Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

iTab48R - media player hd cu TV tuner

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#235
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Bit 61 jos palaria , din pacate electronica pentru mine a fost mai mult ca un hobby si cele scrise de mine sant din practica/teoria acumulata
Recunosc ca mai am multe de invatat in acest domeniu ( mai ales legat de detalii ) , insa "omul cat traieste invata"

#236
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Salutare,
care ati mai facut update la ultimul firmware aparut pe data de 07-04-2010 de la O2 media HMR600W C524HP_SR10E_100406a_010O2 ?
din ce vad in imaginea aia pusa aici apare in dreapta "iRadio" dar nu mai e al doilea in stanga "card" (asa cum e la mine), nu apare acolo neavand utilizatorul ala activ cardul (nu a folosit) sau apare card in alta parte sau ce oare? ...si "iRadio" chiar functioneaza?
[ http://www.guachipedia.com/wp-content/uploads/Imagen-32.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cred ca imi fac si eu update pe seara daca ajung mai devreme acasa, stateam mai linistit daca ma lamurati voi macar cu astea doua aspecte...
Thx

#237
adiiatan

adiiatan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.02.2010
Salut!

  Dupa cum am constatat si eu din imagine lipseste iconul "card" ,ceea ce dovedeste ca Itab48r ,
nu este o clona a lui HMR600W......eu le-am denumit elegant   frati gemeni, pentru ca au si cateva deosebiri .....Daca erau clone ,trebuiau sa fie identic.....copiate unul dupa celalalt , cu ceva rabat la calitate si lipsusi ascunse / nesesizabile ochiului. Dupa cum constat iTab48r are in plus cititor de card, butoane tactile frontale, poate si altele...deci sunt  imbunatatiri in care a investit fabricantul (costuri suplimentare). Trebuie sa fim constienti (fara comentarii ) de faptul ca pe mapamond (pentru majoritatea produselor), exista doar 1-2 fabricanti pentru componentele de baza. In general, fabricantii de echipament final ...comanda la acestia kit-ul de baza....aduc cateva imbunatatiri (in conceptie/calitate proprie) + carcasa (personalizata) ,*comandata in alta parte probabil.....le asambleaza (unde este mai ieftina mana de lucru) si ...."la raft cu ele" ......acesta este unul din aspectele globalizarii.
  Trebue vazuta partea plina a paharului ,cu ceea ce poate rezulta bun din aceasta situatie. Exista posibilitatea (ipoteza) sa existe (printre noi) cineva priceput cu spirit ceativ ,care din cele doua firmware sa faca unul si mai bun pt iTab48r .......sau pur si simplu  curiozitatea, daca ceilalti au progresat in rezolvarea bugurilor / carentelor.

  [u] Vreau sa fiu bine inteles [/u], am facut publica constatarea asemanarii dintre cele doua MC-uri, nu cu scopul de critica,repros sau noi polemici pe aceste teme. Scopul final este .......cei care,au mai mult timp liber, se pricep la retelistica si alte aspecte mai profunde in exploatarea iTab-ului ,sa testeze si sa constate daca ceilalti cu HMR-ul prin ultimul firmware (nu neaparat mai buna/prost),au rezolvat problemele existente momentan si la iTab48r.

P.S.
  
Dupa instalarea "firmware alternativ" am constata ca iTab48r ruleaza corect formatele video/audio/foto curente ,comenzile de baza functioneaza corect . Nu ma pricep la retelistica deci nu am testat. Nici cu acest firmware nu functioneaza DVD-ul extern USB. Nu am facut alte teste de amanunt .....din lipsa de timp.

#238
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Asa este, nu trebuie sa ne apucam acum cum zici si tu "cu critica, repros sau noi polemici pe aceste teme" insa constatarea ca iTab48R a fost creat dupa HMR600W e reala dar nicidecum nu se pune problema sa fie "clona" ci doar o noua versiune (si mie mi se pare mai reusita) a primului... noi doar trebuie sa ne bucuram de astea si sa obtinem ce e mai bun de la amandoua!

adiiatan totusi tu ai in meniu "CARD-ul" si "iRadio" sau cum?

ar fi interesant daca apuca careva sa testeze si cum se "misca" iTab48R in retea cu ultima versiune de la HMR600W inclusiv pe internet radio

Edited by KapitaK, 14 April 2010 - 13:49.


#239
adiiatan

adiiatan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.02.2010
In meniul principal dupa update .....a aparut iRADIO si a disparut CARD. Nu stiu daca functioneaza corespunzator iRADIO.

#240
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postadiiatan, on 14th April 2010, 15:30, said:

In meniul principal dupa update .....a aparut iRADIO si a disparut CARD. Nu stiu daca functioneaza corespunzator iRADIO.

ca nu il ai in retea sa verifici "iRadio" era clar... dar cumva poti face proba cu un card? ...oare vede card-ul in "usb" sau nu-l mai vede deloc?! ...ca atunci e naspa, astept update-ul de la Radiogears!

multumesc pentru ajutor!

Edited by KapitaK, 14 April 2010 - 16:05.


#241
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Offtopic

Logic este ca fiecare fabricant/dezvoltator de firmware sa sustina software partea hardware a respectivului model
Astfel , amandoua modele avand  acelas chipset/procesor si aceeasi cantitate de memorie ( in cazul cantitatii de memorie este foarte importanta sa fie identica fiindca altfel nu se poate "migra" firmwarele intre ele ), numai ca o diferenta ar fii acest cititor de carduri de memorie care exista hardware numai la unul dintre cele 2 modele
Atunci , firma care are modelul cu cititor va facilita folositea/recunoasterea software a  cardurilor citite/vazute cu acest cititor , pe cand cealalta firma/model fara cititor pe partea hardware normal ca va inlocui in firmware-ul lor facilitatea software dedicata acelui cititor cu alte functii
Deci si practic ar trebui ca firmware-ul firmei/modelului fara cititor sa se potriveasca/ruleze doar pana unde sant identice , iar acolo unde apar diferente hardware ( implicit software ) sa nu poata rula
Notiunea de clona este ceva mai ampla , deoarece existand 2 posibilitatii de "clonare" :
   - dupa un "original" care nu se mai fabrica si a fost "copiat" 99% si
   - dupa un "original" care inca se mai fabrica , dar a fost copiat doar pana la un anumit punct , astfel ca respectiva "clona" are ceva care o deosebeste fata de "original" ( poate chiar si un alt design pentru carcasa )
Exemplele cele mai concludente sant acele "clone" ale receptoarelor de satelit Dream Multimedia ( modelul original - DM 500S - nu se mai fabrica de 2-3 ani  , dar in schimb "clonele" lui se vand si in ziua de azi sub diferite firme/modele ) si care :
   1 - au placa de baza "made in china" copiata dupa "original" in 99%  in carcasa "originala" de Dream Multimedia si softul/suportul identic 99% ( acestea gasindu-se din ce in ce mai greu si de obicei pe la userii si nu in magazinele de specialitate )
   2 - au placa de baza "made in china" copiata dupa "original" in 99% , dar in alt design de carcasa sub alte firme/modele insa putand rula acelas soft/aplicatii ca la "original" cu suport identic 99% ( putand fii cumparate in prezent de la magazinele de specialitate )
Chiar la ultimul model de receiver HD ( DM 500 HD ) "clonat" , aparand ca si in cazul celor 2 modele de media playere aduse in discutie o diferentiere "minora"
In sensul ca la "original" nu exista display , pe cand la "clona" are display , insa software-ul si suportul fiind identic 99% , deci se poate numi ( de fapt chiar asa se si numeste ) "clona DM 500 HD"

Edited by lupull, 14 April 2010 - 19:31.


#242
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru cine are rabdare cel putin 4 minute, poate vedea AICI diferentele de meniu si interfata intre iTab si E-Boda. Puteti vorbi aici despre iTab chestii referitoare la clip, dar nu si despre E-Boda pentru ca nu ar fi corect. Pe baza acestui clip si observatii de-ale mele voi face un topic separat iTab vs. E-Boda, unde va puteti umfla muschii in voie, dar cu decenta.

Edited by Mtz, 15 April 2010 - 20:14.


#243
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Singura diferenta vizibila pe care am putut sa o observ este meniul mai "stufos" de la E-boda , dar la viteza cu care sau derulat in schimb nu prea poti face diferente mai exacte
Poate ar fii trebuit filmate mai "cu incetinitorul" ca userii ( si mai ales cei neavizatii ) sa poata vedea mai clar acele diferente , altfel..........
In plus cred ca nici "unghiurile" de filmare nu au fost aceleasi , la un model fiind o vizibilitate mai buna fata de celalalt model de comparat

#244
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai nu are sens sa imi "rup capul" sa fac un side-by-side perfect pentru ca deja ai dedus ideea principala: mai stufos inseamna mai multe optiuni si nu vreau sa discutam aici despre cate si daca-s bune sau nu. Comparatia aceea este buna in special pentru cei care au unul dintre aparate si vor sa vada cum este un al model, nu conteaza numele.

#245
adiiatan

adiiatan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.02.2010
Azi a aparut noul firmware  pentru  iTab48r.,..... il gasiti aici

#246
paul kupas

paul kupas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.12.2006
Va functioneaza iRadio ? Daca incerc sa selectez aceasta functie iTAB-ul se restarteaza. trebuie setat/editat ceva ? Fw 528.

#247
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
La mine nu sunt probleme, iRadio merge perfect!
Era mai bine daca puteam introduce posturile radio direct cu iTab48R ...ca eu nu am gasit cum....
Deci am facut un dosar unde am pus mai multe dosare cu posturi de streaming radio pe categorii: dance, rock, blues, clasica, etc
Exemplu pentru incepatori: intrati cu pc pe unul din linkurile de radio live cum ar fi http://www.radiourionline.com/ si acolo va alegeti un post de radio, dati click pe el ...va apare o fereastra in care de obicei dadeati open cu winamp insa acum ii dati save ca sa il salvati pe unul din dosarele ce le puneti in HDD-ul lui  iTab48R ca sa le puteti asculta prin iRadio
Auditie placuta!

...voi cum facuseti?  ...aveti si alte solutii?

Edited by KapitaK, 16 April 2010 - 20:58.


#248
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
:thumbup:

radio destule pentru iRadio-ul vostru mai bine aici http://www.shoutcast.com/      :coolspeak:

Edited by KapitaK, 16 April 2010 - 22:35.


#249
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Stai linstit ca in cazu tau, graba nu a stricat treaba. Ai scris corect prima data. Gresita este a doua varianta propusa de tine. ;)
Sper sa nu scrii vreodata "ve-ti" sau "da-ti" (nu dă-ți, ca asta e corect) de exemplu. :lol:

Edited by Mtz, 16 April 2010 - 22:16.


#250
paul kupas

paul kupas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.12.2006

View PostKapitaK, on 16th April 2010, 23:11, said:

:thumbup:

radio destule pentru iRadio-ul vostru mai bine aici http://www.shoutcast.com/      :coolspeak:
Merci mult. I-am dat de cap. Vorba ta ... era mai bine daca se puteau introduce posturile direct din iTAB. Oricum e bine si asa, e destul de simpla procedura.

#251
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
COOLER ZGOMOTOS!
Incepuse sa ma enerveze zgomotul din ce in ce mai pronuntat al iTab48R-ului ...si pentru ca suspectam HDD-ul de 1,5TB, am desfacut capacul si am scos HDD-ul ...cand colo, mare surpriza: zgomotul persista, de nervi am "deschis" carcasa iTab-ului unde am constata ca problema era coolerul micut da al dracului de zgomotos ...i-am pus doua "garnituri" de cauciuc potrivite la suruburile cu care e montat pe carcasa si zgomotul enervant a disparut!

O data cu "deschiderea" carcasei am constatat ca presupunerea ca iTab48R ar fi facut dupa HMR-600W a devenit o realitate profunda: toate componentele (in afara de carcasa) sunt "HMR" nu numai ca asta e facut dupa celalalt dar e facut chiar din celalalt ha ha ...aveti mai jos o poza cu panoul din fata si una cu panoul din spate unde se citeste clar "HMR" oricum, e bine ca astia de la Radiogears a "inbunatatit" prima versiune  :thumbup:

apropo de ce zicea cineva pe aici cum ca displayul ar fi trebuit un pic mai iluminat, asa e, insa cred ca nu se mai poate face nimic pentru ca "problema" este este " plasticul" din care e facuta fata, care e prea intunecat, cand am deschis carcasa m-a izbit o lumina puternica de la ledurile displayului, daca "plasticul" era mai bun puteam folosi itab-ul pe post de veioza  :Dha ha   (vezi foto)

Attached Files



#252
ghostmary7

ghostmary7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.09.2007
Am loat la inceput un  HDMI 900 cand a aparut la inceput la recomandarea lui Mtz,acum e cam depasit,as dori sa imi recomanzi tu sau cineva care se pricepe un Media Player HD Recorder care sa înregistreze de pe cablu RDS TV in mod independent,cu tv oprit.Sincer as fi ales unul dintre astea 2:
iTab48R - dar e deranjant ce se spune pe forum : subtitrarea nu se incarca automat. Fara sa mai fie nevoie de interventia manuala ,de la un fim la altul ,pentru comutarea Central European / Unicode (UTF8)
             -  meniul e mai placut la eboda HD for all 500 Plus

HD for all 500 - nu decodeaza TrueHD
                     - diferenta de pret intre ele
                     - nu are afisaj
nu stiu diferenta de procesor,memorie daca stie cineva sa posteze
Astept un raspuns sincer.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate