Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Bere

  • Please log in to reply
2728 replies to this topic

#2611
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Codru nu e marca interna a celor de la Profi? Stiu ca aveau mai multe sortimente.
nu stiu, de aceea intreb ca nu am vazut-o pe nicaieri
dar era amaruie bine de tot spre deosebire de apa de gura care o promoveaza multi sub numele de bere

#2612
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 unpuisor, on 02 iulie 2022 - 21:35, said:

nu stiu, de aceea intreb ca nu am vazut-o pe nicaieri
dar era amaruie bine de tot spre deosebire de apa de gura care o promoveaza multi sub numele de bere

Faptul ca o bere e amara sau nu chiar nu spune nimic despre calitatea ei.  

Unul dintre cele mai baute genuri de bere din Europa cel putin e "Helles" din sudul Germaniei, renumit tocmai pentru ca nu e amara.

#2613
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Codru Pils, Lager si Strong, doar cea Strong mi-a parut sa aiba ceva gust, celelalte sunt depasite de Neumarkt la pet.

#2614
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 cuculea, on 06 iunie 2022 - 07:25, said:

Ati incercat nou sosita in Romania...Kozel?

Este asa, meh... Am incercat variantele la sticla si aia blonda la halba (pt. Mizu, la halba au la "Podu' Viilor").

#2615
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 cuculea, on 06 iunie 2022 - 07:25, said:

...
Ati incercat nou sosita in Romania...Kozel? ce parerea aveti, mai ales o comparatie cu Kozel din Germania sau Cehia?
...
prin 2013 am baut in budapesta.
la noi am luat la sticla mare, si la cutie. de vreo 5 ori pana acum.
am nimerit si un lot cah... fara gust.

in rest e ok

#2616
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Azi am trecut prin carfur sa mai iau una-alta, si am dat implantator si pe la zona de expirenii (produsele alea cu termen de valabilitate aproape dus).

Aveau baxuri intregi cu incercarea aia de hard seltzer de la Valvis (Aqua Carpatica etc.). De la 5 lei 80 fusese initial scazut la 2,90, apoi la 1,45. Am zis Pi El Em, iau cate una de fiecare, sa vad ce e de capu' lor. Alcool 4,5%.

Nesurprinzator, sunt usor naspa (nu-i de mirare ca nu se vand). Nu sunt asa rateuri ca mizeria aia de Viper de la Ursus, in principal deoarece nu au damful ala de parfum de detergent de vase pe care il avea Viper. Insa n-au legatura cu un hard seltzer adevarat, ex. unul american.

Ala de piersica mai misca nitel, insa, la ala de menta-lime, menta e acolo doar cu sufletul (o tentativa usor ierboasa pe final de inghitit) iar lime e mai mult aluzie, si ala de (pink) grapefruit e degeaba total.

Bonus, citind lista de ingrediente vad  "alcool etilic de origine agricola", adica buna si batrana Saniuta. Pey mha c8kii, un hard seltzer care sa nu repugne la gust se face din 'liquor' de malt (adica bere nearomatizata), sau din vin rafinat (vin purificat de tanini/reziduu sec etc). Daca-l faci din matrafox va avea intotdeauna pe fundal gustul ala aspru de vodca de duzina. Plus ca, degeaba incerci sa-l vinzi ca bautura cu putine calorii, daca aroma e fix pix. Si nici nu poti suplini zaharul cu mai mult aromatizant (cum au incercat aia de la Ursus), deoarece risti sa-i dai damf de parfum prost.

Edited by End-L-user, 16 July 2022 - 18:21.


#2617
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Cam asa. Eu am distilat acasa absint cu alcool din cereale si tot gust de alcool din cereale are oricate buruieni aromatice am bagat in el :))

#2618
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 arg, on 14 iulie 2022 - 00:07, said:

prin 2013 am baut in budapesta.
la noi am luat la sticla mare, si la cutie. de vreo 5 ori pana acum.
am nimerit si un lot cah... fara gust.

in rest e ok
Dupa mai multe sticlute, si de neagra si de blonda, am ajus la concluzia ca NU imi place Kozel ce il fac cei de la Ursus in Romania...parerea personala. Cea neagra , am senzatia ca are un gust de metal, cea blonda , mi se pare ca nu are niciun gust/aroma. Culmea, prima data cand am baut prima sticluta de neagra...mi-a placut...pe la a 3/4 -a , mi a rasarit acel gust metalic.
Concluzia...am tras-o pe dreapta, poate peste ani o voi reincerca. Ceva de genul mi s-a intamplat cu Ursus , cu foarte multi ani in urma nu mi-a placut, anul trecut am re-baut si mi a placut enorm.

Bine...acum m-am cam lasat de bere, beau extrem de rar , am luni cand nu beau deloc (in general alcool). Berea , e ea buna si savuroasa, dar e si pacatoasa la sanatate, nu aduce mai nimic bun in organism. Rar mai bag cate una, de obicei cand ma intalnesc cu vreun prieten

Edited by cuculea, 17 July 2022 - 07:21.


#2619
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 28.04.2003
apropo de bere cu gust de fructe, era o gluma pe fb...
"promotie la 3 beri cu lamaie primesti bonus o sticla cu lac de unghii"

#2620
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Te referi la frambroise?

#2621
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Test rapid, de vara. Nu stiu daca mai era nevoie sa o spun dar Urquel cistiga la distanta mare de tot. Corona e cit de cit baubila si, surpriza neplacuta, Ursus a mers la chiuveta... Totusi, cind a aparut parca era baubila...

Attached Files



#2622
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Mie Ursus ăla retro mi se pare binisor peste porcăriile ălelalte doua.

#2623
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Si dupa gustul meu Ursus retro e peste Corona si Pilsner Urquell. Corona, din principiu, fiindca e una dintre cele mai fade beri baute de mine, o bei asa doar ca sa bei ceva. Pilsner Urquell in schimb e prea amara, imi place sa beau pils dar parca prefer ceva mai putin "dur" .

#2624
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Cine stie, poate am prins eu un lot slab dar efectiv cea de ieri nu era de baut. Dupa primul pahar, a mers la chiuveta. Cind a aparut prima data mi-a placut si mie dar nu stiu ce s-a intimplat intre timp. Corona e, intr-adevar, fada si fara niciun chichirez. Dupa gusturile mele Urquell e in cu totul alta liga... De gustibus...

#2625
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postpedros_2005, on 21 iulie 2022 - 09:30, said:

Cine stie, poate am prins eu un lot slab dar efectiv cea de ieri nu era de baut. Dupa primul pahar, a mers la chiuveta. Cind a aparut prima data mi-a placut si mie dar nu stiu ce s-a intimplat intre timp. Corona e, intr-adevar, fada si fara niciun chichirez. Dupa gusturile mele Urquell e in cu totul alta liga... De gustibus...


Eram odata la un bar in Romania, aveau si o bere pe care o doream in meniu, ceva gen Efes, Peroni, Grolsch, oricum ceva premium pt un bar de provincie care nu se comanda foarte des. Comand, o primesc, nu era prea rece dar mergea. O deschid, era dezastru. Intreb chelnerita ce are berea si ma trezesc cu : "ah, poate de-aia ca sta cam de multa vreme in soare". Eram in august si ei tineau berea undeva in curte, efectiv in soare.
Asa o fi patit si berea ta...

Edited by giuliani, 21 July 2022 - 10:16.


#2626
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
E banala Ursus de orice fel, dar pana la urma conteaza raportul calitate pret, daca costa 2 lei merita. Atata costa?

#2627
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
Pedro's.
O părere sinceră
Corona se cunoaște...nu e buna.
Celelalte is bune da trebuie să îndeplinească una o singura condiție și anume sa fie la stică.
Ailaltă două condiții prima la sticla și a doua să fie făcută la mama ei acasă.

#2628
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Berea la cutie e mai buna ca cea la sticla. Cea mai mare problema a berii e lumina, cutia e opaca.

View Postgiuliani, on 21 iulie 2022 - 08:53, said:

Si dupa gustul meu Ursus retro e peste Corona si Pilsner Urquell. Corona, din principiu, fiindca e una dintre cele mai fade beri baute de mine, o bei asa doar ca sa bei ceva. Pilsner Urquell in schimb e prea amara, imi place sa beau pils dar parca prefer ceva mai putin "dur" .

Toate beile astea facute in tarile calde sunt mai mult de hidratare, nu prea au gust si nici alcool.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate