Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...
 Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi
 Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...

Windows 10 Pro - Automatic Repair...
 Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

kit placa de baza si procesor pen...

Situatie: Vodafone - PC_cu_placa_retea_Realtek - Dlink - Laptop_cu_wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

catalinvvvv

catalinvvvv

New Member

• Grup: Members
Am si eu o situatie putin aparte pe care nu reusesc sa o rezolv:

Am un modem Vodafone. Se conecteaza prin USB la un PC (cu windows XP). Acum PC-ul are internet. Doresc sa distribui semnal internet la inca 2 laptopuri cu wireless prin intermediul unui Router "Dlink DI-524" conectat la placa de retea aflata in PC-ul initial. Routerul legat la PC-ul cu internet a fost conectat la portul LAN, si nu la WAN (fiindca nu mergea deloc legat la WAN).
Apoi, am intrat in browser 192.168.0.1... am respectat instructiuni ... am reusit sa fac laptopurile sa fie conectate prin wireless la primul PC, dar numai in LAN !!!  Nu am iesire spre internet de pe aceste 2 laptopuri.

Nu stiu ce sa mai setez si unde.... M-ar putea sfatui cineva ?

- Desi e prin modem, de la Vodafone obtin un IP fix (de regula, ca il mai schimba ei uneori)...
- Am permis ca routerul sa dea laptopurilor IP-uri prin DHCP ...
- Am verificat sa nu fie filtrate MAC-urile celor 2 placi de wireless ale laptopurilor....
- routerului i-am fixat conexiune de tip PPPoE
- ce sa ii mai fac ?

Multam fain

Aaa ... uitasem:
Am un program TCPView ( http://cvasipedia.ro...nte/TcpView.zip ) instalat pe laptopul cu wireless. Acolo imi vede primul PC (cel cu internetul si cu Vodafone-ul pe el) cu adresa lui 192.168.0.117 si in acelasi timp si cu adresa IP data de Vodafone, adica 85.xxx.xxx.xxx.  M-am gandit la un firewall ceva, dar nu stiu de unde si cum sa il scot....

Edited by catalinvvvv, 04 November 2009 - 09:45.

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

• Grup: Senior Members
Routerul in cazul tau e folosit doar ca switch, nu ai ce sa setezi la partea de WAN, pentru ca nu el se conecteaza la net. Routarea trebuie sa o faca PC-ul cu conexiunea Vodafone (legata la un port LAN al routerului wireless). Foloseste Internet Connection Sharing din Windows pt asta. Vezi ca o sa trebuiasca sa dezactivezi DHCP de pe router, intrucat primul PC o sa indeplineasca rolul asta.

catalinvvvv

catalinvvvv

New Member

• Grup: Members
:OK:
multumesc ! a mers !

Edited by catalinvvvv, 04 November 2009 - 15:29.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate