Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

REDRESOR AUTO : scheme, detalii, probleme

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#631
marianspy

marianspy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.02.2011
Multumesc mult  adiatric ,era prea frumos sa fie adevarat .
Oricum am in lucru redresorul mult discutat , cel cu tiristor din revista Tehnium .

#632
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmarianspy, on 24 decembrie 2017 - 11:14, said:

Multumesc mult  adiatric ,era prea frumos sa fie adevarat .
Oricum am in lucru redresorul mult discutat , cel cu tiristor din revista Tehnium .
Mai am si eu acum colectia tehnium, nu toata.
Pe acea vreme era ok, dar in ziua de astazi unul inteligent e mai ok: programe de incarcare, desulfatare, incarcare flat , reconditionare si posibilitatea de a lasa redresorul nonstop pe baterie.

#633
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://ghk.h-cdn.co/assets/17/45/1510328371-gallery-1470688664-balsam-fir-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Craciun fericit!

#634
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

View Postadiatric, on 24 decembrie 2017 - 09:22, said:

Il folosesti la camion ?
Nu, doar la autoturism si tractor...
Asta e un pic mai mare... pt cativa lei cred ca merita diferenta...   http://www.domo.ro/c...30-pMiA0MDEm-l/

Edited by rhdghdhs, 24 December 2017 - 19:54.


#635
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Are cineva schema electrica de la redresorul/robot Giant CT70  ?
Multumesc anticipat.

#636
Alekkx

Alekkx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2018
Va salut , am nevoie de ajutorul vostru pt. a finaliza redresorul cu tiristor din revista tehnium . Daca am inteles bine , ledul trebuie sa pulseze si la finalizarea incarcarii se stinge si curentul de incarcare devine 0 .
Nu am gasit BC177 si in locul lor am luat BC327 , tiristorul este Tic126N . Problema este ca ledul sta aprins incontinu si cand tensiunea ajunge la pragul de 13V  se stinge si bateria inca trage 1,8A  .
Chiar si la 14,5V redresorul inca da un curent de 1,2A , reglajul este foarte greu de facut , cred ca o sa pun un multitura pentru a regla corect din P2 .
Aveti cumva idee ce trebuie facut ?
Ms frumos .

#637
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
In primul rand verifica daca montajul corespunde schemei (vezi in special daca tranzistorii si diodele sunt montate corect) si apoi valorile componentelor daca sunt corecte. Nu este normal sa ai incarcare cu LED-ul care indica incarcarea stins (LED2). Prin acest LED (si T1) trece curentul ce asigura polarizarea lui T4 care comanda deschiderea tiristorului.
La mine LED-ul care indica incarcarea sta aprins pe timpul incarcarii, iar pe masura ce tensiunea acumulatorului se apropie de cea reglata se aprinde pulsatoriu (pulsarea nu are o frecventa constanta) si nu se stinge complet niciodata, dar tensiunea nu creste peste valoarea reglata (am reglat la 14,4V). Ca sa-ti mentina tensiunea de 14,4V pe acumulator curentul de incarcare se reduce f mult, dar niciodata nu va fi zero.
Am folosit semireglabili obisnuiti.
Reglajul tensiunii la care se opreste incarcarea se face numai cu acumulatorul pus la incarcat, reglajul fin facandu-se spre finalul incarcarii. E iterativ reglajul, trebuie sa ai rabdare.

#638
Alekkx

Alekkx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2018
Multumesc frumos nelu F , au fost de mare ajutor indicatiile tale . Am gasit pana la urma bc177 si acum lucreaza  bine , cand bateria ajunge la 14,4V  am intre 600-720 mA si nu mai creste tensiunea peste acest prag .

#639
tabacaruconstantin

tabacaruconstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2015

View Postcosty_ytsoc, on 11 februarie 2012 - 21:04, said:


te duci la un electronist si ii spui sa-ti puna o punte de 25-50 A  din comert(maxim 10 lei bucata)
si s-o prinda de carcasa metalica sa aiba si un pic de racire


Asa arata

[ http://img.alibaba.com/img/pb/881/000/330/330000881_027.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#640
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

View Posttunelu, on 28 mai 2005 - 06:37, said:

Iata din nou schema. Poate iasa mai bine de data aceasta...

In legatura cu aceasta schema. nu gasesc pr de 50v/5a, care poate fi alta varianta. si nu inteeg ce vrea sa zica la  dioda din partea dreapta jos (6a/100v)

#641
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Poate sa fie si mai mare(>5A, >50V). Gasesti la orice magazin de electronice.
Dioda aia de 6A/100V nu e dioda.
https://forum.softpe...tru-incepatori/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate