Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Romanii si Tiganii

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Poll: Romanii si Tiganii (79 member(s) have cast votes)

Sunt tiganii "calcati in picioare"?

  1. DA (5 votes [6.33%])

    Percentage of vote: 6.33%

  2. NU (42 votes [53.16%])

    Percentage of vote: 53.16%

  3. Who cares? (32 votes [40.51%])

    Percentage of vote: 40.51%

Vote Guests cannot vote

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt oare Tiganii (rromii) asupriti in Romania?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BhjqNvs7zf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
iRufy

iRufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.10.2009
Nu exista padure fara uscaciuni, insa fiind vorba de tigani predomina majoritatea care ne fac tara de rusine.
Din 100 daca sunt 2-3 nedreptatiti ( acestia fiind civilizati, muncesc etc.) e bine.

#3
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Monitoxus, on 29th October 2009, 08:21, said:

Sunt oare Tiganii (rromii) asupriti in Romania?

Nu vad pe nimeni sa le dea foc la palate  :rolleyes:

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Exista o anume asuprire a tiganilor dar aceasta e exercitata de propriile structuri traditionale, in umbra carora traiesc: bulibasa, stabor etc

#5
cristic75

cristic75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2007
Nu, nu sunt asupriti atata timp cat ei pot face tot ce-si doresc, inclusiv sa faca nunti intre blocuri, sa tipe in mijloacele de transport in comun sau sa comercializeze tot ce le doreste inima in plina strada fara ca nimeni sa le "bage sula-n coaste".
Sunt, insa, multi tigani de omenie, oameni care muncesc de le sar capacele, care refuza sa fure si care sunt respectuosi. Acestia nu se implica politic dar isi educa odraslele sa respecte legile si sa mearga la scoala unde nu sunt ultimii din clasa la invatatura. Eu as fi de acord sa contribui financiar la studiile unui copil de tigan care sa ajunga "om mare" si respectat in meseria lui, oricare ar fi aceea. E un drum lung care se face cu pasi mici dar merita orice efort financiar din partea statului: acela de a le incuraja accesul la educatie.

Cand eram in armata, un tanar tigan a carui familie era toata in puscariile din toata tara pentru jafuri, violenta si omoruri imi spunea ca ar lua oricand pusca mitraliera pe care o avea in dotare pentru a-i impusca pana la ultimul. Afirma ca la el in oras el nu ar putea sa se angajeze si sa castige bani cinstiti din cauza rezonantei numelui lui rau-famat.

Un alt tigan, pe care-l respect enorm, este un tanar care devoreaza cartile de istorie si este o enciclopedie ambulanta. Din pacate, in ciuda limbajului sau ingrijit si a eruditiei demonstrate in ore intregi de discutii despre istoria lumii, acest tanar nu are decat 8 clase pentru ca familia lui nu a mai vrut sa-l sustina financiar la liceu. In momentul de fata lucreaza in constructii unde este ridiculizat de colegii de munca tocmai pentru cunostintele lui vaste si pentru limbajul elevat.

Concluzia: merita si trebuie incercat ca statul roman, cu sprijinul unor psihologi si a unor profesori cu har, sa incerce sa convinga cat mai multe familii de tigani sa-si lase copiii la scoala. Odata ajunsi profesori, ingineri, avocati etc. acesti oameni vor impune respect in comunitatea lor si vor deveni modele de urmat. ESTE SINGURA CALE DE URMAT!

#6
florin1975

florin1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.01.2007
Sincer am devenit un rasist convins de ce sunt niste nenorociti niste scursuri nu au frica uni de nimic, uite am primit un teren de la primarie linga uni( tigani) si vor sa ia ei acel teren ptr o ruda de a lor si nu le-au dat lor primaria si din cauza ca nu au luat terenul imi pun bete in roate mi-au blocat terenul ma ameninta, si in fine acum mor cu dreptatea in mana e normal ce credeti ??????    
LA DRACU CU EI DE CIORI SPURCATE.......

#7
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 cristic75, on 29th October 2009, 08:56, said:

ESTE SINGURA CALE DE URMAT!

Persoanele ce doresc asimilarea vor fi absorbite prin casatorii in cadrul populatiei majoritare - nu vad rostul unei discriminari pozitive  :rolleyes:

#8
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Cum sa fie calcati in picioare? Sunt putini cei normali. Unii poate sunt chiar mai simtiti decati multi romani.
Cu toate astea pentru problema lor le-as da un spatiu in siberia unde sa aiba tara lor. Si acolo as deporta toti tiganii.
Sa aiba tara lor si sa faca ce vor. Sa nu deranjeze pe altii si deasemenea sa nu se mai simta deranjati de noi.

Edited by AMembruAnonimut, 29 October 2009 - 09:57.


#9
m1nun3

m1nun3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.09.2007
Cine a spus ca asuprim rromii? Sau plans ei vreodata de asa ceva? Au fost proteste impotriva lor? Stati fratilor linistiti ca multi dintre ei traiesc mult mai bine ca voi de 1000 de ori. Au palate cu 16 turnuri si wc in fundul curtii. Asta e tiganu

#10
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
inaintea li se spunea rromi .Acum, mai nou , au taiat un r. romi     :death:

#11
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 florin1975, on 29th October 2009, 09:19, said:

Sincer am devenit un rasist convins de ce sunt niste nenorociti niste scursuri nu au frica uni de nimic, uite am primit un teren de la primarie linga uni( tigani) si vor sa ia ei acel teren ptr o ruda de a lor si nu le-au dat lor primaria si din cauza ca nu au luat terenul imi pun bete in roate mi-au blocat terenul ma ameninta, si in fine acum mor cu dreptatea in mana e normal ce credeti ??????    
LA DRACU CU EI DE CIORI SPURCATE.......

Vezi ca te indrepti catre banare daca mai postezi chestii de astea. Putina decenta VA ROG!

#12
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Mult mai probabil ca noi suntem calcati in picioare de tigani.

#13
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Nu știu cât de bine este pusă întrebarea, pentru că așa cum spunea cineva în filmuleț nu poți judeca o comunitate pe baza faptelor unor indivizi. Este clar că există cazuri de romi "călcați în picioare" la fel cum există cazuri de romi care "calcă în picioare". Judecând în mod asemănător, există români care nu-i suportă, dar și români care-i privesc cu admirație. Ceea ce mi se pare cel mai important este ideea de mai sus, din prima frază.

#14
covasna522

covasna522

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 20.10.2005
ce discriminare?
nu vedeti ca ei conduc romania(vangheledoisiunsfert,neanelu,nastasesaptecase)

#15
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 iRufy, on 29th October 2009, 08:40, said:

Nu exista padure fara uscaciuni, insa fiind vorba de tigani predomina majoritatea care ne fac tara de rusine.
Din 100 daca sunt 2-3 nedreptatiti ( acestia fiind civilizati, muncesc etc.) e bine.
Deci 2-3% dintre ei se comporta normal, nu? :D

 AMDG, on 29th October 2009, 08:42, said:

Nu vad pe nimeni sa le dea foc la palate  :rolleyes:
Nici macar Electrica si "cablistii" sau mai stiu pe la ce fire se racordeaza ilegal.

Urla "discriminare" si "saracie" ascunsi dupa mertzane. :lol:

On: pe dracu! <_< Au si asa prea multe drepturi.

Nota:
Nu vorbesc de cei 2-3%, la care am facut referire mai sus.

Edited by Maresalul, 31 October 2009 - 15:03.


#16
florin1975

florin1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.01.2007

 Monitoxus, on 29th October 2009, 11:13, said:

Vezi ca te indrepti catre banare daca mai postezi chestii de astea. Putina decenta VA ROG!
    ok ms dar since crede ma nu mai pot in romanica mori cu dreptatea in mana ma gandesc ca nu voi putea sa imi fac nici odata casa acolo si daca vreu trebuie sa am curaj, si sincer cred ca pot lua si o banare dar tot asa voi fi in continuare .
am incercat sa ma descarc si eu oricum ms ptr posibilitatea de a ma exprima oricum tnx.

#17
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Au fost aleși doi primari generali țigani în urbea X.
Fie sunt acolo mai mulți țigani decât români, fie rasismul nu e semnificativ.
Rog pe bucureșteni să mă lămurească.

Nu știu cum am o ură pentru ong-urile astea inutile.

Edited by Anjin`, 03 November 2009 - 10:31.


#18
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008

 Monitoxus, on 29th October 2009, 08:21, said:

Sunt oare Tiganii (rromii) asupriti in Romania?

Nu!
Exista totusi  o usoara discriminare... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate