Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Evaluare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MihaelaRosca

MihaelaRosca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2009
Am gasit un apartament pentru care proprietarul il vinde cu 43.000 Euro pentru ca nu are nici o imbunatarire aboslut nimic  si care daca ma uit pe un site de evaluare la zona respectiva in Brasov - confort 1 fara imbunatatiri el costa 48.000. Eu vreau sa aplic prin programul Prima Casa si sa cer 40.000 euro prin BCR.

Ce probleme credeti ca as putea intampina la evaluare si ce probleme as avea la banca?
Va rog sa ma ajutati cei care ati trecut prin asa ceva.

Multumesc.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Pai nu stiu pe ce site te-ai uitat dar in general bancile subevalueaza acum Eu am avut showuri mari in vara cu un apt de 60 000 in Bucuresti pe care l-a evaluat la 53000 si a trebuit sa mai dau ceva la avans. Am luat cu credit normal nu cu Prima casa.
Eu as zice sa-ti iei masuri de precautie daca iese subevaluat si stii ca nu ai banii sa mai plusezi la avans. Altfel pierzi avansul ca multi altii care au patit-o deja.

#3
MihaelaRosca

MihaelaRosca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2009

 atupi, on 3rd November 2009, 09:17, said:

Pai nu stiu pe ce site te-ai uitat dar in general bancile subevalueaza acum Eu am avut showuri mari in vara cu un apt de 60 000 in Bucuresti pe care l-a evaluat la 53000 si a trebuit sa mai dau ceva la avans. Am luat cu credit normal nu cu Prima casa.
Eu as zice sa-ti iei masuri de precautie daca iese subevaluat si stii ca nu ai banii sa mai plusezi la avans. Altfel pierzi avansul ca multi altii care au patit-o deja.


Sincer, la problema asta cu subevaluarea m-am gandit multtt timp si mi-au zis cei de la banca inainte de a gasi apartamentul asta ca platesc diferenta dar acum ca am gasit aparatamentul asta m-am gandit si la a doua varianta. Sper sa fie totul OK.

#4
andreeado

andreeado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.12.2009
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum, dar subiectul nu imi este strain; in sensul ca sunt si eu implicata cu un dosar, tot la BCR, in stadiul de evaluare, care va avea loc maine; insa azi, la telefon, evaluatorul mi-a spus sau ma rog mi-a sugerat niste solutii aparent avantajoase de ambele parti; ma rog, eu vreau sa achizitionez un apartament (garsoniera) in bloc nou, la gri , in Constanta (fara finisaje, doar gletuit, cu toate utilitatile, gaze, etc, pereti finisati, geamuri, doar ca nu are gresie, faianta, parchet, obiecte sanitare instalate, etc);

astfel, evaluatorul ne-a propus ca atunci cand va veni sa faca poze, sa faca poze la un apart din aceeasi cladire, dar care este "la gata", asta pt a nu ne stagna dosarul cei de la Bucuresti, vazand caci apart nu este finisat; intrebare mea este, risc ceva daca fac evalurea in felul acesta ? mutlumesc

#5
bebelutz

bebelutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.12.2009

 andreeado, on 15th December 2009, 21:53, said:

astfel, evaluatorul ne-a propus ca atunci cand va veni sa faca poze, sa faca poze la un apart din aceeasi cladire, dar care este "la gata", asta pt a nu ne stagna dosarul cei de la Bucuresti, vazand caci apart nu este finisat; intrebare mea este, risc ceva daca fac evalurea in felul acesta ? mutlumesc

O problema asemanatosre am si eu, inca nu am discutat cu evaluatorul sper sa accepte acst lucru. Poate cu o mica atentie o sa reusim. Ma gadesc ca este si in interesul dezvoltatorului sa se implice in vanzarea apartametului la gri. pe foametea asta mai greu sa cumperi apartamente. Eu sper ca apartamentul 3 camere (100 mp construiti ) sa fie evaluat la 60000 euro.

#6
luci_dana

luci_dana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.12.2009
cu alte cuvinte a sugerat sa ai bani de o "atentie"

#7
pisi123

pisi123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.06.2010

 luci_dana, on 29th December 2009, 12:22, said:

cu alte cuvinte a sugerat sa ai bani de o "atentie"
eu am dat bani si tot am luat teapa
tipul a zis ca e ok vroiam evaluare la 60 mii
si m/am trezit cu raport eval la 55000
de cacat/ noroc ca aveam cash sa pun diferenta de 4 mii altfel pierdeam creditul
zona buna bloc 85 (el a scris in raport estimat 77) confort 1 decomandat 2 camere
asta e teapa aveti grija sa aveti niste cash ca altfel toate sansele sa luati teapa mare

#8
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Eu n-am dat nicio spaga si a iesit evaluarea la 70000. ( 2 camere titan)

#9
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

 pisi123, on 10th July 2010, 17:44, said:

eu am dat bani si tot am luat teapa
tipul a zis ca e ok vroiam evaluare la 60 mii
si m/am trezit cu raport eval la 55000
de cacat/ noroc ca aveam cash sa pun diferenta de 4 mii altfel pierdeam creditul
zona buna bloc 85 (el a scris in raport estimat 77) confort 1 decomandat 2 camere
asta e teapa aveti grija sa aveti niste cash ca altfel toate sansele sa luati teapa mare


Puteai contesta evaluarea si sa aduci dovezi asupra anului constructiei, etc.

Si mie mi-au gresit-o, m-am dus la ei, mi-au refacut-o si gata.

#10
anaf

anaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.07.2010
pisi123 cu ce banca ai facut evaluarea? la fel am patit si eu; bloc din 84, in evaluare era trecut 78. noroc ca mie mi l-a evaluat doar cu 400eur mai putin. si de cotizat, am cotizat si eu...asa ca, verificati raportul de evaluare cand este gata. eu m-am dus la banca sa-l verific dupa ce plecase dosarul la fond si pentru 400eur nu avea rost sa-i pun sa-l refaca.
p.s: in ce zona este apartamentul tau?

#11
pisi123

pisi123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.06.2010

 Corina2009, on 16th July 2010, 14:24, said:

Puteai contesta evaluarea si sa aduci dovezi asupra anului constructiei, etc.

Si mie mi-au gresit-o, m-am dus la ei, mi-au refacut-o si gata.
la cine? banca nu stie evaluatorul - ma refer la bcr
plus ca tipa de la banca mi/a zis ca pot contesta dar mi/a spus ca au fost situatii ca la a 2a evaluare au dat pretul si mai jos....nu am vrut sa risc mai ales ca evaluatorul mi s/a parut o scarba
parerea mea- banca este interesata sa se subevalueze sa se acopere ca risc.
daca am avut banii asta e am zis sa merg mai departe sa scap naibii odata.....
acum astept sa ma duc la fond cu dosarul ca mi-au gresit datele din contr de garantare pe prima pagina.....noroc ca pot sa ma duc eu cu el ca mai asteptam inca 2 sapt aiurea....

 anaf, on 16th July 2010, 14:35, said:

pisi123 cu ce banca ai facut evaluarea? la fel am patit si eu; bloc din 84, in evaluare era trecut 78. noroc ca mie mi l-a evaluat doar cu 400eur mai putin. si de cotizat, am cotizat si eu...asa ca, verificati raportul de evaluare cand este gata. eu m-am dus la banca sa-l verific dupa ce plecase dosarul la fond si pentru 400eur nu avea rost sa-i pun sa-l refaca.
p.s: in ce zona este apartamentul tau?
banca bcr
zona Tei
oricum apartamentul facea 60 mii in fine nu mai conteaza
anaf esti de la anaf? :))

 pstefan, on 16th July 2010, 14:08, said:

Eu n-am dat nicio spaga si a iesit evaluarea la 70000. ( 2 camere titan)
pretul mi se pare mare....e nou? cand l/ai luat?

#12
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Ideea era ca tu suni evaluatorul sa iti zica cand vine, da?
Apoi la vizionare ii spui ce dorinte ai vis a vis de serviciile lui, discret asa si ii vei mai da un telefon cand e gata evaluarea sa iti zica la cat a iesit.

#13
anaf

anaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.07.2010

 pisi123, on 18th July 2010, 17:24, said:

la cine? banca nu stie evaluatorul - ma refer la bcr
plus ca tipa de la banca mi/a zis ca pot contesta dar mi/a spus ca au fost situatii ca la a 2a evaluare au dat pretul si mai jos....nu am vrut sa risc mai ales ca evaluatorul mi s/a parut o scarba
parerea mea- banca este interesata sa se subevalueze sa se acopere ca risc.
daca am avut banii asta e am zis sa merg mai departe sa scap naibii odata.....
acum astept sa ma duc la fond cu dosarul ca mi-au gresit datele din contr de garantare pe prima pagina.....noroc ca pot sa ma duc eu cu el ca mai asteptam inca 2 sapt aiurea....


banca bcr
zona Tei
oricum apartamentul facea 60 mii in fine nu mai conteaza
anaf esti de la anaf? :))

Banca trebuie sa stie evaluatorul...este trecut numele lui in raportul de evaluare. Tot la bcr am avut si eu... si la fel, evaluatorul a fost un spagar...in fine, nici eu nu am vrut sa mai pierd timp cu o a doua evaluare.

Nu-s de la anaf...e doar prenumele si initiala numelui de familie :)

Vrei sa spui ca fondul ti-a dat aprobarea, ti-a trimis contractul de garantare, dar ti l-au trimis gresit?

#14
pisi123

pisi123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.06.2010

 anaf, on 19th July 2010, 09:02, said:

Banca trebuie sa stie evaluatorul...este trecut numele lui in raportul de evaluare. Tot la bcr am avut si eu... si la fel, evaluatorul a fost un spagar...in fine, nici eu nu am vrut sa mai pierd timp cu o a doua evaluare.

Nu-s de la anaf...e doar prenumele si initiala numelui de familie :)

Vrei sa spui ca fondul ti-a dat aprobarea, ti-a trimis contractul de garantare, dar ti l-au trimis gresit?
da- au scris gresit datele de identificare
am inlocuit pagina

 Corina2009, on 18th July 2010, 20:57, said:

Ideea era ca tu suni evaluatorul sa iti zica cand vine, da?
Apoi la vizionare ii spui ce dorinte ai vis a vis de serviciile lui, discret asa si ii vei mai da un telefon cand e gata evaluarea sa iti zica la cat a iesit.
el m-a sunat dupa indelungi insistente la banca
spuneau ca m-au sunat dar eu nu raspund....niste jegosi
la vizionare i-am spus discret...i-am dat bani i-a bagat rpd in buzunar a zis ca e ok fara probleme o sa am rap repede....
can am vazut rap eval si l-am sunat a zis ca a dat cu suma mai mare.....ca verifica el si ma suna
m-a sunat din parti
am sunat eu si nu a raspuns
in fine asta e merg inainte
acum astept programarea pt c v c

#15
anaf

anaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.07.2010

 pisi123, on 19th July 2010, 16:22, said:

da- au scris gresit datele de identificare
am inlocuit pagina


el m-a sunat dupa indelungi insistente la banca
spuneau ca m-au sunat dar eu nu raspund....niste jegosi
la vizionare i-am spus discret...i-am dat bani i-a bagat rpd in buzunar a zis ca e ok fara probleme o sa am rap repede....
can am vazut rap eval si l-am sunat a zis ca a dat cu suma mai mare.....ca verifica el si ma suna
m-a sunat din parti
am sunat eu si nu a raspuns
in fine asta e merg inainte
acum astept programarea pt c v c


Da, si eu la fel...ne-am programat pentru maine 21 iulie, dar inca nu stiu daca proprietara o sa aiba toate cele necesare. Nu gaseste administratorul si presedintele de bloc pentru adeverinta. Apropo...nu stiu daca voi stiati (eu abia azi am aflat) ca este un formular standard pentru aceasta adeverinta...mie mi-a trimis-o notarul(dar banuiesc ca si cei de la administratie ar trebui sa aiba acest formular).
Mult succes la toata lumea :)

#16
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

 anaf, on 20th July 2010, 11:46, said:

Da, si eu la fel...ne-am programat pentru maine 21 iulie, dar inca nu stiu daca proprietara o sa aiba toate cele necesare. Nu gaseste administratorul si presedintele de bloc pentru adeverinta. Apropo...nu stiu daca voi stiati (eu abia azi am aflat) ca este un formular standard pentru aceasta adeverinta...mie mi-a trimis-o notarul(dar banuiesc ca si cei de la administratie ar trebui sa aiba acest formular).
Mult succes la toata lumea :)

Despre ce adeverinta e vorba?

#17
anaf

anaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.07.2010

 schumy80, on 20th July 2010, 12:49, said:

Despre ce adeverinta e vorba?

Despre adeverinta de la asociatia de proprietari, cea care atesta ca proprietarul nu are datorii la intretinere.

#18
turnatoru1

turnatoru1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.03.2010
Eu am luat un apartament in bloc nou cu 2 camere 66 metri patrati, 54 mp fara balcon - 60000 Euro. A fost evaluat la 64000 Euro in conditiile in care in apartament nu era pus nici parchetul si nici usile. De spaga nici nu a fost vorba pentru ca eu nici nu m-am intalnit cu evaluatorul, am vorbit doar la telefon. Acum astept dosarul sa vina de la fond.

Edited by turnatoru1, 22 July 2010 - 13:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate