Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Statie meteo pentru acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,620
  • Înscris: 07.02.2003

 Header, on 7th December 2009, 15:48, said:

Referitor la statiile meteo care se pot conecta la internet,cele care primesc informatia meteo de pe internet sunt jucarii pentru copii,parerea mea, daca iti moare internetul ce faci ?
Pai alea de se leaga la net nu sunt ca sa ia informatii de pe net ci ca sa transmita, e vorba de PWS (personal weather station). Uite o statie personala din zona Militari ce transmite pe net: http://www.wundergro...sp?ID=ISECT6BU2
Atata timp cat nu e batuta de soare am gasit ca e foarte precisa si corespunde cu ce da a mea la nivel de 0.1-0.2 grade. Statiile traditionale cum e cea de la aeroport nu sunt precise pt oras ca difera vremea de acolo cu ce e aici din cauza microclimatului local.

Edited by andreic, 07 December 2009 - 19:22.


#20
shhf

shhf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.07.2009
Dupa indelungi cercetari si studii aprofundate am achizitionat pana la urma o statie meteo buna.

Azi am primit statia meteo dupa  2 saptamani de la comanda. Aceasta e statia pe care am cumparat-o :  http://www.lacrosset....au/WS9034.html.

Am cumparat-o de pe site-ul francez  http://www.nouveauxobjets.com.  Acea oferta nu mai exista pe site-ul nouveauxobjects.com intrucat s-a vandut ca painea calda.

Produsul se numeste:La Crosse Ws-9034 + un cadou : ceas cu temperatura Ws-7036  :  http://www.nouveauxobjets.com/9119.php   - vedeti poza aia de mai jos unde scrie Offert... Am platit numai 53 de euro cu tot cu transport . Daca l-as fi cumparat in alta parte l-as fi dat aproape dublu.

Eu la inceput  credeam ca acel ceas cadou ws-7036 are dimensiuni ceva mai mari. M-am inselat,e mic are maxim 10 cm x 7 cm. Oricum un ceas in plus e binevenit.

Dupa ce am umblat la statia meteo vreo 3 ore, pot sa spun ca sunt multumit de ea.Statia meteo e marisoara- 22 cm lungime,12 cm latime, ora se vede f bine oriunde te-ai afla in camera,temperaturile sunt exacte,prognoza pare sa mearga(imi arata cer senin-nu am curaj sa ies afara sa vad daca afara este senin:) dar am aflat pe site ca intr-adevar in iasi cerul este senin  ). Are proiectie laser cu ajutorul careia poti vedea si temperatura de afara. Ceea ce ma deranjeaza la proiectie este ca nu poti deplasa projectorul in ce unghi vrei. El proiecteaza doar pe tavan,dar se vede destul de bine si nu e deranjant noaptea. Alarma e buna,suna destul de tare ca sa te trezesti.

Are ceva probleme cu transmisia DCF-77 care face update zilnic la ceas. Din ce am citit pe net nu ar trebui sa aiba probleme cu transmisia intrucat orasul meu se afla in raza de actiune a antenei de la Frankfurt. Cred ca in aceasta noapte sau in zilele urmatoare, statia va reusi sa faca update. Daca nu reuseste,atunci mut statia langa geam sau voi orienta statia afara cu directia catre vest ca sa primeasca semnalul mai usor.

PS: cele mai bune statii meteo sunt cele facute de firma La Crosse Technology.
Philips e praf ,iar Oregon face statii meteo bune NUMAI cele care sunt profesionale si  costa de la 2000 de lei in sus.

#21
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007
Apropo de statia/antena de la Frankfurt: cum faceti voi sa va arate ora Romaniei? La statia mea meteo arata vesnic ora Europei Centrale si chiar daca o setez corect, peste noapte se "corecteaza" :wallbash:  in asa fel incat, trebuie sa setez ceasul sa sune cu o ora mai devreme decat normal, pentru a-mi suna la ora care trebuie. Cat despre sonda aia exterioara... Am montat-o conform indicatiilor si totusi imi indica o temperatura exterioara cu cca. 5 grade mai ridicata.
Asta-i "minunea"

#22
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
eu nu inteleg "pasiunea" asta pentru statii meteo!
sunteti rude cu Jurca sau cu Ticu?  :huh:

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cum faceti voi sa va arate ora Romaniei?
Vezi ca in meniu trebuie sa aiba undeva setare ptr decalajul orar. Mie imi apare asa ceva imediat dupa potrivirea minutelor si am setat diferenta de 1 ora.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,620
  • Înscris: 07.02.2003

 miki68, on 22nd December 2009, 11:12, said:

Apropo de statia/antena de la Frankfurt: cum faceti voi sa va arate ora Romaniei? La statia mea meteo arata vesnic ora Europei Centrale si chiar daca o setez corect, peste noapte se "corecteaza" :wallbash:
Trebuie ca statia sa permita setarea de fus orar, altfel nu ai ce face. Deci vezi prin manual. Nu are sens sa modifici manual ora ca anulezi practic precizia de la Frankfurt setand manual.

 miki68, on 22nd December 2009, 11:12, said:

Cat despre sonda aia exterioara... Am montat-o conform indicatiilor si totusi imi indica o temperatura exterioara cu cca. 5 grade mai ridicata.
Daca nu e calibrat e nasol, fa rost de un etalon si vezi cat de mare e decalajul.

Edited by andreic, 22 December 2009 - 11:38.


#25
iradu22

iradu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2009

 TheWarrior, on 7th December 2009, 17:02, said:

Tin sa te contrazic un pic. Dupa cum spuneam eu am un WS1070.
Si m-am obisnuit cu ea. Dimineata fara sa ma uit afara, deschid un ochi, vad daca bate vantul, vad daca a plouat, temperatura si umiditatea ext. si mi-am facut o idee despre ce este afara. De asemenea am barometru si imi fac o idee de presiune.
Temperatura si umiditatea int. e si ea importanta. Dupa cum se stie umiditatea in casa trebuie sa fie intre 40-60%. Daca e mai mare trebui sa mai aerisesc.
Deci pe scurt, esti informat dintr-o privire, fara sa te mai uiti la tv sau sa cauti pe net. si asta pt. 230 lei. Zic ca merita.
Acum daca nu ai treaba cu iesitul pe afara, chiar ca nu iti trebuie asa ceva. Daca din casa, cobori in garaj te sui in masina, din telecomanda deschizi usa si poarta de acces, la serviciu ai parcare subterana.....etc. atunci nu iti trebuie, corect.


Salut,

De curand am achizionat si eu o statie WS1070. Nu pot afirma daca sunt multumit sau inca intrucat abia am luat-o. Am insa o mica problema si anume nu se sincronizeaza timpul dupa Frankfurt. Am setat decalajul, dar nu se seteaza deloc ora. Mentionez ca mai 2 ceasuri ce se sincronizeaza in fiecare noaptea si cateodata chiar ziua, deci sunt in raza. Trebuiesc facute ceva setari speciale?

#26
attib

attib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2010

 andreic, on 4th November 2009, 23:02, said:

Eu am asta de zici tu aici (cred ca asta e). Senzorul extern trebuie calibrat ca vine putin in balarii deci ai nevoie de un etalon adica un termometru stiintific verificat pentru comparatie, cel intern e destul de oki. In rest "prognozele" sunt glume, cele mai utile informatii sunt temperaturile si umiditatea in camera. Modelul asta e bun din punct de vedere electric, consuma putin si nu ai nevoie decat de 2 baterii la fiecare unitate si tin cel putin 1 an daca sunt alcaline. Fereste-te insa de prostii gen alea la 39 lei din Plus sau astea ca sunt varza si consuma mult.
Deci daca vrei ceva serios cu buletin metrologic, uita de <250 lei sunt foarte scumpe si daca stai la oras e pacat sa iei ceva scump ca oricum nu merge bine din oras daca n-ai conditii, instalarea statiilor meteo de fac departe de copaci sosele si cladiri, sunt niste reguli.

Buna!

Cum se poate calibra senzorul extern a statiei meteo Expert Digital WS1281?

Va multumesc!

#27
nandrolon

nandrolon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 18.04.2010
Poate sunt eu ignorant, dar nu mai simplu e un search pe net pentru majoritatea oamenilor decat sa spargi niste bani aiurea pe o statie meteo?

#28
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 nandrolon, on 2nd August 2010, 18:47, said:

Poate sunt eu ignorant, dar nu mai simplu e un search pe net pentru majoritatea oamenilor decat sa spargi niste bani aiurea pe o statie meteo?
esti si nu :)

#29
nandrolon

nandrolon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 18.04.2010
Poti sa si argumentezi?

#30
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
pot

#31
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

 nandrolon, on 2nd August 2010, 18:47, said:

Poate sunt eu ignorant, dar nu mai simplu e un search pe net pentru majoritatea oamenilor decat sa spargi niste bani aiurea pe o statie meteo?
Din proprie experienta: statia meteo iti da masurari/prognoza pe o arie restransa, adica exact acolo unde esti tu. Daca locuiesti departe de un oras mare nu prea ai sanse sa vezi pe internet prognoza pentru zona ta
decat cu marje mari de eroare. Statia mea imi spune intotdeauna daca o sa ploua in urmatoarele 12 ore si ma anunta atunci cand vremea o sa se strice brusc in 2-3 ore.

Edited by generalmotors, 04 August 2010 - 13:34.


#32
Mihai1960

Mihai1960

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.10.2009
'attib'
Pentru statiile meteo personale nu exista calibrare. Sunt niste cipuri ( senzorii ) care sunt conectati la un procesor personalizat si atat.

O eventuala calibrare de indicare presiune se face din statie. La temperatura sau umiditate NU.

A doua varianta este calibrarea cu un soft atunci cand statia este legata de un calculator. Cred ca " generalmotors " are asa ceva atata timp cat scrie ca poate sa vada temperatura si ...... ale statiei lui.

#33
attib

attib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2010

 Mihai1960, on 17th August 2010, 17:57, said:

'attib'
Pentru statiile meteo personale nu exista calibrare. Sunt niste cipuri ( senzorii ) care sunt conectati la un procesor personalizat si atat.

O eventuala calibrare de indicare presiune se face din statie. La temperatura sau umiditate NU.

A doua varianta este calibrarea cu un soft atunci cand statia este legata de un calculator. Cred ca " generalmotors " are asa ceva atata timp cat scrie ca poate sa vada temperatura si ...... ale statiei lui.

Multumesc pentru raspuns.
Si "andreic" si "Header" a vorbit despre calibrarea, reglarea sensorului, pe care eu nu am gasit si nu stiam cum se face daca se poate.

#34
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Statiile de la ANM sunt rare si pentru unele zone ANM-ul nu furnizeaza date, asa ca pentru zonele retrase, atunci cand exista interes, achizitionarea unei statii meteo poate fi utila. Insa nu se poate pune baza foarte mare pe prognozele unei statii, aici este necesar ca omul sa se mai documenteze si din alte surse.
Pentru oras treaba este nitel mai complicata in ceea ce priveste utilizarea statiilor cu senzori externi si in multe situatii nu prea merita achizitia unei astfel de statii.

#35
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
Ieri mi-am achizitionat si eu 3 buc din modelul ws1281.Cand am pus bateriile in primul dupa circa 10 min am vazut ca si-a setat singur ora, in schimb la celelalte doua nu a facut asa ceva. dar pt ca nu vedea senzorul extern i-am scos bateriile si i le-am pus iar cu speranta ca isi va vedea din nou ora.
Acum am ajuns la aproape 24 ore de cand le-am achizitionat si merg citesc temp int, ext dar ceasul tot nu merge. Intrebarea mea este cum pot face sa vad ora corecta sa le scot la geam ca sa se poata calibra mai repede.

#36
attib

attib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2010

 chr71, on 30th December 2010, 10:36, said:

Ieri mi-am achizitionat si eu 3 buc din modelul ws1281.Cand am pus bateriile in primul dupa circa 10 min am vazut ca si-a setat singur ora, in schimb la celelalte doua nu a facut asa ceva. dar pt ca nu vedea senzorul extern i-am scos bateriile si i le-am pus iar cu speranta ca isi va vedea din nou ora.
Acum am ajuns la aproape 24 ore de cand le-am achizitionat si merg citesc temp int, ext dar ceasul tot nu merge. Intrebarea mea este cum pot face sa vad ora corecta sa le scot la geam ca sa se poata calibra mai repede.

Modelul Expert Digital ws1281 nu are receptie ceas, numai modelul ws1280, trebuie sa setezi tu manual. Nu stiu cum a aparut ora la primul dupa zece minute, cineva intre timp a setat ceasul  :).

Edited by attib, 04 January 2011 - 21:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate