Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

GSM 3G Repeater

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
AndreiXDA

AndreiXDA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.12.2006

View PostCourage, on 4th November 2009, 19:07, said:

Are 3 LED-uri, doar unul verde e aprins.
Micul LCD nu afiseaza nimic pe eal, iar configurarea s-a facut de catre isntalator pe conexiune ethernet, cu un laptop.
Pe soft scria Andrew, in rest nu mai am alte informatii.
are si un mic buton langa afisaj pe care daca apesi succesiv iti arata atarea echipamentului, oricum poti sta linistit eu am de doi ani si copilul meu e ok, si pentru caai intrebat mai sus sa stii ca repeta si semnalul VFR

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
ce insemna semnal vfr?

Da, am gasit butonasul si scrie asa:

Gain  S1
U70   D70
------------

POUT:  S1
<-9      9
------------

RSSI:  S1
.         -62

#21
rupla

rupla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.11.2007
Merci ca ai revenit cu informatii.

Situatia e destul de clara. Repetorul emite cu 8-9 dBm la indoor (semnalul variaza cu cativa dB, chiar si dc vorbim de RSSI), la care se mai adauga 7dB castigul antenei. Adica un maxim de 16dBm, ceea ce e chiar cat un router normal. Ca sa comparam, routerul meu Linksys emite cu aprox 14 dBm in modul 802.11g sau 17 daca emite in 802.11b. Dc mai pun vreo 2 dB antenuta lui, obtin un minim de 16dBm, adica exact cat scoate antenutza ta.

Ce sa zic, daca nu esti genul care se sperie de un router wireless, poti sa pastrezi linistit repetorul.

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am router Asus Wl500w setat pe 802.11n, cu firmware custom, ce permite maxim ca valoare de emisie 84 (nu stiu ce insemna).

Attached Files



#23
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cauti explicatii pe site-ul celui care a facut firmware-ul custom, de regula gasesti o logica prin care unei valori absolute ii corespunde o anumita putere de emisie in dBm, pe care o transformi in mW cu un convertor on-line.

Pentru ceilalti, poate sa seteze puterea pe antena din casa (la repetor) la o valoare mai mica?

Edited by Speedo, 05 November 2009 - 09:26.


#24
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
16dBm inseamna 40mW. Repetorul ala pare sa fie din seria care stiu 17dBm (eu am vazut doar generatia anterioara). Da, se poate da mai jos, insa nu vad de ce ai face asta; telefonul emite mai tare la limita de semnal si pe ala il tii la ureche, nu in camera vecina! (pentru cine nu intelege diferenta: cand tii telefonul la ureche, aprox. 60-70% din puterea emisa de telefon se descarca in corp)

Omul are in casa ruter WiFi care da cu 84mW, iar voi va speriati de cei 50mW care-i poate debita repetorul...

#25
AndreiXDA

AndreiXDA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSpeedo, on 5th November 2009, 02:39, said:

Cauti explicatii pe site-ul celui care a facut firmware-ul custom, de regula gasesti o logica prin care unei valori absolute ii corespunde o anumita putere de emisie in dBm, pe care o transformi in mW cu un convertor on-line.

Pentru ceilalti, poate sa seteze puterea pe antena din casa (la repetor) la o valoare mai mica?
Poate sa modifice setarile si sa micsoreze puterea si din buton si prin portul echipamantului cu o conexiune Hyperterminal, dar nu are rost ,
din setarile descrise sitemul e pus pe auto gain iar la cat emite ....daca vrea sa mai scada un pic
din putere ,mai bine il scoate din priza si revine la conditiile initiale

#26
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Stați liniștit, la navigare pe internet pe mobil, radiația e mai mare penru că stai aproape. Ea scade cu pătratul distanței, așa că nu sunt motive de agitație.
Mai ales că în CDMA/WCDMA emisia nu e pulsatorie la frecvențe nasoale ca în GSM. De fapt aia este singura problemă dovedită, GSM-ul. Restul sunt doar bănuieli.

View Postandreic, on 4th November 2009, 03:30, said:

Nu as fi asa sigur de asta desi s-a tot discutat si rasdiscutat problema, pe 3g consumul telefonului masurat in call la semnal slab este mai mare ca in gsm si nu as pune asta numai pe seaman procesorului care munceste mai mult. Probabil puterea e declarata pe o componenta dar se emite spectral cdma si puterea totala este mai mare.
Este aceeași gogoașă ca treaba cu telefoanele care țin mai mult în standby pe GSM only, ceea ce este fals, în realitate consumă mai mult pe GSM only ca pe dual mode, oamenii compară GSM only cu dual mode, nu cu UMTS only.
Putearea declarată este puterea totală, este simplu. Cum poți compara umts cu 125 mw cu un GSM 900 cu maximul la 2w?
Chiar și dacă am calcula absorbția ca fiind dublă.
În altă ordine de idei, repet, problema e pulsația, nu semnalul în sine. Deci nu poți spune că e mai periculos un semnal de 100 mw emis continuu ca unul de 500 emis la timing de 1/8.

Edited by domnulMembruAnonimescu, 07 November 2009 - 12:04.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdomnul_ionescu, on 7th November 2009, 12:02, said:

Este aceea?i gogoa?ă ca treaba cu telefoanele care ?in mai mult în standby pe GSM only, ceea ce este fals, în realitate consumă mai mult pe GSM only ca pe dual mode, oamenii compară GSM only cu dual mode, nu cu UMTS only.
Asta asa este, multi se pacalesc la probe ca telefonul face switch constant intre moduri in fucntie de semnal dar constatarile facute in modurile "only" arata totusi ca e mai mare consumul in 3g only si asta poti proba verificand perioada de standby pe care o ai intre cele 2 moduri iar pe emisie curentul consumat.

View Postdomnul_ionescu, on 7th November 2009, 12:02, said:

Cum po?i compara umts cu 125 mw cu un GSM 900 cu maximul la 2w?
Tocmai asta punem in discutie, consumul electric e mare, caldura la fel, nu justifica cei presupusi 125mw :)

Edited by andreic, 07 November 2009 - 12:40.


#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
De unde se procura un astfel de amplificator de semnal orange? La mine la tara orange sta foarte prost la semnal. Undeva in cerdac prind 1 linie, dar e cam rau de vorbit daca nu stau nemiscat precum statuia. Sub un copac din curte aveam 3 linii, puteam vorbi bine, dar din pacate a taiat maica-mea copacul....

#29
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
pt a nu face reclama unui anumit furnizor, uite aici

http://www.google.ro...r...mp;aq=f&oq=

Edited by AcidMan, 08 November 2009 - 11:03.


#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View PostCourage, on 2nd November 2009, 15:03, said:

Pentru ca i-am enervat la culme pe cei de la serviciul de date Orange, au hotarat sa ma pricopseasca cu un repeater GSM 3G.


de la orange nu se poate procura?

#31
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Nu vrei sa-l cumperi, crede-ma; e undeva la vreo 2000 pretul de lista.

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
oricum e foarte scump. la ei sau la altii. ma multumesc ca are cosmote semnal si oricum pe orange pot sta in roaming, macar vad cine ma suna.

#33
nickname55000

nickname55000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2009
Salutare!
Pentru cei care au probleme de semnal GSM sau 3G, va pot ajuta cu sfaturi (gratis) sau cu unele echipamente pe care le puteti lua de la mine (acestea nu sunt gratis   :)   ). Ma puteti contacta direct pe forum, pe mesaje private sau pe site-ul:
http://www.okazii.ro...-Vodafone-.html
Multumesc,
Toate cele bune!...

#34
oasisontherun

oasisontherun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.06.2005
sau, tot pe okazii
mai sunt, si :
http://www.okazii.ro...mnal-slab-.html
http://www.okazii.ro...mnal-slab-.html

cu specificatiile nuamsemnal .ro cheers!~

Edited by oasisontherun, 07 February 2010 - 09:39.


#35
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Acelasi lucru se gaseste si in anuntul asta, insa mult mai ieftin... :)

http://www.okazii.ro...semnal-GSM.html

Edited by the__1, 03 March 2010 - 22:52.


#36
nickname55000

nickname55000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2009

View Postthe__1, on 3rd March 2010, 23:52, said:

Acelasi lucru se gaseste si in anuntul asta, insa mult mai ieftin... :)

http://www.okazii.ro...semnal-GSM.html

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic dar e gresit cand spui "acelasi lucru", e ca si cum ai spune ca o dacie solenta este "acelasi lucru" cu un renault megane   :)
O prima diferenta este la suprafetele pe care aceste repetoare le pot acoperi: la oferta mea ~300mp iar la oferta ta ~80mp. In date tehnice aceasta diferenta se traduce prin urmatoarele:
la oferta ta:
Output power UP: 5 dBm DL: 5 dBm
Gain UP: 30dB, DL: 40dB
iar la oferta mea:
Power: 17dbm
Gain: 50dB
O alta "mica" diferenta ar fi ca antena de outdoor de la repetorul meu este de tip yagi (10dBi) cu caracteristici directive f. bune si care este f. utila mai ales cand semnalul outdoor este slab sau aproape inexistent, in timp ce antena din oferta ta este de tip omni (2dBi).

Oferta ta este ceva mai ieftina dar se refera la cu totul alti parametrii ai echipamentului...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate