Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Televiziunea bulgară din anul 1959 până în prezent.

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Rusi am vazut in Bucuresti, stiri, multiplicationiie film - Nu pogodi, se putea altfel?, trageri loto, in masinaria aia care semana cu un aspirator, cu jgheabul de sarma; in Bucuresti se prindeau sporadic, cu intreruperi, cand ti-era lumea mai draga, hop purici. Moldoveni am vazut la Braila in 1988. de am ramas masca cand la sfarsitul programului anuntau "Stimati telespectatori nu uitati sa deconectati televizorul", asta cu carctere slave.
De filmele alea artistice enumerate mai sus, chiar nu-si aminteste nimeni, din cei care urmareau bulgarii?
Daca Bucurestiul ar fi fost putin mai incolo, incat sa avem si bulgari si sarbi... Mai ca ii invidiez pe cei care au mancat sarbi pe paine - in Craiova aveau acces la ei, dar nu am ajuns pe acolo decat in trecere, cu trenul.

#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Canalele sporadice sunt :
Ch 1 , Ch 2 , Ch 3
Canalele fixe ce se pot prinde chiar si acu : ch12 ,  ch 31
Canalele de la bulgari veneau prin emitatorii de 100w  ce aveau purtatori retransmise de convertoarele luate din canal 31 de la dobrich . Problema este ca am specificat problema TROPO ce o aveau Cei de la Dobrich cu antena de 20 de elemente + cea de 23 elemenete puse spre cahul . Nasol este ca semnalul ce vine peste Cadrilater este obsorbit de dealurile dobrogei . Acu daca ai fi in dobrich si ai vrea sa faci antichitatea de retansmisie de rusia 1 pervy channel , ai acelasi probleme + ca poti agata si alte televiziuni sau ce iti vine din spate turc si iese o varza de te ia rasul . Pe 32 poti agata si hotarele TVR2 de la bulgari ca pe tropo nu se mai tine cont de directie .
Mai este ceva ce nu stia lumea , Se aducea pe sudul bucurestiului non stop daca se vroaia canal 32 de la ruse cu rusia , vedeai semnalul de imagine corect redat si retransmisie de pureci , rar aparea vag peste el un alt post de tv , sigur ucrainean . Deci .. radio releele cu retansmisie si convertoare .. amintiri bune de spus aici ca astea erau baza .

През 1985 г. на честотите, предвидени за 3-та програма на БТ започва излъчване на 1-ва програма на Съветската Телевизия. Мрежата покрива около 65% от страната и включва предаватели в градовете:
София (36 канал), Кюстендил (51 канал), Гоце Делчев (3 канал), Разлог (29 канал), Якоруда (33 канал), Ихтиман (39 канал), Своге (39 канал), Белоградчик (46 канал), Монтана (28 канал), Берковица (33 канал), Правец (28 канал), Етрополе (38 канал), Ябланица (31 канал), Червен бряг (32 канал), Кнежа (51 канал), Козлодуй (33 канал), Плевен (33 канал), Ловеч (29 канал), Троян (21 канал), Никопол (28 канал), Белене (37 канал), Велико Търново (31 и 41 канал), Правда (34 канал), Габрово (29 канал), Трявна (21 канал), Казанлък (21 канал), Стара Загора (33 канал), Чирпан (21 канал), Димитровград (28 канал), Хасково (26 канал), Пловдив (26 и 32 канал), Пазарджик (41 канал), Асеновград (28 канал), Войнягово (30 канал), Смолян (21 канал), Кърджали (30 канал), Ивайловград (26 канал), Свиленград (44 канал), Сливен (6 канал), Ямбол (29 канал), Елхово (41 канал), Айтос (39 канал), Карнобат (34 канал), Бургас (32 канал), Грудово (34 канал), Мичурин (30 канал), Малко Търново (39 канал), Варна (31 канал), Белослав (7 канал), Добрич (34 канал), Шабла (41 канал), Тервел (21 канал), Кайнарджа (26 канал), Силистра (21 канал), Нови пазар (34 канал), Шумен (21 и 24 канал), Преслав (31 канал), Търговище (30 канал), Попово (33 канал), Разград (21 канал), Исперих (26 канал), Кубрат (31 канал), Русе (32 канал).

Edited by Zvartoshu, 10 November 2009 - 01:44.


#21
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
SI la CRAIOVA se prindeau rusii,aveam o antena UIF cu doar 13 elementi si cu un amplificator de banda larga,intrau SOFIA 2,RUSII si BELGRAD 2 perfect si 3 K cu pureci,dar totusi constant,ziua mai sarea imaginea cateodata.
CAND au montat releul pt TVR2 in CRAIOVA,din cauza amplificatorului,pe o frecventa imi intra TVr2 peste SOFIA 2.

#22
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
La Constanta/Mangalia nu cred ca ajungeau sarbii, doar bulgarii se prindeau, si aia cu purici. Oricum, si azi bulgari se prind doar dupa apusul soarelui pana pe la 7-8 dimineata, apoi nu se mai prinde nimic, nici macar Nova C50.
Pe VHF-1 si VHF-3 s-au prins vreodata bulgarii, si daca da pe ce canale?

#23
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005

 duculeana, on 10th November 2009, 11:19, said:

La Constanta/Mangalia nu cred ca ajungeau sarbii, doar bulgarii se prindeau, si aia cu purici. Oricum, si azi bulgari se prind doar dupa apusul soarelui pana pe la 7-8 dimineata, apoi nu se mai prinde nimic, nici macar Nova C50.
Pe VHF-1 si VHF-3 s-au prins vreodata bulgarii, si daca da pe ce canale?

Eu mai prindeam inainte de 1990, din cand in cand, bulgarii pe R5 in Focsani in conditii slabe.

#24
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Mai ajungeau si pana in Bacau, tot inainte de 1990, stiu pe cineva care pe langa rusi mai prindea si bulgari ce-i drept slab si ocazional. Antena era amplasata pe un bloc turn.

Edited by chatnoir401, 10 November 2009 - 12:48.


#25
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 Sorin70, on 10th November 2009, 10:49, said:

Eu mai prindeam inainte de 1990, din cand in cand, bulgarii pe R5 in Focsani in conditii slabe.
Omiteti va rog datele astea :
1989/1990
2000 - 2001
Datele astea se refera la cicluri solare maxime cand stratul D era PERETE si ziua si noaptea , "peretele" se refera ca in troposfera inferioara si cea medie semnalele veneau din diverse uncghiuri si "ce era in aer" era o mizerie totala . Tot in zilele cu reflexii prin strat D mediu , cand acesta se facea "oglinda" venea cate o propagare tropo "scroafa" ca iti aducea bulgari / turci de iti puneai si in ghete .
Revenim la BNT ch5 canalul era 93.25 / 99.75 , un emitator pe shumen venets si inca unu slab pe v tanovo ce lau linsat repede . Acesta avea directivitate si spre nord dar nu cu castig mare . Raza acestuia pe vremea anilor 90' , incepea undeva din vestul teleormanului , urmat pe undeva pe valea prahovei si chiar pe sus pe clabucet predeal dar cu moldoveni de gat , si undeva de la periferia marasest-ului il zareai incontinuu , cernavoda era punctul final de receptie , adamclisi iar granita.
Attached File  bnt.jpg   76.09K   66 downloads
ultima oara cand a emis i-au facut si poza la finale
Attached File  bntsh.jpg   50.24K   67 downloads

Edited by Zvartoshu, 10 November 2009 - 13:04.


#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata si tv cu care se receptiona BNT si BTV pe vremuri
http://forum.softped...m...t&p=7311040

#27
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Elcrom, Telecolor, si Cromatic, care erau folosite ocazional si ca monitoare pentru "computerele" HC. La Elcrom nu-mi placea ca avea niste culori imposibile, care bateau spre rosu si aveau suprapuneri de alta culoare pe contururi, la grade diferite de luminozitate, practic nu prea avea culori, decat nuante de rosu, alb, bleu. Telecolorul a fost forjat la greu de la achizitionare, in aprilie 1986, mai ales ca urma si CM de fotbal si preponderent se urmareau bulgarii. Alta perioada de foc a fost la revolutie, cand mergea aproape nonstop. A rezistat eroic timp de 15 ani, cu mici "raceli". Elcromul si-a facut si el stagiul insa s-a imbolnavit "de deces" asa ca nu mai exista nici ca forma. (am mai avut si Opera si Venus E, dar au disparut si ele).
Tot vad date tehnice, dar despre emisiuni nimeni nu mai zice nimic?

#28
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Primul film romanesc pe care l-am vazut la televiziunea bulgara a fost "Cu mainile curate" ce ii avea in distributie pe regretatii Gheorghe Dinica si Ilarion Ciobanu. Filmul se difuza in 1985 sau 1986 la Studio X.  Din pacate filmul nu era subtitrat ci tradus. Cam tot in perioada aceea am mai vazut un film romanesc, "Pas in doi".

Edited by KLMN, 10 November 2009 - 22:08.


#29
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Attached File  P1120088.JPG   498.67K   62 downloads
Attached File  P1120089.JPG   566.17K   46 downloads
Attached File  P1120090.JPG   505.11K   40 downloads

piesa de teatru a anilor 80 .. aseara am vorbit in restaurant ..

"Best of ..." este o emisiune de 30 de minute, care este difuzat pe canalul de satelit BNT SAT in fiecare duminica de la 21.10 am la data de 14 septembrie și transmiterea este difuzata de BNT 1 fiecare zi de luni până joi de la 14:00.

Cel mai bun "de ...amintit" programele pentru copii ocupa un loc foarte important. Acestea sunt difuzate într-o oră după-amiază  care trebuie urmate de mici telespectatorii ai canalului prin satelit BNT SAT/ BNT 1.
"Best of ..." ia act de aniversări importante și jubilees,  reamintește realizările memorabile bulgare cu actori, muzicieni, regizori, cântăreți și altele. , în diferite etape ale muncii lor pe scena. Sunt prezentate Raina Kabaivanska, hindi KASIMOVA, Nikolai Evrov, Donyo Donev, Milanova Stanley, Nicolai Ghiaurov, Bogdana Karadocheva, Ruslan Raychev, Kalina Bogoeva Sarchadjiev Iosif, Nicolas Gyuzelev, Krassimira Koldamova, Anelia Shumanova, Boyan Lechev.

Attached File  P1120091.JPG   521.15K   32 downloads
Prezentatorul bulgar al emisiuni a mai spus ca pe langa piesele de teatru , am fost la magazin , Am vorit in restaurant , au ajuns si la c4ea mai vizionata piesa a  "betivilor melomani" cei ce au contribuiit la piesa  " doar o data sa fi muzician"
Attached File  P1120092.JPG   596.14K   21 downloads
Attached File  P1120093.JPG   558.83K   17 downloads

Dobrinca , a prezentat in emisiune o piesa a anilor 80 , pisa REGINA . In aceasta piesa s-au putut urma inceputurile dar si punctul culminant al piesei cand Regina il intalneste pe "juvete" si schimba un moment de replici dure . Tot din piesa sa puutut urmari si fragmentul cand "mot" a ajuns la regat si a inceput sa strige dupa regina . Pe fragemntul final sa vizionat si momentul cand el se asecundea dupa palaria sa si vorbea cu regina . FInalul comic este ca regina nu stia cu ce "trimis vorbeste"  si cand acesta si-a dat palaria de pe fata regina a rosit in obras si a strigat de fericire .. MOT a venit in regat ... ( a reusit) Attached File  P1120098.JPG   1.42MB   15 downloads
Attached File  P1120099.JPG   1.31MB   16 downloads

#30
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Programele pentru copii si-au pastrat orele "traditionale", adica dupa-amiaza de la 17.30-18.30, 19.50 si dimineata de la 10.30  ? (banuiesc ca TV Spravocnik si filmuletul animat de la 19.40 nu mai sunt in grila)

#31
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Se poate gasi undeva genericul de la "Studio X", emisiunea de sambata seara ? Stie cineva , cand a fost prezentata ultima editie a acestei emisiunii ?

Edited by KLMN, 22 November 2009 - 12:45.


#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eram mare fan desene animate date la bulgari. Am avut și V.C.R. (videou) pe vremea Odiosului, dar nu de când mă născusem și nu aveam destule casete. Nu mi-a plăcut că atunci când am intrat la grădiniță (parcă la a 2-a) și nu mai vedeam desenele de la 10 (care erau ceva cu insecte - nu earu alea cu albine - era cu un buburuz); și m-am supărat când la desenele de la 7 seara dădeau ceva cu marionete (nu-mi plăceau marionetele); o altă supărare mi-a fost provocată de cei de la I.D.E.B., care au tăiat curentul când era un desen animat cu unul și una și ăia 2 înotau goi (vroiam s-o văd pe aia goală :naughty:). Apropos de desene animate, eu văzând pentru prima dată "Nu pagadi (Lupul și iepurașul)" la televiziunea bulgară am crezut că-s desene bulgărești (mă chinuiam să înțeleg alfabetul rusesc). Îmi amintesc parțial și de meciurile de fotbal (nu înțelegam de ce zic ăia "gol").
Eu și după 1990 am mai prins bulgarii... mă uitam la "Chip'n'Dale Rescue Rangers". După ceva timp (cca. 1992-1993) nu am mai prins bulgarii, deci nici aceste desene animate.

Tabloidul "Libertatea" făcea acum câțiva ani reclamă bulgarilor că aveau la orele 22 (10 P.M.) meteo cu streapt-ase... ceva adevăr în asta? Apropos, se mai pot prinde bulgarii cu antenă normală?

#33
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
La mine,langa Pitesti se mai pot prinde bulgarii cu antena normala. Eu am incercat asta-vara, spun ca am incercat, deoarece ii pot prinde prin satelit. Si sunt o gramada de programe bulgaresti, Au si un canal gen PROTV, cu generice asemantoare celui romanesc. Dar raman fidel canalului national bulgaresc.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Televiziunea bulgară a început primele emisii în culori în anul 1970. Sunt curios, în anii '70 cam ce procent din emsiunile B.Tv. erau în culori. Cred că au existat și ceva români care și-au luat tv color înainte de 1983 pentru a privi în culori la bulgari.

#35
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ar fi interesant de stiut pentru cei ce inteleg limba bulgara cum sunt reflectate alegerile prezidentiale din Romania la televiziunile bulgaresti de stat. Care e parerea vecinilor nostri despre sistemul politic sin tara noastra, despre sansele candidatilor, organizarea alegerilor, etc.

#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 djl, on 29th November 2009, 20:44, said:

Televiziunea bulgară a început primele emisii în culori în anul 1970. Sunt curios, în anii '70 cam ce procent din emsiunile B.Tv. erau în culori. Cred că au existat și ceva români care și-au luat tv color înainte de 1983 pentru a privi în culori la bulgari.
Gresit BTV nu emitea in 1970 ci BNTV , televizoarele color erau elcromurile ce se luau pe baza unei aprobari coop si la niste preturi de aproximativ 14000lei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate