Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Statie meteo pentru acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Doresc sa imi cumpar o statie meteo pentru apartament.Din ce am vazut pe net, la noi in tara am gasit produse din gama Expert Digital si Philips, respectiv modelele Expert Digital WS1281 , Philips AJ210, și Philips AJ260.Detine cineva aceste modele?Sunt fiabile si performante?Imi recomandati altceva ce se gaseste la noi in tara?Alte marci si modele?
Stiu ca sunt foarte multe situri cu prognoze meteo insa imi doresc sa am o statie meteo in locuinta mea ,pe care o voi folosi,  printre altele, pentru identificarea indicelui de umiditate si temperaturii din locuinta.Doresc sa cumpar un produs pana la pretul de 250 lei.Astept cu mult interes opiniile voastre.

Edited by fredy2007, 04 November 2009 - 21:11.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Tu vrei statie meteo profi cu 250  RON ? :D
La baniia stia gasesti jucarii in Praktiker si Bricostore.

http://www.echipot.ro - vezi niste oferte.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 fredy2007, on 4th November 2009, 20:56, said:

Expert Digital WS1281 ,
Eu am asta de zici tu aici (cred ca asta e). Senzorul extern trebuie calibrat ca vine putin in balarii deci ai nevoie de un etalon adica un termometru stiintific verificat pentru comparatie, cel intern e destul de oki. In rest "prognozele" sunt glume, cele mai utile informatii sunt temperaturile si umiditatea in camera. Modelul asta e bun din punct de vedere electric, consuma putin si nu ai nevoie decat de 2 baterii la fiecare unitate si tin cel putin 1 an daca sunt alcaline. Fereste-te insa de prostii gen alea la 39 lei din Plus sau astea ca sunt varza si consuma mult.
Deci daca vrei ceva serios cu buletin metrologic, uita de <250 lei sunt foarte scumpe si daca stai la oras e pacat sa iei ceva scump ca oricum nu merge bine din oras daca n-ai conditii, instalarea statiilor meteo de fac departe de copaci sosele si cladiri, sunt niste reguli.

Attached Files


Edited by andreic, 04 November 2009 - 22:08.


#4
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Ma asteptam sa aud asemenea aprecieri vis a vis de ce am gasit pana acum pe net.
Interesant situl indicat de Courage, insa nu am gasit preturile produselor postate aici.Cat ar putea sa coste o statie destinata amatorilor?Sunt un amator care locuieste la bloc insa mi-ar placea sa pot vedea pe aceasta statie si o prognoza meteo reala, nu abureli.Courage, tu detii acasa o statie meteo?Ce model de statie ai?

Edited by fredy2007, 04 November 2009 - 22:56.


#5
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Aceeasi statie cum ti-a indicat andreic Expert Digital WS1281 om am si eu.
Mai are un senzor pe care-l pui undeva afara si-ti expediaza catre receptor/statie informatiile,eu zic totusi ca este destul de ok.
Asa cum spune andreic trebuie sa reglezi/fixezi temperatura dupa un termometru real,reglarea se face din meniu si nu este deloc greu.
La banii dati eu zic ca merita daca nu ai pretentia sa gasesti unul care sa-ti spuna cu trei zile cand ploua cand nici meteorologii nu au ci folosesc alte sisteme mai complexe si extinse,deci pentru un user acasa este de ajuns.
Il poti folosi ca alarma sa te trezeasca dimineata,are chiar si lumina la display plus ca daca ai draperii il poti lua pe noptiera de linga pat daca te preseaza starea vremii. :D

Attached Files


Edited by Header, 06 November 2009 - 00:27.


#6
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
uite una SF !

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cat ar putea sa coste o statie destinata amatorilor?Sunt un amator care locuieste la bloc insa mi-ar placea sa pot vedea pe aceasta statie si o prognoza meteo reala, nu abureli.
O statie de Amatori dar mai ok si cu de toate - cam pe la 450 de euro.
Probabil insa vei gasi la un pret muuult mai mic o statie care se poate conecta la internet si prelua prognoza de acolo. Ar fi cel mai corect.

O jucarie am si eu am dat vre-o 25 de euro pe ea acum 2 ani - luata de afara - tot acolo vazusem si pe cea de 450 - merge bine, dar partea de barometru iarna nu mai poti sa te bazezi pe ea - ramane pe soare in permanenta. Plus ca din cand in cand mai trebuie recalibrata. Eu am luat-o ma imult ptr ora exacta - se sincronizeaza prin radio cu o statie atomica din Germania si se potriveste la secunda in fiecare dimineata.

#8
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
in magazinele TCM gasesti statii meteo cu 5 senzori.

#9
altbob

altbob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2009
Statii meteo
http://www.aparatura...--statii-meteo/

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Aia de 800 lei si ceva e meseriasa, vad ca se poate conecta si la PC inseamna ca poate transmite datele remote cum fac statiile PWS (personal weather station) inregistrate pe wunderground.com in diverse orase.
SI al noi in bucuresti sunt cateva statii personale inregistrate acolo dar cu esceptia 2-3 sunt praf, indica total in baklarii, cred ca sunt instalate la bloc. De incredere e aia de la Militari in Bucuresti in rest numai statiile de la aeroport merita atentie. Statiile personale pot fi gasite in josul paginii: http://www.wundergro...rchType=WEATHER

Edited by andreic, 07 November 2009 - 14:12.


#11
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Am discutat cu cineva de la firma mentionata mai sus.Preturile statiilor meteo incep de la circa 300 lei, depinde de performanta statiei meteo.Din ce mi-a spus persoana cu care am discutat pentru a afla datele termice ale locului unde te afli trebuie sa reglezi statia de fiecare data.Prognoza meteo este pe cel mult 24 de ore.

#12
shhf

shhf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.07.2009
Buna seara!
As vrea sa achizitionez un ceas cu statie meteo si as vrea sa primesc niste sfaturi de la voi.

La inceput m-am gandit la un Philips AJ210 sau Philips AJ260 ,dar citind acest thread a venit si aceasta varianta Expert Digital WS1281.

La Philips design-ul este foarte frumos,are radio,are statie meteo(nu stiu daca este eficienta), are afisaj LCD.  Minusul:este cam scump..247 pentru AJ260

Un filmulet cu acest produs :http://www.youtube.com/watch?v=JeFmNZgm4JM

Iar despre EXpert Digital nu cunosc prea mult. Am inteles ca statia meteo merge bine.Ceea ce ma deranjeaza este ca nu are  radio. Afisajul cum este? Se vede bine ceasul la o distanta de vreo 2 metri?

Ceea ce ma intereseaza la ceas: 1. sa se vada bine ora . 2.sa aiba statie meteo care sa mearga bine. 3.sa nu fiu nevoit sa fixez ora in fiecare luna. 4.sa aiba radio

Ce m-ati sfatui sa cumpar- Philips,Expert Digital sau altceva?

#13
shhf

shhf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.07.2009
Variantele Philips AJ210 sau Philips AJ260 si Expert Digital WS1281 au cazut. Dupa ce am citit pe siteuri straine,ceasurile Philips au multe probleme:calitatea sunetului la radio este slaba,datele meteo de multe ori sunt eronate,etc.

Acum ma uit la ceasurile facute de firma La Crosse de pe acest site:  http://www.echipot.r..._9_2_24_-1.html
Sunt cam scumpe dar sunt foarte bune. Are cineva un ceas La Crosse?

Ce mi-ati recomanda sa cumpar?  http://www.echipot.r..._45_0_0_-1.html  -are ecran cam mic,imi place ca exista acel domn Meteo cu 15 imagini diferite.

http://www.echipot.r..._39_0_0_-1.html   -   are ecran mare ceea ce imi place,are doar 3 imagini prognoza- soare,innorat si ploaie,iar ninsoare nici nu exista... la aparatul de sus exista prognoza ninsoare.     Cred ca va intrebati ce rost au prognozele daca ele nu vor fi corecte. Am citit pe niste site-uri despre aceasta firma La Crosse si am aflat ca de foarte multe ori prognozele sunt exacte pentru urmatoarele 12-24 ore.


http://www.echipot.r..._37_0_0_-1.html   -  seamana cu cel de sus,numai ca are in plus histograma presiunii atmosferice pentru ultimele 12 de ore

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 shhf, on 30th November 2009, 23:27, said:

Acum ma uit la ceasurile facute de firma La Crosse de pe acest site:
Ce zici de WS 9040 ? Mie mi se pare oki.

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Eu am de un an si ceva WS1070.
http://www.domo.ro/A..._Digital_WS1070

Merge bine, nu am motive sa cred ca indica eronat temperatura. Cea exterioara e f. apropiata de de cea data de INMH iar la interior mai am ceva ce masoara temperatura si e f. apropiata.
Ceasul se potriveste singur dupa nu stiu ce statie radio din Germania parca.
Are o singura buba, cam mananca bateriile, dar am rezolvat-o cu acumulatori, am la schimb, cum a picat am altii in loc.

#16
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Ce stație meteo îmi recomandați până în 1000 de lei?

#17
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Cand alegeti o statie meteo nu aruncati o gramada de bani daca in orasul vostru exista o statie meteo a unei institutii deoarece informatia o puteti primi de la ei referitor la starea vremii prin posturile de radio respectiv tv locale.

Aruncarea cu bani pe statii meteo care insumeaza sume consistente va poate tine in agonie, sa nu mutam starea vremii acasa, o simpla statie meteo precum Expert Digital WS1281 costa aproximativ 80 roni.
  
Referitor la statiile meteo care se pot conecta la internet,cele care primesc informatia meteo de pe internet sunt jucarii pentru copii,parerea mea, daca iti moare internetul ce faci ?
Ce rost are sa dai o gramada de bani cand te poti uita pe net daca tii sa vezi starea vremii din Moscova !
In Orasele voastre va puteti uita daca aveti statii meteo pe site-ul oficial sa vedeti stare vremii, staiile meteo pentru acasa sunt doar orientative nu exacte, acestea arata cu aproximatie vremea doar in zona voastra.

Eu inca raman la Expert Digital WS1281 unde am vazut ca aproximativ ce indica cam asa este, voi alegeti ce vreti dupa buget, rezultatul este aceelasi, ploua ori nu si cate grade sunt afara, prin urmare ce rost are sa dai o caruta de bani pe statii meteo ca doar nu-ti aduc in casa caldura.

Edited by Header, 07 December 2009 - 15:49.


#18
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Tin sa te contrazic un pic. Dupa cum spuneam eu am un WS1070.
Si m-am obisnuit cu ea. Dimineata fara sa ma uit afara, deschid un ochi, vad daca bate vantul, vad daca a plouat, temperatura si umiditatea ext. si mi-am facut o idee despre ce este afara. De asemenea am barometru si imi fac o idee de presiune.
Temperatura si umiditatea int. e si ea importanta. Dupa cum se stie umiditatea in casa trebuie sa fie intre 40-60%. Daca e mai mare trebui sa mai aerisesc.
Deci pe scurt, esti informat dintr-o privire, fara sa te mai uiti la tv sau sa cauti pe net. si asta pt. 230 lei. Zic ca merita.
Acum daca nu ai treaba cu iesitul pe afara, chiar ca nu iti trebuie asa ceva. Daca din casa, cobori in garaj te sui in masina, din telecomanda deschizi usa si poarta de acces, la serviciu ai parcare subterana.....etc. atunci nu iti trebuie, corect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate