Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Bere

  • Please log in to reply
2728 replies to this topic

#1909
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 Bibulus, on 19 septembrie 2018 - 18:22, said:



Vara grabesc procesul de productie, altfel n-ar face fata cererii.


https://www.riseproj...erii-romanesti/
Urat din partea lor...
E oribila acum, e aproape la fel de proasta ca Golden Brau...

Protectia consumatorului tace, bineînțeles...

#1910
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Gust de nes fara zahar, dar nu atit de amară.
Amăreala echilibrata.
De baut rece.

Nu face spumă inalta, dar este persistenta, berea se imputineaza in pahar, spuma este acolo.

Attached Files



#1911
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doua degete spuma e musai sa faca. Asa ii sta bine berii.

#1912
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 MembruAnonim, on 13 octombrie 2018 - 20:20, said:

Doua degete spuma e musai sa faca. Asa ii sta bine berii.

Nu neaparat, din cate stiu la un stout nu prea apare spuma aia generoasa.

#1913
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
A incercat cineva SIlva Ale? Cum e?

#1914
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Am luat 4, apoi am văzut că este arămie, am pus 2 la loc, nu prea imi place arămia, blonda este prietena mea :D
Acum am avut surpriza sa vad ca este băubilă, ușoară, plăcută, cu toate ca are 5.5% alcool.
Spuma este fină.

Attached Files


Edited by crisstonne, 17 February 2019 - 22:17.


#1915
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Ceva nu in regula, la Cora se mai gaseste inca Christmas Tuborg Beer la cutie. Pana anul trecut o scoteau definitiv inca inainte de Anul Nou si ramaneai cu gandul "la anul".

#1916
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mno, un articol mai vechi:
https://evz.ro/in-ta...ere-959694.html

Ca sa stiti si voi de ce berea in Romania e proasta de la un cap la altul. Poate citeste careva si ce alte ingrediente mai intra intr-o doza

Edited by vata_pa_batz, 12 March 2019 - 19:37.


#1917
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ce te faci cand toata berea romaneasca se face in Ilfov cu apa pura de acolo?
Singura care a mai ramas neachizitonata de marile branduri este Albacher.

Ciuc acum 18 ani batea tot ce misca la fabrica din Miercurea-Ciuc, acum apartine de Heineken o produce din apa pura de Ilfov si ...malai.

Edited by iulian_1976, 12 March 2019 - 19:50.


#1918
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ce sa facem, scoatem un ban mai mult din buzunar si bem berea facuta de artizani.
Nemteana, Lapusna, Terapia, Capra Noastra, Zaganu, etc.

#1919
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Taxon, on 13 martie 2019 - 10:17, said:

Ce sa facem, scoatem un ban mai mult din buzunar si bem berea facuta de artizani.
Nemteana, Lapusna, Terapia, Capra Noastra, Zaganu, etc.
... si iei plasa, deoarece folosesc malai si alte ingredinete pentru gust. In Germania n-au voie, asa ca o comit in restul lumii

#1920
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Noroc la pet de 3L...Bei azi,mori ieri. 😂 Acum,serios,n-am vreo una preferata,in special,dar beau,in general,Peroni sau Stella Artois.

Edited by Vlad_22, 17 March 2019 - 15:28.


#1921
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am inceput sa testez berea la mini-keg. Are intr-adevar un gust unic, am stins rapid doi oameni 5L de Heineken.

Acum incerc un Stephans Bräu hefeweizen cam dezamagitor, dar poate asa e berea lor alba.

#1922
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Mizu, on 17 martie 2019 - 16:14, said:

Am inceput sa testez berea la mini-keg. Are intr-adevar un gust unic, am stins rapid doi oameni 5L de Heineken.

Acum incerc un Stephans Bräu hefeweizen cam dezamagitor, dar poate asa e berea lor alba.
Stephans e si o marca mai low-cost, deci nu trebuie sa ai asteptari majore.
Ceva mai reusite si intr-un pret mediu sunt Valentins si Oettinger, iar daca vrei ceva de calitate ia Paulaner sau Hoegaarden. Am mentionat doar cele care se gasesc constant la noi.

#1923
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 21.06.2016

 vata_pa_batz, on 13 martie 2019 - 18:07, said:


... si iei plasa, deoarece folosesc malai si alte ingredinete pentru gust. In Germania n-au voie, asa ca o comit in restul lumii

Germania e pentru bere ce e Italia pentru cafea: rămasă in urma și plictisitoare (deși cinstita și de calitate) intr-o lume care a inventat multe altele. Nu-i un bun exemplu cind vorbim de mici berarii si bere artizanală.

#1924
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
In afara de faptul ca e scumpa, berea artizanala romanesca se bate de la egal la egal cu cele mai mari nume din afara, mai ales pe stout-uri. Si pe IPA avem vreo cateva fabrici de nivel mondial.
Bine, inmultindu-se fabricile, normal ca unii murdaresc conceptul de "craft" (ex Sara si muuulti altii). Dar cand spui bereta Timisoara, hop hooligans, Ground Zero, Three Happy Brewers / Anagram  Bucuresti, Wicked Barel Bicaz, Hop head Cluj si cate si mai cate, deja esti mandru ca bei bere romaneasca, cu orice strain cunoscator ai sta la masa.

#1925
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 vrajitoruldinoz, on 17 martie 2019 - 21:30, said:

Germania e pentru bere ce e Italia pentru cafea: rămasă in urma și plictisitoare (deși cinstita și de calitate) intr-o lume care a inventat multe altele. Nu-i un bun exemplu cind vorbim de mici berarii si bere artizanală.

Germania e pentru bere un etalon. Daca multele inventii inseamna IPA, bere cu gust de fructe si berea cu concentratie de alcool mare (peste 8-10%) atunci consider asa zisa monotonie un avantaj.
Dar gresesti cand spui ca in Germania nu exista bere artizanala si mici berarii. Da o tura prin Franken, intre Würzburg si Bamberg, sau in sudul Bavariei. In orice sat gasesti o berarie mica care nu vinde bere decat acolo la fabrica. Imi aduc aminte cand locuiam in apropiere de Würzburg si mergeam des cu bicicleta pe malul Mainului si ma opream des in Rothenfels, cel mai mic oras din Bayern (ca.1000 de locuitori)...pana si oraselul asta minuscul avea o berarie care nici macar nu imbutelia berea in sticle.
Multi fac asa, ori o imbuteliaza si o vand doar in regiune pe o raza de cativa zeci de km, maxim. Pentru ca berea aia se vinde, pentru ca lumea prefera sa consume ceva local, nu de la giganti ca Paulaner, Erdinger sau Weihenstephaner pe care le gasesti in orice supermarket mai mare din Europa cel putin.

#1926
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Paulaner, Erdinger sau Weihenstephaner... ehh astia nu sunt giganti, nu stiu sa fi cumparat branduri.

Erdinger din parti la toate supermarketurile din Europa, Paulaner foarte greu iar Weihenstephaner si mai greu, asteptam sa-mi spui de Carlsberg, Heineken o balena nu ce stiti voi ca ati vazut prin Romania, eventual Germania.

Uite aici cele doua balene romanesti care inghit branduri Asahi Breweries Europe Ltd:
URSUS, Timisoreana, Ciucas, Stejar, Azuga Nepasteurizata, Peroni Nastro Azzurro, Grolsch, Pilsner Urquell, Asahi, precum si marcile de import: Efes si Efes Draught, St. Stefanus, Meantime, Grolsch Weizen.
si Heinekn: Ciuc, Golden Brau, Neumarkt, Bucegi, Harghita, Hategana, Silva, Gambrinus etc

Astea doua conduc piata cu bere din ce in ce mai de proasta calitate.

Edited by iulian_1976, 19 March 2019 - 15:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate