin puterile, pun doua L-uri suplimentare ca in atash este OK?
Attached File  Copy_of_Colt_A_4.jpg   1.8MB   256 downloads

#47
Iwishahouse

Iwishahouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2009
Buna dimineata,
pentru dannastase, am si eu o rugaminte, vrei sa-mi trimiti si mie daca ai un PUG al zonei (suntem vecini de cartier)? Am inteles ca se vaface un complex comercial in tarlalele 24 si 25 si nu am idee unde sunt. Ma intereseaza pentru ca eu am teren viran in fata casei si nu prea as vrea sa ma trezesc cu blocuri cu peste 10 etaje langa mine (strada Nazuintei, cea cu Rompetrol).
Multumesc anticipat.

#48
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdannastase, on 19th November 2009, 10:40, said:

sa desfac toate sarmele ca sa pot rasuci bara nu ma mai tin puterile
nu trebuie sa desfaci (tai) decat sarmele barelor respective.

#49
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View PostIwishahouse, on 20th November 2009, 09:33, said:

Am eu ceva dar te rog dupa ce termin de turnat, pe saptamana viitoare sa imi aduci aminte. Pana atunci sunt murdar pe maini si nu umblu cu acte.

Edited by dannastase, 19 March 2010 - 13:58.


#50
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postcasuta_papusilor, on 20th November 2009, 09:47, said:

nu trebuie sa desfaci (tai) decat sarmele barelor respective.
Facem L-uri asa cum am discutat la telefon 1m pe grinda cu 55 cm de dupa stalp.

#51
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
da.
eu am postat inainte de a vorbi la telefon.

#52
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Am lasat fierul in groapa:
Attached File  N73_328.jpg   920.98K   197 downloadsAttached File  N73_329.jpg   1.02MB   129 downloads
Attached File  N73_329.jpg   1.02MB   102 downloadsAttached File  N73_330.jpg   900.81K   84 downloads
Attached File  N73_331.jpg   817.59K   64 downloadsAttached File  N73_332.jpg   739.54K   63 downloads
Attached File  N73_333.jpg   890.25K   79 downloadsAttached File  N73_334.jpg   830.97K   63 downloads
Attached File  N73_335.jpg   789.51K   46 downloadsAttached File  N73_336.jpg   919.51K   53 downloads
Attached File  N73_338.jpg   937.72K   48 downloadsAttached File  N73_339.jpg   933.11K   65 downloads
Attached File  N73_340.jpg   869.41K   45 downloadsAttached File  N73_341.jpg   821.83K   125 downloads

Am turnat adaugand aditivul din poza care cica face betonul mai impermeabil: Attached File  N73_342.jpg   514.78K   220 downloadsAttached File  N73_346.jpg   404.93K   140 downloads
Attached File  N73_347.jpg   730.24K   117 downloadsAttached File  N73_348.jpg   605.35K   108 downloads

Grinda de la scara aprobata de comun acord cu inginerul si dirigintele Attached File  N73_337.jpg   825.15K   191 downloads

Avand in vedere ca ne-a prins seara pana am terminat de turnat revin maine cu poze mai multe.

LE. Am vibrat cu scula (vibratorul) lu` don Pedros. Multumesc si pe aceasta cale :coolspeak: .

LLE. Grinzile au fost asezate la nivel cu ajutorul sculei cu laser si apoi legate cu sarma la inaltimea corespunzatoare de caprele din poza.

Edited by dannastase, 23 November 2009 - 20:34.


#53
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
cu putin noroc de vreme buna torni si placa pana-n craciun

#54
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Dan, o veste proasta.  :down:  
Aditivul pe care l-ai bagat in beton nu este pt impermeabilizare in masa ci pentru cresterea rezistentei betonului , a lucrabilitatii

In fisa tehnica scrie:
"Ameliorează substanțial impermeabilitatea betonului." - de aici eu inteleg ca reduce substantial impermeabilitatea
- fisa tehnica Attached File  bevetol.pdf   188.04K   19 downloads

"Bevetol- Spl - Superplastifiant pentru betoane (ASTM C-494: Tip A, D & G). Adaugat la prepararea betonului imbunatateste lucrabilitatea acestuia, reduce raportul A/C, impiedica segregarea.
Omologat de ELOT ca superfluidizant - intarzietor de priza pentru beton"


Tembelul de la Isomat trebuia sa iti recomande PLASTIPROOF :cursing:

"PLASTIPROOF - Aditiv plastifiant si impermeabilizant. Se utilizeaza la prepararea betoanelor impermeabile, adaugat in masa betonului imbunatateste si lucrabilitatea acestuia.
Certificat de către ELOT (Organismul Elen de Certificare) drept reductor de apă - fluidizant și reductor al absorbției de apă a betonului"
Attached File  plastiproof.gif   22.58K   43 downloads
- fisa tehnica Attached File  plastiproof.pdf   181.75K   29 downloads


Impermeabilizarea masei betonului
MATERIALE NECESARE
PLASTIPROOF Aditiv impermeabilizant de masă - Plastifiant pentru beton

I. NATURA PROBLEMEI-CERINȚE

    Hidroizolarea construcțiilor din beton supuse la solicitare permanentă sau temporară din cauza apei trebuie efectuată atât la exteriorul elementelor de construcție cât și în masa acestora.
    Impermeabilizarea masei acestor elemente de construcție completează hidroizolarea construcțiilor, care, în conformitate cu practicile construcției moderne, va trebui să fie pe mai multe nivele (adică impermeabilizarea masei elementului de construcție, hidroizolarea exterioară și a acoperirilor exterioare), pentru maximum de eficiență.

II. SOLUȚIA

    Impermeabilizarea masei betonului se realizează prin utilizarea aditivului lichid PLASTIPROOF, care acționează în același timp ca plastifiant (SK-308, ASTM C-494: Tip A. Omologat de ELOT ca reductor de apă - fluidizant pentru beton ELOT EN 934-2:T2) și ca impermeabilizant de masă. Conferă următoarele avantaje:

        *Mărește semnificativ rezistența la permeabilitatea la apă, datorată fie presiunii hidrostatice, fie absorbției capilare.
        *Mărește lucrabilitatea fără adaos de apă.
        *Nu acționează ca antrenor de aer.
        *Nu conține cloruri sau alte componente corosive.
        *Este compatibil cu toate cimenturile de tip Portland.

III.  APLICAREA

    PLASTIPROOF poate fi adăugat:

        *În apa de amestec, la prepararea betonului.
        * În betonul gata preparat, cu puțin timp înaintea utilizării acestuia. În acest caz, pentru realizarea unei repartizări omogene a aditivului PLASTIPROOF în masa materialului, este necesară amestecarea energică timp de 4-5 minute în malaxor.

          Dozarea: 0,2-0,5% din greutatea cimentului.

IV. NOTE
        *Depășirea dozajului poate provoca întârzierea prizei, fără însă a influența negativ rezistențele finale.
        *Pentru prepararea unui beton impermeabil vor fi respectate întocmai instrucțiunile din Normativul de Preparare a Betoanelor.

Ti-am scris in PM si ti-am zis la tel ca despre Plastiproof e vorba  :( De ce ti-o fi recomandat ala de la Isomat altceva?
Unii sunt prea dobitoci ca sa lucreze in vanzari fiindca nu stiu ce produse vand sau ma alarmez eu aiurea si ce ai luat tu e ok.
:unsure:
Daca e asa cum banuiesc eu - mergi peste ei si cere-le banii inapoi, poate astfel isi vor angaja oameni mai competenti.

Edited by lifestyle2000, 24 November 2009 - 00:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate