Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Montajul statiilor si antenelor pe autoturisme

- - - - -
  • Please log in to reply
3740 replies to this topic

#19
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Montura pe Megane 2.1 in pozele de mai jos. Cadrul metalic al statiei este montat cu holsuruburi in plasticul consolei. Rezulta gauri discrete, chiar daca iei statia de pe masina, deci nu se strica aspectul. Se da un inceput de gaura cu o surubelnita ascutita sau cu o sula, apoi holsurubul intra fara probleme.

Aici, montura temporara pe un 2005 BMW 530i:

http://forum.softped...m...t&p=4884658

Attached Files



#20
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 11.07.2007
asa o am si eu montata numai ca pun statia invers cu difuzorul spre picior. si uneori folosesc casca.

#21
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Eu mi-am montat statia, dupa cum se vede si pe poze... Nu-i cea mai buna solutie, dar...n-am ce face

Attached Files



#22
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Eu mi-am montat statia sub bord in partea stanga... probabil pe unii aceasta pozitie i-ar deranja la genunchi/picior stang in timpul condusului, dar pentru pozitia mea de condus este ok. De la statie pleaca semnalul la un amplificator de 35 W pozitionat jos in stanga scaunului soferului iar de acolo pleaca coaxialul la antena Midland ML145 pe la cheder usa stanga spate. Antena mea este fixata prin montura magnetica de 160 mm pe mijlocul plafonului (pentru o propagare cat mai aporape de omnidirectional). Alimentarea pentru amplificator si respectiv pentru statie este separata, cu cablu de alimentare tras direct de la baterie, cu sigurante fuzibile deasemenea separate.


Consideratiune si respect!  :)

Tetelu1980

Attached Files



#23
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
In primul rand vreau sa salut pe toti de pe forum, a trecut ceva timp de cand nu am mai postat- Cam de cand a fost infiintata noua arie. Intre timp au fost si cateva schimbari la mine, pe aici au aparut noi membrii... Se pare ca o data cu schimbarea masinii, acum o Kia Ceed- sunt in pana de idei. Nu gasesc un loc unde sa o pot monta si sa am acces la comenzi. De moment am montat-o sub cutia de acte , dar in mers nu ajung la comenzi decat greu. Cineva cu o idee. eventual ceva poze?

#24
mariusan

mariusan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.04.2007

View Postbambucea76, on 21st December 2009, 18:16, said:

In primul rand vreau sa salut pe toti de pe forum, a trecut ceva timp de cand nu am mai postat- Cam de cand a fost infiintata noua arie. Intre timp au fost si cateva schimbari la mine, pe aici au aparut noi membrii... Se pare ca o data cu schimbarea masinii, acum o Kia Ceed- sunt in pana de idei. Nu gasesc un loc unde sa o pot monta si sa am acces la comenzi. De moment am montat-o sub cutia de acte , dar in mers nu ajung la comenzi decat greu. Cineva cu o idee. eventual ceva poze?
   Am si eu un Ceed SW iar ca statie un Alan 42 multi asa ca nu am probleme cu montatul... Incearca pe cotiera  :naughty:

#25
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009

View Postmariusan, on 21st December 2009, 23:11, said:

Am si eu un Ceed SW iar ca statie un Alan 42 multi asa ca nu am probleme cu montatul... Incearca pe cotiera  :naughty:
Tot varianta asta o am si eu, numai ca este de firma.Cum este prinsa? Ma gandeam sa o prind pe laterala din dreapta a "tunelului" , dar vreau o varianta de prindere fara sa dau gauri, eventual prinsa cu arici si ceva dublu-adeziv.Am un President Harry care este ceva mai mare. Eventual pune te rog o poza. Multumesc.

#26
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
astazi am vazut pe un matizul unui prieten yo5omt o antena de CB super-aspectuasa (dar mai mult pentru oras...... sau daca nu vrei performanta) atasez poze mai jos

Attached Files


Edited by Iuliutz, 26 December 2009 - 14:01.


#27
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Da, pai aceea cred ca o sa fie viitoarea mea antena. Cat l-a costat?

#28
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
si eu sunt batut de un gand pentru antena aia.
Costul a fost undeva pe la 120 de lei, la mondoplast

#29
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Mai asteptam nitel, sa vedem comportamentul antenei. Asteptam impresii de la posesor peste ceva vreme. N-are cont pe forum?

#30
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
nu, din pacate nu are

#31
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pai sa-si faca atunci. :)

#32
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Am discutat cu un tip de la magazinul sus mentionat si mi-a zis sa uit daca vreau sa ma aud cat de cat. Apropos ai facut ceva probe cu prietenul tau sa vedem ce si cum.

Pana una alta daca vreti antena scurta recomand cu cea mai mare caldura Sirio 800

Edited by dannastase, 30 December 2009 - 10:30.


#33
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009

View Postdannastase, on 30th December 2009, 10:28, said:

Am discutat cu un tip de la magazinul sus mentionat si mi-a zis sa uit daca vreau sa ma aud cat de cat. Apropos ai facut ceva probe cu prietenul tau sa vedem ce si cum.

Pana una alta daca vreti antena scurta recomand cu cea mai mare caldura Sirio 800
Mai folosesti Sirio 800 sau ai revenit la 4000?

#34
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
eu imi strang bani pentru o antena sirio taifun 27.
Nu se distinge de antena masinii si o sa o inlocuiasca.
Aici pozede la masina unui prieten

#35
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postbambucea76, on 30th December 2009, 15:08, said:

De cand stau acasa (2 luni) "m-am dat" numai cu 800-le. Oricum am talpa si 4000-ul in portbagaj si daca am nevoie in 2 min am trecut la un alt nivel. Oricum super incantat de "spagheta" de la tine. Cand incep iar treaba prin tara poate ne vedem sa mai pocestim una alta. Tuturor va urez un calduros La Multi Ani si multi wati in noul an  :thumbup:

View PostIuliutz, on 30th December 2009, 22:36, said:

Fa niste teste si zi-ne si nou ai apoi arunca-te la ea

#36
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009

View Postdannastase, on 31st December 2009, 11:38, said:

Fa niste teste si zi-ne si nou ai apoi arunca-te la ea
Ok, mai ales ca acum umblu mai mult cu noul serviciu in judetele vecine. Un an nou mai bun si sa ne auzim sanatosi. La multi ani tuturor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate