Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

acordul asociatiei de proprietari punct de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
sorind12

sorind12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.10.2009
Am o nelamurire:am cumparat un spatiu comercial la parterul unui bloc ,care are destinatia schimbata in mod legal,are usa de acces din exterior si nu are nimic in comun cu restul locatarilor.De-a lungul timpului ,fostul proprieter a avut inchiriat la diverse firme.Dupa ce eu am cumparat,am vrut sa inchiriez unei firme,dar acesteia i s-a cerut la Reg Com ptr deschidere de pct de lucru acordul locatarilor.Desi nu mi se pare in regula acest lucru,am vorbit cu ei si sant de acord dar cu conditia ca de fiecare data cand schimb chiriasul sa imi dea ei accept scris si stampilat.Le-am propus sa-mi dea un accept definitiv in care sa se stipuleze toate conditiile lor,in asa fel incit sa fie protejati de orice eventual deranj.Nu vor.Oare pot face ceva ca sa obtin ce doresc? Daca puteti sa ma ajutati,va multumesc foarte mult.Poate cineva a avut o problema similara si ma poate sfatui.

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
Atata timp cat spatiul se afla intr-o scara de bloc, vei avea nevoie tot timpul de acceptul locatarilor. Fiecare firma care foloseste spatiul acela are nevoie la dosar de semnaturile locatarilor. Daca tu locuiesti deasupra spatiului respectiv, ti se pare corect ca vecinu de sub sa inchirieze la diferite firme (care te pot deranja) fara acordul tau? Doar daca inchiriezi unor persoane fizice nu vei mai avea nevoie de acceptul locatarilor.

#3
sorind12

sorind12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.10.2009

View Postmeanman, on 30th October 2009, 10:00, said:

Atata timp cat spatiul se afla intr-o scara de bloc, vei avea nevoie tot timpul de acceptul locatarilor. Fiecare firma care foloseste spatiul acela are nevoie la dosar de semnaturile locatarilor. Daca tu locuiesti deasupra spatiului respectiv, ti se pare corect ca vecinu de sub sa inchirieze la diferite firme (care te pot deranja) fara acordul tau? Doar daca inchiriezi unor persoane fizice nu vei mai avea nevoie de acceptul locatarilor.



Multumesc ptr raspuns.Dar daca tu locuiesti deasupra spatiului meu,si ti-ai dat si tu acceptul scris alaturi de TOTI ceilalti locatari cand s-au facut formalitatile de schimbare de destinatie din spatiu de locuit in spatiu comercial ,(deci stiai ca acolo se vor desfasura activ comerciale "care te pot deranja",de ce ai semnat?) de ce ai dori sa semnezi de cate ori se schimba chiriasul si nu odata ptr totdeauna dar cu mentionarea clara a tuturor conditiilor tale ptr a fi protejata linistea ta.Daca eu nu respect conventia,acordul tau devine nul,si ai multe cai legale sa rezolvi situatia.
  
Daca eu inchiriez unor persoane fizice,sa zicem numeroase,brunete,aprige iubitoare de alcool si muzica "buna",certate cu bunul simt si care se cearta cu toata lumea,care te pot deranja,intradevar,asa cum spui tu,nu imi trebuie acordul locatarilor.,ti se pare preferabil?

Bineinteles ,nu o sa fac asa ceva,vreau doar sa rezolv problema respectand linistea celorlalti si drepturile lor dar si interesul meu.Daca tu refuzi acea conventie,oare nu ai rea intentie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate