Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Statie meteo pentru acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
am si eu o statie meteo hama EWS-380. sunt f multumit de ea. pana acum am avut numai porcarii la 30-40 lei care s-au stricat dupa cateva luni, plus ca dadeau erori. aceasta statie este mai mult decat ok. recomand.

cateva caracteristici:
- Thermometer:
- Measuring range, inside: -20°C to + 60°C (-4°F to + 140°F)
- Measuring range, outside: -20°C to + 60°C (-4°F to + 140°F)
- Barometer:
- Atmospheric pressure trend display (rising, settled, falling)
- Hygrometer:
- Air humidity - inside: 25-99 %
- Air humidity - outside: 25-99 %
- Trend display for air humidity
- Clock/calendar/alarm function:
- Time (12h or 24h format can be selected)
- Date and weekday display
- Radio-controlled DCF clock (automatic adjustment of the time to the worldŽs most accurate clock)
- Alarm function

Attached File  00104932abb.jpg   25.64K   208 downloads

#38
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

 andreic, on 4th November 2009, 22:02, said:

...Senzorul extern trebuie calibrat ca vine putin in balarii deci ai nevoie de un etalon adica un termometru stiintific verificat pentru comparatie, cel intern e destul de oki. In rest "prognozele" sunt glume, cele mai utile informatii sunt temperaturile si umiditatea in camera. Modelul asta e bun din punct de vedere electric, consuma putin si nu ai nevoie decat de 2 baterii la fiecare unitate si tin cel putin 1 an daca sunt alcaline...

Andrei, am citit manualul de la statia asta si nu am gasit cum se calibreaza senzorul exterior, pot fi versiuni de hardware diferite si ultimele sa nu se calibreze?

#39
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Are cineva idee unde pot gasi  Expert Digital WS1281 ?
Era pana de curand in oferta Domo, dar tocmai cand m-am hotarat sa o cumpar pe a doua pt parintii mei (am deja una de care sunt f multumit), tocmai acum nu o mai vad pe site la ei.
Am tot cautat pe net alt magazin, dar nu am gasit nicaieri. Pana la urma , ce este aceasta firma  Expert Digital, are un site oficial, exista vreun importator in Romania ? Eu nu am reusit sa aflu, poate si din cauza ca numele este destul de "generic".
Orice informatie este binevenita.

#40
lou5300

lou5300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2009
Am o statie ws 1281,senzorul de exterior indica cu 3 grade mai mult,am citit pe forum ca se poate regla diferenta din meniul statiei,am intrat in meniu,am gasit cifre de la 0 la 12 si la -12, am reglat la -3,dar cu aceasta setare,sonda ext.  trnsmite semnal,dar nu mai transmite nici o temp.transmite numai setata la 0,cine ma poate ajuta?

#41
attib

attib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2010

 lou5300, on 4th December 2011, 02:07, said:

Am o statie ws 1281,senzorul de exterior indica cu 3 grade mai mult,am citit pe forum ca se poate regla diferenta din meniul statiei,am intrat in meniu,am gasit cifre de la 0 la 12 si la -12, am reglat la -3,dar cu aceasta setare,sonda ext.  trnsmite semnal,dar nu mai transmite nici o temp.transmite numai setata la 0,cine ma poate ajuta?


Ce ai setat tu, este setarea fusului orar. In Romania trebuie setat la 2 si nu are legatura cu transmiterea semnalului intre senzor si statie.
Nu se poate regla temperatura! Faci un calcul de matematica, daca stii ca e o diferenta de 3 grade, scazi cu 3 grade din ceea ce arata statia. ;)

Edited by attib, 08 December 2011 - 15:26.


#42
v_razvan_c

v_razvan_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.03.2005
Salut,

Am si eu o 'problema' cu o statie meteo (Tech Line WS-810), anume nu afiseaza de nicio culoare simbolul acela de gheata cand pictograma de prognoza afiseaza "ploaie" sau "rupere de nori".
Este adusa din Germania, nu are manual in alta limba decat in germana, iar pe Internet nu am gasit nimic.
E destul de 'desteapta', spre surprinderea mea chiar face prognoze reale cu cateva ore inainte, sunt foarte multumit de ea (mai putin de design), dar simbolul ala de zapada ma seaca.
Temperatura a fost cu mult sub minus, am schimbat pe toate canalele (1, 2, 3) si tot nu vrea sa apara. Precizez faptul ca atunci cand o resetez, simbolul se "aprinde", deci defecta nu pot spune ca este, dar poate totusi imi scapa mie ceva...

Deci, ce parere aveti?

#43
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Detin Philips aj210 pentru cine doreste pot da informatii.Am acest model de 2 ani si aunt multumit.

Edited by L_aurentiu, 06 February 2012 - 21:19.


#44
Marius-84

Marius-84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2012
Am tot citit forumul, am cautat in stanga, in dreapta si inainte de a cumpara as fi vrut sa va cer si voua parerea pentru ca cel mai probabil va pricepeti mult mai bine ca mine. Ce ar trebui sa urmaresc cand achizitionez o statie ca am vazut tot felul de functii si parca nu cred eu ca sunt toate necesare. Ce parere aveti de statiile Oregon? Dar de cele TFA?

#45
c00rn3l

c00rn3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.10.2007
Salut,
Vin si eu la marii experti in domeniul sa le cer ajutorul .
M-am mutat recent intr-un apartament (108mp) si as vrea sa imi cumpar si eu o statie meteo care sa imi arate temperatura in interiorul casei cat si cea de afara, umiditatea din casa, iar presiunea ma intereseaza mai putin. Pretentia mea ar fi ca aceasta statie sa aiba posibiltatea de atasare a mai multor senzori interiori (apartamentul fiind cam maricel as vrea mai multi senzori).
Iar un alt lucru daca ar fi posibil sa se poata livra la domiciliu.
Bugetul disponibil: 1000 ron si as prefera statie meteo digitala (nu prea as vrea statie meteo analog pentru ca eu consider ca nu prea s-ar potrivi cu toate celelalte electrocasnice).
O sugestie din ce am gasit eu: Statie meteo digitala sau ar mai fi acestea statie meteo 1 si statie meteo 2 dar care nu ma atrag la fel de mult deoarece nu cunosc beneficiile care le ofera pentru banii in plus pe care i-as da.
Am vazut ca se pot conecta 3 senzori si ca se poate livra la domiciliu.
Multumesc si astept pareri si sfaturi.

Edited by c00rn3l, 17 November 2012 - 22:28.


#46
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Tocmai am primit emailul zilnic de la altex si am gasit in oferta "statia meteo" HAMA tralala. Ok, eu de fapt am nevoie de un termometru de exterioe. Am avut unul din ala de exterior, foarte bun iarna si noaptea. Ziua, la orice raza de soare in el imi arata ca-s 60 de grade afara. Porcarioara aia de la altex arata cat de cat corect temperatura exterioara?

Sau imi puteti recomanda alt termometru de calitate in pret civilizat?

#47
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna seara, ma poate ajuta si pe mine cineva cu documentatia in limba engleza pentru statia  TERDENS 1928 (a venit cu manual in poloneza). Multumesc anticipat.

#48
lucianmironescu

lucianmironescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2017
Am achizitionat recent o statie meteo ( hama  ews-200 ) de la Altex online, stie cineva daca intervalul de comfort se afiseaza permanent, sau doar la anumite schimbari si (sau) la anumite intervale de timp? trebuiesc facute anumite setari din menu, manualul este f. vag spre nimic? Atept raspuns, multumesc.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai primit si manualul?
Confortul afisat de statiile meteo este in functie de umiditate si temperatura. In cazul conditiilor optime emoticonul va afisa faza zambitoare.

#50
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Stimați colegi,
Am cumparat o stație meteo de pe Aliexpres, producător Aotouind. Toate bune si frumoase, indica temperatura corect, umiditatea bine, dar prognoza o zapaceste. Imi arata ploaie cand e soare afară si invers. Am vorbit cu producătorul si mi-a zis sa nu-mi fac probleme ca stația e verificată, funcționează corect și prognoza e data de un algoritm de calcul în funcție de temperatura si umiditate. Mi-a mai spus că dacă  ar  avea  senzor de presiune ar indica corect. Va intreb pe cei care aveti stație meteo  cu senzor de presiune, va indica corect prognoza meteo pe ziua urmatoare? Daca da, imi spuneti ce stație aveti si de unde ati luat-o?
Mulțumesc

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cât de cât. A ta indică prognoza în funcție de umiditate și temperatură, unele în funcție de variația/nivelul presiunii atmosferice, iar altele combină acești parametri.
Oricum, nu trebuie să te bazezi pe prognozele astea.  Eu am mini stația asta de birou: http://www.digitalwo...9-clasa-PREMIUM
Ii setezi altitudinea, presiunea în format mb/hPa. Prognoza este în funcție de variația presiunii atmosferice. Când presiunea scade în ultimele ore o să îți apară pe ecran o săgeată în jos, se modifică simbolul, din soare în soare cu nori, nori sau ploaie și așa mai departe. Doar că variația presiunii nu produce neapărat și schimbarea vremii.

#52
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Din cate am vazut statia ta, nu are senzor exterior pentru masurarea temperaturii exterioare.Am crezut ca anumite statii meteo au senzor extern care masoara printre altele si presiunea.
Statia mea e asta: https://www.amazon.c...e/dp/B075CT38GH

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Presiunea atmosferică este aceeași în orice împrejurare, interior sau exterior.

Mai am o chinezărie cu senzor extern de temperatură și umiditate.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pareri despre aceasta statie care este compatibila cu Wunderground:
https://www.famtasti..._source=compari

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate