Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

android - pro sau contra?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Si ce sa fac cu el, il tin agatat la git? :deadtongue:

#56
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Te joci cu el pe touchpanel-urile capacitive, adica cam toate telefoanele lansate de 1 an incoace. Nu despre asta era vorba in ultimele posturi?

#57
rautateee

rautateee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.09.2010
Vad ca de Wm si Symbian s-a tot vorbit si s-au tot comparat cu Android-ul.Dar ce ziceti de MAemo?Os-ul de pe Nokia N900.Nu am avut pana acum telefon cu android,inca stau pe ganduri la un Tab,nici N900 nu am avut,intreb de curiozitate.Nu vreau sa afirm nimic,dar...poate ne spune cineva care a folosit ambele sisteme,cum sta treaba cu ele:D

#58
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Interesant cum un topic "Android - pro sau contra" s-a transformat intr-un "Capacitive vs Resistiv" sau "Multitouch vs Stylus", chestie care n-are treaba cu sistemul de operare ci este pur hardware, legata de tipul senzorului ecranului touch.

Mie mi se pare ca singurul dezavantaj major al Androidului este, intr-adevar, fragmentarea pietei.
Nu inteleg de ce producatorii se incapatineaza sa mentina versiuni vechi (1.6, 2.1) pe terminalele lor. Nu au nici un motiv rational, atat timp cat orice linux-geek (nu eu) poate sa faca o versiune de 2.3 care sa mearga pe orice telefon. E plin netul de ele, singurul dezavantaj este ca trebuie sa rootezi telefonul (eu, de exemlpu, nu vreau sa pierd garantia). Baietii astia ar trebui sa primeasca bani de la HTC, Samsung si Motorola pentru update-uri, zau asa.

View Postrautateee, on 14th March 2011, 13:50, said:

Vad ca de Wm si Symbian s-a tot vorbit si s-au tot comparat cu Android-ul.Dar ce ziceti de MAemo?Os-ul de pe Nokia N900.Nu am avut pana acum telefon cu android,inca stau pe ganduri la un Tab,nici N900 nu am avut,intreb de curiozitate.Nu vreau sa afirm nimic,dar...poate ne spune cineva care a folosit ambele sisteme,cum sta treaba cu ele:D

La cate ma pricep eu, cred ca o comparatie cu Maemo nu-si are rostul din doua motive:
1. sistemul e defunct, fiind preluat in MeeGo (SO-ul dezvoltat de Nokai cu Intel, care la randul lui are un viitor destul de incert, tinand cont de intrarea Nokia in familia WP7)
2. e bazat pe Debian Linux, deci e tot o distributie Linux ca si Android - nu cred ca poate fi mare diferenta intre ele. Poate de UI, dar asta nu inseamna comparatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate