Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema cumparat pistol aer comprimat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
spion100

spion100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.10.2009
Am 23 de ani sunt din Focsani,Vrancea si vreau sa imi cumpar un pistol cu aer comprimat.

Acum 2 ani am mai incercat sa imi cumpar un pistol cu aer comprimat,am vorbit cu vanzatoarea de la un magazin de arme din oras de la mine si mi-a spus ca trebuie sa fac o notificare la politie pentru a cumpara pistolul.M-am dus la Biroul de Arme si Munitie ,era un "nene" acolo si mi-a zis sa ma duc sa iau niste cereri de la Xerox-ul de langa Politie si sa le completez apoi sa vin din nou la el,Bineinteles ca am avut si cazierul juridic scos.
Am completat cererile si m-am dus din nou la el,mi-a pus el niste intrebari genu:
De vreau sa imi cumpar pistol?(i-am spus ca vreau pentru tir sportiv si ca imi plac armele),
El mi-a zis de ce nu te faci vanator atunci?(i-am spus ca e prea scump si acolo se intra pe pile).
Apoi el m-a intrebat cu ce te ocupi?(I-am spus ca am revenit recent din Italia dupa ce am fost la munca acolo si acum sunt web designer si s-ar putea sa plec din nou)
Apoi a spus sa ma intorc peste vreo 2 ani si sa  revin cu cererea pentru ca el nu imi va da notificarea acum,daca eu plec in Italia nu am cui sa ii las arma.
I-am spus ca o sa o vand prin armurier sau o voi dona.
El nu a fost de acord
Am tacut din gura si am plecat.
Avea dreptul sa imi refuze notificarea?

Acum sa revenim la prezent

Daca eu voi completa toate cererile,cazierul e gol,voi lua avizul psihologic s.a si pentru simplu fapt ca nu sunt angajat cu contract de munca sau persoana juridica si sunt web designer liber profesionist ,imi va refuza si de data asta dreptu de a imi cumpara o arma cu aer comprimat,ce va trebuii sa fac eu in continuare pentru a obtine dreptul de a putea cumpara un pistol cu aer comprimat ?

Edited by spion100, 09 November 2009 - 01:39.


#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
La aceasta data, orice cetatean al Romaniei are dreptul sa poarte o arma pentru autoaparare sau tir sportiv.....
Deci asta este un drept, nu o obligatie, drept care poate fi refuzat de catre ofiterul/subofiterul de politie care efectueaza verificarile....
Asta e legea...daca el constata ca nu meriti sa porti o astfel de arma, nu ai ce face... eventual sa adresezi o cerere sefului IPJ Vrancea in care sa arati ca te consideri nedreptatit, ca vrei sa ai arma, ca meriti....si ca cererea ta sa fie solutionata de alt politist...
Nu vreau sa spun ca vei avea castig de cauza si ca iti vei putea cumpara arma mult visata, dar, cel putin vei fi impacat ca primul politist nu are ceva personal cu tine si ca si cel de-al doilea a dat acelasi verdict ca si primul..... :D

#3
spion100

spion100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.10.2009

 copjob2000, on 9th November 2009, 11:31, said:

La aceasta data, orice cetatean al Romaniei are dreptul sa poarte o arma pentru autoaparare sau tir sportiv.....
Deci asta este un drept, nu o obligatie, drept care poate fi refuzat de catre ofiterul/subofiterul de politie care efectueaza verificarile....
Asta e legea...daca el constata ca nu meriti sa porti o astfel de arma, nu ai ce face... eventual sa adresezi o cerere sefului IPJ Vrancea in care sa arati ca te consideri nedreptatit, ca vrei sa ai arma, ca meriti....si ca cererea ta sa fie solutionata de alt politist...
Nu vreau sa spun ca vei avea castig de cauza si ca iti vei putea cumpara arma mult visata, dar, cel putin vei fi impacat ca primul politist nu are ceva personal cu tine si ca si cel de-al doilea a dat acelasi verdict ca si primul..... :D
Sa zicem ca nu imi vor da nici acum dreptul (dreptul ----> un cuvant foarte important dupa parerea mea) sa cumpar o arma cu aer comprimat,fac tot ce mi-ai zis tu sus ,ca ma duc la superior etc,apoi pot sa ii dau in judecata pentru ca mi-au refuzat dreptul de a cumpara o arma cu aer comprimat?
Nu am castig de cauza in instanta,sa zicem ii pot actiona la CEDO pentru ca nu imi da dreptul meu de a cumpara o arma cu aer comprimat?
De ce zic ca fac toate astea mai sus pentru simplu fapt ca nu me-au dat dreptul meu prin lege de a cumpara o arma cu aer comprimat atunci cand am cerut.
La toti coloratii sunt in stare sa le dea dreptul sa cumpere o arma cu aer comprimat si sa inceapa sa o fluture pe la nunti,prin discoteci s.a.,iar mie care nu am nici macar o amenda pentru traversarea strazii prin locuri nepermise,si ma intereseaza o arma cu aer comprimat doar pentru tir sportiv si faptul ca imi plac armele ,nu au vrut sa imi dea dreptul.
O sa va spun daca me-au dat dreptul sau nu de a cumpara o arma prin Martie,atunci ma duc sa mai incerc odata.  :D Daca nu imi vor da dreptul ,debea astept sa ma razboiesc cu ei prin instante sa vedem cine are dreptate atunci? :D
Daca as fi fost baiat rau nu ma mai chinuiam cu atatea hartoage,acte,paranoici s.a. pentru un amarat de pistol cu aer comprimat,ma duceam frumos peste PRUT si cumparam arme de calitatea 1 foarte ieftine de la baietii din Transnitria,doar cel mai mare depozit de arme si munitie din Europa de Est e in mana lor. :D :D

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Traiesti in Romania unde legile sunt legi dar nu pentru catei.
Esti exemplul clar de ineficacitate a legilor de control al armelor - indivizii care vor sa respecte legea sunt impiedicati sa se autoapere, pe cand indivizii cu mai putine scupule legale pot avea un avantaj clar in "meseria" lor.

Ce ai de facut? Sa te agiti la senatorul/deputatul tau si sa le zici ca nu ii mai votezi daca nu liberalizeaza portul de arma. Arme adevarate, ca astia isi bat joc de voi cu permise pentru jucarii cu bile si aer comprimat!

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 spion100, on 10th November 2009, 05:21, said:

Sa zicem ca nu imi vor da nici acum dreptul (dreptul ----> un cuvant foarte important dupa parerea mea) sa cumpar o arma cu aer comprimat,fac tot ce mi-ai zis tu sus ,ca ma duc la superior etc,apoi pot sa ii dau in judecata pentru ca mi-au refuzat dreptul de a cumpara o arma cu aer comprimat?
Nu am castig de cauza in instanta,sa zicem ii pot actiona la CEDO pentru ca nu imi da dreptul meu de a cumpara o arma cu aer comprimat?
De ce zic ca fac toate astea mai sus pentru simplu fapt ca nu me-au dat dreptul meu prin lege de a cumpara o arma cu aer comprimat atunci cand am cerut.
La toti coloratii sunt in stare sa le dea dreptul sa cumpere o arma cu aer comprimat si sa inceapa sa o fluture pe la nunti,prin discoteci s.a.,iar mie care nu am nici macar o amenda pentru traversarea strazii prin locuri nepermise,si ma intereseaza o arma cu aer comprimat doar pentru tir sportiv si faptul ca imi plac armele ,nu au vrut sa imi dea dreptul.
O sa va spun daca me-au dat dreptul sau nu de a cumpara o arma prin Martie,atunci ma duc sa mai incerc odata.  :D Daca nu imi vor da dreptul ,debea astept sa ma razboiesc cu ei prin instante sa vedem cine are dreptate atunci? :D
Daca as fi fost baiat rau nu ma mai chinuiam cu atatea hartoage,acte,paranoici s.a. pentru un amarat de pistol cu aer comprimat,ma duceam frumos peste PRUT si cumparam arme de calitatea 1 foarte ieftine de la baietii din Transnitria,doar cel mai mare depozit de arme si munitie din Europa de Est e in mana lor. :D  :D




Nu am fost destul de clar?
Tu ai dreptul de a purta o armă care nu este o obligație!!!
Acest drept se poate acorda sau nu în condiții stabilite de lege!
Se pare că nu ai îndeplinit aceste condiții pentru a beneficia de acest drept!
Ca să mă fac mai bine înțeles: Toți cetățenii României au dreptul la un permis de conducere, care se obține în anumite condiții!
Cel care vrea un astfel de act, trebuie să îndeplinească anumite condiții... pentru că, în caz contrar, nu primește acest drept!
Poți să reclami unde vrei (chiar și la CEDO) .... eu cred că răspunsul va fi același, NU!
E clar?

#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Motivul invocat (pleci din tara si nu ai cui lasa arma) este cel putin penibil, ca sa nu zic altfel. Arma o poti lua cu tine (ma rog, in functie de legislatia tarii de destinatie si a tarilor tranzitate), o poti lasa la un armurier (cu acte in regula), o poti lasa la politie. Mai normal mi se pare, in cazul in care ti se refuza dreptul de a detine o arma neletala, cu aer comprimat, sa ti se scrie undeva si motivul, precum si baza legala. Scris, nu vorbe. Adica cerere cu numar de inregistrare, si in 30 de zile trebuie sa primesti (in scris) o rezolutie.
P.S. Vezi ca armele cu aer comprimat nu mai sunt supuse notificarii. Aia e valabila doar pentru armele cu gaze. Pentru amaratele noastre de jucarii iti trebuie permis de arma. Cauta legea 295 cu modificarile de anul acesta.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 yo9hrb, on 10th November 2009, 12:28, said:

Motivul invocat (pleci din tara si nu ai cui lasa arma) este cel putin penibil, ca sa nu zic altfel. Arma o poti lua cu tine (ma rog, in functie de legislatia tarii de destinatie si a tarilor tranzitate), o poti lasa la un armurier (cu acte in regula), o poti lasa la politie. Mai normal mi se pare, in cazul in care ti se refuza dreptul de a detine o arma neletala, cu aer comprimat, sa ti se scrie undeva si motivul, precum si baza legala. Scris, nu vorbe. Adica cerere cu numar de inregistrare, si in 30 de zile trebuie sa primesti (in scris) o rezolutie.
P.S. Vezi ca armele cu aer comprimat nu mai sunt supuse notificarii. Aia e valabila doar pentru armele cu gaze. Pentru amaratele noastre de jucarii iti trebuie permis de arma. Cauta legea 295 cu modificarile de anul acesta.




1. Daca lasi cuiva o arma, acesta va comite o infractiunea de nerespectare a regimului armelor si munitiilor.
2. De regula, armele pot fi scoase din tara....exista un permis international de port arma.
3. Daca vrei neaparat, ti se poate elibera si un act in care va scrie motivul pentru care ti s-a refuzat dreptul de a purta o arma pentru autoaparare... dar nu vei putea face mare lucru cu el... in urma verificarilor efectuate, a rezultat faptul ca nu puteti purta o arma din categoria specificata...
4. Nu stiam ca armele cu aer comprimat nu mai sunt supuse notificarii... Asta inseamna ca le poti cumpara la liber? Cum era pana acum cativa ani? Sa o cumperi ca pe un pachet de tigari, sau un televizor?
Sincer, nu cred ce spui....

#8
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
1. Nu am zis ca arma o poti lasa oricui, ci cuiva care are dreptul (si mai ales conditiile) sa o pastreze. De exemplu la un armurier autorizat.
4. Armele cu aer comprimat, cu viteza proiectilului mai mica de 220 m/s, sunt arme supuse autorizarii. La fel ca armele scurte de autoaparare neletale (pistoale cu bila de cauciuc). Adica iti faci un permis (verde) si iti trece acolo armele. Pentru acest permis faci o cerere, faci o vizita medicala (include si un control psihologic) si iti iei autorizatia. Armele cu gaze sau blanc sunt arme supuse notificarii, adica iti da la final o hartie format A4 in care sunt trecute. Nu am spus nicaieri ca le poti cumpara de la aprozar, ci doar ca s-au schimbat procedurile referitoare la detinerea armelor.

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 yo9hrb, on 11th November 2009, 16:09, said:

1. Nu am zis ca arma o poti lasa oricui, ci cuiva care are dreptul (si mai ales conditiile) sa o pastreze. De exemplu la un armurier autorizat.
4. Armele cu aer comprimat, cu viteza proiectilului mai mica de 220 m/s, sunt arme supuse autorizarii. La fel ca armele scurte de autoaparare neletale (pistoale cu bila de cauciuc). Adica iti faci un permis (verde) si iti trece acolo armele. Pentru acest permis faci o cerere, faci o vizita medicala (include si un control psihologic) si iti iei autorizatia. Armele cu gaze sau blanc sunt arme supuse notificarii, adica iti da la final o hartie format A4 in care sunt trecute. Nu am spus nicaieri ca le poti cumpara de la aprozar, ci doar ca s-au schimbat procedurile referitoare la detinerea armelor.


P.S. Vezi ca armele cu aer comprimat nu mai sunt supuse notificarii. Aia e valabila doar pentru armele cu gaze. Pentru amaratele noastre de jucarii iti trebuie permis de arma. Cauta legea 295 cu modificarile de anul acesta.


Armurierii autorizati nu pastreaza arme.
Inainte de actuala reglementare legale, armele cu aer comprimat se cumparau ca orice obiect ordinar (ca si de la aprozar) existand doar obligativitatea declararii ei la cea mai apropiata sectie de politie de locul de domiciliu...
Forma actuala de autorizare a unei arme, chiar daca este cu bile, gaze sau aer comprimat, este similara... tot treci prin calvarul verificarilor de orice natura....

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
As vrea sa-mi iau si eu un pistol cu aer comprimat, de ala care se incarca prin "rupere", eventual cu cartus de CO2 si incarcare semi/automata, dar ala e mai scump. Pentru ce il iau? In orice caz, nu pentru a ma da mare sau sa-l tin in masina. De mic mi-a placut sa trag la tinta, foloseam de la prastie la arbaleta (de jucarie) si arc facut din otel/lemn. Am tras si cu arma cu aer comprimat (cu alice de plumb, incarcare prin rupere)- trageam chiar bine, prin balciuri ocheam de rupeam, Jeko (sau cum s-o chema)- calibrul 5,6 mm, cu glont (nu des, dar ocheam bine, recul foarte mic), arma de vanatoare cu tevi suprapuse (o data, dar m-a prins microbul, reculul e fantastic, zgomotul este superb, daca tragi cu una din aia in curte, cand esti atacat de hoti- se caca aia pe ei instant, fac atac de cord, mai ales daca se trage cu cartus supra-incarcat- eu cu de ala am tras, dar omul nu mi-a zis ce am pe teava). Se mai pune ca am tras cu pistol de ala mic, de tir, cu alice boante/ascutite? Era din ceva plastic dur, vreo 25 cm lungime, incarcare usoara (prin rupere), mi s-a parut destul de precis pe la vreo 10 m (am nimerit o tinta de cca 10 cm diametru de fiecare data). Deci am ceva habar despre trasul la tinta, zic eu.

Intrebarea este: stie cineva precis ce acte sunt necesare pentru a cumpara si detine un pistol cu incarcare prin "rupere"? Am inteles ca nu ar fi in regula sa-l iau "la negru", ca risc mult (si-mi place libertatea si nici nu ma scald in bani).

Am gasit aici ceva http://www.pescuitsi...le-cauciuc.html - sunt valabile acele puncte?

Edited by Lucian_M, 23 April 2012 - 22:54.


#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Exact cele de acolo pentru pistol cu aer comprimat cu alica de plumb, a nu se confunda cu airsoft care foloseste bile de plastic de 6mm si la care nu trebuie permis de port arma.

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aaaaaa, deci asta era. M-am lamurit: alice de plumb si aer comprimat => alergatura si bani. Pistol de airsoft + bile => mai lesne de obtinut. Ma gandeam ca puteam face rost de un pistol cu alice si eventual mai era nevoie de vreo declaratie la politie. Dar asa, cu fisa medicala, test psihologic, cazier si cateva drumuri in oras + taxa de 100 lei ma scot in vreo 5 mil pe usor, la care se adauga pretul armei. Hmmm, cam scumpa pasiunea.

Voi continua discutia pe alt topic, aici e vorba de legislatie, nu de alegere modele.
Multumesc de lamurire!

#13
thdon

thdon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2021
Salutare, readuc in lumina acest topic cu o rugaminte..
Va rog sa imi spuneti intrucat nu am reusit sa imi dau seama citind legea 295/2004 daca am dreptul sau nu si daca da atunci ce documente sunt necesare pentru achizitionarea unui pistol cu aer comprimat precum Walther CP88 Competition.
Trebuie obligatoriu sa fiu antrenor de tir sau sportiv legitimat pentru a putea detine asa ceva? Am mai cautat de asemenea si pistoale precum Feinwerkbau P 8X, Hammerli AP20 Pro sau Walther LP500 si nu le-am gasit in niciun magazin din Ro.
Din cercetarile mele aceste arme s-ar incadra in Anexa I, categoria C pct. 3 cu o viteza a proiectilului sub 220m/s.
Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate