Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Banca Romaneasca si Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
917 replies to this topic

#19
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

View Postkmeleonuss, on 25th November 2009, 10:25, said:

nu sunt printre primii. cunosc mai multe persoane care au luat prin Banca Romaneasca. Oricum respect la cum s-au miscat(lasand evaluarea pentru ca nu e vina lor)


buna

si eu am dosarul tot la BROM. rog pe cei care au dosarula colo sa mi dea si mie sfaturi ce ar trebui sa fac ca sa evit peripetiile.
cat a stat de pilda dosarul in centrala?

multumesc

#20
kmeleonuss

kmeleonuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.03.2005

View Postxtine_bm, on 6th December 2009, 09:07, said:

buna

si eu am dosarul tot la BROM. rog pe cei care au dosarula colo sa mi dea si mie sfaturi ce ar trebui sa fac ca sa evit peripetiile.
cat a stat de pilda dosarul in centrala?

multumesc

Salut

Eu am terminat cu bine. Pe 10 dec platesc prima rata :). Dosarul la mine a stat foarte putin in centrala (dosarul a fost depus in bucuresti). Pentru analiza a stat 3 zile, dupa ce a venit evaluarea a stat 2 zile, dupa ce a venit contractul de garantare a stat 2 zile .... si cat asta a fost. Probabil ca daca nu esti din bucuresti va dura putin mai mult..... dar stai cu telefonul pe cei din sucursala.
Succes in continuare.

#21
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

View Postkmeleonuss, on 7th December 2009, 10:47, said:

Salut

Eu am terminat cu bine. Pe 10 dec platesc prima rata :). Dosarul la mine a stat foarte putin in centrala (dosarul a fost depus in bucuresti). Pentru analiza a stat 3 zile, dupa ce a venit evaluarea a stat 2 zile, dupa ce a venit contractul de garantare a stat 2 zile .... si cat asta a fost. Probabil ca daca nu esti din bucuresti va dura putin mai mult..... dar stai cu telefonul pe cei din sucursala.
Succes in continuare.


super..sper sa dea Domnu` sa stea si la mine la fel
sunt din bucuresti dar nu pre imi place ofiterul de credit..mi se pare cam incopetenta ..poate sunt eu carcotasa

#22
mihaela1981

mihaela1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009

View Postkmeleonuss, on 7th December 2009, 10:47, said:

Salut

Eu am terminat cu bine. Pe 10 dec platesc prima rata :). Dosarul la mine a stat foarte putin in centrala (dosarul a fost depus in bucuresti). Pentru analiza a stat 3 zile, dupa ce a venit evaluarea a stat 2 zile, dupa ce a venit contractul de garantare a stat 2 zile .... si cat asta a fost. Probabil ca daca nu esti din bucuresti va dura putin mai mult..... dar stai cu telefonul pe cei din sucursala.
Succes in continuare.


Buna,

La ce sucursala Brom ai depus dosarul?

#23
kmeleonuss

kmeleonuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.03.2005

View Postmihaela1981, on 7th December 2009, 12:54, said:

Buna,

La ce sucursala Brom ai depus dosarul?
Buna,

La Piata Victoriei (este pe Calea Victoriei langa BCR).

#24
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

View Postkmeleonuss, on 7th December 2009, 14:48, said:

Buna,

La Piata Victoriei (este pe Calea Victoriei langa BCR).

va rog sa mi spuneti si mie daca la evaluare tre sa functioneze apa, gazul sau e sufcient sa vada ca exista contor si centrala montata etc

multumesc

#25
mihaela1981

mihaela1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009

View Postxtine_bm, on 7th December 2009, 10:54, said:

super..sper sa dea Domnu` sa stea si la mine la fel
sunt din bucuresti dar nu pre imi place ofiterul de credit..mi se pare cam incopetenta ..poate sunt eu carcotasa


Buna tuturor,


Vi s-a cerut de la banca o noua declaratie pe propria raspundere 'prima casa'?

Astazi m-au anuntat de la banca si mi-au spus ca va trebui sa fac o noua declaratie deoarece incepand cu data de 30.11.2009 a intrat in vigoare Legea 368/2009 de aprobare a OUG NR 60/2009 care mentioaneaza ca din declaratie trebuie sa rezulte ca :

"La data intrarii in vigoare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 60/2009 nu au detinut si nu detin in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotul/sotia sau cu alte persoane, indiferent de modul in care a fost dobandita, cu exceptia cotelor-parti din locuinte dobandite prin mostenire
si nici nu au mai achizitionat dupa aceasta data o locuinta, indiferent de modul de dobandire."

Mersic!

#26
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

View Postmihaela1981, on 7th December 2009, 21:16, said:

Buna tuturor,


Vi s-a cerut de la banca o noua declaratie pe propria raspundere 'prima casa'?

Astazi m-au anuntat de la banca si mi-au spus ca va trebui sa fac o noua declaratie deoarece incepand cu data de 30.11.2009 a intrat in vigoare Legea 368/2009 de aprobare a OUG NR 60/2009 care mentioaneaza ca din declaratie trebuie sa rezulte ca :

"La data intrarii in vigoare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 60/2009 nu au detinut si nu detin in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotul/sotia sau cu alte persoane, indiferent de modul in care a fost dobandita, cu exceptia cotelor-parti din locuinte dobandite prin mostenire
si nici nu au mai achizitionat dupa aceasta data o locuinta, indiferent de modul de dobandire."

Mersic!


da asa e trebuie modificata
apropo stiti cumva cat costa aceasta declaratie?

mihaela daca ai dosarul la Brom te rog fi buna si spune mi ce acte ai dus la banca pt evaluare ..sunt disperata nu mai inteleg nimk..eu iau in bloc nou si dezv +agentia mi au spus ca nu imi  trebuie intabulare pt ca aia se doar la sfarsit..de la banca mi au cerut-o
nu stiu ce sa mai cred...

#27
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004
am o intrebare pentru cei care au avut dosare rezolvate de brom: cat a durat de la evaluare si momentul in care s-a dat aprobarea finala a bancii? Eu stau de 3 saptamani cu evaluarea facuta si cu acelasi raspuns: ca dosarul este in aprobare, ii mai trebuie o semnatura. Cred ca am nimerit si o consiliera foarte dezinteresata, dar 3 saptamani pentru o semnatura? Maine sunt decis sa trec pe la ei si sa le fac putin scandal...

#28
mihaela1981

mihaela1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009

View Postxtine_bm, on 7th December 2009, 22:07, said:

da asa e trebuie modificata
apropo stiti cumva cat costa aceasta declaratie?

mihaela daca ai dosarul la Brom te rog fi buna si spune mi ce acte ai dus la banca pt evaluare ..sunt disperata nu mai inteleg nimk..eu iau in bloc nou si dezv +agentia mi au spus ca nu imi  trebuie intabulare pt ca aia se doar la sfarsit..de la banca mi au cerut-o
nu stiu ce sa mai cred...


Buna,

Pe mine m-a costat declaratia 60 de ron,dar depinde la ce notar o faci pentru ca difera foarte mult preturile ( eu am fost decat la 2 birouri notariale , la unul ma costa 70 ron si cel pe care l-am ales 60 de ron ).

Sunt foarte revoltata ca tipa de la banca mi-a dat un model de declaratie cu care am fost la notar iar acum mi se spune ca s-au mai adaugat 2-3 cuvinte si ca trebuie adusa o alta declaratie.Asta asa ca sa mai castige si notarii niste bani ca nu au destui....

Pentru evaluare mie mi-au cerut cadastru si intabularea ( eu vreau sa cumpar o garsoniera tot intr-un bloc nou si a trebuit sa astept pana au fost gata altfel nu se putea face evaluarea ).


Pana acum am dus la banca:
- antecontractul de vanzare cumparare
- actul de dezmembrare si partaj
- extras de carte funciara
- releveu apartament
-cadastru
-intabulare
si alte acte cerute dezvoltatorului ( am dat bancii un numar de tel de la dezvoltator si cand au avut nevoie de alte acte iau sunat direct pe ei  - de ex acte din care sa rezulte modul de dobandire al terenului pe care s-a facut constructia etc )


Tu la ce agentie ai facut credit?

#29
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

View Postmihaela1981, on 8th December 2009, 00:04, said:

Buna,

Pe mine m-a costat declaratia 60 de ron,dar depinde la ce notar o faci pentru ca difera foarte mult preturile ( eu am fost decat la 2 birouri notariale , la unul ma costa 70 ron si cel pe care l-am ales 60 de ron ).

Sunt foarte revoltata ca tipa de la banca mi-a dat un model de declaratie cu care am fost la notar iar acum mi se spune ca s-au mai adaugat 2-3 cuvinte si ca trebuie adusa o alta declaratie.Asta asa ca sa mai castige si notarii niste bani ca nu au destui....

Pentru evaluare mie mi-au cerut cadastru si intabularea ( eu vreau sa cumpar o garsoniera tot intr-un bloc nou si a trebuit sa astept pana au fost gata altfel nu se putea face evaluarea ).


Pana acum am dus la banca:
- antecontractul de vanzare cumparare
- actul de dezmembrare si partaj
- extras de carte funciara
- releveu apartament
-cadastru
-intabulare
si alte acte cerute dezvoltatorului ( am dat bancii un numar de tel de la dezvoltator si cand au avut nevoie de alte acte iau sunat direct pe ei  - de ex acte din care sa rezulte modul de dobandire al terenului pe care s-a facut constructia etc )


Tu la ce agentie ai facut credit?

multumesc frumos eu sunt la agentia dr taberei pe bucla
cred ca am o problema nu am intabulare!!!
nu stiu ce sa ma fac

#30
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

View Postbogdus, on 7th December 2009, 23:45, said:

am o intrebare pentru cei care au avut dosare rezolvate de brom: cat a durat de la evaluare si momentul in care s-a dat aprobarea finala a bancii? Eu stau de 3 saptamani cu evaluarea facuta si cu acelasi raspuns: ca dosarul este in aprobare, ii mai trebuie o semnatura. Cred ca am nimerit si o consiliera foarte dezinteresata, dar 3 saptamani pentru o semnatura? Maine sunt decis sa trec pe la ei si sa le fac putin scandal...

la ce agentie esti casi eu am o consiliera batuta n cap rau de tot

#31
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

View Postxtine_bm, on 8th December 2009, 10:12, said:

la ce agentie esti casi eu am o consiliera batuta n cap rau de tot

la SMB de la Unirii, tu?
dupa pranz ma duc la ea, sa vedem care e justificarea pt aceasta intarziere

#32
mihaela1981

mihaela1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009

View Postbogdus, on 7th December 2009, 23:45, said:

am o intrebare pentru cei care au avut dosare rezolvate de brom: cat a durat de la evaluare si momentul in care s-a dat aprobarea finala a bancii? Eu stau de 3 saptamani cu evaluarea facuta si cu acelasi raspuns: ca dosarul este in aprobare, ii mai trebuie o semnatura. Cred ca am nimerit si o consiliera foarte dezinteresata, dar 3 saptamani pentru o semnatura? Maine sunt decis sa trec pe la ei si sa le fac putin scandal...


Buna,

Exact in acceiasi situatie sunt si eu.Au trecut 2 saptamani de la avaluare si inca nu am primit aprobarea finala a bancii.Aproape in fiecare zi am sunat la banca si imi tot spun ca nu au inca un raspuns... mai mult chiar azi am primit pe mail o lista cu documente de care mai au nevoie la dosar cu toate ca ieri mi-au zis ca nu mai au nevoie de nimic.


Sunt foarte dezamagita de aceasta banca si citind aici pe forum observ ca nu sunt singura...

#33
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

View Postmihaela1981, on 8th December 2009, 12:09, said:

Buna,

Exact in acceiasi situatie sunt si eu.Au trecut 2 saptamani de la avaluare si inca nu am primit aprobarea finala a bancii.Aproape in fiecare zi am sunat la banca si imi tot spun ca nu au inca un raspuns... mai mult chiar azi am primit pe mail o lista cu documente de care mai au nevoie la dosar cu toate ca ieri mi-au zis ca nu mai au nevoie de nimic.


Sunt foarte dezamagita de aceasta banca si citind aici pe forum observ ca nu sunt singura...

problema este ca in aceste 3 saptamani ni s-a spus si noua acelasi lucru: nu mai trebuie nimic, e in aprobare. Pana acum nu ni s-a mai solicitat niciun document si sincer nu vad ce as mai putea duce. Dupa ce se aproba va trebui sa scot un extras de informare nou si sa refac declaratia, dupa noile reguli. Deci mai pierd si acolo cateva zile. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca expira si antecontratul, avand in vedere ca or sa vina sarbatorile si nu ii mai vad pe ei agitandu-se. bafta multa.

#34
mihaela1981

mihaela1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009

View Postbogdus, on 8th December 2009, 12:44, said:

problema este ca in aceste 3 saptamani ni s-a spus si noua acelasi lucru: nu mai trebuie nimic, e in aprobare. Pana acum nu ni s-a mai solicitat niciun document si sincer nu vad ce as mai putea duce. Dupa ce se aproba va trebui sa scot un extras de informare nou si sa refac declaratia, dupa noile reguli. Deci mai pierd si acolo cateva zile. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca expira si antecontratul, avand in vedere ca or sa vina sarbatorile si nu ii mai vad pe ei agitandu-se. bafta multa.



Si mie imi exipra antecontractul la sfarsitul lunii decembrie.Probabil ei stiu ca nu o sa se finalizeze dosarul pana atunci asa ca mi-au spus sa fac un act aditional la antecontract prin care sa prelungesc termenul pentru incheierea Contractului de vanzare - cumparare.

La tine cand expira antecontractul?

Bafta si tie!

#35
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

View Postmihaela1981, on 8th December 2009, 13:22, said:

Si mie imi exipra antecontractul la sfarsitul lunii decembrie.Probabil ei stiu ca nu o sa se finalizeze dosarul pana atunci asa ca mi-au spus sa fac un act aditional la antecontract prin care sa prelungesc termenul pentru incheierea Contractului de vanzare - cumparare.

La tine cand expira antecontractul?

Bafta si tie!

aoleu...sper sa nu patesc acelasi lucru..era un baiat care zicea ca la el a durat f putin
o fi o chestie de noroc?

#36
mihai24silus

mihai24silus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.01.2007

View Postmihaela1981, on 7th December 2009, 21:16, said:

Buna tuturor,


Vi s-a cerut de la banca o noua declaratie pe propria raspundere 'prima casa'?

Astazi m-au anuntat de la banca si mi-au spus ca va trebui sa fac o noua declaratie deoarece incepand cu data de 30.11.2009 a intrat in vigoare Legea 368/2009 de aprobare a OUG NR 60/2009 care mentioaneaza ca din declaratie trebuie sa rezulte ca :

"La data intrarii in vigoare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 60/2009 nu au detinut si nu detin in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotul/sotia sau cu alte persoane, indiferent de modul in care a fost dobandita, cu exceptia cotelor-parti din locuinte dobandite prin mostenire
si nici nu au mai achizitionat dupa aceasta data o locuinta, indiferent de modul de dobandire."

Mersic!

salut
eu abia ieri am mers la notar pt a pregati declaratia . notarul nu mai lucrase la Prima Casa cu Banca Romaneasca, si a sunat filiala la care mi s-a aprobat dosarul sa ii intrebe ce fel de declaratie au (model sau nu), si atunci a aflat si notarul depre acest paragraf:
"La data intrarii in vigoare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 60/2009 nu au detinut si nu detin in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotul/sotia sau cu alte persoane, indiferent de modul in care a fost dobandita, cu exceptia cotelor-parti din locuinte dobandite prin mostenire
si nici nu au mai achizitionat dupa aceasta data o locuinta, indiferent de modul de dobandire."
noroc ca am nimerit in asa fel incat sa nu trebuiasca sa ne cheme iar la banca.
mai avem de semnat precontractul joi, apoi asteptam evaluatorul.


View Postxtine_bm, on 7th December 2009, 22:07, said:

da asa e trebuie modificata
apropo stiti cumva cat costa aceasta declaratie?

mihaela daca ai dosarul la Brom te rog fi buna si spune mi ce acte ai dus la banca pt evaluare ..sunt disperata nu mai inteleg nimk..eu iau in bloc nou si dezv +agentia mi au spus ca nu imi  trebuie intabulare pt ca aia se doar la sfarsit..de la banca mi au cerut-o
nu stiu ce sa mai cred...


salut, sunt din Baia mare, la notar am platit 30 RON pentru 5 (cinci) exemplare de declaratie (nu stiu de ce 5, caci 2 au ramas la noi) , si 20RON pentru extras de CF de informare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate