Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

(Insurer) Casa Bragadiru (inceperea lucrarilor)

- - - - -
  • Please log in to reply
1448 replies to this topic

#19
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdannastase, on 17th November 2009, 15:34, said:

Iata si primele carcase imbinate. Astep pareri  :D
nu mai rade, ca nu e bine.  :lol:
bara de pe interior si ce din mijloc, de la grinda, trebuie sa treaca pe partea interioara a barei corespondente din stalp, adica sa treaca prin stalp.
nu sunt acasa si calculatorul asta nu imi incarca poza editata.
in poza 3, doua dintre barele grinzii "dau coltul" fara sa cuprinda bara din stalp corespunzatoare. L-ul barei de grinda trebuie sa traga de barele stalpului. cea de pe exterior trage de 3 bare de stalp, cea din mijloc de 2 bare de stalp si cea din interior doar de una.
numai bara din stanga, de pe exterior, e bine.

Edited by casuta_papusilor, 17 November 2009 - 16:54.


#20
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
revin cu poza editata, ca am ajuns acasa.
rog un moderator, poate chiar constructorul acestui topic si acestei case, sa mergeluiasca posturile, daca nu e bine asa.

Attached Files


Edited by casuta_papusilor, 17 November 2009 - 18:01.


#21
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postcasuta_papusilor, on 17th November 2009, 18:01, said:

revin cu poza editata, ca am ajuns acasa.
rog un moderator, poate chiar constructorul acestui topic si acestei case, sa mergeluiasca posturile, daca nu e bine asa.
Daca fac asa cum zici tu nu mai mi se pupa latimea grinzii, altfel zis partea mai lata (aia de jos) imi sta rezemata in cofrag.

LE Inca nu sunt montati etrierii cu problema dar revin maine cu o poza dupa cei montam  :P . Poti lua exemplu din poza 4 ca sa iti dai seama ce nu se pupa.

View Postpetre69, on 17th November 2009, 15:42, said:

mama ce jontari ai facut la colturi  :OK: ,n-ai stat degeaba pe forum
vad ca mai ai legaturi de facut ceea ce stii si tu banuiesc ,in rest se vede bine
Sincer mi se par cam exagerate (55 cm) dar daca a zis unguroaica, asa facem

Da mai am de legat etrierii in stalpi dar dupa ce cobor jos carcasele toate. Apropos cand sa chem inginerul structurist, cand sunt carcasele pe capre sau dupa ce le dau drumu in santuri?

Edited by dannastase, 19 March 2010 - 13:48.


#22
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdannastase, on 17th November 2009, 18:10, said:

Daca fac asa cum zici tu nu mai mi se pupa latimea grinzii, altfel zis partea mai lata (aia de jos) imi sta rezemata in cofrag.
omule, barele grinzii trebuie sa traga de barele stalpului, la un cutremur, nu sa stea balalau pe marginea betonului in stalp.
daca te incurca bara de pe interior, intoarce-o cu ciocul invers, ca sa ia in brate stalpul, dar fa intr-un fel ca sa traga de bara stalpului.


View Postdannastase, on 17th November 2009, 18:10, said:

Apropos cand sa chem inginerul truscturist, cand sunt carcasele pe capre sau dupa ce le dau drumu in santuri?
la final, cand le-ai executat, dar daca poti, cheama macar dirigul mai din timp, ca sa te poti corecta si sa nu tot desfaci.
daca esti in relatii de iubire mai mari cu structuristul, poti sa-l chemi si pe el mai din timpul facerii.

Edited by casuta_papusilor, 17 November 2009 - 18:23.


#23
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postdannastase, on 17th November 2009, 18:10, said:

Sincer mi se par cam exagerate (55 cm) dar daca a zis unguroaica, asa facem

Da mai am de legat etrierii in stalpi dar dupa ce cobor jos carcasele toate. Apropos cand sa chem inginerul truscturist, cand sunt carcasele pe capre sau dupa ce le dau drumu in santuri?

Nu are treaba doamna cu asa ceva , ci structuristul . Ea e arh.

Cheama structuristul inainte de a le da drumul in groapa. In camp a iesit bine , dar la colturi , le-ai motroshit , cum ti-a venit prin cap. :).
Cu stalpul ala cu 10 bare , m-ai ametit de tot. In locul tau ,il chemam pe structurist sa-mi de a o mana de ajutor pentru astfel de stalpi, ca a doua oara sigur  i ar veni mintea la cap.

#24
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postcasuta_papusilor, on 17th November 2009, 18:22, said:

Am luat legatura cu dirigu si cica isi face timp sa treaca pe la mine maine.
In alta ordine daca intorc ciocurile spre exteriorul stalpului loveste in cofraj cand "dau drumu" la fier in sant, asa ca nu stiu ce naibile sa fac  <_<

Referitor la faza cu trasul de stalp la cutremur grinzile trag din cate stiu eu pe directia ei (sagetile cu rosu) nicidecum stanga dreapta (sageteli cu albastru) corect?Attachment Copy_of_N73_316.jpg

PS Asa ma enervezi tu mereu, cand ma bucur si eu ca am facut un kkt cu mot vii tu si dai cu picioru la motul meu  :P.

View Postcheta06, on 17th November 2009, 18:28, said:

Am sa-l chem si pe structurist pana dau drumu la fier in santuri. Toata lumea zice ca e cu capu` structuristul meu cu cele 10 fiare ale lui in stalp.

Colturile alea cred o sa imi pape nervii si probabil si scara la fel  :death:

Attached Files


Edited by dannastase, 17 November 2009 - 21:07.


#25
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdannastase, on 17th November 2009, 21:02, said:

Referitor la faza cu trasul de stalp la cutremur grinzile trag din cate stiu eu pe directia ei (sagetile cu rosu) nicidecum stanga dreapta (sagetele cu albastru) corect?
perfect corect si de acord!
numai ca unde nu ne intelegem este ca trebuie sa treci L-ul barelor de grinda astfel incat sa "traga" si de barele din stalp, nu numai sa stea in betonul stalpului.
daca cumva intorci ciocul spre exterior, il mai indoi inca o data si faci un U, ca sa nu-ti iasa din schema.

Edited by casuta_papusilor, 17 November 2009 - 21:18.


#26
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdannastase, on 17th November 2009, 21:02, said:

Am sa-l chem si pe structurist pana dau drumu la fier in santuri. Toata lumea zice ca e cu capu` structuristul meu cu cele 10 fiare ale lui in stalp.

Colturile alea cred o sa imi pape nervii si probabil si scara la fel  :death:


vezi ca pe jurnalul lui Petre, in preajma Pastelui ( ca pozitionare cronologica), s-a mai discutat aranjarea L-urilor, a ciocurilor. Bara din mijloc sus trebuie ( parerea mea) sa aiba ciocul in jos ( spre pamint), iar bara din mijloc jos , ciocul spre cer. Ele se suprapun pe o lungime mai mica, echivalentul inaltimii talpii. iti place cum explic ? :lol:

Afirmatia ta, legata de directia seismului este valabila daca Vaghelie si gasca lui fac niste sensuri unice pt seisme : pe directia rosie vor veni cele de seara, iar pe directia albastra cele de dimineata. :D . cred ca in functie de directia undei seismice, aceasta se descompune pe cele 2 directii, modulul fortei fiind mai mare sau mic pe o directie sau alta.

#27
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postcasuta_papusilor, on 17th November 2009, 21:16, said:

I-am trimis inclusiv structuristului pozele respective sa se uite peste ele sa vedem ce dracu zice si el. Faza nasola este ca decat sa intorc acum ciocurile alea la 180 grade mai bine imi dau cu o tesla in co..ltul casei. Nu se poate face o smecheri cu un L suplimentar?

Intre timp am incercat o noua varianta Attachment Intersectie_B_4.jpg. Asa este bine?

View PostCa Castelul Bran, on 17th November 2009, 21:24, said:

Am inteles. Studiem inca o data la don Pedro

Attached Files


Edited by dannastase, 18 November 2009 - 09:54.


#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdannastase, on 18th November 2009, 09:52, said:

Am inteles. Studiem inca o data la don Pedro
Uite ceva pt tine ,poate te ajuta (ghideaza)in realizarea casei in perioada asta.

#29
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
n-are nevoie si nu o sa-i trebuiasca , pentru ca va avea vreme frumoasa pana la craciun  :D

of dane dane ..vrei sa te apuci si de c.r si de cap ; voi chiar aveti nevoie acolo de o minte mai rasarita care sa va indrume pashii ;
de ce vrei tu sa pui armatura de la partea superioara (la carcasa elevatiei) acum ? ai facut cofrajul ala ..vii si faci caprite pe el (pui niste rigle ) , apoi vii cu etrierii aia culcati si cu cei in picioare , pui armatura necesara pentru partea de jos ..la etrierii culcati ...cand e gata o lashi in groapa si torni ;
dupa ..te apuci si montezi restul de bare 3 cu 2 ..la etrierii verticali ..cofrezi si vomiti beton ;

ce ai inceput tu pana acum , e ca si cum vrei sa te imbraci odata(sa-i bagi pe tine) ,cu totul , cu chiloti-izmene si pantaloni odata  :)
e mai greu si o sa transpiri mult si bine pana o sa te imbraci cum trebuie.

ps. iar ca sa intelegi odata pentru totdeauna cum sta treaba cu incrucisarile alea de bare la carcasele de armare , atunci tine minte la mine :D : barele laterale se imbratiseaza iar cele din mijloc , sunt ca cucu de barbat , cel de jos se ridica , iar cel de sus ...se culca  :D
capisco ? :eek:

Edited by cheta06, 18 November 2009 - 10:50.


#30
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postcheta06, on 18th November 2009, 10:40, said:

ps. iar ca sa intelegi odata pentru totdeauna cum sta treaba cu incrucisarile alea de bare la carcasele de armare , atunci tine minte la mine :D : barele laterale se imbratiseaza iar cele din mijloc , sunt ca cucu de barbat , cel de jos se ridica , iar cel de sus ...se culca  :D
capisco ? :eek:
in situatia data, fix cum zice akinik trebuie sa faci, domnule moderator.
adica, cele 2 bare din lateral se imbratiseaza (reciproc, cele de sus intre ele, si cele de jos intre ele),  iar cele din mijloc se inchid "capac", adica ciocul barei de jos sta sculat in sus, iar ciocul barei de sus vine culcat (in jos).
barele care se imbratiseaza le mai indoi o data, spre inapoi, ca sa-ti iasa un U, ca sa poti cobori grinzile, ca-s lungi ciocurile.
sa nu le tai (ciocurile), ca mosul meu! bagi bara pe ele, le indoi, si le intorci sub forma de U!
si nu vei avea nici o grija niciodata, astfel!

Edited by casuta_papusilor, 18 November 2009 - 17:11.


#31
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postcasuta_papusilor, on 18th November 2009, 17:03, said:

Surpriza de proportii.

Astazi a venit dirigu si cica nu are nimic dom`le daca stau asa "neimbratisati" stalpii iar structuristul in urma e-mailui a zis ca am uitat sa leg etrierii in stalpi. Astia 2 ma baga in balamuc pe mine  :cursing: . Ca de unde am venit eu cu imbratisarea asta, ca cica daca este ciocul legat de grinda cealalta este suficient. Le-am zis ca am auzit si eu pe la altii care si-au facut case.

Abia astept ziua de vineri cand or sa fie amandoi prezenti.

PS Primul caz din istoria forumului in care constructorul (poate un pic exagerat termenul dar altlul nu am gasit  :P ) zice ca ceva nu-i bine iar dirigu si structuristul zic cai totul in regula :death:

#32
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
dirgul bate campii, iar inginerul de strug(t)uri ti-a raspuns ca ii place porsche 911 atunci cand l-ai intrebat daca-i place friptura de vita.

Edited by casuta_papusilor, 18 November 2009 - 17:58.


#33
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pai ce e casa lor?
La exterior in colturi, barele sunt bine, trebuie sa vina pe langa stalp. La intersectia T batele ori le pui sa imbratiseze stalpul, ori le pui departate, se accepta ambele variante.
Iar cea de pe mijloc, ii poti face un cioc mai mic si o lasi in jos.
Adu etrierii pana aproape de stalp. Sa nu-ti lipseasca etrierii din stalpi, eventual sunt primii care trebuie legati.
Cand vin eu dupa "morti" iti explic ce si cum.
PS. Lucreaza ceva mai organizat. Pune intrebari inainte si executa dupa. Poti scuti multe ore lucrate aiurea.
Normal faci asa. Pui etrierii in stalpi si ii pozitionezi in axe. Apoi legi capetele armaturilor din grinda pe stapt. Apoi la mijloc legi barele cu o sarma sa le apropii, iti tragi cu creta pozitia etrierilor, numeri etrierii si ii bagi in grinda. Apoi desfaci sarmele si legi. Pui cofragul, il spaituirsti bine, adica ii pui niste reazeme de pamant, apoi bagi distantierii din pc de latimea elevatiei, apoi strangi bine cofrajele cu sarma sau blocatori. Tragi inainte o sfoara pe cofrag sa te asiguri ca-l vei avea la drept,
Iei de la nenea Astru sau petre un laser intr-o seara si-ti dai nivelul pe cofrag. Si cel al soclului si cel al placii. Merge si cu furtunul de nivel dar iti ia de 5 ori mai mult.
Torni si apoi desfaci o bere. Ai grija sa n-o agiti inainte sa sara spuma. Apoi ma chemi s-o beau.

Edited by Astrul, 18 November 2009 - 18:17.


#34
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postcasuta_papusilor, on 18th November 2009, 17:57, said:

inginerul de strug(t)uri........... l-ai intrebat daca-i place friptura de vita.

:lol:  friptura de vita de vie

#35
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Userul cheta06, datorita multiplelor tentative e off-topic de pe acest forum, reporturilor primite de la diversi useri, precum si postarilor sale, majoritatea rautacioase, tocmai a primit ban. Va continua daca va dori pe vechiul user akinik.

#36
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
cand , cum , cat  , care ? :D

postari rautacioase ?!...nu cred ..eu zic ca de fapt sunt prea realiste si acest lucru sa supere
chiar ma gandeam de multe ori , daca e bine sa le spui oamenilor anumite adevaruri , despre ceea ce au construit sau construiesc ;
poate ca nu e bine sa-i lashi un gust amar , dar faptul ca se hazardeaza sa-si expuna lucrarea pe un forum , il face si raspunzator si ingaduitor , pentru toate reactiile primite de la forumisti ; e un risc pe care ei singuri si- l asuma ;

iti dai seama ca nu as avea bunul simt sau nesimtirea sa intru in ograda unui om , nepoftit (adica sa nu-mi deshida poarta) si sa ma apuc de sorcovit cu toate neajunsurile si greselile , vazute la constructia sa ;
asa ca , tocmai acea postare pe un forum ..s-ar traduce ca o primire de critici si aprecieri , pe seama constructiei sale ;

Edited by cheta06, 18 November 2009 - 19:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate