Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Import auto din America de Nord

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Roro33

Roro33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.05.2005
Dupa ce mi-am facut "temele", adica am dat cu search-ul cum trebuie si am citit cam tot ce a fost scris pe aici, haideti sa o luam metodic.
Deci, vreau sa trimit o masina in Romania din Canada. Masina este 2001 si are motorul de 4000 cmc. Intrebarile ar fi:
1. Cam cit ma costa taxele la ea (vama, accize, tva)?
2. O pot inmatricula pe o firma de leasing pentru a plati taxele numai pe valoarea reziduala?
3. Pot lasa masina cu numere de Canada? Daca da, in ce conditii?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by Roro33, 25 May 2005 - 17:21.


#2
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
s-a mai discutat... aici: http://forum.softped...showtopic=55370

1. Taxele

a. Valoarea in vama a masinii: http://www.auto-business.ro/in_v1.htm
b. Accizele: http://www.autoshow....ad.php?tid=8946
c.TVA 30%
d. comision vamal 0.5 %
* model de calcul: http://www.customs.r...&smallCategId=7

2. nu stiu

3. nu se prea poate lasa... doar 90 de zile...

in general nu merita aduse masinile de peste ocean... te ajunge la peste 15.000$ (vezi primul link de sus, unde s-a discutat un caz similar)

Edited by gtk, 25 May 2005 - 17:43.


#3
Roro33

Roro33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.05.2005
»Exista vreo posibilitate ca in vama sa-mi ia in considerare valoarea din factura si nu valoarea impusa de ei (de catalog)?
Poate daca import masina pe nume de firma?

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

Roro33, on May 25 2005, 19:17, said:

»Exista vreo posibilitate ca in vama sa-mi ia in considerare valoarea din factura si nu valoarea impusa de ei (de catalog)?
Poate daca import masina pe nume de firma?

<{POST_SNAPBACK}>


din cate stiu, nu. :(

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
roro: potzi sa tzi tablele straine daca esti resident/cetatzean al acelei tzari si esti "detashat" in ro...

#6
Roro33

Roro33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.05.2005

arty, on May 25 2005, 13:45, said:

roro: potzi sa tzi tablele straine daca esti resident/cetatzean al acelei tzari si esti "detashat" in ro...

<{POST_SNAPBACK}>



Poti detalia un pic? Ce inseamna detashat?

Am vazut in schimb o multime de masini in Ro aduse din America de Nord care sunt inmatriculate pe nume de firma. Care este avantajul?

#7
Roro33

Roro33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.05.2005
Vad ca s-a lasat linistea si nu-mi mai raspunde nimeni. Deci, am sa incerc sa-mi dau un raspuns de unl singur :) Sa vedem daca am inteles bine. Cel mai bine este sa aduc masina placata deja cu numere canadiene, pe numele meu, iar dupa 90 de zile sa schimb numerele in numere provizorii ce trebuie innoite in fiecare an.
Pina aici am dreptate?

Cam ce fel de taxe platesc intr-o astfel de situatie?
Pot face o asigurare la masina in Romania?

Va multumesc anticipat, tuturor celor ce-mi veti raspunde.

#8
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
In primul rind masina va trebui sa aiba numere de inmatriculare din tara respectiva. Chiar si in cazul in care este noua va avea numere temporare emise de politia tarii respective ( poate in Canada sa fie diferit dar nu cred). Deci nu puteti aduce o masina fara nici un fel de numere de imatriculare.
Ca sa puteti inregistra masina in Rom , va trebui ca masina sa fie capabila de a trece de asa numitele teste EURO 3 ( teste de emisie). In Canada nu stiu, dar daca masina ar fii din State ar trece de aceste teste.
In privinta taxelor vamale, accize, TVA pregatiti-va la un soc   :o . In general o masina evaluata la $ 7999.00 dupa toate taxele ( vamale, comision vamal, TVA, acize ) ajunge la $ 8500.00.  :w00t:
In ce priveste valoarea la care este declarata masina aici intervin citeva lucruri. Daca valoarea de pe actul de vinzare cumparare al masinii este f scazut ( de genul a sa spunem $ 100 ) vama va fi considerata in functie de catalog.
Daca nu aveti act de vinzare cumparare, valoarea va fi stabilita de vama conform catalogului in vigoare ( nu stiu unde puteti vizualiza aceste cataloguri)
Puteti merge cu masina timp de 90 de zile de la intrarea in tara. Dupa aceea in cazul in care continuati sa mergeti cu ea, politia va poate oprii si va confisca numerele de inmatriculare impreuna cu "talonul" masinii. Din cite am citit ( deci nu luati ad-literam ceeace am sa spun) am inteles ca exista o "posibilitate" de a trece cu masina granita inainte de expirarea celor 90 de zile , "capatind" inca 90 de zile in momentul reveniri in tara.
In privinta asigurarii cred ca veti putea obtine ( neverificat din nou nu o luati ad-literam) asigurare.
Imi pare rau dar nu am cunostinte in ceeace priveste leasing-ul, firme sau "detasare". Posibil ( nu sint date concrete, doar speculatii) ca in cazul in care sinteti detasat cu serviciul sa platiti doar acizele.

#9
seberuca

seberuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 30.01.2005
Citeste suplimentar atasamentul. [attachment=34169:attachment]

#10
Roro33

Roro33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.05.2005
Asta lamureste destul de multe probleme.
Multumesc foarte mult. Daca cineva mai are de impartasit ceva experiente personale este binevenit si multumirile sunt incluse.
Ma intereseaza orice experienta de import in Romania a unui vehicul venind din America de Nord.

#11
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

gtk, on May 25 2005, 18:40, said:

1. Taxele

c.TVA 30%

<{POST_SNAPBACK}>

:D lol... aia era TaxaVAmala

active95 said:

In general o masina evaluata la $ 7999.00 dupa toate taxele ( vamale, comision vamal, TVA, acize ) ajunge la $ 8500.00.
din nou... lol  :) ... pai numai taxa vamala+TVA = 49% mai e si acciza 32%, asadar taxe=81%... adunarea nu e corecta caci taxele se aplica in cascada... doar ca idee....

masina e evaluata la exact 10124 euro (asa cum e orice masina SH de peste 3000cc, fabr. 2001)... taxele in total ar fi de 10650 euro... .. deci aproape 100% din pretul evaluat de vama al masinii... nici in leasing nu cred ca merita...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate