Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Banca Romaneasca si Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
917 replies to this topic

#37
kmeleonuss

kmeleonuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.03.2005

 mihaela1981, on 8th December 2009, 12:09, said:

Buna,

Exact in acceiasi situatie sunt si eu.Au trecut 2 saptamani de la avaluare si inca nu am primit aprobarea finala a bancii.Aproape in fiecare zi am sunat la banca si imi tot spun ca nu au inca un raspuns... mai mult chiar azi am primit pe mail o lista cu documente de care mai au nevoie la dosar cu toate ca ieri mi-au zis ca nu mai au nevoie de nimic.


Sunt foarte dezamagita de aceasta banca si citind aici pe forum observ ca nu sunt singura...
Salut,

la mine dupa ce s-a facut evaluare la apartament a mai durat 9 zile pana la aprobare (evaluare este vacuta de o firma agreeata de catrei ei si de aceea dureaza mai mult pana ajunge evaluare la banca - in cazul meu 7 zile). In rest numai de bine pentru B. Romaneasca. Tot procesul la mine de la semnarea antecontractului pana la semnarea contractului de v/c a durat de pe 27 octombrie pana pe 30 noiembrie.

mult succes si rabdare :)

#38
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 kmeleonuss, on 8th December 2009, 15:57, said:

Salut,

la mine dupa ce s-a facut evaluare la apartament a mai durat 9 zile pana la aprobare (evaluare este vacuta de o firma agreeata de catrei ei si de aceea dureaza mai mult pana ajunge evaluare la banca - in cazul meu 7 zile). In rest numai de bine pentru B. Romaneasca. Tot procesul la mine de la semnarea antecontractului pana la semnarea contractului de v/c a durat de pe 27 octombrie pana pe 30 noiembrie.

mult succes si rabdare :)

la ce sucursala ai facut?

#39
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

 mihaela1981, on 8th December 2009, 13:22, said:

Si mie imi exipra antecontractul la sfarsitul lunii decembrie.Probabil ei stiu ca nu o sa se finalizeze dosarul pana atunci asa ca mi-au spus sa fac un act aditional la antecontract prin care sa prelungesc termenul pentru incheierea Contractului de vanzare - cumparare.

La tine cand expira antecontractul?

Bafta si tie!

Antecontractul imi expira pe 10 ianuarie. Evaluarea la noi a fost facuta acum 20 zile. Iar raportul l-au primit in mai putin de o saptamana.
Bineinteles ca am trecut azi pe la sucursala si mimoza nu era la birou. Mai trec si maine :)
Ce sa zic, rabdare am tot avut, de 2 luni de cand am demarat aceasta actiune, si m-au tot lungit cerandu-mi toate hartiile si hartiutele. Vreau si eu macar sa mi se dea un motiv plauzibil pentru care se intarzie atat de mult aprobarea finala.

#40
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 xtine_bm, on 7th December 2009, 16:59, said:

va rog sa mi spuneti si mie daca la evaluare tre sa functioneze apa, gazul sau e sufcient sa vada ca exista contor si centrala montata etc

multumesc


stie cineva sa mi rapunda?
mi ar fi de mare ajutor

muuultu`

#41
miraj

miraj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.08.2005

 xtine_bm, on 8th December 2009, 22:00, said:

stie cineva sa mi rapunda?
mi ar fi de mare ajutor

muuultu`

Buna,

Nu este obligatiu.Nici la mine nu au functionat.

#42
mihaela1981

mihaela1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009

 xtine_bm, on 8th December 2009, 22:00, said:

stie cineva sa mi rapunda?
mi ar fi de mare ajutor

muuultu`


Buna,

Poate sa il evalueze si fara sa functioneze apa,gaz etc.

#43
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 mihaela1981, on 8th December 2009, 22:56, said:

Buna,

Poate sa il evalueze si fara sa functioneze apa,gaz etc.


si nu se scade din evaluare nu, pt ca in antecontract e stipulat ca la data receptiei toate tre sa functioneze?

#44
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004
buna seara, in sfarsit am primit si noi aprobarea finala de la banca.
habar n-am daca mai prindem anul asta incheierea contractelor, dar macar am ajuns in urmatoarea faza. parca vad ca le mai ia 3 saptamani sa trimita dosarul la Fond.  :D

#45
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 bogdus, on 9th December 2009, 22:16, said:

buna seara, in sfarsit am primit si noi aprobarea finala de la banca.
habar n-am daca mai prindem anul asta incheierea contractelor, dar macar am ajuns in urmatoarea faza. parca vad ca le mai ia 3 saptamani sa trimita dosarul la Fond.  :D


cum ai facut sa obtii acest raspuns...ziceai ca de 3 sapt statea dosarul in centrala?

#46
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 xtine_bm, on 10th December 2009, 11:07, said:

cum ai facut sa obtii acest raspuns...ziceai ca de 3 sapt statea dosarul in centrala?

cine mai are dosarul al BROM poate sa detalieze cat a durat procesul?
multumesc

#47
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

 xtine_bm, on 10th December 2009, 11:07, said:

cum ai facut sa obtii acest raspuns...ziceai ca de 3 sapt statea dosarul in centrala?

pai...am asteptat  :) miercuri cand ma pregateam sa ma duc sa fac scandal, m-a sunat consiliera sa ma anunte ca s-a aprobat creditul. si sa aducem extrasul de CF si declaratia refacuta conform noii versiuni.
luni ne vom duce cu documentele la banca.

#48
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 bogdus, on 12th December 2009, 21:32, said:

pai...am asteptat  :) miercuri cand ma pregateam sa ma duc sa fac scandal, m-a sunat consiliera sa ma anunte ca s-a aprobat creditul. si sa aducem extrasul de CF si declaratia refacuta conform noii versiuni.
luni ne vom duce cu documentele la banca.


te rog sa mi spui si mie cuma  fost cu evaluarea...ti l a evaluat ok? i ai dat ceva?
e bloc nou/vechi
mor...am mare nevoie de cei 57 000Eur

#49
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

 xtine_bm, on 14th December 2009, 11:35, said:

te rog sa mi spui si mie cuma  fost cu evaluarea...ti l a evaluat ok? i ai dat ceva?
e bloc nou/vechi
mor...am mare nevoie de cei 57 000Eur

la noi situatia e putin diferita, in sensul ca ap. pe care il cumparam nu e in Bucuresti, e in Pitesti. Fata de valoarea pietei din acest moment, a fost evaluat un pic mai jos decat ne asteptam (vanzatorul vrea 52.000, piata e undeva pe la 50.000 se pare, iar el a fost evaluat la 48000), dar cred ca a contat faptul ca are finisaje medii spre deloc :) acolo au scazut mult.
nu i-am dat nimic evaluatorului, a intrebat la cat am vrea sa fie evaluat si cred ca a facut si el ce a putut :)
bafta multa si te asteptam cu vesti bune!

#50
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 bogdus, on 14th December 2009, 18:45, said:

la noi situatia e putin diferita, in sensul ca ap. pe care il cumparam nu e in Bucuresti, e in Pitesti. Fata de valoarea pietei din acest moment, a fost evaluat un pic mai jos decat ne asteptam (vanzatorul vrea 52.000, piata e undeva pe la 50.000 se pare, iar el a fost evaluat la 48000), dar cred ca a contat faptul ca are finisaje medii spre deloc :) acolo au scazut mult.
nu i-am dat nimic evaluatorului, a intrebat la cat am vrea sa fie evaluat si cred ca a facut si el ce a putut :)
bafta multa si te asteptam cu vesti bune!


mersi mult de raspuns
vad ca la multa lume a fost subevaluat :(((
in2 zile vine evaluatorul...ceea ce mi s a parut ciudat a fost ca mie mi a zis de la banca ca nu tre sa fiu de fata?!?! doar evaluatorul si proprietarul

sa dea Domnu sa fie bine

#51
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009
mi au zis de la BROM ca eu nu pot fi de fata la evaluare!!! ati patit asa ceva?

#52
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 xtine_bm, on 15th December 2009, 11:06, said:

mi au zis de la BROM ca eu nu pot fi de fata la evaluare!!! ati patit asa ceva?

inebunesc..nici acum nu au trimis evaluatorul.
am depus de miercurea trecuta dosarul

#53
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

 xtine_bm, on 16th December 2009, 15:22, said:

inebunesc..nici acum nu au trimis evaluatorul.
am depus de miercurea trecuta dosarul

Nu dispera, mai intreaba la consiliera, poate ea obtine mai multe detalii. Noi am depus actele pe 11 nov, ne-au mai cerut 2 hartii si abia pe 19 nov au facut evaluarea.
dosarul nostru a ajuns la fond, din pacate ne-au mai cerut un act mentionat pe incheierea de intabulare care e in dosar la Oficiul de Cadastru; speram sa facem rost de el maine. Mai am putin si ma urc pe pereti... :cursing:  Ma imbat daca termin anul asta cu totul...

#54
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009
:) mersi de incurajari...maine daca nu mi da un raspuns cred ca ma duc peste ei la sucursala sa le fac un pic de scandal

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate