Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

android - pro sau contra?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 antinVidia, on 24th January 2011, 16:39, said:

De la versiunea 2.2 in sus aplicatiile se pot instala pe card fara artificii.
eu personal m-am jucat cu un mini pro cu eclair 2.1.toate bune si frumoase,card de 8Gb dar cand am vazut cate artificii trebuiesc facute sa pui niste amarate de apps pe card mi s-a luat.
in rest numai de bine.asta a fost un pct care pe mine m-a dezamagit.

#38
Panther_G

Panther_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 13.10.2003
nevermind :D

Edited by Panther_G, 24 January 2011 - 19:18.


#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Pe Froyo, cu App2SD instalat, in momentul in care instalezi o aplicatie te anunta daca se poate muta pe card, iar mutarea o face intr-o secunda, cu un singur click.

#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am inteles ca Android ar fi bazat pe Linux si cind ma gindesc la cite probleme am avut cu el parca tot pe WM as ramine, macar este perfect compatibil W7 cu WM 6,5...

#41
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Asa, deci in afara de avantajul de-a fi bazat pe linux, ce alt dezavantaj incerci sa scoti in evidenta? Ca nu reusesc sa ma prind singur.

#42
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
stie cineva vreo versiune buna si stabila de froyo 2.2 compatibila cu xperia x10?
ca e pacat de posibilitatile telefonului....

#43
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Chiar ca Sony Ericsson si-a batut joc de telefonul asta. Mare pacat... Pe xda ai cautat?

#44
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 Florinbv, on 1st February 2011, 18:03, said:

Chiar ca Sony Ericsson si-a batut joc de telefonul asta. Mare pacat... Pe xda ai cautat?
m-am uitat un pic pe acolo(nu foarte amanuntit) si era ceva dar o varianta alpha sau beta oricum ceva inca la starea de lucru.mai stau un pic daca altceva nu gasesc.
de asta va intrebam si pe voi ca toti rascolim forumuri si bloguri cand ne intereseaza ceva :) si poate cineva a vazut vreo versiune de froyo pt X10 functionala 100%.

#45
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008

 kr0k0dilu, on 1st February 2011, 15:24, said:

Asa, deci in afara de avantajul de-a fi bazat pe linux, ce alt dezavantaj incerci sa scoti in evidenta? Ca nu reusesc sa ma prind singur.
Poate ca asta e singurul, eu am exprimat neplacerile cauzate de Linux... poate sint eu nepriceput.
Nu-mi convine ca la telefoanele actuale nu e posibilitatea de a accesa informatia si cu stylusul (macar optional). Deocamdata apar versiuni peste versiuni si sint telefoane care merg cu unele dar nu cu altele, in fine, cine vrea sa caute informatii explicate in termeni mai tehnici.
Am afirmat asta tocmai pentru  ca mai multe voci care sint mult mai autorizate sa o faca au facut-o... ei mint atunci mint si eu.
Ba versiunes 2.1 ba 2.2 acum apare 2.3 dar merge cu anumite deviceuri, marketul contine aplicatii platite (ca si la wm6.x)....dar nu e treaba mea.

#46
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 danghetau, on 2nd February 2011, 18:23, said:

Nu-mi convine ca la telefoanele actuale nu e posibilitatea de a accesa informatia si cu stylusul (macar optional).
Pe bune ca iarasi nu vad legatura cu Android-ul.

 danghetau, on 2nd February 2011, 18:23, said:

Deocamdata apar versiuni peste versiuni si sint telefoane care merg cu unele dar nu cu altele, in fine, cine vrea sa caute informatii explicate in termeni mai tehnici.
Nu vad cu ce te incurca aparitia versiunilor mai noi. Update-uri la sistemul de operare nu apar chiar asa des, iar ele, de obicei, sunt preluate de telefoanele noi care apar pe piata, ceea ce mi se pare mai degraba un avantaj. Telefoanele care au fost deja cumparate cu o anume versiune de OS primesc update-uri mult mai rar, necesitand un timp de adaptare al OS-ului pe respectivele dispozitive. Si nu te obliga nimeni sa-ti faci update pana nu te simti in stare, moral, psihic, cat si fizic. Nu mai zic ca update-ul in sine este un lucru pozitiv, care in cele mai multe cazuri iti aduce lucruri noi, sau ti le optimizeaza pe cele existente.

 danghetau, on 2nd February 2011, 18:23, said:

Am afirmat asta tocmai pentru  ca mai multe voci care sint mult mai autorizate sa o faca au facut-o... ei mint atunci mint si eu.
Tocmai asta era si impresia mea, ca iti place sa vorbesti din auzite. Si asta doar pentru ca tu ai WM? Nu crezi ca aduce a comportament pueril?

 danghetau, on 2nd February 2011, 18:23, said:

Ba versiunes 2.1 ba 2.2 acum apare 2.3 dar merge cu anumite deviceuri, marketul contine aplicatii platite (ca si la wm6.x)....dar nu e treaba mea.
Majoritatea colosala a aplicatiilor din Market sunt gratuite, cel putin in variantele cu limitari sau cu addon-uri. Ceea ce iarasi mi se pare cat se poate de firesc. Daca aplicatia se dovedeste ca iti este utila este perfect normal sa recompensezi cumva munca creatorului.
Probabil inutil sa mai zic ca exista o gramada de aplicatii, fara nicio limitare de functionalitate, bazate exclusiv pe reclame de tip addon si fara limitare in timp.

Ce nu-mi place mie la Android (si vizez inclusiv versiunea 2.2) este ca desi este bazat pe un nucleu de OS renumit pentru stabilitate, aceasta stabilitate este oarecum afectata de factorul timp. Daca nu restartezi OS-ul mai mult de 10-15 zile, cresc mult sansele sa ai parte de vreo blocare, sau de o scadere dramatica a performantelor. Deranjant este nu timpul de restartare, ci tocmai momentul inoportun in care apar astfel de blocaje.

#47
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Eu nu voi lua Android, luati voi. Eu sint contra. Si sint contra si pentru WM in anumite privinte.
E vreun Android cu stylus? Eu vreau stylus.
Daca nu as vorbi din auzite nu crezi ca as fi suspectat ca eu insumi lucrez la Android sau WM? Asta spun alti utilizatori deci daca ei mint atunci o fac si eu, am mai spus.

Edited by danghetau, 02 February 2011 - 20:56.


#48
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Nu este vina Android-ului ca producatorii (HTC, Samsung, Sony Ericsson, etc) folosesc touchscreen capacitiv. :excl:

Spoiler

 danghetau, on 2nd February 2011, 20:54, said:

E vreun Android cu stylus? Eu vreau stylus.
Numara-le.

#49
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008

 ERR, on 19th January 2011, 18:40, said:

Radeti voi radeti dar am vazut in cateva articole "de profil" ca era mentionat ca dezavantaj treaba asta cu alarma :)

Avantaje android: modern, arata si se misca bine, cel putin acceasi clasa cu iOS sau WebOs. Pentru utilizatorul final e bine ca Androidul e in crestere si slava domnului are de unde alege modele pt toate buzunarele si gusturile. Aplicatii multe si tot mai multe. etc

Dezavantaje:
           - fragmentare SW: esti la mina producatorului sa faca upgrade la ultima versiune android. In  general 1 upgrade si cam gata
           - fragmentare HW: diferenta mare de la HTC Wildfire la HTC Desire Z. De aici o tona de aplicatii (in special jocuri) care merg pe un android dar nu merg pe celalalt
           - prea multa libertate de a face lucrurile in android. Pur si simplu pentru o mare parte din consumatori e mai usor un smartphone care te lasa sa faci lucrurile intr-un singur fel (atata vreme cat e intuitiv)
Si care e Androidul ala cu ecran rezistiv, care sa aibe stylus, sa fi auzit cineva de ele (de terminale) si sa aibe rezolutii decente pe care sa mearga un soft de navigatie?
Ar cumpara cineva vreunul din alea de mai sus? Eu am refuzat un HD2 si evident ca mai jos nu aleg, macar ramin cu ce am... Numai bine!

Edited by danghetau, 02 February 2011 - 21:52.


#50
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Pe mine ma uimeste faptul ca tu iti doresti stylus in vremurile noastre in care s-a inventat multitouch. Sa ne intelegem, Andorid, IOS si Windows Phone 7 sunt gandite sa le folosesti cu dejtu/dejtele. Care-i farmecul stylus-ului? Cu ce te ajuta mai mult decat propriile tale degete? Daca stai sa te gandesti, ala mai mult iti limiteaza interactiunea cu telefonul. Astept lamuriri de la tine, poate imi scapa mie ceva.

#51
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Raspunsul e simplu: am luat un HD2 si-mi venea foarte greu sa tastez desi nu am degetele ca ale unui barbat de 100kg si cu toate astea... astazi cind am sunat fostul proprietar mi-a spus ca de fapt de asta l-a dat si el. Poate fi o varianta insa pe mine sincer asta m-a deranjat la culme, m-am "plins" la vremea respectiva pe topicul dedicat. Ecranul extraordinar de sensibil si trebuie sa belesti ochii cind pui si unde pui degetele. Pe Eten unde am WM6,5 pot si cu destele dar si cu stylusul si as vrea sa vad si eu pe cineva ca poate fara stylus pe ecranul ala sa bata vreo litera... intrebati pe posesorii de HD2 cum e cu acest aspect. NU imi pare rau ca am scapat de el, pot testa oricind orice device cu Android in magazin si daca este ok...
Cred ca voi lua de proba un HTC Touch HD care are stylus si culmea WM6.1, ii pun SPB Mobile 3.5.5 si asta e tot ce vreau iar daca nici asta nu e ce trebuie...

#52
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Ti-am mai spus in alt topic. HD2 are windows mobile 6.5, sistemul asta de operare a fost gandit sa fie folosit cu stylus si probabil de aici greutatea la tastarea cu degetul. (meniuri mici, butoane mici etc)
Eu fac cu tine un concurs sa vedem care tasteaza mai repede. Tu cu stylus pe wm 6.5, eu cu degetele mele pe un telefon Android. Crezi ca ai vreo sansa?
Mergi si butoneaza niste telefoane android si apoi mai vorbim ;)

#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Categoric pierd pentru ca nu-s un adept al SMSurilor, asta am facut-o la configurarea contului de mail si m-au apucat dracii drept dovada ca l-am si dat. Voi incerca si un Android ca n-am ce pierde, vorba ta, multumesc. :thumbup:

#54
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Si ca fapt divers, exista stylus-uri si pentru ecranele capacitive!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate