Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Investitii la bursa prin fonduri de investitii, pe termen mediu sau lung

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Alexandrupr

Alexandrupr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2009
Repet: pe termen mediu, sau lung. In nici un caz de pe azi pe maine.
Hai sa spunem ca investitia se face pe minim 10 ani.

V-ati da banii pe mana unei companii de investitii? Sau v-ati face o asigurare de viata de tipul unit-linked(o mare parte a contributiei merge intr-un fond de investitii si pe langa asta se ofera si protectie)?

Bursa, slabe sanse sa se ridice foarte mult in 2-3 ani, deci acum e momentul de investit.
Ce credeti? Pro, contra?

#2
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
nu mi-as da banii pe mana unor oameni care nu promit nimic dar sunt platiti ca sa-ti piarda banii
riscul e imens pentru ca poti pierde toti banii
comisioane sunt gârlă
deci contra

#3
Alexandrupr

Alexandrupr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2009

View Post***MIHAI***, on 7th November 2009, 21:11, said:

nu mi-as da banii pe mana unor oameni care nu promit nimic dar sunt platiti ca sa-ti piarda banii
riscul e imens pentru ca poti pierde toti banii
comisioane sunt gârlă
deci contra


Banii pe care ii investesti intr-o asigurare de viata de tip unit-linked nu se duc in mana unor oameni. Compania de asigurari e doar un intermediar intre client si companiile de administrare ale acestor fonduri. Aici iti ofer cateva exemple: Swiss Europe, Concorde, Pioneer...etc. Ca un exemplu Swiss Europe anul trecut a administrat peste 1.300 de mil. de euro!! Deci nu cred ca ar ajunge la acesta suma daca sunt platiti sa iti piarda banii!!
Vorbeai de asemenea de risc! Am impresia ca faci o confuzie intre a juca de unul singur la bursa si a investi in fonduri de investitie.  
Nu poti ajunge sa iti pierzi toti banii!!
Un fond de investitii inseamna investirea in mai multe ramuri ale economiei ori dintr-o tara ori din mai multe tari. Tocmai de aceea se investeste in domenii diferite astfel incat sa nu ajungi sa iti pierzi banii!!
Si inca ceva. Stiai ca veniturile din asigurari nu sunt impozitate de catre stat!!?

#4
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Recomand si fondurile de investitii, 60% din bani ii poti pune in fonduri, 30% in depozite si 10% ii poti investii singur pe bursa in actiuni sigure si lichide.

Daca e vorba de o perioada mai mare 20-25 de ani se pot alege si acele pensii private unit-linked

#5
Alexandrupr

Alexandrupr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2009

View PostDjAdi, on 8th November 2009, 23:29, said:

Recomand si fondurile de investitii, 60% din bani ii poti pune in fonduri, 30% in depozite si 10% ii poti investii singur pe bursa in actiuni sigure si lichide.

Daca e vorba de o perioada mai mare 20-25 de ani se pot alege si acele pensii private unit-linked

O asigurare de viata te tip unit-linked exact asta inseamna:fonduri de investitii. Avand la dispozitie 6 fonduri din care unul este de obligatiuni, unul este mixt cu obligatiuni si actiuni, iar 4 pe actiuni, ofera tuturor, in functie de cat de activi sau mai linistiti sunt, posibilitatea de a investi. In afara de asta poti veni oricand cu o prima suplimentara a carei valoare acumulate o poti retrage dupa 6 luni!!

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Aceste investitii sunt foarte bune. Noi romanii nu avem o educatie in acest sens. Credem inca ca sunt chestii de jecmanit oamenii ajutati fiind si de experientele nefericite din trecut. Exista fonduri in care exista un randament minim garantat deci nu ai ce pierde. Sunt fonduri unde tu decizi oricand cat de mare trebuie sa fie riscul investitiei tale-avand si niste cunostinte minime bineinteles. Sunt bune pentru ca poti accesa si cu venituri modeste.

#7
Alexandrupr

Alexandrupr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2009

View PostTLGTLC, on 9th November 2009, 16:18, said:

Aceste investitii sunt foarte bune. Noi romanii nu avem o educatie in acest sens. Credem inca ca sunt chestii de jecmanit oamenii ajutati fiind si de experientele nefericite din trecut. Exista fonduri in care exista un randament minim garantat deci nu ai ce pierde. Sunt fonduri unde tu decizi oricand cat de mare trebuie sa fie riscul investitiei tale-avand si niste cunostinte minime bineinteles. Sunt bune pentru ca poti accesa si cu venituri modeste.


De fapt aceste investitii pe care le poate accesa oricine, indiferent de venit sunt oportunitatea ca fiecare dintre noi sa isi atinga telurile. Teluri pe care si le stabileste intr-o perioada de timp. Ex: Apartament in 15 ani, masina in 5 ani, concediu in Brazilia in 7 ani, etc.
Pana in prezent la noi romanii calea catre teluri era de a contracta un credit de nevoi personale, daca puteam chiar pe 10 ani si sa ne dea banca cat de permite salariu sa ducem. Si la fel de bine cum unii au ajuns repede la telurile lor prin creditare asa de repede sau vazut nevoiti sa renunte la acel tel ( ex: cei care nu si-au mai permis ratele la leasing si au fost nevoiti sa returneze masinile).
Aceste investitii sunt pe termen mediu si lung adica pe 10-15 ani...poate chiar mai mult pentru cei care doresc un venit suplimentar la batranete, sau sa isi ajute copii sa urmeze o facultate, sa isi permisul si o masina, etc.
Hai sa facem o analiza a depune banii la banca intr-un depozit si a avea o asigurare de viata de tip unit-linked(adica marea parte a banilor se duc in fonduri de investitie, plus ca in cazul unui deces lasi ceva si in urma ta):

1. Depozit bancar: Dobanda la EURO variaza intre 2.5 si 4.5% in functie de banca si de perioada(nu vorbim de dobanzi la RON caci in 4-5 ani o sa trecem si noi la EURO). Sa alegem un depozit la termen de un an de zile cu o dobanda de 4.5%. Din aceasta dobanda trebuie scazut comisionul de administrare al contului si comisionul de retragere(in functie de banci mai pot exista si comisioane de depunere "numai la noi e posibil asa ceva"). Plus ca veniturile din dobanzi bancare statul le impoziteaza cu 16%. Acum va las sa faceti un calcul si dupa o perioada de economii de 10 ani, la o depunere anuala sa zicem de 400 EURO vedeti cat puteti retrage!! Sa nu mai luam in calcul faptul ca daca dupa cativa ani apelezi la o suma de bani din cont nici nu mai primesti comisionul, caci na... e la termen!!

2. Asigurare de tip unit-linked: Pentru cei care nu sunt activi si vor siguranta pot alege fondurile de investitii in obligatiuni de stat (si nu ale statului romanesc!!! ale statelor carora se adreseaza acel fond, tari oricum cu o economie mult peste a noastra). Acei care aleg aceasta metoda sigura trebuie sa fie constienti ca si cresterea e direct proportionala adica nu foarte mult. Dupa o perioada de 10 ani se vor alege cu un 5%-10%(dupa toate comisioanele, deci profit net). Pentru cei care sunt intre, pot alege un procent sa il investeasca in fonduri de obligatiuni si un alt procent in fonduri de investitie de actiuni(procentul il pot alege cum doresc). Aici pot ajunge la un 10-15%.  Pentru cei activi sunt fonduri de investitie cum ar fi: fondul de investitii din China, fondul de investitii din India, fondul de investitii Warren Buffet(cred ca ati auzit numele asta :) ...), fondul de investitii al pietelor emergente( cu investitii in diverse ramuri din Coreea de Sud, Rusia, Brazilia, Sua, etc). Aici nu exista un minim si un maxim. Dau un exemplu al ultimilor 5 ani unde piata dia Asia a avut o crestere continua: pentru cei ce investeau acum 5 ani aveau un profit in ziua de azi de 60% in China si 55% in India.

Aceaste fonduri de investitii nu sunt decat oportunitea de a economisi pentru nevoile viitoare.

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Pensia o platesti si daca iti merge bine si daca iti merge prost. Daca iti merge bine va rezulta un venit suplimentar. Dar daca  nu iti va merge? Va fi un venit vital.
Sunt bune asigurarile astea dar atentie la conditii si ce va ofera. Daca riscul (suma despagubita in caz de doamne fereste) este prea mare (sa stiti ca riscul costa) s-ar putea compromite ideea de economisire. Atentie cum sunteti consiliati. Ce e mai importanta? Protectia sau economisirea? Eu as merge pe produse separate.
Unit Linked-urile dau randamente foarte bune acum ca banii sunt scumpi dar cum demonstrezi taranului ca va iesi si mai bine daca incremeneste banii aia 15-20 de ani? El daca ar putea i-ar scoate si maine!
Mai vorbesc cu persoane care si-au facut asigurari de viata care injura de mama focului ca-s niste sarlatani aia care i-au facut-o ca a pus bani 2-3 ani si a luat mai putini bani inapoi. Explica-le de protectie, de faptul ca asigurarile sunt costisitoare si ca ei ar fi iesit cu sume extraordinar de frumoase daca duceau contractul pana la capat. Sunt unii care vor sa se asigure pentru 5 ani. Frate, dar daca peste 4 ani devii neasigurabil? Te mai asigura tata mare dupa cei 5 ani.
Lamurire: eu nu lucrez in asigurari, doar ma pricep sa-mi spun cate o parere!

#9
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostAlexandrupr, on 7th November 2009, 20:38, said:

Banii pe care ii investesti intr-o asigurare de viata de tip unit-linked nu se duc in mana unor oameni.
Si unde merg? In mana zeilor? A robotilor?

Quote

Ca un exemplu Swiss Europe anul trecut a administrat peste 1.300 de mil. de euro!!
Ca alt exemplu, domnul Madoff a "administrat" 18.000 de mil. $ adica de vreo 14 ori mai multi bani ca si elvetienii tai.

Quote

Vorbeai de asemenea de risc! Am impresia ca faci o confuzie intre a juca de unul singur la bursa si a investi in fonduri de investitie.  
Nu poti ajunge sa iti pierzi toti banii!!
Eu propun sa-i intrebam pe aia care au investit in cel mai tare fond condus de fostul director NASDAQ.

Quote

Un fond de investitii inseamna investirea in mai multe ramuri ale economiei ori dintr-o tara ori din mai multe tari. Tocmai de aceea se investeste in domenii diferite astfel incat sa nu ajungi sa iti pierzi banii!!
De acord, dar asta poti face si tu, fara intermediari, fara comisioane si aproape la fel de simplu. Problema cu fondurile e ca daca au succes, administratorul ia crema (salarii, bonusuri, profit) si investitorii ce ramane. Daca dau chix, oalele se sparg in capul investitorilor, administratorii fondului oricum iau comisioane, si daca e sa dea faliment nu au mare lucru de pierdut.

View PostAlexandrupr, on 9th November 2009, 17:53, said:

1. Depozit bancar: Dobanda la EURO variaza intre 2.5 si 4.5% in functie de banca si de perioada(nu vorbim de dobanzi la RON caci in 4-5 ani o sa trecem si noi la EURO). Sa alegem un depozit la termen de un an de zile cu o dobanda de 4.5%. Din aceasta dobanda trebuie scazut comisionul de administrare al contului si comisionul de retragere(in functie de banci mai pot exista si comisioane de depunere "numai la noi e posibil asa ceva").
Comisionul de administrare e in general fix, iar banii nu ii retragi, ci ii lasi acolo 10 ani. Suntem suficient de inteligenti ca sa evitam bancile cu comision de depunere si alte magarii din astea. In concluzie, alegand un depozit cu capitalizare avem dupa 10 ani un randament cam de 55%. Impozit pe veniturile realizate din depozite la termen nu se mai platesc.  

View PostAlexandrupr, on 9th November 2009, 17:53, said:

... fondurile de investitii in obligatiuni de stat... Dupa o perioada de 10 ani se vor alege cu un 5%-10%(dupa toate comisioanele, deci profit net).
Da, pare o super afacere comparativ cu 55% de la banca. Avand in vedere ca si depozitele bancare sunt garantate de catre stat, nu vad de ce ai lua obligatiuni (cu exceptia situatiei in care depasesti plafonul garantat de stat si ai deschise depozite la toate bancile din tara). Aia 5% nu acopera nici inflatia pe 10 ani, deci dupa 10 ani de "investitii" vei avea defapt mai putin decat la inceput.

Quote

fondul de investitii al pietelor emergente( cu investitii in diverse ramuri din Coreea de Sud, Rusia, Brazilia, Sua, etc). Aici nu exista un minim si un maxim. Dau un exemplu al ultimilor 5 ani unde piata dia Asia a avut o crestere continua: pentru cei ce investeau acum 5 ani aveau un profit in ziua de azi de 60% in China si 55% in India.
Pai daca "investeai" singur la BVB faceai atata in ultimele 6-8 luni, nu in 5 ani.

Edited by andrei_0, 10 November 2009 - 02:17.


#10
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postandrei_0, on 10th November 2009, 02:13, said:

De acord, dar asta poti face si tu, fara intermediari, fara comisioane si aproape la fel de simplu. Problema cu fondurile e ca daca au succes, administratorul ia crema (salarii, bonusuri, profit) si investitorii ce ramane. Daca dau chix, oalele se sparg in capul investitorilor, administratorii fondului oricum iau comisioane, si daca e sa dea faliment nu au mare lucru de pierdut.
foarte corect. insa multi sunt mai linistiti stiind ca si-au dat banii pe mana "profesionistilor". pt cei care chiar nu vor/n-au timp sa se implice activ in administrarea viitorului lor financiar, cea mai buna si low cost solutie e dupa mine investitia intr-un index fond. (asta zice si Buffett daca imi aduc bine aminte, nu mai stau acum sa caut citatul) Astfel se elimina intermediarii iar daca ai noroc sa prinzi urmatorii 10-20 ani un secular bull market, ai dat lovitura ca sa zic asa.

#11
Alexandrupr

Alexandrupr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2009

View Postandrei_0, on 10th November 2009, 02:13, said:

Si unde merg? In mana zeilor? A robotilor?

Ca alt exemplu, domnul Madoff a "administrat" 18.000 de mil. $ adica de vreo 14 ori mai multi bani ca si elvetienii tai.


Eu propun sa-i intrebam pe aia care au investit in cel mai tare fond condus de fostul director NASDAQ.


De acord, dar asta poti face si tu, fara intermediari, fara comisioane si aproape la fel de simplu. Problema cu fondurile e ca daca au succes, administratorul ia crema (salarii, bonusuri, profit) si investitorii ce ramane. Daca dau chix, oalele se sparg in capul investitorilor, administratorii fondului oricum iau comisioane, si daca e sa dea faliment nu au mare lucru de pierdut.


Comisionul de administrare e in general fix, iar banii nu ii retragi, ci ii lasi acolo 10 ani. Suntem suficient de inteligenti ca sa evitam bancile cu comision de depunere si alte magarii din astea. In concluzie, alegand un depozit cu capitalizare avem dupa 10 ani un randament cam de 55%. Impozit pe veniturile realizate din depozite la termen nu se mai platesc.  


Da, pare o super afacere comparativ cu 55% de la banca. Avand in vedere ca si depozitele bancare sunt garantate de catre stat, nu vad de ce ai lua obligatiuni (cu exceptia situatiei in care depasesti plafonul garantat de stat si ai deschise depozite la toate bancile din tara). Aia 5% nu acopera nici inflatia pe 10 ani, deci dupa 10 ani de "investitii" vei avea defapt mai putin decat la inceput.


Pai daca "investeai" singur la BVB faceai atata in ultimele 6-8 luni, nu in 5 ani.

Ma bucura raspunsul tau si increderea care o ai in special intr-un depozit bancar. Imi cer scuze ca nu iti impartasesc aceasta placere. Am lucrat 2 ani intr-o banca si depozitele chiar nu ma incalzesc.
Calculul facut de tine cu 55% in 10 ani este eronat. Cu 4.5 % dobanda pe an din care scazi comisionul de administrare anual, nu vei ajunge la acel profit.
Probabil tu te referi la faptul ca daca ai depune azi 100.000 de euro si i-ai capitaliza timp de 10 ani probabil vei ajunge la un 30-40 % profit. Profit din care dai 16% la stat!!! Asta sa nu uitam.
Dar ramane intrebarea cati dintre noi avem sa depunem o suma mare intr-un depozit???
Eu unul imi permit o data la 3 luni sa economisesc 200 Euro!! Crezi ca depunandu-i intr-un depozit voi capitaliza ceva extraordinar dupa 10 ani??
La un simplu calcul ar insemna sa strang dupa 10 ani 8000 de euro fara profit. Cu profit probabil vreo 9000 euro.
Dar eu vreau ca dupa 10 ani sa pot sa am si 15000 de euro!! Si sunt constient ca intr-un depozit nu pot face asta!!

#12
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostAlexandrupr, on 10th November 2009, 11:10, said:

Calculul facut de tine cu 55% in 10 ani este eronat.
Te astept cu un calcul corect. Eu am facut calculul tinand cont ca si dobanda se capitalizeaza.

View PostAlexandrupr, on 10th November 2009, 11:10, said:

Cu 4.5 % dobanda pe an din care scazi comisionul de administrare anual, nu vei ajunge la acel profit.
La banca unde am eu conturi comisionul de administrare e fix, si e cam 35 de ron/an. Si daca ne referim la DAE, care inglobeaza si aceste comisioane, atunci nici nu trebuie sa mai tinem cont de ele .Exista banci care ofera chiar 5% DAE la depozitele pe un  an, doar cauta pe sn (nu pot scrie unde fiindca ma cenzureaza softpedia. Ideea e ca e un site care iti permite sa compari dobanzile la depozite si credite la diverse banci).

View PostAlexandrupr, on 10th November 2009, 11:10, said:

Probabil tu te referi la faptul ca daca ai depune azi 100.000 de euro si i-ai capitaliza timp de 10 ani probabil vei ajunge la un 30-40 % profit.
:lol: Dragul meu, 30-40% e tot 30-40% si din 1 euro, si din 10, si din 100.000.

View PostAlexandrupr, on 10th November 2009, 11:10, said:

Profit din care dai 16% la stat!!! Asta sa nu uitam.
Din cate stiu eu acest impozit s-a scos ;). Si chiar daca s-ar plati (candva, in viitor), la sfarsit tot ramai cu mai mult decat din schema ta cu obligatiuni.

View PostAlexandrupr, on 10th November 2009, 11:10, said:

Dar ramane intrebarea cati dintre noi avem sa depunem o suma mare intr-un depozit???
Eu unul imi permit o data la 3 luni sa economisesc 200 Euro!! Crezi ca depunandu-i intr-un depozit voi capitaliza ceva extraordinar dupa 10 ani??
La un simplu calcul ar insemna sa strang dupa 10 ani 8000 de euro fara profit. Cu profit probabil vreo 9000 euro.
Dar eu vreau ca dupa 10 ani sa pot sa am si 15000 de euro!! Si sunt constient ca intr-un depozit nu pot face asta!!
Ok, sunt de acord ca nu poti sa ai 15000€ depunand o data la 3 luni 200€ intr-un depozit bancar, insa eu sunt deosebit de curios cum poti face asta investind intr-un fond de obligatiuni. Ca nu imi iese deloc la calcule considerand randamentul estimat de tine de 5-10% in 10 ani.

Edited by andrei_0, 13 November 2009 - 10:50.


#13
Alexandrupr

Alexandrupr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2009

View Postandrei_0, on 13th November 2009, 11:23, said:

Te astept cu un calcul corect. Eu am facut calculul tinand cont ca si dobanda se capitalizeaza.


La banca unde am eu conturi comisionul de administrare e fix, si e cam 35 de ron/an. Si daca ne referim la DAE, care inglobeaza si aceste comisioane, atunci nici nu trebuie sa mai tinem cont de ele .Exista banci care ofera chiar 5% DAE la depozitele pe un  an, doar cauta pe sn (nu pot scrie unde fiindca ma cenzureaza softpedia. Ideea e ca e un site care iti permite sa compari dobanzile la depozite si credite la diverse banci).

:lol: Dragul meu, 30-40% e tot 30-40% si din 1 euro, si din 10, si din 100.000.


Din cate stiu eu acest impozit s-a scos ;). Si chiar daca s-ar plati (candva, in viitor), la sfarsit tot ramai cu mai mult decat din schema ta cu obligatiuni.


Ok, sunt de acord ca nu poti sa ai 15000€ depunand o data la 3 luni 200€ intr-un depozit bancar, insa eu sunt deosebit de curios cum poti face asta investind intr-un fond de obligatiuni. Ca nu imi iese deloc la calcule considerand randamentul estimat de tine de 5-10% in 10 ani.

In fondul de obligatiuni nu poti ajunge la un profit mare. E destinat celor pasivi, care vor siguranta, si profitul e direct proportional cu riscul. Eu ma refer la fondurile de investitii prin actiuni, care au un risc mai ridicat, dar si profitul poate fi pe masura. In orice investitie iti asumi un risc, indeferent ca e o afacere personala sau un fond de investitii.

#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostAlexandrupr, on 13th November 2009, 18:08, said:

In fondul de obligatiuni nu poti ajunge la un profit mare. E destinat celor pasivi, care vor siguranta
Eu ti-am propus o varianta la fel de sigura, si de vreo 5-10 ori mai rentabila. Obligatiunile in sine sunt un instrument de investitie foarte sigur, dar sa nu uitam ca in urma investitiei tu nu detii nici o obligatiune, ci esti proprietarul unor unitati de fond. Iar fondurile pot si ele da faliment, la fel ca bancile, diferenta fiind ca banii pusi la banca iti aduc profit mai mare, sunt garantati de stat si sunt lichizi (poti sa-i scoti oricand ai o urgenta, fara sa pierzi mare lucru). Daca vrei sa te stii in siguranta nu te mai legi la cap cu fondul, ci cumperi tu direct obligatiunile.

View PostAlexandrupr, on 13th November 2009, 18:08, said:

Eu ma refer la fondurile de investitii prin actiuni, care au un risc mai ridicat, dar si profitul poate fi pe masura. In orice investitie iti asumi un risc, indeferent ca e o afacere personala sau un fond de investitii.
Da, dar dupa cum am mai spus, cand "investesti" intr-un fond mutual tu iti asumi toate riscurile, dar nu culegi toate roadele. Poti investi si singur in actiuni la bursa, fara nici un fel de intermediar, si iei tu tot caimacul.

Edited by andrei_0, 14 November 2009 - 22:44.


#15
Alexandrupr

Alexandrupr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2009

View Postandrei_0, on 14th November 2009, 23:43, said:

Eu ti-am propus o varianta la fel de sigura, si de vreo 5-10 ori mai rentabila. Obligatiunile in sine sunt un instrument de investitie foarte sigur, dar sa nu uitam ca in urma investitiei tu nu detii nici o obligatiune, ci esti proprietarul unor unitati de fond. Iar fondurile pot si ele da faliment, la fel ca bancile, diferenta fiind ca banii pusi la banca iti aduc profit mai mare, sunt garantati de stat si sunt lichizi (poti sa-i scoti oricand ai o urgenta, fara sa pierzi mare lucru). Daca vrei sa te stii in siguranta nu te mai legi la cap cu fondul, ci cumperi tu direct obligatiunile.


Da, dar dupa cum am mai spus, cand "investesti" intr-un fond mutual tu iti asumi toate riscurile, dar nu culegi toate roadele. Poti investi si singur in actiuni la bursa, fara nici un fel de intermediar, si iei tu tot caimacul.

In primul rand ca nu discutam despre acelasi subiect. In al doilea rand banii in banci nu sunt NICIODATA mai rentabili decat in fonduri de investitie.
Nu stiu ce fonduri cunosti tu de spui ca dau faliment, dar as vrea sa te lamuresc in privinta fondurilor de care vorbesc eu. Am mentionat intr-unul din mesajele anterioare ce companii de administrare se ocupa de fondurile de investitii la care ma refer eu. Companii cu renume, vechime, traditie si capabilitate. Vreau sa imi oferi un exemplu de o companie de asigurari care a dat faliment, ca de banci care au dat faliment iti ofer eu exemple!?

Si apropo de investitia ta la bursa in care sa iei tot "caimacul".... eu nu vorbesc de BVB (bursa de valori bucuresti).... de actiuni pe piata romaneasca....eu ma refer la bursa internationala, bursa pe care nu o poti accesa de unul singur....avand in vedere ca in Romania exista un singur broker cu licenta pentru bursa din New York...daca mai e si ala!!
Eu sunt mai mult ca sigur ca tu lucrezi intr-o banca...
Am lucrat 2 ani de zile intr-o banca, asa ca nu ai cum sa ma convingi ca depozitul este o mai buna investitie!!
Eu nu caut siguranta 100 %... nu caut sa fac din 10.000 ----> 13.000 in 10 ani!!! cu depozitul la banca!!!

Si intr-un fond de investitie banii sunt lichizi!! Poti sa retragi cand vrei, poti veni cu prime suplimentare oricand (care in cazul de care vorbesc sunt scutite de comisioane de administrare!!).
Intr-o asigurare de viata de tip investitional (unit linked) in cazul decesului beneficiarii primesc valoarea contului sau suma garantata daca este mai mare (in cazul in care ai banii in depozit, se constituie ca masa succesorala si se impoziteaza de catre stat cu 10%). De asemenea daca ajungi la scadenta, veniturile din depozite SUNT IMPOZITATE!!!!

Iar la final mi-am dat seama ca mesajul anterior trimis nu l-ai citit!!
Cu depuneri de 300 de EURO la fiecare 6 luni intr-un depozit, nu fac altceva decat sa imi tin banii la saltea!!!! AIA NU E INVESTITIE!!

#16
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007

View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

Vreau sa imi oferi un exemplu de o companie de asigurari care a dat faliment, ca de banci care au dat faliment iti ofer eu exemple!?
Pai companiile de asigurari de viata-probabil la asta te referi-nu au cum sa dea faliment deoarece clientii din portofoliu platesc luna de luna prime. Ori un client care plateste este o valoare. Daca o astfel de societate are probleme oricand va fi cineva dispus sa plateasca pentru un portofoliu de clienti care platesc. Pana sa ajunga la faliment, o societate de asigurari e cumparata. De obicei aceste societati semneaza intre ele contracte de preluare in caz de ceva rau. Adica se sta la coada. Societatile mari se ,,aboneaza'' la societatile mici si daca acestea o ,,scrantesc''societatea mare preia portofoliul societatii mici. Societatea mica se lauda ca are in spate un nume cu greutate. Dar numele cu greutate abia astepta...
Sunt si cazuri cand nume mari au probleme (AIG - la ea a fost un ra..t amestecat). Dar pentru guvernul american a fost o mina de aur sa se transforme in ,,salvatorul'' acestei societati. Va dati seama ce portofoliu are AIG! Cati bani ajunge guvernul americani sa invarta din preluarea acestui colos? Si cat a dat? O mica pomana de 80 miliarde USD. Infim pe langa fondurile de care va dispune in viitor!

Edited by TLGTLC, 16 November 2009 - 10:46.


#17
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

Si apropo de investitia ta la bursa in care sa iei tot "caimacul".... eu nu vorbesc de BVB (bursa de valori bucuresti).... de actiuni pe piata romaneasca....eu ma refer la bursa internationala, bursa pe care nu o poti accesa de unul singur....avand in vedere ca in Romania exista un singur broker cu licenta pentru bursa din New York...daca mai e si ala!!
gresesti aici, poti accesa aproape orice bursa din lumea asta de unul singur, n`ai nevoie de brokeri romani ci doar de cash-ul de pornire si de cunostinte (asta daca vrei sa faci ceva cu banii aia). Brokerii romani sunt oricum niste intermediari ai celor de afara, asa ca nu vad rostul operarii prin ei, si nu direct prin sursa.

#18
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

In primul rand ca nu discutam despre acelasi subiect. In al doilea rand banii in banci nu sunt NICIODATA mai rentabili decat in fonduri de investitie.
Ti-am facut deja un calcul, bazandu-ma pe informatiile pe care le-ai dat chiar tu.

View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

Nu stiu ce fonduri cunosti tu de spui ca dau faliment, dar as vrea sa te lamuresc in privinta fondurilor de care vorbesc eu. Am mentionat intr-unul din mesajele anterioare ce companii de administrare se ocupa de fondurile de investitii la care ma refer eu. Companii cu renume, vechime, traditie si capabilitate. Vreau sa imi oferi un exemplu de o companie de asigurari care a dat faliment, ca de banci care au dat faliment iti ofer eu exemple!?
Vorbim de fonduri sau de companii de asigurari? TLGTLC ti-a dat deja un exemplu de companie mare de asigurari care aproape a dat faliment. Iar fonduri falimentare sunt si au fost o gramada. Cred ca toata lumea a auzit de FNI si de fondul lui Madoff. In plus nu e nevoie de faliment ca sa pierzi, ci e suficient ca unitatile de fond sa scada in valoare.

View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

bursa internationala, bursa pe care nu o poti accesa de unul singur....
Asta e o ineptie.

View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

Eu sunt mai mult ca sigur ca tu lucrezi intr-o banca...
Nu lucrez in nici o banca, dar tu sigur esti broker de asigurari ;)

View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

Am lucrat 2 ani de zile intr-o banca, asa ca nu ai cum sa ma convingi ca depozitul este o mai buna investitie!!
Nici nu vreau sa te conving. Eu am venit cu niste calcule, tu doar cu vorbe goale (ca aia de mai sus) si idei fixe. Ti-am demonstrat ca un fond de obligatiuni nu are sens comparativ cu un depozit la banca daca ceea ce urmaresti e profitul si nu vrei sa-ti asumi riscuri. Tot o dai in sus si-n jos cu taxele de administrare. Fondurile nu sunt administrate de nimeni? Nu au cheltuieli administrative? De unde crezi ca vin banii aia? Ce salarii crezi ca au administratorii, managerii, consultantii si stock pickerii unui fond? (Nu ma refer la index funds, ca alea le consider si eu o investitie ok) Actionarii fondului de unde isi scot profitul? La o banca esti taxat la vedere, dar macar stii cu cat si poti sa iti alegi banca cu care lucrezi in functie de acest criteriu. La un fond chestia asta e ascunsa, la un moment dat tu n-ai de unde sa stii cat castiga ei defapt jucandu-se cu banii tai si cat iti ramane tie (unele fonduri publica totusi si expense ratio, zi-mi cat e valoarea asta la fondurile tale). Riscul insa e in totalitate al tau, daca se intampla vre-un eveniment nefericit ei se spala pe maini.

View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

Si intr-un fond de investitie banii sunt lichizi!! Poti sa retragi cand vrei
Poti sa te retragi cand vrei, dar nu iti e totuna cand te retragi. Sa explic: Sa presupunem ca apare un eveniment neprevazut si ai nevoie sa apelezi la suma economisita/investita. Sa zicem ca ai investit 10.000€ in 2007. Vrei sa scoti banii acum, si ii vei putea pune la loc in 2010. Ai investit intr-un fond de actiuni. Sa zicem ca fondul este unul cu risc mediu, care investeste in toate sectoarele economiei din US si ca a avut o performanta medie, deci evolutia lui e similara cu a indexului S&P500. In 2007 indicele S&P 500 s-a invartit undeva in jurul valorii de 1450 de puncte. In primavara acestui an a ajuns la 700 de puncte, iar acum e la 1100 puncte. Daca iti retragi investitia azi, investitia ta valoareaza 7500€ (din 10.000 bagati) la care se mai adauga taxe de retragere. Daca in 2010 cand poti tu sa investesti din nou S&P 500 ajunge din nou la 1450 de puncte, tu poti sa cumperi doar 75% din unitatile de fond pe care le aveai inainte. Daca evenimentul neprevazut se intampla in februarie anul asta ... acum erai in rahat rau de tot, pierdeai jumatate din investite. In concluzie fondurile (sau actiunile) sunt lichide in sensul ca se pot transforma foarte repede si usor in bani, dar daca tintesti sa ai si profit atunci nu mai sunt chiar asa lichide, pentru ca nu poti sa le vinzi oricand fara sa ai pierderi.


View PostAlexandrupr, on 16th November 2009, 10:12, said:

Cu depuneri de 300 de EURO la fiecare 6 luni intr-un depozit, nu fac altceva decat sa imi tin banii la saltea!!!! AIA NU E INVESTITIE!!
Si ce randament spectaculos crezi ca poti avea investind intr-un fond de obligatiuni (ca despre ala vorbeam inainte) daca depui 300€ o data la 6 luni? Sau explica-mi cum "faci" 15.000 daca alegi un fond care investeste in actiuni? De la un ex bancher vreau cifre concrete, nu palavre.

Edited by andrei_0, 18 November 2009 - 15:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate