Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

IObit fura de la Malwarebytes

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Pana la urma se cearta pe o amarata de baza de date care nu e 'nici a mea, nici a ta, ci a urmasilor urmasilor nostri' pentru ca ce este pana la urma decat o adunatura de virusi creati de cu totul altcineva si se regasesc in calculatoarele noastre. Ar fi culmea sa apara la proces toti virus-developerii si sa ceara ei daune.

Nu ar fi misto sa colaboreze toate companiile AV pentru a crea o baza de date comuna? Cred ca toata lumea ar avea de castigat. Nu imi place ca site-ul viruslist.com este detinut de Kaspersky in locul comunitatii internautice.

#20
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Official, nu prea ai cunostinte despre analiza si semnarea unui virus, alaturi de semnaturile generice, motorul euristic, etc

Nu este o treaba asa de simpla si la urma urmei e asemanator realizarii unui medicament. Firma X il realizeaza, iar firma Y il copiaza 100%: aceleasi ingrediente, aceeasi concentratie, ii schimba denumirea si gata.

Ar fi frumoasa initiativa unei baze de date comune si exista cateva incercari, dar totul se rezuma la bani si munca depusa: nici gasirea unui virus nu este simpla.

#21
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Malwarebytes Accuses, IObit Plays Dead

Interview exclusiv Softpedia cu Malwarebytes CEO Marcin Kleczynski

http://news.softpedi...ad-126389.shtml

#22
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Din ciclul de-a rasu'-plansu'... Iobit se faulteaza singuri... Spre deosbire de MB, reactia lor la interviul nostru a fost aproape de jenant: intrebarile sunt prea lungi/complicate, iar ei au altele mai bune de facut, nu-i intereseaza asa mult acest scandal...

http://news.softpedi...ad-126389.shtml

#23
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostNozavi, on 9th November 2009, 13:20, said:

Spre deosbire de MB, reactia lor la interviul nostru a fost aproape de jenant: intrebarile sunt prea lungi/complicate, iar ei au altele mai bune de facut, nu-i intereseaza asa mult acest scandal...
Asta spune multe... poate sunt prea ocupați cu ștergerea urmelor. :)
Oricum, contează ceea ce poți demonstra, nu ceea ce afirmi.

#24
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Hai cu procesu' :))

#25
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Părerea mea e că nu va fi un proces. Sincer să fiu, nu prea poți demonstra nimic din spusele Malwarebytes. Tot ce spun ei, cel puțin din ce au spus public, sunt doar dovezi circumstanțiale. Dovezile concludente ar fi putut fi obținute doar dacă MalwareBytes ar fi făcut reverse la baza de date din IObit, ceea ce... e cam ilegal. :D Poate că au făcut deja acest lucru și au obținut dovezi concludente și imbatabile în favoarea lor, însă acest argument nu poate fi folosit public, pentru că ar aduce acuze asupra lor despre nerespectarea dreptului la autor (cu alte cuvinte, cu ce drept au făcut ei reverse pe baza de date a altora?).

E un cerc vicios din care nu se poate ieși, iar tot scandalul ăsta cred că se va baza doar pe acuze nefondate (cel puțin în mod public).


Cât despre interviul Softpedia, erau în vreun fel obligați să răspundă la el? Există vreun fel de contract între IObit și Softpedia? Dacă nu, atunci ei au tot dreptul să refuze să răspundă la întrebări. E treaba lor ce fac la ei în bătătură, iar atâta timp cât nu se poate demonstra nimic fără dubiu, atunci ei nu sunt obligați să dea explicații nimănui. :)

Mă rog, dacă există ceva oficial între SP și IObit, asta ar schimba puțin lucrurile... dar mă rog, din moment ce nu știu detalii, mai multe nu mai zic. :)

#26
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Sint de acord cu alexcrist !...o gilceava fara rost care genereaza masuri prostesti asa cum fara rost a fost si scoaterea COMODO de pe Softpedia,o ditamai prostia confirmata de timp si de calitatea produsului.Imi aduc aminte de vremea cind Toshiba avea prevazut in buget sume pe care trebuia sa le achite la IBM datorita proceselor pe care le aveau pentru furt de tehnologie,procese care devenisera o normalitate si care ii aduceau in pragul disperarii....si ce este astazi TOSHIBA?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate