Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Evaluare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
pisi123

pisi123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.06.2010

 turnatoru1, on 22nd July 2010, 14:53, said:

Eu am luat un apartament in bloc nou cu 2 camere 66 metri patrati, 54 mp fara balcon - 60000 Euro. A fost evaluat la 64000 Euro in conditiile in care in apartament nu era pus nici parchetul si nici usile. De spaga nici nu a fost vorba pentru ca eu nici nu m-am intalnit cu evaluatorul, am vorbit doar la telefon. Acum astept dosarul sa vina de la fond.
da si sora mea la fel a luat prin dezvoltator.
nici nu s-a intalnit cu evaluatorul.
retea deja formata si bine inchegata.
nici la ea nu erau puse usile si toate alea.
dezvoltatorul s-a miscat ff bine normal interesul lui.

#20
bejange

bejange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.04.2009
In jurul carei sume ar trebui sa fie "atentia" pentru evaluator?

#21
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Daca apartamentul pe care vreau sa il cumpar are un perete modificat ( adica daramat) si nu apare in planul cadastral, ce trebuie facut?
La evaluare va aparea chestia asta. O sa imi respinga banca dosarul? Sau fondu? Am comandat o expertiza unui expert in constructii, care o sa imi dea favorabil, ca nu a afectat structura de rezistenta si ca e totul ok.
Sau mai simplu este sa ridice proprietarul peretele inapoi? Si sa rechemam evaluatorul?
Please help. Alte solutii? Chestia e ca deja am semnat antecontractul...trebuie sa duc evaluarea la banca.

#22
gogu69

gogu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.10.2005
Depinde cred de banca, la mine nu au fost probleme desi bucataria a fost marita si a disparut o camara.

#23
sphere9

sphere9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.05.2010
am ajuns sa dam "atentie" si la evaluator?

#24
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
se pare ca nu. adica am auzit la altii ca s-a dat, dar la mine a fost mai mult decat cinstit. Adica a insistat sa scrie unele lucruri care nici macar nu erau obligatorii. din pacate pt mine

Edited by Sudsemnatu, 09 November 2010 - 17:41.


#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am apartament ci o cladire de suprafata apropiata respectiv terenul aferent. Am facut un credit ipotecar si acum 3 ani s-a estimat in jurul valorii de 30-35000 euro desi cred ca face mai mult. (constructie 50mp / 40mp utili si teren 140mp in plus). Am apelat la o firma de imobiliare pentru a vinde acea cladire si va intreb: de regula ei au un evaluator care sa-mi spuna daca pretul cerut este in "parametri" sau nu? Interesul lor e sa se vinda la pret cit mai mare desi este riscul ca la unul nesimtit sa nu se apropie nimeni asadar vor propune un pret al pietei. Pin la urma decit nimic mai bine mai putin...
La o adica un evaluator care sa-mi spuna cit ar face tot ce e scos la vinzare cit ar putea percepe pentru interventia/consilierea sa?
PS: a folosit search si m-a adus aici, acum vad ca e prima casa dar... intrebarea e cam aceeasi. Si la mine cred ca e subevaluat, numai terenul ar face acum 15-20000 euro.

Edited by danghetau, 11 February 2012 - 16:21.


#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Iata un plan al caldirii.
Attached File  IMAG0314.jpg   635.88K   48 downloads

#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Care-s criteriile de evaluare pt. un apartament semifinisat? De la banca mi-au zis ca evaluarea e cam cu 10% mai putin fata de cel finisat...

#28
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

 shiva, on 15th February 2012, 15:31, said:

Care-s criteriile de evaluare pt. un apartament semifinisat? De la banca mi-au zis ca evaluarea e cam cu 10% mai putin fata de cel finisat...
Scrie in Ghidul Notarilor pe 2012. Vezi la pagina 16 care sint coeficientii. Mult mai mult de 10% am impresia. Lipsa finisajelor: 0.75. Finisaje inferioare: 0.9.
Ghidul: http://www.2shared.c...resti-2012.html

Edited by Sylverix, 19 February 2012 - 20:54.


#29
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 Sylverix, on 19th February 2012, 20:53, said:

Scrie in Ghidul Notarilor pe 2012. Vezi la pagina 16 care sint coeficientii. Mult mai mult de 10% am impresia. Lipsa finisajelor: 0.75. Finisaje inferioare: 0.9.
Ghidul: http://www.2shared.c...resti-2012.html
Mersi, a fost informativ. Totusi, cum se aplica coeficientii aia, ca n-am gasit o formula de calcul prin document - se scad procentual din valoarea ceruta de vanzator sau se scad procentual din ce valoare?

#30
ckelu

ckelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2012
Salut, am o mica problema ..am gasit un apartament de 2 camere la pretul de 41000 are 44mp e confort 2 sporit si doresc sa stiu daca o sa am probleme cu evaluarea..apartamentul e in zona Titan pe codrii neamtului e la et 4 din 10 are tot ce ii trebuie t,um,p,g,f am mai avut o problema cu un apartamet dar era de 39mp si mi la evaluat la 37000 era in Vitan si propritarul cerea 42000

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate