Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Aparat de vaslit

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
meste7

meste7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2006

View Posttil, on 01 aprilie 2022 - 16:14, said:

Eu nu. Pretul e foarte tentant, dar fiind cu rezistenta magnetica, nu stiu cat mi-ar placea.
E interesant ca e combinat magnetic+aer, dar nu stiu in ce proportie le combina. Vad ca reglajul se face magnetic, nu din aer.

Partea buna ar fi faptul ca nu-ti lalculeaza energia (calorii), prin urmare da de inteles ca si rezistenta prin aer are un procentaj acolo.
Probabil ca daca l-as proba, nu mi-ar placea, datorita rezistentei magnetice. Mi se pare potrivita la aparatele de forta, nu la cele de dinamica (vaslit, bicla).

Tu folosesti vreun aparat? Sunt curios ce si ce parere ai. Merci

#20
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Are taica-miu un aparat de vaslit din generatie veche, o porcarie. Ma mai punea sa il pun pe Olx, dar nu mai arata prezentabil. Acum mai nou vrea banda de alergat. Orice din gama "Uite ditamai aparatul, ceva se misca deci probabil functioneaza si ma face mai atletic". Acum nici n-ar putea sa se mai aplece sa vasleasca de gras ce e.
Nu stiu tu ce scop ai. Muschi sau aerobic?
Eu zic ca ce-l tine pe om sa faca sport pt muschi e evolutia, fix ca si cum te-ai juca pe PC un joc si treci la un alt nivel, etc. Deci la punctul asta aparatele astea de vaslit mi se par proaste, Mai multa "poveste" creezi cu simplele exercitii. Eu anul trecut ma apucasem si faceam 12 flotari, acum acum fac cu 30kg atarnate de corp. Mi-a luat luni bune sa fac o singura tractiune cu priza larga, acum iarasi pun greutati, la fel evolutie si la genuflexiuni. Evolutia asta e tot ce conteaza, ca efortul nu-i nici o placere. La vaslele lu' taica-miu ce sa fac? Sa trag 5minute pana ma scoate din sarite, si nici nu stiu cat as fi crescut in putere ca daca tragi mai repede are o rezistenta mai mare. O fi net superior aparatura noua, dar n-o vad superioara exercitiilor de baza, doar ca va costa enorm si va ocupa si mult spatiu in camera.
Pt aerobic iarasi nu-l vad cu ochi buni, caci e prea stresant exercitiul ca sa-l faci juma de ora. Si-ti trebuie si chef sa-l pui in actiune - ori ca-l scoti de undeva, ori ca te duci undeva sa-l folosesti necesita efort prea mare. Mai degraba un stepper, e mic si-si face treaba. Sau cel mai bine si gratis ..iti pui muzica si dansezi ..ca beneficii pt sanatate si stimulare fizica si mentala e net superior si poti sa faci asta oricand - chiar si daca ai uitat intr-o zi si se apropie seara si esti ingrozit ca n-ai facut exercitii. dansezi 4 piese care-ti plac si ai 20min de cardio cu pulsul la peste 100bpm. Eu mai fac si 30genuflexiuni (initial puteam doar 15) apoi pauza sa-mi scada pulsul dar nu foarte mult si iar cateva serii. In final ai cel putin 20min cu pulsul foarte ridicat. Nu ma tenteaza sa fac, caci la arobic neavand vreo poveste de evolutie nu pot sa zic "abia astept sa fac sport sa vad cat am mai evoluat", dar macar are beneficiul ca-l pot face oricand imi aduc aminte ca n-am facut aerobic.
(deci eu separ clar intre aerobic si muschi)

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
pe vremea cand mergeam la sala, apararul de vaslit imi placea cel mai mult.

#22
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmeste7, on 01 aprilie 2022 - 17:47, said:

Tu folosesti vreun aparat? Sunt curios ce si ce parere ai. Merci
Vezi pe la mijlocul paginii anterioare.

Bursucel, perfect de acord. Varful de forma l-am atins prin niste exercitii gandite pentru recuperare din probleme cu spatele. Deci poti sa-ti dezvolti excelent toata musculatura fara sa folosesti vreun obiect, nici macar gantere nu-ti trebuiesc. Dar vaslitul e pasiunea mea, si cum nu mai stau la malul Dunarii, am cautat un aparat care simuleaza cat mai bine activitatea asta. Dar il folosesc ... aproape deloc. Cred ca lipsesc salciile.
Ce model de aparat are tatal tau?

#23
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Am facut o mica filmare anul trecut la Dunare (Braila). [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hfaQ9wEWArk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici merg de multe ori, cu bicicleta, trec bacul e si ieftin 3lei cateodata gratis, si pot sa merg mai departe de plaja principala cu multa lume si stau la umbra padurii.. cu pasari.. e minunat, si-i si apa joasa si cu viteza mica aici.

Attached Files


Edited by bursucelu_viesel, 04 April 2022 - 11:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate