Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

iTab48R - media player hd cu TV tuner

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#199
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
nu pe mine m-ai deranjat, dar regulamentul ariei video...

#200
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postpaul kupas, on 10th April 2010, 11:10, said:

Speram sa-si dea si MTZ o parere. In postul anterior datele erau luate de pe site-ul de unde am luat fisierul. Cele postate ulterior au fost interpretate de Mediainfo.
Eu pot doar sa spun ca problema poate fi de la faptul ca in acel Blu-Ray s-a folosit ca si codec video VC-1, ceea ce se intampla mai rar. Ar trebui sa mai cauti filme codate cu VC-1 (tot BLu-Ray) sa vezi daca face la fel si cu altele. In mod normal ar trebui sa aiba si alti useri asa ceva, asa ca isi pot da cu parerea cei care chiar au playerul.

Quote

Imi cer scuze inca o data, iti urez succes in continuare in administrarea ariei video
OK, se accepta, dar dupa cum am mai spus-o pe topicul asta, eu am o imagine mai de ansamblu a forumului citind practic toate posturile de aici si de vreo cateva ori V1 a cam fost "hartuit" mai dur sau mai bland de diferiti useri si cand nu au fost jigniri nu am luat masuri. Desi are un interes material, omul asta e supus la tot felul de chesii pe care multi altii nu le-ar fi suportat si si-ar fi bagat picioarele in el de forum demult. La un moment dat ai scris cu CAPS, ai bolduit, ai repetat, practic ai tipat la el si il dojeneai cu un aer superior. L-au mai dojenit si altii dar daca te uiti putin in urma, vei vedea ca tu ai facut-o cel mai violent si la un moment dat fara respect. Chiar si dupa ce eu am considerat ca omul s-a conformat, tu ai continuat sa o faci pe acelasi ton desi puteai sa o lasi mai moale deoarece omu' deja luase niste actiuni, fara sa mai pun la socoteala ca nu tineai cont de decizia mea. Decizia mea nu era atat de importanta, dar in 2 posturi de ale tale genul de interpelare folosit catre V1 se manifesta si asupra mea iar eu nu vreau asta pentru ca am puterea de a reactiona. Repet, nu e vorba neaparat de mine, ca s-au mai luat si altii de mine in diferite moduri si cand nu am fost jignit nu am luat masuri, i-am lasat sa isi puna ofurile, dar e vorba de acea atmosfera care se creeaza. Azi, tu maine altii si respectul fata de mine va disparea la un moment dat.
Deja acum topicul de iTab e unul in care oricine vine pe aici se poate lua de V1 in ce fel vrea muschii lui pentru ca s-a creat un precedent, ca el nu o sa spuna nimic si nu va intoarce replicile ca e un baiat de zahar. Uite, asta inseamna o atmosfera de forum care mie nu imi convine si care pe alte arii este prezenta. Poate ca tu mai activezi si pe acele arii, eventual mai mult decat aici si daca ai vazut o asemenea atmosfera de hartuiala pe acolo ti-ai inchipuit ca tot asa e si aici. Uite ca nu e asa.
Ca sa fim buni unii fata de ceilalti macar pe un forum nu ne costa nimic. Ia gandeste-te ca poti da dai niste replici si fara sa "incarci" atmosfera, asa cum ai facut-o de cateva ori si a fost OK.

Edited by Mtz, 10 April 2010 - 11:24.


#201
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
La inceputuri se punea pe aici intrebarea de ce nu se poate inregitra pe HDD decat daca e formatat initial de iTab48R (am observat ca e valabil pentru mai multe media playere cu inregistrare), imi dadusem si eu cu parerea de faptul ca ii trebuie un spatiu partajat pentru "Timeshift Buffer" etc
-
Am formatat HDD-ul in iTab48R, i-am setat "Timeshift Buffer" maxim (pt 4ore 16GB) apoi dupa ce l-am folosit putin l-am "investigat" si am descoperit ca la HDD-ul meu de 1,5TB contine 3 partitii de 1380,77GB, 157MB, 16,03GB si un spatiu nealocat de 315MB (dupa cum vedeti si in foto)

Am mai formatat un alt HDD (mai mic) tot cu "Timeshift Buffer" maxim (pt 4ore 16GB) si am observat ca in afara primei partitii care ramane cu volumul maxim disponibil dupa crearea celorlalte, restul volumelor (157MB, 16,03GB si un spatiu nealocat de 315MB) sunt identice, plecand de la asta am descoperit ca dupa ce formatati HDD in iTab48R puteti sa va jucati cum vreti cu prima partitie (adica la mine cea initiala de 1380,77GB) facind-o in mai multe partitii mai mici, etc ...eu am facut-o in 2 bucati, una mai mare cu colectia de filme etc si alta special pentru dosarele lui iTab48R (REC, TORRENTS, DOWNLOADS, $RECYCLE.BIN). Ma gandesc daca voi avea ceva probleme formatez numai ce trebuie separat sa nu pierd fisierele media stocate!

Attached Files


Edited by KapitaK, 10 April 2010 - 12:45.


#202
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu cred ca poti reformata numai ce vrei tu cu playerul. Adica sa nu se atinga de prima partitie de acum si sa le recreeze pe celelalte. Gandeste-te numai daca alegi un alt spatiu pentru timeshift.
Situatia ideala ar fi sa se poata face reformatarea pe PC si playerul "sa fie de acord" cu ea. Pe PC ai control total.

#203
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Binenteles ca "jucatul" se poate face NUMAI CU PC (am crezut ca e clara idea) dupa cum ati vazut si in foto l-am bagat in PC ca sa ma joc cu prima partitie
In player nu se poate face nimic in afara de formatare generala la tot HDD, ma gandeam insa ca asa cum a acceptat playerul modificarile din prima partitie asa o sa accepte daca o sa fie nevoie sa formatez manual IN PC si partitiile celelalte respectand configuratiile initiale! ...asta o sa vad atunci daca nu cumva se gandeste careva sa se ofere voluntar sa faca experiente pe hardul personal   :coolspeak:

Edited by Mtz, 10 April 2010 - 13:42.
scos citat inutil


#204
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca sa stergi toate partitiile pe PC si sa il formatezi sa zicem NTFS tot HDD. Dupa aceea incearca sa recreezi acele partitii din acea partitie mare si nu cred ca vei reusi.
Care e tinta: ai un HDD sa zicem de 1.5 TB pe care ai materiale ce insumeaza 1 TB. Ti-ai luat iTab si nu vrei sa stergi toate datele alea, dar vrei sa iti faci treaba cu el. Ce e de facut? Teoretic ar trebui sa creezi acele partitii exact cum le face iTab-ul, pe PC si dupa aceea sa fie recunoscute de player. Din pacate, nu le va recunoaste.
In mod normal producatorii de playere ar fi trebuit sa ofere un soft de formatare care sa ruleze si pe PC si sa isi faca omul treaba cum trebuie si vrea el pe PC. Dar si asta e inca o dovada ca producatorilor nu le pasa de anumite aspecte. Le e foarte simplu sa spuna: "daca vreti HDD intern, sunteti obligati sa formatati HDD-ul in media player". Sa muriti voi?
Speranta mea e ca intr-o zi un producator de soft sa faca un add-on si pentru playerele astea in ceea ce priveste formatatul si cel mai bine ar fi ca acel producator sa fie unul care face softul free.
La ora actuala teoretic se poate face totul pe PC dar e mai complicat, presupune salvarea acelor partitii (gandeste-te numai la aia de 16 GB ca va trebui sa o pastrezi pe undeva tot timpul) si refolosirea lor cand trebuie. La mine mai apare o chestie complicata: am 2 mediaplayere si un HDD care il mai plimb de colo colo. Desi playerele sunt cu Realtek, nu imi recunosc HDD-ul tocmai din cauza partitiei de timeshift. Ca daca ii ducea putin neuronul pe programatorii aia, puneau partitia ia la final si alte playere cand o intalneau primeau indicatii sa o ignore.

Asa arata structura la 500plus. 8GB sunt pentru ca am setat 2 ore de timeshift, nu 4:
http://forum.softped...a...t&id=715970

Edited by Mtz, 10 April 2010 - 13:54.


#205
paul kupas

paul kupas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.12.2006
iTAB-ul nu da share in retea si la HDD-urile conectate la el pe USB ? Sau nu am nimerit eu toate setarile. Am OS Win7.

#206
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postpaul kupas, on 10th April 2010, 15:16, said:

iTAB-ul nu da share in retea si la HDD-urile conectate la el pe USB ? Sau nu am nimerit eu toate setarile. Am OS Win7.

eu nu am facut nimic, si-a facut singur (automat) tot ce trebuie pentru retea (IP, etc) si vad din pc iTab48R asa: dau click pe el unde am "public" si printers" apoi in "public" am "FAT32(USB) ( C )" unde imi vede un stick de 16GB care e atasat usb la itab caci hdd extern n-am si  "HDD1( A )" si "HDD1( B )" care sunt partitile alea doua care le-am facut din prima initiala si care la cine a lasat HDD formatat simplu de itab are numai "HDD1" de unde daca dai click pe el vezi tot ca pe  iTab48R (poti face defapt orice ca si cum l-ai fi legat prin USB - PC doar ca viteza e mai mica)
Eu am OS Vista


ofr ce chestie, acum cu ocazia asta am bagat cardul SD HC de 32GB in iTab48R il vede usor si rapid asa cum trebuie "FAT32( D )" dar nu-i da share in PC alaturi de USB si HDD! ...Vali help!

Edited by KapitaK, 10 April 2010 - 14:50.


#207
paul kupas

paul kupas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.12.2006

Quote

of ce chestie, acum cu ocazia asta am bagat cardul SD HC de 32GB in iTab48R il vede usor si rapid asa cum trebuie "FAT32( D )" dar nu-i da share in PC alaturi de USB si HDD! ...Vali help!

Culmea... mie i-mi vede in retea tot ce am pe SD-ul bagat in iTAB, dar HDD-urile si stick-urile tot nu vrea, indiferent de formatare FAT32 sau NTFS (la harduri).

Edited by Mtz, 12 April 2010 - 07:30.
reparat citat


#208
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Baieti e groasa... hai sa va vad cum ma ajutati, mai ales valentine1 care m-a stresat pe mine si altii cu "inregistrarea de la tv cablu" ...
Deci am TV pe SCART si cand dau sa inregistrez de la DVB-C nu se inregitreaza "subtitrarea"!!!
Voi care v-ati laudat cu inregistrarea programelor digitale de pe cablu cum ati procedat? ...si ma refer numai la programele ce au subtitrarea selectabila adica imaginea e curata si subtitrarea o face tv, cum e la HBO, HBO COMEDY, CINEMAX, etc  ..astea terestre(TVR, PROTV, ANTENA1, B1, etc) au subtitrarea in imagine dar cu restul cum sa fac?
...am tv cu DVB-T/C incorporat
Nici cu tunerul incorporat a lui iTab48R nu stiu deocamdata cum e treaba pentru ca pe DVB-T nu exista deocamdata programe cu "subtitrare" ...please HEIP!

Edited by KapitaK, 11 April 2010 - 18:40.


#209
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Altceva care ma supara:
cu toate ca poate inregistra HD nu pot inregistra HD de la TV (ce prind pe DVB-C) pentru ca pe SCART nu se poate HD, astfel canalele HD de pe DIGITAL CABLU intra in iTab48R SD prin SCART  :thumbdown:  
plus ca mai spusesem: ma enerveaza lipsa unei conexiuni externe DV de la camera video ce era absolut necesara tinand cont de posibilitatile de inregistrare ale aparatului

Alta: pentru HD treapta de inregistrare HQ este identica cu SD, indiferent ce optezi nu se schimba nimic in setarile de inregistrare (setarile astea doua sunt valabile numai pentru SD)!

Edited by KapitaK, 12 April 2010 - 00:02.


#210
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
kupas, poate cu problema ta de ajuta ValentineOne, ca e cel mai laudat detector. ;) (Apropos, nu-l mai alintati cu "Vali" ca in niciun caz nu il cheama Vali. Nickul cred ca si l-a pus pentru ca firma la care este el vinde si celebrul detector de radare Valentine 1 si il ajuta in vanzari acest nick, chit ca acest ajutor nu ar fi fost pentru firma lui. Cred ca daca nevasta-sa ar mai citi forumul, l-ar mai alinta din cand in cand la misto cu... "Valy", "Hey, baby... iubyyy!" :D

View PostKapitaK, on 11th April 2010, 19:37, said:

Deci am TV pe SCART si cand dau sa inregistrez de la DVB-C nu se inregitreaza "subtitrarea"!!!
Ai incercat si de pe iesirile video AV ale TV-ului? Curioasa faza pentru mine dar daca ai Sony, tot ce e posibil, ca ei se gandesc la tot felul se smecherii ca nu cumva sa copieze cineva ceva de undeva. Daca ai avea si telebox-ul de la RDS ar trebui sa incerci o inregistrare si de pe el.

View PostKapitaK, on 12th April 2010, 01:01, said:

cu toate ca poate inregistra HD nu pot inregistra HD de la TV
plus ca mai spusesem: ma enerveaza lipsa unei conexiuni externe DV de la camera video
Alta: pentru HD treapta de inregistrare HQ este identica cu SD, indiferent ce optezi nu se schimba nimic in setarile de inregistrare (setarile astea doua sunt valabile numai pentru SD) !
Cineva spunea ca pe SCART/AV vine numai SD, iar cand iese din TV, niciodata RGB. Eu consider interesant SCART-ul in special pentru acel RGB, pentru ca altfel nu e nicio diferenta fata de AV. Legat de astea, citeste si ce urmeaza.
Nu stiu cum ai tu in meniul playerului faza cu HD dar atunci cand inregistrezi de pe DVB-T, ca e HD ca e SD nu conteaza ce setari ai in player deoarece, dupa cum am mai spus, playerul doar face un transfer de date de pe antena pe HDD adica el nu "inregistreaza" asa cum ne-am obisnuit noi cu termenul.
In cazul DV nu prea ai ce face pentru ca chiar daca playerul ar face un transfer (ca si in cazul DVB-T), materialul DV transferat nu poate fi redat deoarece codecul DV nu este suportat de niciun player, nu numai iTab. Si oricum chiar daca ai fi transferat ceea ce filmezi, la un moment dat tot trebuie sa recomprimi materialul deoarece in forma DV are cam 13GB/ora si nu merita stocat la acea dimensiune. Iar aici de ajuta iTab cu conversia pentru ca o face el intr-un format destul de bun: un mpeg care aproape ca poate fi pus pe un DVD pentru standalone sau poate sa ramana in forma aceea pentru media playere/PC.

#211
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008

View PostMtz, on 12th April 2010, 07:47, said:

(Apropos, nu-l mai alintati cu "Vali" ca in niciun caz nu il cheama Vali. Nickul cred ca si l-a pus pentru ca firma la care este el vinde si celebrul detector de radare Valentine 1

da, e adevărat, dacă se poate schimba cumva nickul, tare as vrea sa scap de el :-)
mai ales ca nici nu mi-a folosit la ceva, si nici nu mai vindem detectoare....cel putin nu in România

#212
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View PostMtz, on 12th April 2010, 08:47, said:

[
Ai incercat si de pe iesirile video AV ale TV-ului? Curioasa faza pentru mine dar daca ai Sony, tot ce e posibil, ca ei se gandesc la tot felul se smecherii ca nu cumva sa copieze cineva ceva de undeva. Daca ai avea si telebox-ul de la RDS ar trebui sa incerci o inregistrare si de pe el.


Cineva spunea ca pe SCART/AV vine numai SD, iar cand iese din TV, niciodata RGB. Eu consider interesant SCART-ul in special pentru acel RGB, pentru ca altfel nu e nicio diferenta fata de AV. Legat de astea, citeste si ce urmeaza.
Nu stiu cum ai tu in meniul playerului faza cu HD dar atunci cand inregistrezi de pe DVB-T, ca e HD ca e SD nu conteaza ce setari ai in player deoarece, dupa cum am mai spus, playerul doar face un transfer de date de pe antena pe HDD adica el nu "inregistreaza" asa cum ne-am obisnuit noi cu termenul.
In cazul DV nu prea ai ce face pentru ca chiar daca playerul ar face un transfer (ca si in cazul DVB-T), materialul DV transferat nu poate fi redat deoarece codecul DV nu este suportat de niciun player, nu numai iTab. Si oricum chiar daca ai fi transferat ceea ce filmezi, la un moment dat tot trebuie sa recomprimi materialul deoarece in forma DV are cam 13GB/ora si nu merita stocat la acea dimensiune. Iar aici de ajuta iTab cu conversia pentru ca o face el intr-un format destul de bun: un mpeg care aproape ca poate fi pus pe un DVD pentru standalone sau poate sa ramana in forma aceea pentru media playere/PC.

Evident ca nu am receiver de cablu altfel il mufam simplu si aveam tot ce trebuie... am TV SONY BRAVIA seria W pentru receptia canalelor digitale de pe cablu, se pare ca tu de Sony ai citit prea multe topicuri de nu cunosti realitatea...
Este evident ca pe SCART vine numai SD, tocmai de aia si "plangeam" eu dupa o conexiune externa digitala ce era absolut necesara pentru un media player cu inregistrare dar mai bine citeste si tu ce urmeaza (ca sa-ti raspund cu aceasi ironie):
Un TV ce "se respecta" are SCART-ul FULL adica compatibili toti pini, la majoritatea sunt activi doar intrarile si iesirile AV si comanda de sincronizare, la unele au si intrarile RGB, insa la SONY sunt toti compatibili, adica:
1 - iesire audio dreapta 100mV / 1k ohmi
2 - intrare audio dreapta 100mV / 10k ohmi
3 - iesire audio stanga 100mV / 1k ohmi
4 - masa audio (stanga / dreapta)
5 - masa semnal RGB canal B
6 - intrare audio stanga sau mono 100mV / 10k ohmi
7 - intrare semnal RGB canal B
8 - tensiune de comutare 0-12V (pentru sincronizare tv cu sursa)
9 - masa semnal RGB canal G
10 - linie 2 pentru date digitale 0-5V
11 - intrare semnal RGB canal G
12 - linie 1 pentru date digitale 0-5V
13 - masa semnal RGB canal R
14 - intrare luminanta pentru S-Video
15 - intrare semnal RGB canal R
16 - intrare cromatica pentru S-Video
17 - masa semnal video complex color
18 - masa pentru date digitale
19 - iesire semnal video complex color 1V / 75 ohmi
20 - intrare semnal video complex color 1V / 75 ohmi
21 - masa ecran general
cat priveste conexiunea DV ea se regaseste la toate camerele digitale miniDV pentru a transfera inregistrarea in PC si atunci ii mai zice si FireWire (IEEE-1394) sau in recorder digital (DVD-R) si atunci ii zice DV (DVD-Recorderul meu are asa ceva si il folosesc de ani buni si nu presupune nicidecum folosirea codecului "dv" ci "mpeg" sau "vob") de aia mi se parea aiurea ca nu au dotat astia un mediaplayer cu inregistrare cu intrare DV (sau miniDV) ...vezi si foto


Pentru valentine1
:
cand am inceput sa scriu aici despre iTab48R m-am gandit sa-i ajut pe altii cu info si sa fiu ajutat ori de cate ori e nevoie, la tine am avut cele mai multe pretentii dupa ce am aflat ca reprezinti distribuitorul, din pacate vad ca nu te intereseaza decat comisionul pe care il obtii, nicidecum nu esti pe topicul asta pentru a ajuta clientii sau potentialii clienti, dupa confuzia creata pe site-ul vostru vad ca o mentii si pe asta de aici, in loc sa-mi raspunzi mie si altora la intrebarile puse aici legate de  iTab48R vad ca te tii de altele, nici la inbox nu raspunzi, etc ...

Attached Files


Edited by KapitaK, 12 April 2010 - 14:51.


#213
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
ai fi surprins să afli că prezența mea pe forum nu îmi aduce foloase materiale de nici un fel(nu sunt agent de vânzări), nu fac asta pentru comision, o fac din plăcere, și plăcerea asta scade pe măsură ce am de a face cu abuzuri de tot felul din partea celor pe care vreau să-i ajut. de multe ori mi se spune că timpul meu ar fi mai bine investit în alte activități.

iar unele din întrebări (recte cele la care întârzii cu răspunsul) mă depășesc, deci trebuie să întreb mai departe și să aștept un răspuns.

#214
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Offtopic

Legat de definitia piniilor la mufa scart , Kapitak faci 2 greseli de interpretare :

1 - iesire audio dreapta 100mV / 1k ohmi
2 - intrare audio dreapta 100mV / 10k ohmi
3 - iesire audio stanga 100mV / 1k ohmi
4 - masa audio (stanga / dreapta)
5 - masa semnal RGB canal B
6 - intrare audio stanga sau mono 100mV / 10k ohmi
7 - intrare semnal RGB canal B
8 - tensiune de comutare 0-12V (pentru sincronizare tv cu sursa) gresit este tensiunea de comutare din modul tv in modul audio/video ( sau monitor ) si putand fii generata de procesorul tv-ului/lcd-ulu in speta cand dai comanda TV/AV din telecomanda sau externa cand conectezi o sursa pe scart si aceasta comuta automat din modul tv in modul audio/video ( sau monitor )
9 - masa semnal RGB canal G
10 - linie 2 pentru date digitale 0-5V acest pin se foloseste in tandem cu pinul 12 numai la transferul datelor in modul service ( unul este magistrala de date sda si celalalt este ceasul/frecventa magistralei scl )
11 - intrare semnal RGB canal G
12 - linie 1 pentru date digitale 0-5V idem pin 10 sau documentatie mai aprofundata : http://en.wikipedia....egrated_Circuit
13 - masa semnal RGB canal R
14 - intrare luminanta pentru S-Video
15 - intrare semnal RGB canal R
16 - intrare cromatica pentru S-Video gresit la acest pin se aplica o tensiune de 1-3V pentru a comuta din modul audio/video ( sau monitor ) in modul r.g.b : http://www.leadsdire.....n Diagram.gif ( blanking )
17 - masa semnal video complex color
18 - masa pentru date digitale
19 - iesire semnal video complex color 1V / 75 ohmi
20 - intrare semnal video complex color 1V / 75 ohmi
21 - masa ecran general

Pentru conexiunea s-vhs ( unde ai doar 2 semnale : luminanta si crominanta ) , uite care sant pinii de conexiune la scart : http://www.allpinout.../S-VHS_to_SCART


Mtz din pacate pe aceasta mufa scart nu poti decat sa vii/intri cu semnalele primare color ( r.g.b ) doar in cazul tv-urilor
Explicatia fiind urmatoarea :
  - Aceste semnale ( r.g.b ) le gasesti numai la tv-urile analogice cu tub catodic si sant generate/scoase dupa iesirea decodorului de culoare "atacand" astfel "finalul video" + tensiunea de 200V necesara alimentari acestui modul ( placa/modulul electronic care este conectat la tubul cinescop direct si comandand tunul electronic din tubul cinescop )
Deci daca eu as veni cu aceste semnale primare ( r.g.b ) in orice media player cu scart si functie de recorder cum pot sa-le inregistrez cand ele au o alta destinatie
In schimb semnalele audio/video fiind deja generalizate ca fiind semnale de redare/inregistrat intre 2 device-uri , nu ca in cazul semnalelor primare ( r.g.b ) unde aceste semnale sant doar pentru redare
Semnalele primare sant cele mai "curate" si de aceea se folosesc doar pentru redat la o claritate ceea mai buna in comparatie cu semnalele audio/video care mai necesita o prelucrare in cazul tv-urilor fiind transformate in semnale primare ( r.g.b )

#215
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postlupull, on 12th April 2010, 16:23, said:

Offtopic
Legat de definitia piniilor la mufa scart , Kapitak faci 2 greseli de interpretare :
...
8 - tensiune de comutare 0-12V (pentru sincronizare tv cu sursa) gresit este tensiunea de comutare din modul tv in modul audio/video ( sau monitor ) si putand fii generata de procesorul tv-ului/lcd-ulu in speta cand dai comanda TV/AV din telecomanda sau externa cand conectezi o sursa pe scart si aceasta comuta automat din modul tv in modul audio/video ( sau monitor )
...

cand am scris "pentru sincronizare tv cu sursa" m-am referit la sincronizarea tv-ului cu aparatul (sursa) care e conectata prin SCARTul respectiv pentru ca "sincronizarea" se produce asa:
caz 1 - comuti din tv pe scart si astfel sursa de la scart (vcr, dvd, etc) porneste din stand-by si se comuta in play, daca revii de la tv pe unul din programe sau alt av sursa de la scartul cu pricina isi da stop si intra inapoi in stand-by, daca erau pornite doar se comuta av-ul si comenzile fara sa mai intre in stand-by  (pentru asta tv trimite 12v pe pin 8)
caz 2 - pornesti sursa de la scart (vcr, dvd, etc) si ii dai play, atunci tv porneste din stand-by si reda ce primeste din scartul respectiv, daca se da stop la sursa de la scart (vcr, dvd, etc) tv intra inapoi in stand-by, daca erau pornite doar se comuta av-ul si comenzile fara sa mai intre in stand-by  (pentru asta tv primeste 12v pe pin 8)

cu restul o sa mai ma interesez cand am timp, e posibil sa le mai fi incurcat nu le.am memorat pe toate si nici nu am stat ca tine sa ma "documentez" pe net
idea finala pana la urma e ca scart-ul tv-ului meu scoate semnalul digital catre itab!

Edited by KapitaK, 12 April 2010 - 16:01.


#216
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Un recorder care are și intrare dv este Novatron iamm 63L.
La ăia se poate și recorderul devine convertor în formatul mpeg2 SD nu știu dacă trage și hdv prin firewire sau face downconvert la SD.
Unele camere minidv cum am și eu poate scoate același semnal digital prin USB 2. Deci dacă s-ar putea prin fw modifica un port usb în intrare atunci e simplu și nu mai e nevoie de altă mufă firewire.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate