Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

pret gard beton si lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
gciubotariu

gciubotariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.09.2004
Salutare!
Am contactat o firma de constructii pentru un gard cu baza din beton (40 cm sub pamant, 40 in afara), stalpi din beton, si panouri din lemn de frasin (ceruit).
Mi se pare ca pretul pe care l-a cerut este cam deplasat - 300 ron pe metru liniar.
Ce parere aveti? Va rog sa imi dati un sfat...

#2
americasa

americasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2009
I-a in considerare si alte variante de gard, de exemplu studiaza putin varianta de gard din pvc, sau combinatia de gard beton cu panouri pvc care sa inlocuiasca panoul de lemn

www.ALA-BALA-PORTOCALA.ro

Edited by raduk, 04 November 2009 - 20:25.
link publicitar extern


#3
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
In acesti bani ce intra?Sau este doar manopera?

#4
gciubotariu

gciubotariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.09.2004
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
1. Nu renunt la gardul de lemn, e ce mi-am dorit dintotdeauna.
2. Este vorba de pretul total, inclus materialele si manopera. Cel putin la prima strigare, asa a facut estimarea meseriasul (stiu, stiu, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, dar mesterica a spus ca are el furnizorii lui).

Intrebarea era daca este pretul ok, pt ca mie mi s-a parut enorm. Am mai intrebat intre timp si se pare ca e un pret bun.
Gerula, daca intrebi doar daca manopera ar fi atat... inseamna ca e chiar un pret bun asta.

#5
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Nu ma pricep, inca nu am facut decat un gard provizoriu.

Dar am vazut pe aici ca unii si-au cumparat lemn pentru gard (nu stiu daca celasi lemn ca al tau, si nu stiu daca tratat), cu 26 ron/mp - la inaltimea de 2 m, deci asta inseamna 52 ron/ml de gard in cazul tau.
Mai pune in calcul sapatul santului, cam 100 ron mc. In functie de cat de lat este al tau poti calcula usor. daca ai latimea de 40, la fiecare ml ai 0.16 mc.
Mai pune in calcul facut/turnat beton - aici nu stiu pretul...
Si se cam aduna.
Daca ei se ocupa cu tot, adica isi si transporta materialele, eu zic ca e un pret bun.

Doar transportul lemnului pentru cofraj a costat la mine cam 500 ron.

#6
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Si pe mine ma intereseaza pretul pt gard dar al meu vreau sa fie plin, adica zidit cu caramida. Totusi manopera din cei 300 ron/ml cat reprezinta?

#7
gciubotariu

gciubotariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.09.2004
Mda, am mai sunat si pe la unele firme si am mai intrebat si in stanga si in dreapta...
Firmele imi dadeau pentru ceva asemanator, cu BCA in loc de lemn (ziceau ei ca e mai ieftin), pret de 400-450 ron pe metrul liniar.
Cand am intrebat prietenii, au zis ca vor si ei la pretul ala.
@Roandre> Mesterica nu stiu cat isi pune manopera, dar asta e pretul lui final si el obtine toate materialele. Sa vedem daca se tine de cuvant.
Si cand ma gandeam la inceput ca e un pret mare... Oricum mi se zbarleste parul pe spinare cand realizez cat ma costa doar gardul... eh.

#8
bur_bur58

bur_bur58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.09.2008
[quote name='gciubotariu' date='4th November 2009, 19:49' post='7284362']
Salutare!
Am contactat o firma de constructii pentru un gard cu baza din beton (40 cm sub pamant, 40 in afara), stalpi din beton, si panouri din lemn de frasin (
Nu cred ca poate cineva sa te ajute atit timp cat nu cunoaste detaliile . Ca de exemplu !!   locatia , daca pune firma paterialele sau nu ? etc

#9
gciubotariu

gciubotariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.09.2004
@Bur_bur - Este vorba de pretul total (materiale, manopera, transport etc - oricum erau din aceeasi localitate.).
Nu ma interesa decat generic, daca pretul nu este mult exagerat, insa am inteles ca nu.

#10
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 gciubotariu, on 5th November 2009, 17:43, said:

Mda, am mai sunat si pe la unele firme si am mai intrebat si in stanga si in dreapta...
Firmele imi dadeau pentru ceva asemanator, cu BCA in loc de lemn (ziceau ei ca e mai ieftin), pret de 400-450 ron pe metrul liniar.
Cand am intrebat prietenii, au zis ca vor si ei la pretul ala.
@Roandre> Mesterica nu stiu cat isi pune manopera, dar asta e pretul lui final si el obtine toate materialele. Sa vedem daca se tine de cuvant.
Si cand ma gandeam la inceput ca e un pret mare... Oricum mi se zbarleste parul pe spinare cand realizez cat ma costa doar gardul... eh.

ma poti ajuta te rog cu nr. de telefon sau link-uri de la firmele care se ocupa de garduri?
am si eu nevoie de gard si-l vreau pe structura de beton si cu bca sau boltari intre stalpi.

multumesc anticipat.

#11
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
Conteaza al naibii de mult ce iti baga in el: ai armatura in betonul turnat? Lemnul este tras pe toate fetele? Stalpii metalici din cati in cati metri vin? Si ce dimensiuni si grosime a "carnii"? Betonul e facut la lopata sau la statie? Baitul il suporta ei? Daca da, ce marca si cate maini? Daca ai stalpi metalici, iti sudeaza palarii sau ii lasi sa intre apa in ei intr-o veselie? Curatenia la sfarsit o fac ei sau ti-o lasa bonus?


Sincer iti spun, dupa ce am trecut prin etapa "gard", imi dau seama ca sunt atatea chestii relative in calcul incat nu as face decat ce am facut si prima data: sa ma ocup personal de toate materialele. Lor sa le las doar manopera, in cazul tau un 60 roni/ml ar fi corect (in cazul meu a costat 70). Pentru minim 2 maini de bait, atentie aici.

Pe mine m-a costat cam 215-220 roni/ml, dar numai cu material de prima mana: beton statie, lemn tras pe 4 parti si uscat, de import, rectangulara din 1.5 in 1.5 metri, 2 maini de bait si una de lac, soclu de minim 60 cm inaltime (cred ca bate spre 70) si 60 adancime, pahare sapate la 80-90 cm in dreptul fiecarui stalp, X-uri sudate pe stalpi inainte sa torn betonul, armatura in elevatie.

Mi s-a parut mai complicat gardul decat o casa la rosu? De ce? pentru ca a trebuit sa iau f multe decizii, gardul fiind prezentat in mod sumar in DDE. De care decizii: cat sa armez, cat sa sap, ce calitate de beton sa iau, lemn de care, cum fac prinderile, etc etc.

Numai sa iau scandurile la mana (450 bucati) in Hornbach cat mi-a luat...

Concluzia: 300 roni/ml e al naibii de mult, teapa curata. Si o sa-ti iasa la jumate satisfactia decat daca ai face tu cu mana ta... Gardul poate sa ti-l faca si o mana de gigei, nu e mare inginerie.

#12
Cus

Cus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.09.2006
Si eu vreau sa fac un gard cam la fel si am gasit cu 130 ron/ml si tot cred ca e mult.300 deja e teapa.

Edited by Cus, 06 November 2009 - 18:26.


#13
gciubotariu

gciubotariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.09.2004
@CUS: Da-mi si mie numarul de telefon sau link, daca poti. Mersi.
@CRG: Multumesc pentru mesajul detaliat. Faza rea e ca trebuie sa ai timp sa te ocupi singur, de aia imi comvenea ca se ocupau ei de toate. (P.S. stalpii sunt din beton, nu teava. Zicea ceva si de acoperis, dar asta pe viitor).
@FLOPARDU: Mai bine asteptam sa ne dea Cus detalii...

#14
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
si eu vreau ca cei ce vor pune gardul sa se ocupe de toate.
sa cumpere materialele, sa faca gardul, eu doar sa le arat unde sa-l faca si sa le platesc.

Edited by raduk, 08 November 2009 - 14:28.
citarea integrală a postului precedent


#15
gabycoman

gabycoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.04.2008

 gciubotariu, on 4th November 2009, 20:49, said:

Salutare!
Am contactat o firma de constructii pentru un gard cu baza din beton (40 cm sub pamant, 40 in afara), stalpi din beton, si panouri din lemn de frasin (ceruit).
Mi se pare ca pretul pe care l-a cerut este cam deplasat - 300 ron pe metru liniar.
Ce parere aveti? Va rog sa imi dati un sfat...

Din start, iti recomand sa eviti firma de constructii.
Am cerut un pret la firma care ne-a facut casa la rosu: 200 RON/ml manopera (incluzand si tencuiala la soclu si dat cu lac/vopsea la panourile de lemn).
Am discutat direct cu angajatii firmei si ni l-au facut cu 3500 RON manopera pt 120 ml (deci 30 RON/ml).
Pretul nu a inclus si tencuiala la soclu si vopsit lemnul, dar diferenta e destul de clara incat sa fugi de firme.

Ca pret total, pentru 120 ml din care doar 100 ml au si panouri de lemn (ceilalti 20ml sunt fatada si acolo vine fier forjat), a costat 17.000 RON, deci 140 RON/ml (manopera si materiale).
Asta include tot de la sapat sant (inclusiv piloni de 50 cm sapati cu foreza inchiriata), fier beton, scandura cofrag, beton cu cifa si elefant (23 mc), teava rectangulara, rigle si scandura trase pe toate fetele, suruburi, holsuruburi, sarma si alte maruntisuri, montat stalpi, montat scanduri in panouri lemn.

Eu zic ca e un pret foarte bun, insa obtinut cu implicare din partea noastra si cu ceva relatii la depozite de materiale.
Am atasat si o poza. Attached File  141220091431.jpg   649.62K   1884 downloads
Partea de lemn are 1,6 m inaltime.
Fundatia are 20 cm latime si 30 cm in pamant + piloni de 50 cm la stalpi.
Soclul are 30 cm intr-un capat si 80 cm in celalalt capat (terenul are o panta).

#16
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
o sa vreau si eu numarul de tel pentru gard.

#17
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
niciodata nu o sa inteleg tipul(modelul) asta de gard  :confused:

#18
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
nici eu dar l-am vazut sambata, arata extraordinar si isi face treaba. unde nu mai pui ca este ieftin....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate