Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cum să descarci, legal, Windows 7

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
342 replies to this topic

#1
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
UPDATE 19.11.2016 - TOOL DOWNLOAD WINDOWS & OFFICE  - TOATE VERSIUNILE

A aparut un Tool Third-Party ce permite descarcarea direct de la Microsoft a tuturor versiunilor:
https://www.heidoc.n...o-download-tool
(Thanks Petran_Marius )

Topicul se redeschide, atata vreme cat tool-ul va fi functional.


UPDATE IMPORTANT - LINKURILE PTR IMAGINEA CU SP 1 INCLUS AU FOST SCOASE DE MICROSOFT !!!
Pentru moment mai pot fi descarcate ceva imagini fara SP1, dar probabil si acestea vor disparea in curand dat fiind ca Windows 7 nu mai este comercializat de Microsoft. Nu se stie daca vor mai reapare.
O ultima solutie - ptr cei care au Windows cumparat separat ( nu preinstalat ) este acest link ( veti avea nevoie de serialul produsului ):
http://www.microsoft...ftware-recovery

Link actualizat: https://www.microsof...wnload/windows7

IMPORTANT Intrucat s-au creat confuzii de la data deschiderii acestui topic, consider necesare cateva explicatii:
Versiunea oferita pentru download in forma electronica de catre Microsoft este versiunea RETAIL. Dat fiind ca diferenta intre versiunile Retail, OEM sau MSDN este doar o simpla mentiune in fisierul ei.cfg, aceasta poate fi folosita si pentru instalarea sistemului folosind aceste tipuri de licentiere, dupa caz ( exemplu in cazul versiunilor OEM preinstalate ) fiind insa necesara activarea telefonica.
In consecinta, instalarea si utilizarea acestora este destinata celor care au deja achizitionata o licenta de Windows 7. Sub nicio forma nu puteti folosi LEGAL una din aceste versiuni ca si Trial. Pentru Trial, puteti descarca versiunea Enterprise de pe site-ul Microsoft.

Update: De pe softpedia: http://www.softpedia...oad-118183.html


In situatia in care vor fi disponibile alte link-uri functionale pentru descarcarea legala a lui Windows 7 (de catre utilizatorii care nu au o subscriptie MSDN) topicul de fata se va redeschide. Momentan a fost inchis din motivul expus in ultimul post.

Postul initial:


Mă gândeam să fac un mic tutorial în care să vă prezint câteva date despre cum să descărcaţi Windows 7, legal.

Mai întâi, ce aveţi de făcut. În funcţie de arhitectura care o doriţi, descărcaţi fişierele la care duc cele 3 link-uri într-un folder (pe care-l numim, W7).

Windows 7 32-bit (X86)
http://msft-dnl.digi...l-en-us-x86.exe
http://msft-dnl.digi...9643/setup1.box
http://msft-dnl.digi...9643/setup2.box

Windows 7 64-bit (X64)
http://msft-dnl.digi...l-en-us-x64.exe
http://msft-dnl.digi...9946/setup1.box
http://msft-dnl.digi...9946/setup2.box

Acum, câteva instrucţiuni despre cum să folosiţi fişierele descărcate.
1. Executaţi fişierul cu extensia .exe CA ADMINISTRATOR şi aşteptaţi să se extragă
2. În momentul apariţiei ferestrei "Install Now", închideţi-o
3. În folderul W7 ar trebui să aveţi un nou folder numit expandedSetup
4. Copiaţi acest folder în partiţia C (sau partiţia cu sistemul de operare activ)
5. Accesaţi C:\expandedSetup\sources şi ştergeţi fişierul numit ei.cfg (această operaţiune vă va permite să selectaţi, la instalare, ce versiune doriţi, de exemplu Home Premium, Ultimate, Professional, ş.a.)
6. Descărcaţi această arhivă. LINK INTERN
7. Extrageţi arhiva în C:\Windows\System32
8. Deschideţi o fereastră DOS (apăsaţi Windows+R pentru a executa Run, scrieţi CMD şi apăsaţi Enter). Rulaţi comanda:
oscdimg.exe -bC:\expandedSetup\boot\etfsboot.com -u2 -h -m -lWIN_EN_DVD C:\expandedSetup\ C:\Win7.iso
Acum aşteptaţi până când procesul se termină. La finalizare, în partiţia C veţi avea un fişier Win7.iso ce conţine imaginea, bootabilă, a sistemului de operare.
Ardeţi această imagine pe un DVD (cu Nero, Ashampoo, Alcohol 120%, ş.a.) şi instalaţi noul Windows 7.

Câteva note:
Folosind metoda de mai sus veţi obţine o copie a Windows 7, ultimul build comercializat, de tip Retail. Îl puteţi instala fără a pune niciun serial la instalare. În acest mod, veţi putea utiliza Windows-ul timp de 30 de zile (sau până la maxim 120 de zile cu REARM).
Este bine să-l testaţi câteva zile/săptămâni înainte să-l achiziţionaţi, ca apoi când îl achiziţionaţi, doar să folosiţi serialul primit pentru a-l activa.

Sper că v-am fost de folos. Posted Image

View Postlordsidious, on 11th November 2009, 13:47, said:

Au apărut alte posibilitati de direct download oficiale,in format ISO :
Amazon.com
- 32-bit Windows 7 Ultimate x86 ISO - linkul nu mai este functional
- 64-bit Windows 7 Ultimate x64 ISO - linkul nu mai este functional
Digital River
- 32-bit Windows 7 Home Premium x86 ISO
- 64-bit Windows 7 Home Premium x64 ISO
- 32-bit Windows 7 Professional x86 ISO
- 64-bit Windows 7 Professional x64 ISO
Sursa.

Aici gasiti si utilitarul microsoft ptr crearea unui USB stick bootabil ptr instalare de pe stick:
http://www.microsoft..._usbdvd_dwnTool

UPDATE - linkuri ptr versiunile in engleza cu SP1 integrat:

Quote


Utilitar ptr eliminarea fisierului ei.cfg ce blocheaza versiunea Windowsului la instalare - http://www.softpedia...l-Utility.shtml - util ptr cei ce au licenta Starter sau Home Basic.

Edited by eiffel, 19 November 2016 - 18:01.
Update - Tool nou.


#2
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Poate ca gresesc, nu spun nu, dar link-ul nu ar trebui sa contina technet.microsoft.com pt a fi descarcat legal ? :rolleyes:

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Link-ul e legal ;)
MS a hotarat sa distribuie si prin Digital River, dar aceasta modalitate a dat mari dureri de cap, de aceea tocmai citisem undeva ca vor sa o schimbe.

#4
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.12.2007
E buna metoda, dat fiind ca pentru download-ul oficial de pe MS se obtine doar Windows 7 Enterprise. La partea cu + e ca tine 90 zile default si 180 cu REARM. Oricum good job.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
1. Windows-ul rezultat va fi Windows 7 Pro. Va trebui sters sau modificat fisierul ei.cfg ptr a avea acces la toate versiunile.
2. Linkul este legal, dar probabil va fi schimbat, intrucat nu se dorea sa fie facut public - era doar ptr Anytime Upgrade.

#6
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009
salutare,

din cate vad eu  folderul expandedsetup contine aceleasi fisiere ca win 7 normal numai ca nu este o imagine bootabila acum ce vreau eu sa intreb eu :

daca iau fisierele si fac o imagine bootabila cu vlite o merge?

#7
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Ia mai citeste odata astea :

Quote

6. Descărcati această arhivă.
7. Extrageti arhiva în C:\Windows\System32
8. Deschideti o fereastră DOS (apăsati Windows+R pentru a executa Run, scrieti CMD si apăsati Enter). Rulati comanda:

oscdimg.exe -bC:\expandedSetup\boot\etfsboot.com -u2 -h -m -lWIN_EN_DVD C:\expandedSetup\ C:\Win7.iso

Acum asteptati până când procesul se termină. La finalizare, în partitia C veti avea un fisier Win7.iso ce contine imaginea, bootabilă, a sistemului de operare.
Ardeti această imagine pe un DVD (cu Nero, Ashampoo, Alcohol 120%, s.a.) si instalati noul Windows 7.
De ce sa mai folosesti vLite?

Edited by lordsidious, 29 October 2009 - 20:38.


#8
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009
asta asa este , acum daca a descarcat cineva arhiva aia de pe rapidshare il rog daca poate sa o urce si aici ca nu reusesc sa o descarc deloc ca sunt prea multi pe ea

#9
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009
Salut,uite arhiva.Dar imi spune si mie cineva va rog de ce nu gasesc in C:\ folderul creat Win7.iso? Am facut exact ca in descriere,a rulat totul ok,imi este ocupat C:\exact cu imaginea respectiva,dar nu dau de acel folder. :mellow:  :angry:  :confuzzled:

Attached Files

  • Attached File  File.zip   63.83K   1132 downloads


#10
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009
kelokata,  mersi omule sa traiesti

#11
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009
Gata ,am gasit unde e imaginea iso,poate ii ajuta si pe altii.Este mai in adancimea lui C:\
Mai intai bifati optiunea: show hide files,folders... din Organize>Folder and search option>view>show hide...
Apoi gasiti imaginea in:C:\user>PC(kelokata la mine)>AppData>Local>VirtualStore>Win7.iso    :P

#12
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@kelokata:

Daca ai urmat exact pasii, nu trebuie sa gasesti un folder in C:, ci fisierul Win7.iso, care trebuie ars pe un dvd.

Cateva adaugiri:

Nu este neaparat nevioe sa extrageti continutul arhivei File.zip in C:\Windows\System32, continutul acesteia (fisierul oscdimg.exe) poate fi extras oriunde pe hard, de ex. in X:\YourFolder caz in care inaintea comenzii se aduauga calea unde este fisierul:

X:\YourFolder\oscdimg.exe ...................

sau inainte de a da comanda, se schima directorul activ:

X:
CD YourFolder (unde YourFolder este calea completa, de ex: download\win7\x64)
oscdimg.exe ........

Nu este neaparat nevoie sa copiati directorul expandedSetup pe C:, poate ramane unde s-a extras, caz in care in comanda se adauga calea completa:

oscdimg.exe -bX:\YourPath\expandedSetup\boot\etfsboot.com -u2 -h -m -lWIN_EN_DVD X:\YourPath\expandedSetup\ C:\Win7.iso

unde X:\YourPath este partitia urmata de calea completa unde se afla directorul expandedSetup.

La sfarsitul comenzii, in loc de C:\Win7.iso, se poate pune calea unde doriti sa se salveze imaginea, nu neaparat C:, ex:

oscdimg.exe -bX:\YourPath\expandedSetup\boot\etfsboot.com -u2 -h -m -lWIN_EN_DVD X:\YourPath\expandedSetup\ X:\YourFolder\YourName.iso

caz in care veti gasi la sfarsit in directorul X:\YourFolder fisierul YourName.iso, care trebuie ars pe DVD.



PS: In cazul in care construiti imaginea pentru 64 biti pe un sistem pe 32 biti, la sfarsitul expandarii in loc de Install Now va apare o eroare legata de cale, o ignorati si continuati.

Edited by ear1976, 29 October 2009 - 21:52.


#13
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009
Pai asta am explicat si eu mai inainte ca nu este chiar in C cand il deschizi,este mai ascuns,si am dat unde este bagata imaginea iso.Daca am zis folder cu 3 posturi mai inainte m-am exprimat gresit.

#14
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Scuze, tocmai postam adaugirile cand ai raspuns.
Daca la sfarsitul comenzii dai calea completa a unui director pe hard, nu doar C:\Win7.iso, o sa gasesti imaginea exact acolo, eu asa am facut.

#15
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009
Multam mult,sunt informatii utile,chiar nu stiam sa fac asa,eu am urmat exact pasii din primul post . :OK:

#16
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Cu placere.

Cateva detalii in plus:

Formatul general al comenzii este

OSCDIMG [options] sourceroot targetfile

Optiuni:

-b specifica fisierul ce va fi folosit la scrierea sectorului de boot. In cazul nostru va fi folosit fisierul etfsboot.com aflat in directorul ...expandedSetup\boot\. Nu se lasa spatiu intre parametru si cale, de aici apare -bC:\expandedSetup\boot\etfsboot.com

-u2 formatul imaginii va fi UDF

-h include toate fisierele si directoarele ascunse gasite in directorul sursa

-m ignora limita maxima de marime pentru un fisier imagine

-l urmat de text, fara spatiu intre - eticheta ce va fi atribuita. In cazul de fata eticheta va fi WIN_EN_DVD


suorceroot - calea unde se afla fisierele sursa, in cazul de fata .......\expandedSetup\

targetfile - calea si numele fisierului unde se doreste scrisa imaginea

Edited by ear1976, 29 October 2009 - 22:46.


#17
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009
Le-am notat pe toate,cine stie cand imi vor folosi. ;)  :P
Multam mult de informatii. :coolspeak:

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Exista explicatii si aici: http://forum.softped...howtopic=592522 despre cum sa faceti un DVD de 7 bootabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate