Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

GSM 3G Repeater

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Nicu200_x

Nicu200_x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2010

View PostCourage, on 2nd November 2009, 16:03, said:

Pentru ca i-am enervat la culme pe cei de la serviciul de date Orange, au hotarat sa ma pricopseasca cu un repeater GSM 3G.

Pe scurt, din descriere, e vb de o antena exterioara si una interioara.

Intrebari:
- cat e de periculos dispozitivul ca radiatie?
- amplifica doar semanalul Orange sau si al altor operatori?




Se poate amplifica semnalul la un modem cu ajutorul unei antene externe Antena A7035 - 3G(UMTS/HSPDA), Castigul 13dB

Se conecteaza la: telefoane, modemuri, routere, etc care opereaza in retelele Orange,  Cosmote,  Vodafone,  Digi (RDS-RCS), Zapp-3G ,Edge

Nu elimina radiati in casa

Recomandata pentru:  

        *
          zone rurale sau urbane cu semnal 3G slab. Elimina fluctuatiile de semnal, creste viteza la internet
        *
          birouri, subsoluri, si alte zone slab acoperite de semnal


Eu detin personal o antena A7035 am fost foarte multumit de ea dar acum nu o mai folosesc pt ca au venit cei de la RDS-RCS cu fibra optica


daca doreste cineva detali sau eventuoal sa o cumpere ma contactati pe mess id nicu200_x

#38
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Vis-a-vis de repetoare, vin si eu cu o intrebare pt cunoscatori.
Internet in varful muntelui printr-un modem vodafone conectat (cu mufa interna) la o antena yagi de 13,5 db.
Fara antena ... -100 - - 105 dB
Cu antena - -87 - -90 dB
Viteza ... up 1,5 - 2 Mbs, down 0,3 Mbs (aici e problema, pt ca banda asta de download nu sustine o conversatie decenta pe skype, lucru care ma intereseaza cel mai mult).
M-am gandit la varianta unui repetor (am gasit pe ebay mult mai ieftine decat pe la noi (sper ca nu se numeste reclama).
Intrebarea este ... pot conecta iesirea de la acest repetor direct la mufa de intrare in modem ? Nu am nevoie de antene interne, de semnal in casa la vodafone, etc.
Ar imbunatati acest sistem viteza de upload ?
Amplificarea in 900 Mhz are vreun efect asupra traficului de date de mare viteza ? Sau conteaza doar pt voce ?

#39
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postlaurh, on 25th October 2011, 23:46, said:

Vis-a-vis de repetoare, vin si eu cu o intrebare pt cunoscatori.
Internet in varful muntelui printr-un modem vodafone conectat (cu mufa interna) la o antena yagi de 13,5 db.
Fara antena ... -100 - - 105 dB
Cu antena - -87 - -90 dB
Viteza ... up 1,5 - 2 Mbs, down 0,3 Mbs (aici e problema, pt ca banda asta de download nu sustine o conversatie decenta pe skype, lucru care ma intereseaza cel mai mult).
M-am gandit la varianta unui repetor (am gasit pe ebay mult mai ieftine decat pe la noi (sper ca nu se numeste reclama).
Intrebarea este ... pot conecta iesirea de la acest repetor direct la mufa de intrare in modem ? Nu am nevoie de antene interne, de semnal in casa la vodafone, etc.
Ar imbunatati acest sistem viteza de upload ?
Amplificarea in 900 Mhz are vreun efect asupra traficului de date de mare viteza ? Sau conteaza doar pt voce ?
Chiar nu stie nimeni ? :(

#40
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pingul cat este? la 300 kbps ar trebui sa mearga foarte bine. e posibil ca sa ai restictie pe VOIP si de aia sa mearga prost. eu am facut proba pe voce la skype cu 128 down si 64 up si mi-a mers. e posibil asa ai ping foarte mare din cauza distantei mari fata de nodeB.

#41
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postrich1974, on 31st October 2011, 11:21, said:

pingul cat este? la 300 kbps ar trebui sa mearga foarte bine. e posibil ca sa ai restictie pe VOIP si de aia sa mearga prost. eu am facut proba pe voce la skype cu 128 down si 64 up si mi-a mers. e posibil asa ai ping foarte mare din cauza distantei mari fata de nodeB.
200-250 ms
de ce ar pune vodafone limitare pt voip ?

#42
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postlaurh, on 31st October 2011, 17:02, said:

de ce ar pune vodafone limitare pt voip ?
de cretini ce-s. la toti ceilalti VoIP-ul este "liber", la astia nu, le trebuie o taxa suplimentara la abonament casa deblocheze accesul VoIP.
lucru putin cam ilegal din cate se pare, dar cum pe marele Vodafone il doare-n c*r...se gasesc oricum destui "fraieri' care sa plateasca abonamente.

#43
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postdygey, on 31st October 2011, 18:59, said:

de cretini ce-s. la toti ceilalti VoIP-ul este "liber", la astia nu, le trebuie o taxa suplimentara la abonament casa deblocheze accesul VoIP.
lucru putin cam ilegal din cate se pare, dar cum pe marele Vodafone il doare-n c*r...se gasesc oricum destui "fraieri' care sa plateasca abonamente.
eu din fericire nu am abonament ci doar o cartela prepay dar din pacate nu am alternative, sunt singurii cu semnal 3G in zona cu pricina :(
o sa sun la ei sa vad dc confirma (probabil nu)
exista modalitati de a ocoli aceasta limitare ? (porturi schimbate, proxy ?)

#44
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vpn ar fi so solutie

#45
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postcarmenclara1, on 1st November 2011, 16:16, said:

vpn ar fi so solutie
ai putea sa detaliezi un pic ?

#46
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

View Postcarmenclara1, on 1st November 2011, 16:16, said:

vpn ar fi so solutie


Tocmai ca la o chestie de genul asta ma gandesc si eu cu mare seriozitate. Sunt in Danemarca si vorbesc destul de mult in tara. Mi-am instalat un program VOIP care ca scuteste de facturi mari. Am vazut pe net ceva informatii destul de vagi despre acest lucru. exista posibilitati, sunt FOARTE sigur.  Practic, este vorba de un fel de router care se conecteaza la net . Routerul se conecteaza la serverele operatorului de telefonie mobila. Intrebarea care ramane... IP-ul trebuie sa fie din Ro?

#47
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

View Postconstantin_padure, on 11th December 2011, 19:04, said:

Tocmai ca la o chestie de genul asta ma gandesc si eu cu mare seriozitate. Sunt in Danemarca si vorbesc destul de mult in tara. Mi-am instalat un program VOIP care ca scuteste de facturi mari. Am vazut pe net ceva informatii destul de vagi despre acest lucru. exista posibilitati, sunt FOARTE sigur.  Practic, este vorba de un fel de router care se conecteaza la net . Routerul se conecteaza la serverele operatorului de telefonie mobila. Intrebarea care ramane... IP-ul trebuie sa fie din Ro?


Revin cu un update. Cei de la Orange au venit cu o solutie dar nu stiu daca acea cutiuta maxica accepta IP extern.  http://www.orange.ro...gnal/index.html

#48
cable_guy

cable_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.04.2012
aici s-a tot plans lumea despre repetoare ca radiaza, DAR, s-a gandit cineva la beneficiile acestor repetoare?!
1. telefonul de langa ureche (cel mai periculos) nu mai emite asa de puternic, ceea ce va scapa de o gramada de radiatii.
2. bateria tine mult mai mult la telefon.

Dar, desigur asta se intampla cu un repetor gsm de calitate, gen Andrew, Solid sau Signal, care au iarasi doua avantaje:
1. Un repetor de calitate este si bine instalat, ceea ce garanteaza o functionare optima cu radiatie minima.
2. Un repetor bun nu emite inafara benzii, ceea ce inseamna ca nu vine ANCOM la usa si va opreste repetorul.


Desigur nu trebuie uitat ca repetoarele sunt ILEGALE, dar tolerate, cat timp functioneaza bine, la cea mai mica abatere, cioc cioc, ANCOM!

#49
tiritrobo

tiritrobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2006
Buna ziua. Si eu am in posesie un Andrew MR2118, respectiv o antena model STA3 de la S-team si o chestie cam cat o bricheta mai mare pe care scrie Huawei. Am descarcat manualele de instructiuni ale acestor aparate dar nu ma dumiresc cum sa le conectez.In zona unde doresc sa le folosesc am doar o liniuta de semnal. O alta problema: modul de amplasare si daca 2100 Mhz este frecventa corecta. Parca gsm lucreaza in zona 900 - 1500 Mhz. Poate ma puteti ajuta. Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate